Acasă Blog Pagina 302

VIDEO: Anchetă uriașă: percheziții la firme suspectate că UCIDEAU câinii fără stăpân

Poliția Română face, în această dimineață, percheziții într-o anchetă care vizează eutanasierea câinilor fără stăpân.

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploiești, pun în executare, în această dimineață, 20 de mandate de percheziție domiciliară, în două cauze penale.

Descinderile au loc în județele Giurgiu, Prahova, Constanța și Ilfov, la sediile unor persoane juridice, la domiciliile unor persoane fizice, precum și la sediile unor instituții publice.

Cercetările sunt efectuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de înșelăciune, abuz în serviciu, uciderea animalelor cu intenție, fără drept, și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

„Totodată, în luna octombrie 2025, o societate comercială ar fi încheiat un contract de prestări servicii cu o unitate administrativ-teritorială, având ca obiect capturarea câinilor fără stăpân.

Ulterior, reprezentanții societății ar fi întocmit documente în care ar fi consemnat, în mod nereal, capturarea a peste 100 de câini, deși nu ar fi deținut capacitatea logistică necesară și nu ar fi executat integral serviciile contractate, inducând astfel în eroare autoritatea contractantă și obținând în mod injust suma de peste 100.000 de lei.

În executarea acestor contracte, câinii care nu ar fi fost adoptați sau revendicați ar fi fost eutanasiați fără drept, cu încălcarea dispozițiilor legale incidente în materie, respectiv a prevederilor OUG nr. 155/2001 și HG nr. 1059/2013, care stabilesc cadrul legal privind gestionarea câinilor fără stăpân și condițiile în care poate fi dispusă eutanasiarea.

Potrivit anchetatorilor, ASPA IVETS ar fi încheiat contract cu o primărie din județul Prahova și ar fi declarat capturarea a 100 de câini, când în realitate situația ar fi fost diferită.

Numărul total al animalelor care fac obiectul verificărilor urmează a fi stabilit cu exactitate în cadrul anchetei, precizează IPJ Prahova.

Nouă persoane, cu vârste cuprinse între 28 și 56 de ani, vor fi conduse la sediul unității de poliție, pentru audieri.

Activitățile beneficiază de sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Intervenții și Acțiuni Speciale – IGPR, Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova, de cel al polițiștilor din cadrul Direcției pentru Protecția Animalelor – IGPR, Biroului pentru Protecția Animalelor Prahova, Serviciului Criminalistic Prahova, Serviciului de Investigații Criminale, Poliției Municipiului Ploiești, precum și al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor”, transmit anchetatorii.

FOTO: Arhivă

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

VIDEO: Influencerii români care vând visul din Dubai și neagă bombardamentele. „Nu arde nimic” și „Mi-a venit un miros de kerosen de la rachete”

În ciuda bombardamentelor din ultimele zile, influencerii români promovează Dubaiul și chiar neagă existența unui conflict.

Numeroși influenceri români prezenți în Dubai, cu milioane de urmăritori au continuat să promoveze imaginea unui oraș sigur, negând incidentele și acuzând presa de inventarea conflictului.

În contextul imaginilor cu explozii și coloane de fum din Dubai, oraș perceput mult timp drept un bastion al siguranței și luxului din regiune, reacțiile creatorilor de conținut din online au oscilat între minimizare, ironie și negare a conflictului.

În timp ce atacurile cu drone au lovit obiective importante precum hotelul Burj al Arab și Aeroportul din Dubai, lăsând în urmă răniți și distrugeri în zone precum Dubai Marina sau portul Jebel Ali, realitatea de pe rețelele sociale arată cu totul altfel.

Acest interes de a “proteja” imaginea orașului din Emiratele Arabe Unite poate părea surprinzător, dar explicația este faptul că unii dintre ei au interese imobiliare sau de business, însă este și rezultatul natural al unei campanii întinse pe decenii menite să transforme Dubaiul în “capitala mondială a influencerilor”.

Cântărețul de manele Tzanca Uraganu a postat și el un videoclip mai vechi din Dubai și ironizează situația actuală cu descrierea „Mi-a venit un miros de kerosen de la rachete”.

Aici o explicație este faptul că influencerul promovează destinația de mult timp, își petrece vacanțele acolo și și-a filmat videoclipuri în Dubai.

O altă româncă stabilită în Dubai susține, tot pe TikTok, că în Dubai ”nu arde nimic” și că este totul ok, iar viața ei se desfășoară normal.

Reacția ei are peste 13.000 de like-uri și în jur de 591.000 de vizionări. Utilizatorii din TikTok o contrazic și o întreabă dacă chiar se ”află în Dubai”.

SURSĂ VIDEO: Rocsana Marcu/TikTok; Euronews România

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

ULTIMA ORĂ: Să nu aveți un șoc la pompă. Benzina și motorina s-au SCUMPIT în noaptea de miercuri spre joi

OMV Petrom, a operat în noaptea de miercuri spre joi cea de-a doua scumpire consecutivă de la declanșarea conflictului din Iran.

Petrom a majorat atât prețul benzinei, cât și al motorinei cu 9 bani pe litru. Acest lucru s-a întâmplat după ce miercuri compania majorase prețurile cu 15 bani pe litru.

În urma noii majorări, benzina standard costă în stațiile Petrom din București între 8,17 și 8,22 lei pe litru, iar în stațiile OMV între 8,26 și 8,31 lei pe litru.

Comparativ cu perioada 28 februarie – 3 martie, benzina este astfel mai scumpă cu aproximativ 24 de bani pe litru.

Creșterile se reflectă și la motorină. În stațiile Petrom din Capitală, motorina standard a ajuns la 8,48–8,52 lei pe litru, iar în stațiile OMV la 8,57–8,61 lei pe litru, după ce miercuri fusese deja majorată la 8,39–8,43 lei pe litru, respectiv 8,48–8,52 lei pe litru, de la nivelurile de 8,24–8,28 lei și 8,33–8,37 lei înregistrate cu doar două zile înainte.

După semnalul dat de liderul pieței, este de așteptat ca și celelalte companii distribuitoare – Rompetrol, MOL, Lukoil și Socar – să opereze în cursul zilei de joi majorări similare de prețuri.

De altfel, miercuri toate aceste companii au crescut prețurile cu 15 bani pe litru, urmând tendința stabilită de OMV Petrom.

Scumpirile vin pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu, după atacurile lansate de Israel și Statele Unite asupra Iranului și reacțiile ulterioare ale Teheranului.

Evoluțiile din regiune au început deja să influențeze piețele internaționale de energie și costurile carburanților.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

VIDEO: Alexandra Căpitănescu va reprezenta România la Eurovision 2026. Vă place „Choke Me”?

S-a decis: Alexandra Căpitănescu cu piesa „Choke Me” va reprezenta România la concursul Eurovision 2026.

Pe 14 mai, România va intra în concursul internațional, în semifinala cu numărul doi, pregătită să cucerească scena de la Viena și inimile milioanelor de telespectatori din întreaga Europă.

Alexandra Căpitănescu, în vârstă de 22 de ani, a câștigat Eurovision Romania 2026 cu 82 de puncte, urmată de HVDNS (69 de puncte) și Alejandro Zandes & Emil Rengle (66 de puncte).

„Mă bucur de moment. Vreau să muncim și să exersăm, să mă uit la filmarea din seara asta, să analizez, să văd unde mai este de lucru – la fiecare dintre noi, la pasajele din piesă.

Așteptările mele de la Viena sunt destul de mari penru noi, ca proiect, și vrem să ne ducem cât mai departe, să ne facem auziți”, a spus Alexandra Căpitănescu.

Alexandra Căpitănescu a devenit cunoscută publicului larg după ce, în anul 2023, a câștigat concursul muzical „Vocea României”.

Ea avea atunci 19 ani și a făcut parte din echipa artistului Tudor Chirilă. La audițiile pe nevăzute, ea a întors toate cele patru scaune.

La scurt timp după câștigarea show-ului, Alexandra Căpitănescu a lansat single-ul său de debut, „Căpitanu’”. Piesa a fost primită cu entuziasm, adunând rapid sute de mii de vizualizări pe YouTube.

În aprilie 2024, a lansat primul său EP, intitulat tot „Căpitanu’”, care include cinci piese ce i-au consolidat identitatea artistică, conform descrierii artistei de pe Spotify.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

FOTO: 50 de sibieni EVACUAȚI dintr-un imobil. ARDE un apartament la etajul I/UPDATE: Bărbatul găsit în stop cardio-respirator în apartament

UPDATE 2: „Incendiul s-a manifestat în balconul apartamentului (o garsonieră). A ars o mașină de cusut și mai multe bunuri din interior. A fost afectat de fum întregul apartament.

Au fost ventilate atât apartamentul cât și holul și casa scării.

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost un scurtcircuit electric”, a spus Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

UPDATE: „Incendiul a fost lichidat prompt.

În interiorul apartamentului a fost găsit un bărbat de aproximativ 70 de ani în stop cardio-respirator. Au fost aplicate cu succes manevre de resuscitare, bărbatul este transportat în aceste momente la UPU Sibiu inconștient, intubat, cu arsuri pe mâini.

În aceste momente se lucrează pentru îndepărtarea efectelor negative și pentru stabilirea cauzei probabile de izbucnire a incendiului„, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ștefan.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Aproximativ 50 de sibieni sunt evacuați dintr-un imobil după izbucnirea unui incendiu într-un apartament de la etajul I.

„ISU Sibiu intervine de urgență pe strada Siretului din municipiu Sibiu pentru stingerea unui incendiu care se manifestă la un apartament situați la etajul I al unui imobil

La fața locului sunt mobilizate două autospeciale de stingere, o autoscară, o autospecială de descarcerare, două echipaje SMURD dintre care unul cu medic și o autospecială de transport personal și victime multiple.

Din primele informații incendiul se manifestă cu degajări mari de fum. Din imobil sunt evacuați locatarii, până în acest moment este vorba de aproximativ 50 de persoane”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

„La această oră, traficul rutier este blocat pe strada Siretului intersecție cu strada Intrarea Arieșului din Municipiul Sibiu , pentru a asigura intervenția autospecialelor care acționează pentru stingerea unui incendiu.

Vă rugăm să respectați indicațiile polițiștilor rutieri care dirijează circulația și să manifestați prudență și atenție în conducere”, transmite purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Alecsandra Rugaci.

SURSĂ VIDEO: Ady Adrian/INFO TRAFIC jud. SIBIU

SURSĂ FOTO: ISU Sibiu

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Crucea Roșie Sibiu sensibilizează întreaga conducere a orașului

Crucea Roșie Sibiu a anunțat astăzi lansarea oficială a propriului serviciu privat de ambulanță, destinat atât transportului medical asistat și neasistat, cât și intervențiilor la evenimente sau consultațiilor la domiciliu. Cazurile sociale vor beneficia de transport gratuit, în timp ce pentru celelalte solicitări tarifele, în interiorul municipiului, tarifele variază între 200 și 900 de lei. Noul serviciu va asigura transport medical asistat și neasistat, intervenții la evenimente cultural-artistice și competiții sportive, precum și consultații medicale la domiciliu.

Eveniment de lansare

Lansarea oficială a avut loc miercuri, 4 martie, la Centrul de Informare Turistică din cadrul Primăriei Sibiu. La eveniment au participat reprezentanți ai administrației locale și județene, ai partidelor politice și manageri ai spitalelor sibiene.

„Umanitatea este principiul meu preferat după care funcționează Crucea Roșie Sibiu, pentru că le înglobează pe toate celelalte. Tot umanitatea este cea care ne-a adus împreună astăzi aici”,

a declarat Raluca Morar, directorul Crucii Roșii Sibiu.

Aceasta a amintit și faptul că anul acesta Crucea Roșie Română marchează 150 de ani de activitate, iar filiala din Sibiu duce mai departe această misiune de aproape două decenii.

Sala Centrului de Informare Turistică a fost plină de oficialități și persoane implicate în comunitate, oameni recunoscuți pentru funcția pe care o dețin, dar și pentru faptul că sunt printre cei mai activi în ceea ce înseamnă viața orașului și schimbarea acestuia în bine.

Au luat cuvântul:

  • Helmut Lerner, viceprimar al Municipiului Sibiu,
  • ⁠Mircea Crețu, prefectul județului Sibiu,
  • ⁠președinta CJ Daniela Cîmpean,
  • ⁠deputata PNL Raluca Turcan,
  • ⁠Diana Mureșan – consilier local USR,
  • ⁠Lucian Coca – reprezentant AUR,
  • ⁠Ștefania Șerban – director Spital CFR,
  • ⁠Cristian Roman – director Spital Pneumoftiziologie
  • ⁠vicepreședinte Crucea Roșie – Alexandru Chituță.

Solidaritate fără culori politice, ce au declarat reprezentanții partidelor

Viceprimar

„V-ați gândit vreodată cât de mult contează să ne putem ajuta unul pe celălalt? Ce face Crucea Roșie Sibiu este un angajament pentru umanitate, viață, solidaritate.” – a declarat Helmut Lerner, viceprimar al Municipiului Sibiu.

Mircea Crețu, prefectul județului Sibiu

„Ideea dumneavoastră de a avea un serviciu propriu e foarte bună în special pentru persoanele vulnerabile. Subliniez faptul că e o colaborare foarte bună între Crucea Roșie și Prefectura Sibiu. Mulțumesc pentru participarea în ședințele Colegiului Prefectural și pentru bunele practici pe care le transmite de fiecare dată Crucea Roșie.” – Mircea Crețu, prefectul județului Sibiu.

Președinta CJ, Diana Cîmpean

Președinta Consiliului Județean Daniela Cîmpean a declarat: „Crucea Roșie e un sprijin vital pentru sănătatea comunității. Cele mai multe servicii de sănătate sunt în subordinea Consiliului Județean, iar orice sprijin care vine în diversificarea acestor servicii este unul necesar. Am fost onorați ca atunci când comunitatea avea nevoie de sprijin din toate părțile, Crucea Roșie a fost acolo.”

„Îmi amintesc momente extrem de delicate, în pandemie, când toată lumea era disperată de lipsa echipamentelor, Crucea Roșie, în parteneriat cu autoritățile, a  fost acolo. Îmi amintesc începutul Războiului din Ucraina și venirea refugiaților. Crucea Roșie a fost acolo. Profesionalismul și dedicarea voastră reprezintă un sprijin adevărat atunci când oamenii au nevoie. Comunitatea e puternică atunci când oamenii pun suflet și instituțiile dezvoltă un parteneriat puternic.” – a declarat deputata PNL Raluca Turcan.

Deputat PNL, Raluca Turcan

Diana Mureșan – consilier local USR: „E o bucurie să fiu la lansarea acestui serviciu al Crucii Roșii. Cred că e un pas firesc al unei organizații care e un reper pentru comunitate.”

Diana Mureșan, consilier local USR

Lucian Coca – reprezentant AUR: „Vorbesc din experiență personală, după ce am urmat acel curs de prim-ajutor, de doi ani de zile. Unde am învățat că intervenția rapidă poate face diferența dintre viață și moarte. Iar solidaritatea nu reprezintă un concept, ci o responsabilitate continuă.”

Lucian Coca

Ștefania Șerban – director Spital CFR: „A fi bun într-o societate dură este cea mai mare calitate. Se poate contrui o societate mai bună, un serviciu medical mai bun, pentru că aici nu este vorba doar de a lansa un nou serviciu alternativ, ci este vorba de o echipă, de oameni buni.”

Ștefania Șerban

Cristian Roman – director Spital Pneumoftiziologie: „Când te gândești la Crucea Roșie, te gândești la empatie, la solidaritate, și la faptul că această organizație, care are 150 de ani, a adus tot ce are mai bun comunitatea noastră. Doar în echipă putem să facem perfomranță. În calitate de vechi partener al Crucii Roșii, îmi dau seama că binele va învinge.”

Cristian Roman

„Crucea Roșie nu are nevoie de lege. Are legea dăruirii. Nu are nevoie de ordonanțe. Are ordonanțele încrederii. Și merge foarte bine, pentru că are oameni dedicați care ajută și se implică în Crucea Roșie din convingere.” – Alexandru Chituță, vicepreședinte Crucea Roșie.

Alexandru Chituță

Trei ambulanțe în dotare

Noua flotă este compusă din trei autospeciale:

  • o ambulanță tip B1/B2, destinată intervențiilor de urgență și transportului pacienților critici;
  • o ambulanță tip A1/A2, pentru transport non-urgent;
  • o autospecială tip AMD, destinată consultațiilor și asistenței medicale la domiciliu.

Potrivit directoarei filialei, Raluca Morar, tarifele pentru transportul în interiorul orașului se aplică pentru o singură cursă (dus), între două puncte din aceeași localitate.

Tarife pentru transport local
• Transport neasistat sau cu asistent: între 200 și 450 de lei
• Transport cu medic: între 700 și 900 de lei
• Programările efectuate în aceeași zi: taxă suplimentară de aproximativ 100 de lei

Transport interjudețean și internațional

Pentru cursele naționale, costurile se calculează în funcție de distanță, la care se adaugă o taxă fixă de pornire:
• 2,5 – 5,5 lei/km (unele companii facturează dus-întors)
• 3,5 lei/km în cadrul contractelor cu Casa de Asigurări de Sănătate
• taxă fixă de pornire: aproximativ 350 de lei
• staționare: 50 – 100 lei/oră

Pentru transportul internațional, tariful standard este cuprins între 1 și 2,5 euro/km, iar prezența unui medic pe rute externe poate implica un cost suplimentar între 600 și 1.200 de euro, în funcție de complexitatea cazului și durata deplasării.

Solicitările efectuate pe timpul nopții (20:00–07:00), în weekend sau în zilele de sărbătoare legală pot presupune majorări cuprinse între 150 și 850 de lei.

Contract cu Casa de Asigurări și parteneriat local

Reprezentanții Crucii Roșii Sibiu au anunțat că urmează să încheie un contract cu Casa de Asigurări de Sănătate, pentru a asigura gratuitatea serviciilor pacienților care nu își permit costurile.

De asemenea, organizația are un parteneriat cu Spitalul CFR din Sibiu, care asigură sterilizarea instrumentarului medical de pe ambulanțe. În schimb, Crucea Roșie sprijină unitatea medicală prin preluarea pacienților externați care necesită transport.

Dotarea ambulanțelor este similară cu cea a autospecialelor din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean, iar cazurile sociale vor avea prioritate.

Numărul de telefon pentru solicitări este 0799.207.207, iar programul dispeceratului este între orele 08:00 și 17:00. Echipajele pot interveni pe teren până la ora 21:00.

Amulanțe Crucea Roșie Sibiu

Un oraș ca Sibiul, care beneficiază de un asemenea serviciu datorită implicării celor de la Crucea Roșie, poate determina oamenii să susțină dezvoltarea lui. În timp ce în alte comunități europene oamenii își conservă valorile și se strâng în jurul proiectelor importante pentru comunitate, care duc sănătos mai departe viața acesteia, ne dorim să vedem o conștientizare și o mobilizare și de acum înainte pentru dezvoltarea serviciului de ambulanță privată, atât din partea participanților la eveniment, cât și a celorlalți sibieni.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

ULTIMA ORĂ: S-a încercat ASASINAREA președintelui Donald Trump

Armata SUA a anunțat că a ucis un oficial iranian care conducea o unitate implicată într-un complot de asasinare a lui Donald Trump, notează Reuters.

Secretarul Apărării al SUA, Pete Hegseth, a confirmat că liderul unității a fost ținta unei operațiuni desfășurate marți. Deși acest obiectiv nu a constituit un scop principal al intervenției, autoritățile americane au considerat că era esențial să reacționeze în fața unei tentative de asasinat.

Într-o conferință de presă, Hegseth a subliniat că „Iranul a încercat să-l asasineze pe președintele Trump”. Totuși, Secretarul apărării a refuzat să dezvăluie numele oficialului iranian ucis.

„Liderul unității care a încercat să-l asasineze pe președintele Trump a fost vânat și ucis. Iranul a încercat să-l ucidă pe președintele Trump, dar președintele Trump a avut ultimul cuvânt”, a declarat secretarul apărării Pete Hegseth într-o conferință de presă.

În 2024, Departamentul de Justiție al SUA a pus sub acuzare un iranian în legătură cu presupusul complot ordonat de Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice pentru asasinarea lui Trump.

Teheranul a negat acuzațiile de implicare într-un astfel de plan, dar tensiunile dintre Statele Unite și Iran au continuat să crească.

De asemenea, în contextul războiului în Orientul Mijlociu, care a intrat în a cincea zi, autoritățile americane au raportat că aproape 2.000 de ținte din Iran au fost lovite de forțele americane, ca parte a unui răspuns militar în cadrul operațiunilor cu Israelul.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Baschet de elită la Sala Transilvania: Tricolorele luptă la Sibiu pentru calificarea la EuroBasket 2027

Sibiu, ești gata să fii al șaselea jucător? Săptămâna viitoare, inima baschetului feminin românesc bate în „templul” de pe malul Cibinului. Echipa Națională a României se reunește joi la Sibiu pentru a pregăti două confruntări cruciale în drumul spre FIBA Women’s EuroBasket 2027.

După o primă fereastră intensă, tricolorele revin în fața propriilor suporteri pentru a forța urcarea în clasamentul Grupei C. Cu o victorie deja bifată împotriva Ciprului, fetele noastre au nevoie de energia Sălii Transilvania pentru a produce marea surpriză!

Programul meciurilor de la Sibiu:

Marcați-vă datele în calendar și veniți să strigăm împreună „România!”:

Tricolorele joacă la Sibiu

  • Miercuri, 11 martie, ora 19:00: România vs. Cipru
  • Sâmbătă, 14 martie, ora 19:00: România vs. Polonia

Link BILETE

11 martie, ora 19:00: România vs. Cipru https://www.bilete.ro/fiba-womens-eurobasket-romania-vs-cipru

14 martie, ora 19:00: România vs. Polonia https://www.bilete.ro/fiba-womens-eurobasket-romania-vs-polonia/

Situația în Grupa C

Lupta este strânsă, iar fiecare punct marcat la Sibiu poate cântări enorm în economia calificării:

  1. Polonia – 6 puncte (3/0)
  2. Slovacia – 5 puncte (2/1)
  3. România – 4 puncte (1/2)
  4. Cipru – 3 puncte (0/3)

Miza: Sistemul de calificare este complex, dar clar: câștigătoarele grupelor și cele mai bune locuri 2 și 3 merg mai departe în runda a doua (noiembrie 2026). Sibiul poate fi rampa de lansare către turneul final găzduit de Belgia, Finlanda, Lituania și Suedia!

🌟 Lotul României pentru Sibiu

Sub comanda staff-ului tehnic condus de Cătălin Tănase, următoarele jucătoare vor lupta sub tricolor: Anamaria Virjoghe, Bianca Fota, Nicoleta Andreea Mititelu, Ioana David, Ioana Ghizila, Ecaterina Armanu, Ștefania Cătinean, Bianca Nan, Teodora Neagu, Nicolett Orban, Ana Ivan, Alexandra Bobar, Ioana Velcea.

🎟️ Cum poți fi alături de echipă?

Nu lăsa scaunele goale! Biletele sunt deja disponibile online pe platforma www.bilete.ro. Dacă nu poți ajunge în tribună, meciurile vor fi transmise live pe canalul oficial de YouTube al FIBA, însă nimic nu se compară cu atmosfera incendiară din Sala Transilvania.

Sibiu 100 susține sportul și performanța, fiind alături de evenimentele importante care pun orașul nostru pe harta excelenței sportive. Haideți să arătăm întregii Europe ce înseamnă pasiunea sibiană pentru baschet!

Hai, România!

Îți mulțumim pentru că alegi să te informezi din ziarul Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Interdicția care schimbă România: sălile de jocuri se închid, angajații rămân pe drumuri. Ce e de făcut?

Industria jocurilor de noroc din România, care a fost ani de zile o parte importantă a peisajului economic local, se află în pragul unei schimbări majore.

Un nou cadru legislativ adoptat la nivel național oferă autorităților locale puterea de a decide dacă să permită sau să interzică activitățile de gambling pe teritoriul orașelor și comunelor, iar mulți primari au început deja să acționeze.

Recent, Guvernul României a publicat în Monitorul Oficial o ordonanță care acordă administrațiilor locale autoritatea de a decide dacă în localitățile lor pot funcționa săli de jocuri de noroc.

Această schimbare de paradigmă a determinat deja un val de inițiative locale pentru a elimina aceste săli din centrele urbane sau din întreg teritoriul administrativ.

În Sibiu, consilierul local USR Diana Mureșan a lansat o petiție online prin care cere părerea sibienilor referitoare la închiderea sălilor de jocuri.

În Slatina, primarul a anunțat că va propune eliminarea completă a sălilor de jocuri de noroc, transformând localitatea într-un „oraș fără păcănele”.

În Brăila, edilul local a anunțat că își asumă o inițiativă similară pentru a elimina sălile de jocuri de noroc în interesul comunității.

În Drăgășani și Vaslui, autoritățile locale pregătesc inițiative care să restricționeze sau interzică aceste activități la nivel local.

În București, grupul de consilieri USR a anunțat un proiect pentru interzicerea sălilor de jocuri de noroc în Capitală.

Decizia de a limita sau elimina sălile de jocuri de noroc nu înseamnă doar o schimbare în peisajul urban — are și consecințe sociale și economice importante.

Sălile de jocuri de noroc angajează mii de lucrători, de la casieri și ospătari până la manageri de locație și personal logistic. Dacă aceste săli se închid ori se mută în afara orașelor, mulți angajați vor rămâne fără locuri de muncă imediate.

Deși nu există încă statistici finale privind câți angajați vor fi afectați direct de noile interdicții, experții din industrie atrag atenția că un val de restricții ar putea duce la concedieri în masă — mai ales în orașele unde aceste săli sunt răspândite și reprezintă o sursă importantă de venit pentru comunitate.

În trecut, sectoare similare au fost afectate de închideri tradiționale (de exemplu în perioada pandemiei), iar atunci mii de angajați au fost în pericol de a fi concediați din cauza restricțiilor de funcționare.

Locurile de muncă din sectorul jocurilor de noroc sunt adesea ocupate de tineri sau de persoane cu calificare medie, pentru care alternativele de angajare în orașele mici nu sunt la fel de accesibile.

Eliminarea acestor locuri de muncă ar putea accentua șomajul local și migrația tinerilor către orașe mai mari sau în străinătate.

Susținătorii interdicțiilor pun accentul pe:

-reducerea dependenței de jocuri de noroc și a impactului social negativ asupra familiilor;

-protejarea tinerilor și a persoanelor vulnerabile;

-diminuarea agresivității publicitare și a influenței acestor săli asupra vieții comunitare.

Criticii restricțiilor avertizează că:

-eliminarea locurilor de muncă va afecta economia locală și veniturile familiilor;

-multe dintre angajații afectați vor trebui să se recalifice sau să își caute locuri de muncă în sectoare complet diferite;

-fără alternative economice solide, comunitățile mici pot suferi economic.

Pe măsură ce tot mai multe orașe din România analizează interzicerea sălilor de jocuri de noroc, se conturează o dilemă socială și economică complexă:

Pe de o parte, autoritățile locale caută să protejeze sănătatea publică și stabilitatea familiei; pe de altă parte, angajații din această industrie riscă să rămână fără locuri de muncă, iar comunitățile locale pot resimți impactul economic al unei astfel de decizii.

În lunile următoare, implementarea acestor inițiative și modul în care autoritățile vor gestiona tranziția pentru angajații afectați vor fi esențiale pentru echilibrul social în orașele în care jocurile de noroc sunt încă larg practicate.

Conform unor estimări recente, din 2025, în România există aproximativ 15 000 de săli de jocuri de noroc licențiate (inclusiv săli cu aparate de tip slot machine, case de pariuri și alte locații de acest tip).

Aceste cifre includ săli care pot avea aparate de jocuri de noroc, pariere sau alte forme de gambling „offline”.

Datele exacte pot varia în funcție de metodologia folosită și de evoluțiile legislative (spre exemplu, legea aprobată în 2024 prevede interzicerea sălilor în localitățile cu mai puțin de 15 000 de locuitori).

Conform unei analize economice pentru anul 2023, companiile din sectorul jocurilor de noroc din România aveau peste 22.339 de angajați. Această cifră se referă la totalul angajaților din companiile domeniului (inclusiv operare de săli, administrare, personal suport etc.).

Această statistică nu este neapărat limitată doar la personalul din sălile fizice de jocuri (de exemplu, include și personal administrativ din firmele de gambling), dar oferă cea mai bună estimare disponibilă public despre forța de muncă din sectorul jocurilor de noroc în România.

Spre exemplu, doar un singur operator mare (Superbet, de exemplu) are peste 2.300 de angajați în România, conform datelor de la începutul anului 2024.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Efectul „Undă de Șoc”: Cum ajunge războiul din Iran pe străzile Sibiului

La peste 3.000 de kilometri de Sibiu, sub numele de cod „Operațiunea Epic Fury”, se iau decizii militare care, în mod paradoxal, ne obligă de câteva zile să ne recalculăm drastic prioritățile financiare.

Într-o lume interconectată, distanța nu mai e o protecție, ci doar o cifră pe GPS. După ce am intrat deja în al patrulea an în care învățăm să trăim cu ecoul de nestins al războiului din Ucraina, noul focar din Orientul Mijlociu vine să ne forțeze la o nouă rundă de austeritate, exact când speram că 2026 ne va oferi măcar un respiro de la crizele succesive.

Donald Trump s-a contrazis flagrant în declarații

Miezul acestei noi crize stă în ofensiva fulgerătoare lansată prin efortul conjugat al forțelor americane și israeliene, o operațiune care a vizat instalațiile militare, sistemele de apărare și centrele de comandă iraniene. Însă, ceea ce alimentează cu adevărat haosul pe piețele globale este incertitudinea generată chiar de la Casa Albă. Președintele Donald Trump s-a contrazis flagrant în declarații: pe de o parte a invocat necesitatea eliminării liderilor de la Teheran și a capacităților nucleare, pentru ca la scurt timp să nuanțeze obiectivele, susținând că nu urmărește neapărat o schimbare de regim. Această lipsă de coerență strategică a lăsat comunitatea internațională și mai ales bursele de energie, într-o stare de alertă maximă. Iranul a profitat de confuzie pentru a-și activa tacticile de blocaj în Strâmtoarea Ormuz, transformând neclaritățile de la Washington într-o criză energetică mondială care a ridicat imediat prețul petrolului și al gazelor la cote alarmante.

Să fim sinceri: pentru noi, războiul nu e despre hărți strategice sau analize de cabinet, ci despre acea prudență forțată care se instalează la fiecare scanare de card. Ce se întâmplă în Strâmtoarea Ormuz se traduce, la Sibiu, în facturi, rate și un sentiment de deja-vu pe care nimeni nu și-l dorea în primăvara lui 2026.

Barilul de petrol înfluențează prețul combustibilului

E suficient să arunci o privire pe grupurile de Facebook ale șoferilor din Sibiu sau pe Info Trafic ca să simți pulsul orașului. Nu e încă panica generalizată din 2022, dar neliniștea e palpabilă în comentariile despre prețurile care o iau razna. Escaladarea militară a împins petrolul peste 80 de dolari/baril, iar la stațiile din oraș motorina a sărit deja pragul de 8,30 lei. Variantele premium bat la ușa pragului de 9 lei și, privind cifrele de pe totemurile luminoase, e clar că direcția e una singură: în sus.

Dacă inițial Ministrul Energiei îndemna la calm, acesta a revenit cu o declarație care ne alarmează pe toți:

„Dacă blocajul din Strâmtoarea Ormuz persistă și cotațiile petrolului Brent continuă trendul ascendent, trebuie să fim realiști și să ne pregătim pentru posibilitatea ca prețul carburanților la pompă să depășească pragul de 10 lei”.

Această recunoaștere oficială a transformat temerile speculative într-o perspectivă cât se poate de concretă.

Pentru sibianul care face naveta din Șelimbăr, Cisnădie sau de pe Valea Hârtibaciului, fiecare ban în plus la litru e o taxă pe care o plătește fără să fie întrebat. Iar de aici pleacă totul: firmele de distribuție își refac deja calculele, iar costurile se scurg direct în prețul pâinii de la brutăriile locale sau în produsele proaspete din Piața Cibin. E un efect de domino pe care îl știm pe de rost, dar care acum lovește într-un moment de fragilitate economică maximă.

Beneficiile competiției și prețuri mai așezate

Sibiul privește cu o strângere de inimă spre data de 1 aprilie. Teoretic, liberalizarea pieței gazelor trebuia să aducă beneficiile competiției și prețuri mai așezate. Practic? Pare o ironie crudă a calendarului. Cu bursele europene sărind cu 60% în doar câteva zile, ieșirea din mecanismul plafonării chiar acum e ca și cum am sări din barcă fără colac de salvare, exact când începe furtuna.

Pentru o familie care locuiește într-un apartament din Hipodrom sau într-o casă din cartierul Ștrand, o creștere de câteva sute de lei la factura de gaz nu e o simplă ajustare statistică. E factura care ar putea anula planurile de concediu sau banii puși deoparte pentru renovări. Am mai trecut prin asta odată cu criza din Est, dar parcă acum, cu acest nou front deschis de administrația Trump, sentimentul de “ghinion curat” e mult mai apăsător pentru buzunarele noastre.

Bugetul pentru micile bucurii ale vieții este primul sacrificat

Dincolo de cifrele oficiale, se observă o schimbare de paradigmă în modul în care sibienii își gestionează resursele. Orașul nostru, a cărui economie este strâns legată de consum și servicii, se află în fața unui blocaj al cheltuielilor care nu sunt de strictă necesitate. Când costul de a pune mașina în mișcare tinde să devină o povară, bugetul pentru micile bucurii ale vieții este primul sacrificat.

Vorbim despre un reflex de auto-conservare care se traduce prin amânarea ieșirilor în oraș, reducerea consumului în zona de HORECA și o reorientare spre strictul necesar. Această prudență forțată riscă să gripeze motorul economic local mai eficient decât orice restricție administrativă. Atunci când banii încetează să mai circule liber prin comunitate, efectele se vor vedea rapid în cifra de afaceri a micilor antreprenori locali, care se bazează pe acel rest de venit pe care sibianul alegea, până ieri, să îl cheltuiască „în oraș”.

Sibiul plătește nota

Anul 2026 trebuia să fie despre construcție și liniște, după un 2025 de recalibrare. Dar, vrând-nevrând, suntem parte dintr-un joc global unde Sibiul plătește nota, deși nu a fost invitat la masă. Nu știu dacă vom vedea cozi kilometrice ca în vremurile negre ale penuriei, dar un lucru e cert: următoarele luni vor fi despre strâns cureaua și despre o adaptare pe care speram să nu o mai repetăm prea curând.

E un nou test de reziliență pentru noi toți. Rămâne de văzut dacă pragmatismul nostru va fi suficient ca să trecem și peste „Epic Fury” fără să ne pierdem definitiv optimismul.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

FOTO: Medieșeanca Andreea Ungureanu pictează, „scuipă flăcări” și ajută pacienții Spitalului de Psihiatrie din Sibiu

La ultimul etaj al noului Ambulatoriu pentru Adulți, ridicat la Spitalul Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” Sibiu, se pictează și se colorează cu mult sârg.

Cinci pacienți fac ergoterapie sub îndrumarea Andreei Ungureanu, o tânără în halat alb pentru care viața a avut multe nuanțe de cenușiu.

Originară din Mediaș, Andreea a devenit instructor de ergoterapie în vara anului 2024. Povestea Andreei a fost prezentată pe pagina oficială a președintei Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean.

„Am absolvit o școală postliceală de asistent medical generalist, însă aveam o înclinație aparte spre desen”, spune tânăra care, pe vremea liceului, a fost îndrumată de profesorul și artistul plastic medieșean Dan Zaharia.

Nu a folosit doar pensula, ci și pixul: „Foloseam pixurile care aveau mină cu bilă, tehnica ținând de presiunea cu care apeși pe foaia de hârtie. Îmi plăceau lucrările ample, cu multe detalii”, arată Andreea spre unul dintre primele sale desene cu tematică post-apocaliptică.

Și-a desenat chiar și propriul corp după ce a descoperit tehnica tatuajului, prilej cu care și-a inscripționat un motto: „Când știi că nimic nu mai contează, universul este al tău.”

Textul părea să sugereze o renunțare, însă ascundea, de fapt, începutul unei vieți de poveste.

„La 15 ani am trecut printr-un eveniment cumplit: pe când mă întorceam de la școală, am traversat calea ferată, în zona Gării Mediaș, printr-un loc nepermis.

Catarama bocancului mi s-a agățat într-o folie de delimitare montată lângă șină. Am căzut în fața trenului.”

Ceea ce a urmat este imposibil de redat. Și cum ai putea descrie în cuvinte teama unei copile aflate la început de viață, forța colosului de fier sau visul frânt al unor părinți?

„Cu un an înainte am intrat în ordinul medieval „Paladinii de Terra Medies”, unde învățam să jonglez cu bile din foc. Când m-am trezit din comă, părinții nu știau cum să-mi spună că nu mai am piciorul drept, că mi-a fost retezat de sub genunchi. Paradoxal, primul meu gând a fost legat de cât de repede mă voi face bine încât să pot participa la festivaluri medievale.”

Realitatea a căpătat pentru Andreea o formă nouă. „Am refuzat să merg la școală până nu am avut gata proteza. Nu de puține ori ajungeam acasă și îmi refăceam bandajul și curățam dispozitivul de sângele scurs.”

A cunoscut și sindromul „membrului fantomă”, unele „furnicături” simțindu-le chiar și în ziua de azi. „Medicii spun că există o reprimare mentală a durerii care, treptat, se eliberează.”

Nici oamenii nu au menajat-o. „Colegii de clasă mă înțelegeau și se comportau cât de cât normal. Au fost însă și destui copii în liceu care mă hărțuiau. De aceea, instinctiv, ocoleam pe cât puteam situațiile în care mă simțeam expusă.”

De talentul artistic al tinerei au auzit și cei care produc cunoscutele sobe de teracotă din Mediaș. Cu linii fine și culori vesele, Andreea înnobilează sobele ceramice, transformându-le din simple obiecte casnice în mici opere de artă.

„Din 2019, fac pictură decorativă pe cahle, medalioane sau borduri. Îmi plac provocările”, spune tânăra care a pictat teracote cu flori, câini și chiar medalioane cu case bătrânești.

În atelierul de ergoterapie al primului spital de psihiatrie din sud-estul Europei, deschis în 1863, pe când Sibiul se afla sub administrație austro-ungară, Andreea pășește cu calmul și siguranța omului care știe clar ce are de făcut. Are un zâmbet permanent zugrăvit pe chip și nici prin gând nu-ți trece că, la un moment dat, poate scoate flăcări pe gură. La propriu.

„Sunt și membră a trupei „Fire Dreams” din Mediaș, iar la festivalurile medievale facem jonglerii cu focul. Am învățat cum să scuip flăcări fără să mă ard. La început mă antrenam cu apă, iar după ce am deprins tehnica, am trecut la lichid inflamabil.”

La cei 26 de ani ai săi, Andreea pare să fi trăit cât pentru două vieți. Nu regretă nimic, nici măcar cariera de ofițer al Armatei Române la care visa pe când era copilă: „Poate aș fi fost un ofițer bun. De mică admiram oamenii disciplinați și organizați. Îmi place și ce fac acum, când lucrez cu oameni care chiar au nevoie de mine.”

Fie că sunt copii sau adulți, toți pacienții Andreei au o trăsătură comună: „Fiecare are o doză mare de curiozitate și vrea să descopere lumea prin culoare, forme și joc. Terapia prin astfel de activități ne permite să-i cunoaștem mai bine, iar pe ei îi ajută să se exprime mai ușor.”

La mijlocul mesei înconjurate de „ucenicii” Andreei, o bucățică de carton roșu a luat forma unei felicitări scrise cu ocazia zilei de 8 martie, sărbătorită peste doar câteva zile.

Va fi o zi în care ne vom gândi la mamele, bunicile sau surorile noastre. Adică la acea jumătate a populației acestei planete care a dat naștere celeilalte jumătăți.

Între aceste femei se află și Andreea Ungureanu, ergoterapeut din județul Sibiu, cel cu oameni și locuri de poveste!”, a scris Daniela Cîmpean pe Facebook.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Șomajul în UE scade la 5,8% în 2026. România, cea mai mare rată a șomajului în rândul tinerilor

0

Piața muncii din Uniunea Europeană dă semne de stabilizare la începutul anului 2026. Rata șomajului a coborât la 5,8% în ianuarie, de la 5,9% în decembrie 2025 și 6,0% în ianuarie 2025, potrivit datelor publicate de Eurostat, relatează Mediafax.

În zona euro, șomajul a scăzut la 6,1%, comparativ cu 6,2% în luna precedentă și 6,3% în urmă cu un an.

Aproximativ 13 milioane de șomeri în UE

La nivelul Uniunii Europene, aproximativ 13 milioane de persoane erau fără loc de muncă în ianuarie 2026, dintre care peste 10 milioane în zona euro.

Comparativ cu decembrie 2025, numărul șomerilor din UE s-a redus cu circa 185.000 de persoane, iar față de ianuarie 2025 scăderea este de aproape 274.000.

Șomajul în România, aproape de media europeană

În România, rata șomajului a fost de 6,0% în ianuarie 2026, echivalentul a aproximativ 491.000 de persoane fără loc de muncă. Nivelul este foarte apropiat de media UE și ușor sub cel din zona euro.

Evoluția din ultimele luni indică o relativă stabilitate a pieței muncii:

-Octombrie 2025: 6,1%

-Noiembrie 2025: 6,3%

-Decembrie 2025: 6,1%

-Ianuarie 2026: 6,0%

În termeni absoluți, numărul șomerilor din România a scăzut cu aproximativ 8.000 de persoane față de luna precedentă.

Cum e România față de alte state din Europa Centrală și de Est

Comparativ cu țările din regiune, România se află la mijlocul clasamentului:

-Bulgaria – 3,1% (aprox. 94.000 șomeri)

-Polonia – 3,1% (aprox. 563.000 șomeri)

-Ungaria – 4,5% (aprox. 220.000 șomeri)

-Slovacia – 5,6% (aprox. 155.000 șomeri)

În marile economii europene, rata șomajului este:

-Germania – 4,0% (aprox. 1,7 milioane persoane)

-Italia – 5,1% (aprox. 1,3 milioane)

-Franța – 7,7% (aprox. 2,5 milioane)

-Spania – 9,8% (aprox. 2,5 milioane)

Diferențe majore între nordul și estul Europei

Cele mai ridicate rate ale șomajului în ianuarie 2026 s-au înregistrat în:

-Finlanda – 10,2%

-Spania – 9,8%

-Suedia – 8,7%

La polul opus, cele mai scăzute niveluri sunt în:

-Bulgaria – 3,1%

-Polonia – 3,1%

-Cehia – 3,2%

Disparitățile dintre statele membre ale Uniunii Europene rămân, astfel, semnificative.

Femeile, ușor mai afectate de șomaj în UE

În Uniunea Europeană, rata șomajului este de 6,0% în rândul femeilor și 5,7% în rândul bărbaților. În zona euro, diferența este de 6,3% față de 6,0%.

În România, decalajul de gen este aproape inexistent:

-6,0% la bărbați

-5,9% la femei

În alte state, diferențele sunt mult mai accentuate. De exemplu, în Grecia și Spania, șomajul în rândul femeilor este considerabil mai ridicat decât în cazul bărbaților.

Șomajul în rândul tinerilor: marea problemă a României

Cea mai vulnerabilă categorie pe piața muncii rămân tinerii sub 25 de ani.

În ianuarie 2026, rata șomajului în rândul tinerilor a fost de 15,1% în UE și 14,8% în zona euro.

Peste 2,9 milioane de tineri fără loc de muncă în UE.

În România, situația este mult mai gravă. În decembrie 2025, rata șomajului în rândul tinerilor a ajuns la 28,2%, aproape dublu față de media europeană.

Prin comparație:

-Germania – 7,1%

-Olanda – 9,3%

-Polonia – 11,0%

-Suedia – 23,9%

-Spania – 23,5%

-Finlanda – 22,7%

Deși șomajul total în România rămâne aproape de media Uniunii Europene, problema majoră a economiei naționale este integrarea tinerilor pe piața muncii.

Datele publicate de Eurostat confirmă o tendință generală de scădere a șomajului în Uniunea Europeană, însă decalajele dintre state și diferențele în rândul tinerilor continuă să reprezinte o provocare majoră pentru politicile publice din 2026.

Citește mai multe despre șomajului în Sibiu:

Rata șomajului în județul Sibiu, în decembrie 2025, a ajuns la 3,13%

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI