Am ales să scriu, de această dată, despre George Popescu. Nu îl cunoașteți personal, dar mulți dintre dumneavoastră l-ați întâlnit, de multe ori, fără să știți, în Piața Mică a Sibiului. George este unul dintre aceia care, de câțiva ani, spune povestea orașului nostru și o ilustrează pe magneți. Așa orice turist duce Sibiul cu el, în lume. Sunt mulți ca George, de ce m-am oprit la el? Pentru că nu o face neapărat pentru bani, ci cu pasiune, cu dedicare, cu atenție maximă la fiecare magnet în parte, căci fiecare este special pentru făuritorul său și pentru cel la care, în cele din urmă, va ajunge. Face singur fotografiile, le prelucrează, iar atunci când este întru totul mulțumit, le transformă în magneți. Poate nu vi se pare important, însă să fim serioși…care este suvenirul numărul unu pe care îl alegem în vacanțe? Exact.

Despre Sibiu în fotografii magnetice
El le spune „fotografii magnetice”, noi le spunem magneți de frigider. Este o poveste pe care George a început-o în urmă cu aproximativ 4 ani, ca o colaborare între prieteni. Era pasionat și de fotografie a ales să facă singur fotografiile, pe care mai apoi, să le transforme în magneți. De aceea le numește fotografii magnetice și le consideră mai mult decât simpli magneți de frigider. Sibiul este ilustat în toată splendoarea lui în aceste fotografii.
„Tot ceea ce realizez fac cu pasiune și dedicare și cu multă muncă. Eu fac totul, de la fotografii, prelucrare, decupaj foto, decupaj bandă magnetică, lipit, finisaje și ambalare. Îmi doresc ca, dacă unul din magneții mei ajunge la cineva, să fie o amintire de cea mai bună calitate”, spune el. Magneții lui spun povestea orașului, iar Sibiul merge de multe ori în bagajele turiștilor ca amintire și dovadă că au trecut pe aici.
„Am întâlnit mulți turiști care erau interesați de Sibiu și, în mod special, de legendele sale. Așa am creat și site-ul sibiu.us în care am construit o platformă de informare cu povești și legende, imagini cu Sibiul și multe altele. Am creat până și un format de felicitare în care puteai găsi scurte povești individuale despre Podul Minciunilor, iar alăturat o fotografie magnetică atașată”, mai spune tânărul.

O fotografie, un minut, un magnet
George nu renunță în a promova și a trimite imaginea orașului în care s-a născut în nenumărate locuri de pe glob, deși planurile lui sunt mai mărețe astăzi. S-a gândit să le personalizeze la minut, pentru oricine dorește să magnetizeze momente unice petrecute în Sibiu.
„M-am gândit să dau viață peisajelor și chiar oamenii să fie cei care să le personalizeze. Turiștii pot pleca de la noi nu doar cu orașul ci și cu ei la obiectivul turistic preferat. Pot crea astfel de amintiri și la diverse serbări, zile onomastice sau aniversări speciale din viața cuiva. Fotografiile le pot face eu, însă îmi pot da și oamenii fotografiile lor și le transform în amintiri magnetice pe loc sau în cel mult 4 zile”, spune George.
Nu-și dorește să ajungă undeva anume, dar are câteva vise pe care luptă să le împlinească. Trăiește zilele frumos, așa cum vin, una după alta, întinde o mână celor care au nevoie de ajutor, ori de câte ori poate, și își lasă amprenta, fără prea mare zgomot în viețile multora dintre noi.
Raluca Budușan




