-3.7 C
Sibiu
miercuri, ianuarie 14, 2026

Opt studenți de la ULBS beneficiază de bursele „Regele Carol I” pentru tinerii cercetători

Cele mai citite

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu a semnat un contract de finanțare cu Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării, în valoare de 604.559,70 lei, pentru bursele „Regele Carol I” destinate tinerilor cercetători.

În urma acestui program, opt studenți ai ULBS au fost selectați pentru a primi burse care încurajează excelența în cercetare, atât pe durata studiilor universitare de licență, cât și ulterior.

Selecția candidaților a fost realizată pe baza performanțelor obținute în perioada liceului, fiind eligibili doar cei care au câștigat premii sau mențiuni la olimpiadele naționale și internaționale.

Cei opt studenți câștigători provin de la facultăți diverse, precum Științe Economice, Drept, Inginerie, Științe Agricole și Industrie Alimentară și Protecția Mediului. Aceștia își vor putea alege liber un mentor din rândul profesorilor pentru a-i ghida în activitatea lor de cercetare, precum și temele și domeniile de studiu care le trezesc cel mai mare interes.

Publicitate

Granturile „Regele Carol I” urmăresc să atragă studenți performanți spre cariere în cercetare, contribuind astfel la dezvoltarea unei generații de cercetători capabili să concureze la nivel internațional. În același timp, aceste burse își propun să crească vizibilitatea instituțiilor de cercetare din România.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

Controale și sancțiuni drastice: verificarea construcțiilor din drone și cu ajutorul satelitului și popriri pe ajutoare sociale

Ministerul Dezvoltării a pus în transparență un proiect de lege care prevede o serie de măsuri în privința colaborării...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect