Introducerea unei taxe universale pe toate plățile din România este propunerea de la Cotroceni a mediului de afaceri din țară.
Măsura ar putea aduce la buget aproximativ 50 de miliarde de lei anual, iar propunerea a fost înaintată în cadrul consultărilor de la Cotroceni privind echilibrarea bugetului.
Noua taxă ar urma să fie infimă ca valoare, dar aplicată pe orice mișcare de bani din economie, ceea ce ar face-o dificil de evitat și ușor de colectat, potrivit Profit.ro.
Sistemul ar transforma băncile comerciale și procesatorii de plăți în agenți de încasare, care ar reține automat taxa la procesarea fiecărei tranzacții, în mod similar cu actualele comisioane bancare.
Ținta implementării este anul 2026, iar proiecțiile se bazează pe datele recente ale BNR: în 2023, volumul tranzacțiilor prin sistemul ReGIS a depășit 25.000 de miliarde de lei (echivalentul a 5.000 de miliarde de euro).
La aceste sume se adaugă plățile de retail, precum cele cu cardul (peste 483 de miliarde de lei în 2022) și alte instrumente de plată electronică.
Taxa universală pe tranzacții ar funcționa ca o formă alternativă de impozitare, extinsă la întreaga economie și aplicabilă în timp real.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.




