Sibiu. Satele au tras deja apa, canalizarea abia ține pasul. Câte gospodării au baie și toaletă în casă

spot_img
Cele mai citite

Județul Sibiu e pe locul 28 la creșterea rețelei de canalizare la sat, cu +4,5%, sub media națională de 11,8%. Dar are al treilea cel mai bun raport apă-canalizare din țară – 66,9 km de canalizare la 100 km de apă.

11 comune sibiene au încă robinet, dar nu și scurgere

Rețeaua de canalizare din satele județului Sibiu a ajuns la 697,2 km în 2025, cu doar 29,8 km mai mult decât în 2024, când avea 667,4 km. Creșterea de 4,5% așază Sibiul pe locul 28 din 41 de județe, mult sub mediana națională de 9,9% și media de 11,8%, potrivit unei analize Neakaisa.ro pe date Tempo Online INS.

Explicația e simplă: Sibiul nu mai are unde să crească spectaculos, având în vedere evoluția accelerată a ultimilor ani. Cu 697,2 km, județul e pe locul 16 ca lungime totală, dar la raportul apă-canalizare stă pe podiumul național: la 100 km de rețea de apă de la sat, are 66,9 km de canalizare, față de doar 37,1 km media națională.

Peste Sibiu sunt doar Harghita și Ilfov. În același interval, rețeaua de apă potabilă de la sat a crescut și mai lent. Adică de la 1.015,4 la 1.041,7 km (2,6%).

Unde s-a lucrat efectiv

Numărul comunelor sibiene cu canalizare a urcat de la 31 la 32. Cele mai mari extinderi le-au înregistrat Apoldu de Jos: +11,3 km, Racovița: +8,7 km, Hoghilag: +6,8 km – comună care apare pentru prima dată în statistica INS. În total, 42 de comune au rețea de apă, dar 11 dintre ele au apă la robinet fără canalizare.

Un caz atipic e cel de la Boița. Localitatea raportează canalizare fără rețea de apă – statistică ce măsoară kilometrii de rețea publică, nu câte gospodării sunt efectiv racordate.

Sibiul, codaș între vecini

Toți vecinii Sibiului au crescut mai repede:

  • Mureș: +27,3% – locul 5 național
  • Brașov: +13,0% – locul 12
  • Vâlcea: +12,0% – locul 14
  • Alba: +11,6% – locul 15
  • Argeș: +11,3% – locul 16

La polul opus, Sibiu e deasupra Maramureșului (+4,0%) și Bacăului (+3,8%).

Context național. An record pentru canalizarea rurală

La nivel național, 2025 a adus cel mai mare adaos anual de canalizare la sat din 1990 încoace: 2.599 km noi, +11,8%, peste recordul din 2023. Rețeaua de apă a crescut cu doar 1.670 km (+2,6%). Decalajul rămâne însă uriaș. Eurostat arată că în 2024 doar 60,8% dintre români erau racordați la canalizare, penultimul loc în UE, iar doar 55,5% aveau apele epurate secundar, față de media europeană de 81,1%.

Pentru Sibiul rural, miza nu mai e să tragi țeava pe drum, ci să legi gospodăria la ea. În 2025, 75,5% din gospodăriile de la sat aveau baie în casă și 75% toaletă în casă, față de 20,4% și 16,5% în 2007.

Clasamentul complet al celor 41 de județe, după creșterea rețelei de canalizare din mediul rural

LocJudețCanalizare la sat, 2024 (km)Canalizare la sat, 2025 (km)Creștere canalizareApă la sat, 2024 (km)Apă la sat, 2025 (km)Creștere apă
1Botoșani112,8199,2+76,6%856,41.003,7+17,2%
2Buzău281,9415,9+47,5%2.295,12.449,7+6,7%
3Dolj448,7643,5+43,4%1.722,41.814,5+5,3%
4Galați674,3932,6+38,3%1.915,81.996,2+4,2%
5Mureș610,3777,2+27,3%1.710,51.874,9+9,6%
6Ialomița76,092,9+22,2%1.160,91.185,9+2,2%
7Timiș1.078,31.292,7+19,9%2.680,62.803,6+4,6%
8Cluj1.197,61.370,1+14,4%2.409,32.509,5+4,2%
9Olt616,5698,9+13,4%1.744,31.833,6+5,1%
10Bihor1.091,31.235,2+13,2%2.632,22.703,9+2,7%
11Satu Mare793,0896,8+13,1%1.546,61.569,8+1,5%
12Brașov502,6568,1+13,0%1.405,11.445,7+2,9%
13Constanța638,8720,2+12,7%1.906,31.925,3+1,0%
14Vâlcea734,2822,3+12,0%2.044,72.130,1+4,2%
15Alba452,2504,8+11,6%1.323,11.417,4+7,1%
16Argeș862,1959,7+11,3%3.734,23.832,9+2,6%
17Hunedoara464,7515,2+10,9%919,5954,0+3,8%
18Suceava723,9800,3+10,6%1.105,61.210,6+9,5%
19Iași1.076,91.189,0+10,4%2.691,12.754,4+2,4%
20Gorj324,3358,0+10,4%1.638,51.670,7+2,0%
21Vrancea300,6330,5+9,9%1.481,41.495,1+0,9%
22Neamț522,5568,4+8,8%1.373,61.403,7+2,2%
23Bistrița-Năsăud632,5686,4+8,5%1.124,71.183,2+5,2%
24Caraș-Severin510,1539,9+5,8%948,6971,2+2,4%
25Sălaj426,8450,7+5,6%1.308,21.337,7+2,3%
26Călărași278,1293,6+5,6%1.307,81.313,1+0,4%
27Dâmbovița443,9466,4+5,1%1.813,61.835,4+1,2%
28Sibiu667,4697,2+4,5%1.015,41.041,7+2,6%
29Maramureș555,3577,5+4,0%1.694,61.698,5+0,2%
30Bacău465,2482,9+3,8%1.398,21.433,7+2,5%
31Vaslui204,7212,3+3,7%1.034,41.064,1+2,9%
32Prahova683,5708,0+3,6%2.841,92.856,5+0,5%
33Ilfov815,7844,2+3,5%1.229,31.253,0+1,9%
34Tulcea372,3383,3+3,0%1.280,01.282,0+0,2%
35Harghita904,1911,1+0,8%1.245,71.255,0+0,7%
36Brăila83,684,2+0,7%1.008,01.008,00,0%
37Covasna401,2402,1+0,2%654,0653,80,0%
38Mehedinți311,5311,9+0,1%974,3994,8+2,1%
39Giurgiu112,4112,40,0%640,5640,60,0%
40Teleorman164,9164,90,0%1.225,01.225,20,0%
41Arad407,4402,9-1,1%1.581,81.260,6-20,3%

Autorii analizei, retailerul românesc Neakaisa.ro, notează că extinderea rețelelor schimbă și piața amenajărilor: „Accesul la apă curentă și canalizare funcțională face o diferență importantă în ceea ce privește confortul de zi cu zi și deschide noi oportunități privind amenajarea băii”, spune Laura Sardescu, CEO Neakaisa.ro.

Evoluția ar putea accelera, în condițiile în care din mai 2026, programul Casa Verde Fotovoltaice a fost eliminat din bugetul AFM, iar banii au fost mutați către proiecte de apă și canalizare – exact ce așteaptă cele 11 comune sibiene cu robinet, dar fără scurgere.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

spot_img
spot_img
Ultimele știri

CCR a decis ce măsuri pot fi luate împotriva copiilor sub 14 ani care comit fapte penale

Curtea Constituțională a admis, partial, sesizarea președintelui Nicușor Dan privind legea referitoare la copiii sub 14 ani care comit...

Știri pe același subiect