O femeie din Sibiu s-a ales cu dosar penal după ce a provocat un accident rutier în noaptea de 21 iunie, pe strada Morilor din municipiu.
Din fericire, incidentul s-a soldat doar cu pagube materiale, însă rezultatul testării alcoolscopice a indicat o alcoolemie care depășește cu mult limita legală.
Potrivit informațiilor transmise de polițiști, evenimentul s-a produs în jurul orei 2:20. O sibiancă în vârstă de 37 de ani, aflată la volanul unui autoturism, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare în timp ce circula pe strada Morilor.
Mașina condusă de femeie a acroșat două autoturisme parcate, după care și-a continuat traiectoria și a intrat într-un stâlp.
În urma impactului au rezultat doar pagube materiale, fără victime.
La fața locului, polițiștii rutieri au testat conducătoarea auto cu aparatul etilotest. Rezultatul a indicat o concentrație de 1,03 mg/l alcool pur în aerul expirat, valoare care atrage răspunderea penală.
Femeia a fost transportată la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice, acestea urmând să stabilească alcoolemia exactă din sânge.
Polițiștii Serviciului Rutier Sibiu au deschis un dosar de cercetare penală pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007



