13.2 C
Sibiu
sâmbătă, aprilie 13, 2024

Cine sunt elevii din Sibiu care au participat la olimpiadele internaționale și naționale în 2023

Cele mai citite

Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Sibiu, 20 de elevi din județul nostru au obținut rezultate remarcabile la olimpiadele internaționale din 2023.

Băcilă Ioan – Tudor care învață la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu a obținut medalia de bronz (premiul III) la Olimpiada Internațională de Astronomie și Științele Spațiului pentru Juniori, iar Cristea Beatrice – Corina a luat tot Bronzul, la Olimpiada Internațională de Științele Pământului. De la același Colegiu este și Țipilic Paul – Ioan, elevul care în clasa a VIII-a s-a întors acasă cu medalia de bronz de la Olimpiada Europeană de Geografie. Tinerii au fost coordonați de profesorii: Băcilă Ioan – Sorin, Bunău Dorin – Florin, Crețeanu Dana, Muntean Cristina și Marinescu Ana.

Și Liceul Teoretic „Axente Sever” Mediaș se bucură de rezultate impresionante. Șapte elevi au obținut distincții la Concursul de Robotică Școlară ”FIRST TECH CHALLENGE”. Aceștia sunt: Aldescu Sara – Victoria, Benescu Oana – Camelia, Bîrsan Tudor, Bumbuță Emanuel, Maier Nicol – Mădălina, Medeșan Sergiu, Rău Cristian Denis, fiind coordonați de profesoarele Florea Gabriela și Voicea Loredana – Mihaela.

De asemenea, peste 50 de elevi din județ au participat și au obținut rezultate la olimpiadele naționale.

La nivelul municipiului Sibiu, cei mai mulți elevi cu premii vin de la Colegiul Naţional „Samuel Von Brukenthal” Sibiu: Dörr Paula, Gyarmati Philipp – Teodor și Cristian Ada au obținut premiul I, II, respectiv III, la Olimpiada de Limba și Literatura Germană Maternă. Eleva Mărgineanu Anamaria – Diana a obținut premiul II la două olimpiade diferite: Olimpiada De Limba Engleză și Olimpiada Națională de Argumentare, Dezbatere și Gândire Critică „Tinerii Dezbat”. Aceștia au fost îndrumați de profesorii: Mihaiu Tita – Mirela, Suciu Anca – Maria, Lazăr Cătălin – Emil și Dumitru – Iacob Andreea.

De la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu au obținut rezultate elevele: Dospinescu Miruna (premiul II la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română) și Timofte Ana (premiul III la Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă), fiind coordonate de Szasz Ramona – Christine și Bedreagă Ana – Maria.

Veres Viktoria este singura elevă care a obținut premiu de la Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu (premiul III la Olimpiada Națională Școlară Limba și Literatura Română pentru Școli/Secții cu predare în Limbile Minorităților și pentru românii din Diaspora).

Rostofolu Robert – Ioan și Lăpuște Ana – Victoria, din cadrul Liceului Tehnologic „Avram Iancu” Sibiu s-au întors acasă cu premiul I, respectiv II, de la Olimpiada Națională -Aria Curriculară Tehnologii – Domeniul Fabricarea Produselor din Lemn, fiind coordonați de Sultanu Nicolae și Lazăr Violeta.

Pîrvu Marius, Pâculea Bogdan – Paul și Prodea Luana – Maria au obținut premiile I, II, respectiv III la  Olimpiada Națională de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale, îndrumați de Popovici Crina – Maria – Cristina și Crăciun Andrei.

Dragotă Bogdan – Cristian, elev la Liceul Teoretic „Roth – Oberth” Mediaş, a luat premiul I la Olimpiada Națională de Limba Română pentru minorități, coordonat de DA Conceicao Leitao Andreea.

De la Liceul Teoretic ”Onisifor Ghibu” Sibiu s-a întors acasă cu premiul I de la Olimpiada Națională de Limbi Romanice: Limba Spaniolă, eleva Nicolăescu Maria – Leonor, îndrumată de Lăzăriciu Andreea – Cristina.

De la Colegiul Tehnic „Cibinium” Sibiu, la Olimpiada Națională – Aria Curriculară Tehnologii – Domeniul Industrie Textilă și Pielărie a obținut premiul III, eleva Porumb Paula – Maria, coordonată de Balteș Aurelia.

Rațiu George – Gabriel este singurul elev de la Liceul Tehnologic De Industrie Alimentară „Terezianum” Sibiu, care a obținut premiul I la Olimpiada Națională-Aria Curriculară Tehnologii-Domeniul Industrie Alimentară-Analiza Produselor Alimentare.

Menționăm că mai mulți elevi din Sibiu și din afara județului au obținut Mențiune la mai multe olimpiade naționale școlare 2023 organizate. Mai jos regăsiți lista:

18OLIMPIADA NAȚIONALĂ ȘCOLARĂ LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ PENTRU ȘCOLI/SECȚII CU PREDARE ÎN LIMBILE MINORITĂȚILOR ȘI PENTRU ROMÂNII DIN DIASPORA (CLS. V-X)CALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEBARTALIS DOMINIK – LUKASVIIICOLEGIUL NAȚIONAL „OCTAVIAN GOGA”SIBIURADU LAURA – CRISTINA
19OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE-CULT ORTODOXCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEOANCEA TATIANAXCOLEGIUL NAȚIONAL „OCTAVIAN GOGA”SIBIUVLĂDUȚ ILIE
20OLIMPIADA INTERDISCIPLINARĂ „CULTURĂ ȘI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ” (LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ ȘI RELIGIE – LICEU)CALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNESFETCU LUIZA – IOANAXCOLEGIUL NAȚIONAL „OCTAVIAN GOGA”SIBIUPÎRCĂ LIDIA CARMEN, VLĂDUȚ ILIE
21OLIMPIADA NAȚIONALĂ ȘCOLARĂ ISTORIECALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNELUCA DARIUS – ANDREIVIIICOLEGIUL NAȚIONAL „OCTAVIAN GOGA”SIBIUFLOREA DORIN – CORNEL
22OLIMPIADA NAȚIONALĂ ȘCOLARĂ ISTORIECALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEPOPA EUGEN – TUDORXCOLEGIUL NAȚIONAL „OCTAVIAN GOGA”SIBIULUCA GEORGETA
23OLIMPIADA NAȚIONALĂ ȘCOLARĂ LIMBI ROMANICE – LIMBA FRANCEZĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEROCIU MATEIXCOLEGIUL NAȚIONAL „OCTAVIAN GOGA”SIBIUBUDIAN ALEXANDRA – MARIA
24OLIMPIADA DE LIMBA ŞI LITERATURA GERMANĂ MATERNĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEOLOVINARU TEODORA – MARIAXICOLEGIUL NAŢIONAL „SAMUEL VON BRUKENTHAL” SIBIUDUMITRU – IACOB ANDREEA
25OLIMPIADA DE INFORMATICĂ APLICATĂ ACADNETCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNECĂLBUREANU VICTOR-IOANXCOLEGIUL NAŢIONAL „SAMUEL VON BRUKENTHAL” SIBIUFLOREA DELILAH
26OLIMPIADA DE TEHNOLGIA INFORMAŢIEICALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNESOFONEA ALEXADNRU EMILIXCOLEGIUL NAŢIONAL „SAMUEL VON BRUKENTHAL” SIBIUDRĂGAN MARCEL
27OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARGUMENTARE, DEZBATERE ȘI GÂNDIRE CRITICĂ „TINERII DEZBAT”CALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNETINTEA LUANA – MARIAXCOLEGIUL NAŢIONAL „SAMUEL VON BRUKENTHAL” SIBIULAZĂR CĂTĂLIN – EMIL
28OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ARGUMENTARE, DEZBATERE ȘI GÂNDIRE CRITICĂ „TINERII DEZBAT”CALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEPRESACAN TANIA – KARINA (lider echipă)XCOLEGIUL NAŢIONAL „SAMUEL VON BRUKENTHAL” SIBIULAZĂR CĂTĂLIN – EMIL
29OLIMPIADA DE GEOGRAFIECALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEPOP ȘTEFAN – OVIDIUIXLICEUL TEORETIC „AXENTE SEVER” MEDIAŞHUDEA IOANA – MARIA 
30OLIMPIADA  DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURĂ ȘI ISTORIA ARTEICALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEBORDEAN ADAXILICEUL DE ARTĂ SIBIUSERFOZO ANCA – IOANA
31OLIMPIADA NAȚIONALĂ – ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII – DOMENIUL INDUSTRIE TEXTILĂ ȘI PIELĂRIECALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEGEORGESCU GEORGIANA – NICOLETAXIICOLEGIUL TEHNIC „CIBINIUM” SIBIUBALTEȘ AURELIA
32ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII – DOMENIUL AGRICULTURĂ – CREȘTEREA ANIMALELORCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEILIESCU IOANXICOLEGIUL AGRICOL „DANIIL POPOVICI  BARCIANU” SIBIUSIMA ANA – MARIA CRISTINA
33OLIMPIADA TEHNOLOGII- PROTECTIA MEDIULUICALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEBARAC FINEAS –  SILVANXIIICOLEGIUL „ŞCOALA NAŢIONALĂ DE GAZ” MEDIAŞTEGLAȘ TEODORA – SILVIA
34OLIPIADA NAȚIONALĂ -ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII -DOMENIUL INDUSTRIE ALIMENTARĂ-INDUSTRIE ALIMENTARĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEDRAGOMIR ANAXILICEUL TEHNOLOGIC DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ „TEREZIANUM” SIBIUIUREA LUMINIȚA – DANIELA
35OLIMPIADA NAȚIONALĂ _ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII -DOMENIUL INDUSTRIE ALIMENTARĂ – INDUSTRIE ALIMENTARĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNECONSTANTINESCU DENISA – NICOLETAXIILICEUL TEHNOLOGIC DE INDUSTRIE ALIMENTARĂ „TEREZIANUM” SIBIUMITEA SILVIA
36OLIMPIADA NAȚIONALĂ-ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII-DOMENIUL FABRICAREA PRODUSELOR DIN LEMN, POZ. 58.7CALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEPAIU NICOLETA – CRISTINAXIILICEUL TEHNOLOGIC „AVRAM IANCU” SIBIUSULTANU NICOLAE
37OLIMPIADA NAȚIONALĂ ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII-DOMENIUL TURISM ȘI ALIMENTAȚIECALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEGIURCA IULIAXICOLEGIUL ECONOMIC „GEORGE BARIŢIU” SIBIUDAVID CRISTINA – DANIELA
38OLIMPIADA NAȚIONALĂ ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII DOMENIUL ELECTRIC, ELECTROTEHNIC, ELECTROMECANICCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNETARÎTA ALEXANDRU – MATEIXICOLEGIUL TEHNIC ENERGETIC SIBIUSCĂUNAȘU FLORENTINA -DEZDEMONA, VELȚIAN VASILE – GHEORGHE, VOLOSCIUC SORIN – DAN, ȘANDRU IOAN
39OLIMPIADA NAȚIONALĂ ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII DOMENIUL ELECTRONIC,AUTOMATIZĂRI,TELECOMUNICAȚIICALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNETOPÎRCEAN DAVID – ANDREIXICOLEGIUL TEHNIC ENERGETIC SIBIUVOLOSCIUC SORIN-DAN, BACIU IOAN, BABEȘ CAMELIA-MANUELA, SCĂUNAȘU FLORENTINA-DEZDEMONA
40OLIMPIADA DE LIMBA ŞI LITERATURA GERMANA MATERNA CALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNERADOVAN DARIA -ELENA  XILICEUL TEORETIC ”ONISIFOR GHIBU” SIBIUAVRAM CRISTINA 
41OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ENGLEZĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEMOROI ADRIAN – FLORINXIIILICEUL TEORETIC ”ONISIFOR GHIBU” SIBIURADU LAVINIA – OLGA
42RELIGIE – LICEE TEOLOGICE BAPTISTECALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEPOPA SAMUEL – DANIEL  IXLICEUL TEORETIC „CONSTANTIN NOICA” SIBIUCÎMPEAN RADU – DANIEL 
43RELIGIE – LICEE TEOLOGICE BAPTISTECALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEIRMEAȘ LARISA – DORINAXILICEUL TEORETIC „CONSTANTIN NOICA” SIBIUCÎMPEAN RADU – DANIEL 
44RELIGIE – LICEE TEOLOGICE BAPTISTECALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNERĂDULESCU EUNICE – ANDREEAXLICEUL TEORETIC „CONSTANTIN NOICA” SIBIUCÎMPEAN RADU – DANIEL 
45OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ASTRONOMIE ȘI ASTROFIZICĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEBĂCILĂ IOAN – TUDORIX COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE LAZĂR” SIBIUBĂCILĂ IOAN – SORIN
46OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MATEMATICĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEBISCHIN IOAN – DANIELCOLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE LAZĂR” SIBIUDORCA DORIANA – GEORGETA
47OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA GERMANĂ MODERNĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEBUDA IOANXI COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE LAZĂR” SIBIUPOPA MELINA – DARIA
48OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ (CLS. V-VIII)CALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNECIOBĂNUC ALEXIA – MIHAELAVIII COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE LAZĂR” SIBIUCIOBĂNUC MARCELA
49OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ENGLEZĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEGEORGESCU CĂTĂLINAXI COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE LAZĂR” SIBIUBEGA ALEXANDRA – MARIA, BRIE LAURA
50OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MATEMATICĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNELĂZĂROAIE CARLAVI COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE LAZĂR” SIBIUMĂRGINEAN ANUȚA – STELIANA
51OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA GERMANĂ MODERNĂCALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEMARIN MATEI – IOANXI COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE LAZĂR” SIBIUSZASZ  RAMONA – CHRISTINE
52OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ (CLS. V-VIII)CALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNESUCIU ELIZA – MARIA COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE LAZĂR” SIBIULÖRINCZI MARIA -DANIELA
53OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ (CLS. V-VIII)CALENDARUL OLIMPIADELOR NAŢIONALE ŞCOLARE – 2023, aprobat de Ministrul Educației cu Nr. 24347/ 19.01.2023MENTIUNEȚIMONEA MĂDĂLINA – ELENAVI COLEGIUL NAȚIONAL „GHEORGHE LAZĂR” SIBIUCOROIAN ANAMARIA – CRISTINA

Urmărește Sibiu 100% în Google News

spot_img
spot_img
Ultimele știri

Bogdan Armenciu, șahistul care antrenează mințile celor mici

Chiar și în era tehnologiei și a diverselor forme de divertisment, șahul rămâne unul dintre cele mai vechi și...
spot_img
Shortcode field is empty!

Știri pe același subiect