Constantin Necula, Livia Ognean, Sorin Iurian, dar și ambasadorul Finlandei, printre alergătorii la Maraton

Cele mai citite

Aproape 4.000 de alergători, profesioniști și amatori, adulți și copii, se vor alinia la start, în Piața Mare, sâmbătă, 26 mai, la cea de-a șaptea ediție a Maratonului Internațional Sibiu. Aceștia au avut de ales dintre 26 de cauze. Printre cei care au decis să se implice se numără părintele Constantin Necula, medicii Livia Ognean și Sorin Iurian, dar și ambasadorul Finlandei, Excelența SaPäivi Pohjanheimo. 
Părintele Constantin Necula, explică motivația sa de a alerga la Maraton.
„Cred că noi creăm viitor în fiecare clipă și acum semănăm ceea ce vom culege peste 5, peste 10, peste 20 de ani. Alergăm în fiecare zi după tot felul de lucruri, mai la propriu, mai la figurat. Pe 26 mai aleg să alerg pentru sănătarea copiilor, pentru viitor, pentru ca să putem culege roadele muncii noastre de fiecare zi. Aleargă împreună cu mine sau haide și susține-mă!”, este mesajul său pentru sibieni.
Acesta aleargă pentru proiectul S.E.R.A – Sănătatea Elevilor Răsare Aici – propus de către Fundația Didactica – Școala Primară Româno-Finlandeză Sibiu.
„24,5% din copiii și adolescenții între 5-19 ani erau supraponderali in 2016 și 8,1% erau obezi în 2016, ne spune OMShttp://www.who.int/gho/ncd/risk_factors/overweight_obesity/overweight_adolescents/en/. Cauzele vin atât din alimentație cât și din lipsa de mișcare. SFSB și părinții comunității SFSB sunt preocupați de aceste aspecte, astfel că împreună dorim să construim modele de viață nu doar pentru comunitatea noastră ci și ca exemple de bună practică pentru alte școli și părinții lor. S.E.R.A. este locul în care copiii învață botanică, biologie și în același timp nutriție pentru sănătate. Fac mișcare, îngrijesc plantele și se bucură de rezultatele muncii lor”, se arată în prezentarea proiectului.

 
O altă figură nouă în această competiție este medicul sibian Sorin Iurian. Acesta va alerga pentru proiectul ”Dăm startul la viață”, care a mobilizat cei mai mulți sibieni. La ora redactarii acestui material, potrivit statisticilor site-ului oficial al Maratonului SIbiu, medicul Sorin Iurian strânsese peste 5.000 de lei pentru proiectul pe care l-a ales.
 
 
 
Cea care a reușit să mobilizeze oamenii pentru soarta prematurilor, medicul Maria Livia Ognean, aleargă la rândul ei, ca în fiecare ediție, și spune că o face pentru că ”aceşti mici pitici de câteva sute de grame pot să lupte cum nu am mai văzut pe nimeni luptând pentru viaţă”.
”Pentru că de la cei mici, de la cei mai mici, am învăţat că se poate, am învăţat îndârjirea. Pentru că cei mici au nevoie de incubatoare noi, mai sigure şi mai performante. Pentru că incubatoarele sunt, în mare măsură, garanţia victoriei lor în lupta pentru viaţă. Pentru că sunt copiii noştri şi merită tot ce e mai bun. Pentru că cred că în continuare se găsesc suficienţi oameni frumoşi care să creadă şi să ajute la realizarea unui proiect frumos: o secţie de prematuri numai cu incubatoare noi, moderne, performante, sigure, frumoase. Căsuţe noi pentru micii luptători”, spune Livia Ognean.
Potrivit statisticilor oficiale ale competiției, Livia Ognean are promiși din partea susținătorilor peste 11.000 de lei

 
Pentru prima dată în această cpmpetiție, la start se va alinia și ambasadorul Finlandei, Excelența SaPäivi Pohjanheimo. Ea susține același proiect pentru care aleargă și părintele Necula. 
Aceasta afirmă că a decis să alerge pentru Educație, fiind o cursă pe care Finlanda a câștigat-o de-a lungul anilor.
 
Viceprimarul Răzvan Pop este, de asemenea, printre alergătorii care vor lua startul la această ediție a competiției.
Program Maratonul Internațional Sibiu 2018
24.05, Piața Mare

  • 10:00 – Montăm Poarta de Start cu Artistul Ștefan Radu Crețu

25.05, Piața Mare

  • 19:00-20:00 – Ședința Tehnică a alergătorilor

26.05, Piața Mare

Publicitate
  • 08:30 – Startul Maratonului Continental
  • 08:45 – Startul SemiMaratonului Joyson Safety Systems și a TeamRun-ului (4×5,3)
  • 09:00 – Startul cursei Zacaria 10K
  • 09:15 – Startul Crosului Visma
  • 10:00-18:00 – Activitățile ONG-urilor
  • 16:00 – Momentul VolunȚarilor
  • 17:00-18:00 – Cursele Copiilor Auchan
  • 18:30Festivitatea de premiere Maratonul Internațional Sibiu 2018
  • 19:00-22:30 – Afterparty Dubase & Alt Om. Proiecţii video Coralie de Conzag

27.05, Piața Mare

  • 10:00 – Cafeaua de dimineață cu „Habemus Carte”
  • 12:30 – Antrenează Mușchii Civici ai Comunității cu Funky Citizens
  • 19:00-22:30 – Afterparty Tzuc & Electroclown. Proiecţii video Coralie de Conzaga

Traseul evenimentului trece prin centrul istoric al Sibiului, parcul Sub Arini și Complexul Național Muzeal Astra, iar cursa de maraton ajunge până în Rășinari și Poplaca. Invităm cât mai mulți sibieni să ia fluiere, mesaje de încurajare și să vină să susțină alergătorii pe traseu. Au mare nevoie de sprijin, când cred că îi lasă picioarele!
Primii alergători sunt așteptați să ajungă la Finish în jurul orei 09:25, iar primii maratoniști la 10:30.
Alergătorii sunt atât din Sibiu, cât și din afara județului și chiar a țării.  De asemenea, 40 de companii din Sibiu s-au înscris la Maratonul Internațional Sibiu 2018, atrăgând sute de participanți din rândul angajaților, care aleargă pentru cauzele comunității. Alergătorii susțin cauza preferată prin achitarea taxei de participare, iar susținătorii prin donații directe pe site-ul evenimentului. Până acum, cele 26 de cauze au strâns peste 457.000 de lei. 10 cauze au depășit targetul pe care și l-au propus, iar 16 mai au nevoie de susținere. Susținerile continuă până la 1 iulie 2018.
Trafic restricționat în perioada 25-28 mai
Pentru buna desfășurare a competiției, în data de 26 mai, traficul va fi restricționat (complet sau parțial) pe mai multe străzi din Sibiu, precum și pe DJ 106 Rășinari Poplaca (info detaliate aici: Restricții trafic Maratonul Internațional Sibiu 2018).
De asemenea, de vineri, 25 mai, ora 13:00, până luni, 28 mai, ora 10:00, vor fi închise: str. Arhivelor, str. Timotei Popovici, Piața Schiller și str. Papiu Ilarian, cu ocazia Street Delivery Sibiu #1
Maratonul Internațional Sibiu 2018 este un eveniment sportiv de strângere de fonduri pentru cauze din comunitatea locală, organizat de Fundația Comunitară Sibiu, alături de Clubul Sportiv Comunitar Sibiu, Grey Projects  și partenerul principal Visma Software.
 
 
 
 

spot_img
Ultimele știri

Evenimente pentru copii în Sibiu (1-5 mai 2026) – Activități, spectacole și ateliere de neratat

Descoperă cele mai interesante evenimente pentru copii în Sibiu și împrejurimi, în perioada 1-5 mai 2026. De la festivaluri...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect