Circulația feroviară este afectată, sâmbătă dimineață, pe tronsonul dintre stațiile Apața și Augustin, după ce a fost semnalată ruperea firului de contact (catenarei) pe firul I, la kilometrul 219+400.
Incidentul a fost sesizat de mecanicul trenului 3501.
Potrivit informațiilor transmise de autoritățile feroviare, la ora 8:01 s-a procedat la scoaterea de sub tensiune a instalației de alimentare pe tronsonul PS Bod – PS Augustin, pe ambele fire de circulație.
La ora 8:20, echipa IFTE urma să plece din Brașov către locul incidentului pentru intervenție și remedierea defecțiunii.

Un alt tren, 16530, se afla în stația Racoș începând cu ora 8:00.
Trenurile spre Mediaș sunt afectate
Situația este importantă și pentru călătorii care circulă spre Mediaș, întrucât trenul 3501 are traseul Brașov-Sighișoara-Mediaș și mai departe spre Teiuș.
De altfel, informațiile oficiale ale CFR avertizează că datele privind circulația trenurilor sunt variabile și trebuie verificate în funcție de situația din teren.
În acest moment, circulația feroviară pe tronsonul afectat este perturbată până la remedierea defecțiunii.
Echipele de intervenție urmează să lucreze pentru repararea firului de contact și pentru reluarea circulației în condiții normale.
SURSĂ FOTO: CFR Infrastructura Brașov
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007



