Acasă Blog Pagina 6674

Femeile social-democrate alături de copii la începutul şcolii!

Organizaţia Municipală de Femei PSD Sibiu a dat o mână de ajutor copiilor care încep şcoala. Cateva familii din municipiul Sibiu au primit ghiozdane echipate cu rechizite necesare celor mici . Copii s-au bucurat că pot merge la şcoală pregătiţi de noul an şcolar şi s-au grăbit să încerce noile ustensile. „Zâmbetele copiilor ne-au încălzit sufletul şi aceasta este toată mulţumirea de care avem nevoie. Ne pasă şi suntem alături de ei”, a declarat Laura Baba,preşedintele Organizaţiei Municipale de Femei PSD Sibiu

 

Campanie ISU: Din inimă pentru inimi

în perioada 01 – 30 septembrie 2011, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă derulează o campanie naţională de solidaritate socială, constând în donarea de sânge semenilor noştri aflaţi în nevoie. La această campanie, intitulată sugestiv „Din inimă pentru inimi”, s-a alăturat si personalul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Dumitru Croitoru” al judeţului Sibiu.
Echipa Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Dumitru Croitoru” al judeţului Sibiu a răspuns pozitiv acestei campanii, urmând ca donarea de sânge să se facă benevol, în data de 14.09.2011, în jurul orei 10:00, în Piata Mare, la 2 centre mobile pentru donare de sange.
Campania naţională „Din inimă pentru inimi” a fost identificată în contextul Zilei Mondiale a Inimii, moment cu o deosebită încărcătură emoţională, pentru care an de an peste 100 de ţări manifestă interes, şi se înscrie în seria de activităţi menite să marcheze Ziua de 13 septembrie, Ziua Pompierilor din România.
Prin intermediul acestui demers social cu caracter benevol, anonim şi neremunerat, conduşi de altruism, generozitate şi onoare, asigurăm opinia publică că, pentru fiecare dintre noi, „şansa la viaţă” este mai mult decât profesie.

Cea de a doua editie a festivalului Vinului organizat de Clubul Economic German Transilvania

Duminica 18 Septembrie incepand cu ora 12:00 va avea loc cea de a doua editie a festivalului vinului organizat de catre Clubul Economic German Transilvania, la restaurantul „Apfelhaus” in Cisnadioara.
Mai multi producatori de vin isi vor prezenta acolo cele mai bune vinuri. Se vor putea degusta diferite specialitati traditionale din imprejurimile Sibiului. Vor putea fi degustate si cumparate produse traditionale gen paine cu cartofi, slanina si telemea de la numeroasele standuri de vanzare. La gratar se vor pregatii carnaciori, ceafa de porc si multe alte specialitati. „Better Half” a Clubului Economic German Transilvania vor vinde prajituri de casa in scop caritabil. De partea de muzica si dans se vor ocupa, ca si anul trecut, domnul Adrian Orlea, Fanfara din Probsdorf si o trupa de dansuri sasesti din cadrul Liceului Brukenthal. Punctul culminant al seri va fi venerarea reginei vinului pentru anul 2011/2012. Noua regina a vinului o va inlocui pe Teodora Braniste, care a fost venerata in anul 2010 cu titlul de prima regina a vinului din Sibiu. O cursa speciala va fi pusa la dispozitie din ora in ora incepand cu ora 11:30 de la Sala Transilvania la restaurantul Apfelhaus in Cisnadioara.

88 de organizaţii ecologiste cer demisia lui Ariton

Gestul Ministrului Economiei, sibianul Ion Ariton, de a anunţa ,,desecritizarea” documentelor companiei Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) care doreşte exploatarea cu cianuri a aurului din Apuseni a scandalizat ecologiştii din România şi nu numai. ,, Considerăm inacceptabilă sfidarea opiniei publice prin aşa-zisa <desecretizare> a unor documente care nu au fost niciodată secrete”, declară cele 88 de organizaţii de mediu semnatare ale unei scrisori publice prin care se cere demisia ministrului Ariton pentru ,,dezinformarea practicată”. Ecologiştii susţin că la documentele publicate pe site-ul Ministerului Economiei putea avea acces orice cetăţean român, după depunerea unei simple cereri la Registrul Comerţului, ba chiar mai mult decât atât, acele documente au fost deja publicate de presă în urmă cu mai bine de un an. Pe lângă demisia lui Ariton, ecologiştii mai cer ,,declasificarea licenţei de exploatare minieră nr. 47/ 1999 şi a tuturor anexelor acesteia” pentru a avea o dezbatere publică onestă în cazul Roşia Montană. Pe site-ul vps.sibiu100.ro puteţi citi textul integral al scrisorii deschise semnată de cele 88 de organizaţii.

 

Domnului Emil Boc, Prim-ministrul Guvernului Românei
Domnului Ion Ariton, Ministrul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri

13 septembrie 2011

 

Domnule Prim-ministru,

Domnule Ministru al Economiei, Comerţului
şi Mediului de Afaceri,

 

începând cu seara de 5 septembrie, de când prim-ministrul României a anunţat pe postul public de televiziune că pe site-ul Ministerului Economiei a fost publicat contractul dintre statul român şi RMGC, am urmărit, cu uimire, ampla rezonanţă pe care a avut-o în presă dezinformarea practicată, într-o totală lipsă de respect faţă de adevăr şi faţă de opinia publică, de către Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri.

De mai mulţi ani, Asociaţia „Alburnus Maior” şi alte organizaţii ale societăţii civile au solicitat fără succes declasificarea licenţei de concesiune pentru exploatare minieră acordate iniţial de statul român companiei Minvest Deva şi transferate ulterior către Roşia Montană Gold Corporation. Accesul publicului la informaţiile conţinute în această licenţă ar fi trebuit să constituie punctul de plecare în orice dezbatere democratică, onestă şi corectă privind costurile şi beneficiile proiectului de exploatare propus la Roşia Montană, având în vedere că licenţa de concesiune pentru exploatare cuprinde informaţiile de bază privind planul de dezvoltare a exploatării, impactul asupra mediului, analiza de risc, planul de refacere a mediului post-exploatare, proba capacităţii tehnice şi financiare a titularului, perimetrul de exploatare, precum şi obligaţiile titularului în baza planului de dezvoltare şi a planului de refacere a mediului.

Spre dezamăgirea noastră, s-a dovedit că gestul Ministerului Economiei de a publica anumite documente referitoare la RMGC a avut ca miză nu transparenţa, cum este normal într-un stat de drept, ci manipularea.

Considerăm inacceptabilă sfidarea opiniei publice prin aşa-zisa „desecretizare” a unor documente care nu au fost niciodată secrete, situaţie valabilă pentru actele constitutive ale oricărei societăţi comerciale care operează în România. La documentele publicate pe site-ul Ministerului Economiei putea avea acces orice cetăţean român, după depunerea unei simple cereri la Registrul Comerţului, ba chiar mai mult decât atât, acele documente au fost deja publicate de presă în urmă cu mai bine de un an.

Nu actele constitutive ale RMGC şi nici adiţionalele acestora trebuie aduse la cunoştinţa publicului, aşa cum lasă Ministerului Economiei să se înţeleagă şi cum majoritatea instituţiilor de presă din România chiar au înţeles, ci Licenţa de concesiune pentru exploatarea minereurilor auro-argentifere din perimetrul Roşia Montană, Judeţul Alba nr. 47/1999, încheiată între Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale şi Compania Naţională a Cuprului, Aurului şi Fierului „MINVEST” SA Deva şi aprobată prin Hotărârea de Guvern nr. 458/1999, transferate ulterior către SC Roşia Montana Gold Corporation SA, precum şi toate anexele acesteia, clasificate ca secrete de serviciu prin Ordinul 202/2003, semnat de ex-preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale, Mihail Ianaş.

în faţa acestei dezinformări fără precedent venite din partea unei instituţii a statului, solicităm:

1. Demisia ministrului Ion Ariton, pentru inducerea în eroare a prim-ministrului şi a opiniei publice;

2. Declasificarea licenţei de exploatare minieră nr. 47/ 1999 şi a tuturor anexelor acesteia, având în vedere că o dezbatere publică onestă şi democratică privind costurile sau beneficiile proiectului de exploatare propus la Roşia Montană este de neimaginat în absenţa informaţiilor de bază conţinute în această licenţă şi că obiectul licenţei de exploatare – minereul auro-argintifer – aparţine statului român, adică tuturor cetăţenilor României, iar urmarile acestui contract, oricare ar fi ele, sunt intr-un final ale contribuabilului.

 

Asociaţia „Alburnus Maior”
Asociatia Salvati Bucurestiul
Centrul Independent pentru Dezvoltarea Resurselor de Mediu
Fundatia Culturala Rosia Montana
L’Alliance Belgo-Roumaine
Centrul Independent pentru Protectia Mediului Sebes
Asociatia Frontului Negustoresc Obor
Asociatia Eco-Civica
Asociatia pentru protejarea Animalelor NUCA
ActiveWatch-Agentia de Monitorizare a Presei
RPER, Romania
RPER-Fr „Rencontres du Patrimoine Europe-Roumanie”
Asociatia Heritage
Asociatia Pro_Do_Mo
RPER-Franta
Asociatia pentru Dezvoltare Urbana
Asociatiei Odaia Creativa
Asociatia Bucuresti
Organizatia pentru Promovarea Transportului Alternativ in Romania

Coalitia pentru mediu cu membrii:

Actiunea Civică Directă
Acţiunea Ecologică Română
Amoeba Eco Center
Asociaţia 22 Decembrie 1989
Asociaţia Agent Green
Asociaţia AGORA – Grup de Lucru pentru Dezvoltare Durabilă
Asociaţia ALMA-RO
Asociaţia ARIN
Asociaţia Biosilva
Asociaţia Braşovul Verde
Asociaţia Centrul pentru Strategia de Dezvoltare Durabilă
Asociaţia de Ecoturism din România
Asociaţia de Hidroecologie şi Bioclimatologie
Asociaţia de Turism şi Ecologie Caltun – Club UNESCO
Asociaţia EcoAssist
Asociaţia Ecologică Turismverde
Asociaţia Ecologie-Sport-Turism
Asociaţia Ecologistă „Floare de Colţ”
Asociaţia EcoPrut
Asociaţia Ecouri Verzi
Asociaţia Greeninitiative
Asociaţia Grupul Milvus
Asociaţia Heidenroslein
Asociaţia Iubim Natura
Asociaţia Mai Bine
Asociaţia MaiMultVerde
Asociaţia pentru Dezvoltare Durabilă Dunărea de Jos
Asociaţia pentru Dezvoltare Durabilă Timiş
Asociaţia pentru Mediu şi Turism Ulmul Cerasului
Asociaţia pentru Protecţia Liliecilor din România
Asociaţia pentru Protecţia Mediului Green Cross Şimleul Silvaniei
Asociaţia Salvaţi Dunărea şi Delta
Asociaţia Sighişoara Durabilă
Asociaţia Tinerilor pentru Excelenţă
Asociaţia Ţinutul Secuiesc Verde
Asociaţia Transilvania Verde
Asociaţia Turistica Sportivă Civică şi Ecologistă Clubul de Cicloturism „Napoca”
Asociaţia WWF Programul Dunăre-Carpaţi România
Centrul de Consultanţă Ecologică Galaţi
Centrul de Resurse Ecopolis
Centrul Regional de Supraveghere Ecologică „Munţii Apuseni”
Clubul de Ecologie şi Turism „Floarea Reginei”
Clubul de Ecologie si Turism Montan Albamont
Clubul de Turism şi Ecologie Transmont Făgăraş
Clubul Eco Montan ”
Origini Verzi”
Clubul Ecologic Transilvania
Clubul Sporturilor Montane Hunedoara
Eco-Civica
Ecotop Oradea
Federaţia Reţeaua de Acţiune pentru Climă
Focus Eco Center
Fundaţia ACTIVITY pentru Resurse Umane şi Dezvoltare Durabilă
Fundaţia pentru Parteneriat
Fundaţia TERRA Mileniul III
Geo Natura
Mare Nostrum
Organizaţia GeoEcologică ACCENT
ProPark Fundaţia pentru Arii Protejate
Re.Generation
Societatea Carpatină Ardeleană
Societatea Ornitologică Română
Tinerii Ecologi Români din Iaşi
UJPI Dolj
Viitor Plus – Asociaţia pentru Dezvoltare Durabilă
Fundatia de Ecologie si Turism POTAISSA
Asociatia ECO Sud-Vest Romania
Fundatia Strawberrynet
Asociatia 34Life
Centrul de Informare asupra Organismelor Modificate Genetic – InfOMG

CSU Voinţa are cont pe Facebook

Suporterii nou-promovatei CSU Voinţa Sibiu pot afla cele mai noi informaţii despre echipa favorită la adresa facebook/Vointa-Sibiu-Pagina-oficiala. în câteva zile va fi lansată şi pagina de web oficială a clubului de pe „Municipal”, www.vointasibiu.ro.

Clubul sibian CSU Voinţa a cucerit un nou teritoriu, după promovarea în Liga I. în urma câtorva zeci de oră de muncă asiduă, CSU Voinţa Sibiu a pătruns în lumea virtuală. Pentru moment, suporterii grupării de pe „Municipal” pot afla cele mai noi informaţii despre jucătorii favoriţi de pe contul de Facebook al clubului sibian. Materiale foto şi video, dar şi ultimele noutăţi despre „alb-verzi” le sunt acum la dispoziţie fanilor – şi nu numai – la adresa facebook/Vointa-Sibiu-Pagina-oficiala.
Până în acest moment, pe pagina oficială de Facebook a clubului sunt postate 7 clipuri video şi aproximativ 80 de fotografii împărţite în mai multe galerii. Două dintre galeriile foto sunt destinate echipei de fotbal şi componenţilor staff-ului tehnic. Iubitorii fotbalului pot accesa şi fotografii cu vestiarul echipei, dar şi un filmuleţ în care sunt prezentate cele mai importante imagini surprinse la şedinţa foto a jucătorilor pentru site-ul oficial.
Cei ce nu deţin până în acest moment un cont de Facebook, pot accesa clipurile video la contul de youtube vointa2011media.
Un nou proiect al clubului sibian, pagina oficială de web, va fi lansat în câteva zile. în aceste momente pregătirile pentru noul site sunt pe ultima sută de metri. Noua pagină oficială de web a clubului CSU Voinţa este www.vointasibiu.ro. Aici, iubitorii fotbalului sibian vor găsi prezentarea jucătorilor din lot şi a celor din staff-ul administrativ şi cel tehnic, ultimele informaţii despre echipă şi despre adversarii acesteia în campionat şi Cupa României „Timişoreana”, clasamentul actualizat al Ligii I, interviuri, informaţii despre comercializarea abonamentelor şi a biletelor, dar şi multe altele.

 

Joi, 15 septembrie a.c., va fi întreruptă alimentarea cu gaze naturale pe 31 de străzi din Sibiu

Pentru efectuarea unor lucrări complexe, de cuplare a unor conducte noi la sistemul de distribuţie a gazelor naturale, E.ON Gaz Distribuţie este nevoită să întrerupă alimentarea cu gaze naturale joi, 15 septembrie a.c., începând cu ora 8.00, pe următoarele străzi din municipiul Sibiu: Al. Filozofilor, Dârstelor, Pânzarilor, Cojocarilor, P-ţa Armelor, Măsarilor, Moş Ioan Roată, Tg. Vinului, Tg. Peştelui, Dogarilor, Croitorilor, P-ţa Cibin, Turnului, Pasajul Scărilor, Cibinului, Valea Mare, V. Tordoşan, R. Korsakov, Plopilor, Vopsitorilor, Ocnei, P-ţa Mică, Azilului, Faurului, Pulberăriei, A. Odobescu, P-ţa Huet, S. Brukenthal, P-ţa Mare, Zidului şi Konrad Hass.

După finalizarea lucrărilor, alimentarea cu gaze naturale se va relua treptat, începând cel mai probabil în jurul orei 18.00.

Compania noastră solicită consumatorilor să închidă toate focurile deschise, iar după reluarea distribuţiei gazelor naturale să supravegheze modul de ardere a acestora timp de 30 minute.

în cazul în care simt miros specific de gaz, consumatorii sunt rugaţi să anunţe imediat dispeceratul de urgenţă al E.ON Gaz Distribuţie la unul dintre numerele de telefon:

0265.200.928
(număr taxabil cu tarif local din reţeaua Romtelecom şi cu tariful operatorului din toate celelalte reţele de telefonie)

sau
0800.800.928
(număr gratuit, apelabil din principalele reţele de telefonie fixă şi mobilă).

Compania E.ON Gaz Distribuţie regretă inconvenientele generate de această întrerupere a serviciului de distribuţie şi mulţumeşte consumatorilor pentru înţelegere.

 

Votează pentru siguranţa victimelor violenţei în familie

„ALEG siguranţa”: depăşirea traumei şi câştigarea independenţei economice pentru victimele violenţei domestice şi copiii lor este proiectul depus de asociatia A.L.E.G. din Sibiu pentru selectie in cadrul Programului de Granturi Raiffeisen. 220.000 lei este fondul total pe care Banca Raiffesen este dispusa sa il imparta proiectelor care vor intruni cel mai mare numar de voturi din partea publicului. Bugetul maxim al unui proiect este 22.000 lei. ,,Proiectul pe care speram sa-l putem implementa cu ajutorul acestor fonduri va asigura timp de 1 an trei servicii importante pentru 15 victime ale violentei familiale si copii lor:

1. Consiliere juridică şi asistare pe tot parcursul procedurilor legale pe care victima alege să le urmeze
2. Sprijinirea victimei în vederea obţinerii independenţei economice (reorientare profesională, găsirea unui loc de muncă, educaţie financiară, sprijin în demararea unei activităţi independente generatoare de venit)
3. Recuperare dupa trauma violentei prin psihoterapie individuală şi de grup”
(Camelia Proca, Director A.L.E.G.)

De ce ar fi un astfel de proiect mai important ca unul de mediu sau de educatie? Organizaţia Mondială a Sănătăţii consideră violenţa domestică cel mai mare risc de sănătate la adresa femeilor, mai mare decât bolile de inimă sau accidentele rutiere. în 2009 Inspectoratul General de Poliţie a înregistrat 101 decese în România în urma violenţei familiale. Tot 2009 în judetul Sibiu, 142 de persoane in situatii de violenta familiala au solicitat certificat medico-legal dar nu s-a inregistrat nici o condamnare pe legea 217/2003 privind prevenirea si comabeterea violentei familiale.

Pentru a vota A.L.E.G. in Programul de Granturi Raiffeisen, trebuie sa accesati pagina de internet https://raiffeisencomunitati.ro/program-de-granturi si sa va creati un cont de utilizator cu parola, specificand o adresa de e-mail. Veti primi pe adresa de e-mail un mesaj de confirmare si un link pe care sa il urmati pentru validare, dupa care va puteti loga pe site-ul raiffeisen. Mergeti pe „Proiecte depuse de ONGuri” si veti vizualiza apoi o harta a Romaniei cu judetele, faceti click pe judetul Sibiu selectati proiectul „ALEG siguranta” dupa care butonul de vot. Puteti citi detalii despre proiect, inclusiv bugetul, apasand butonul „detalii”.

 

Nume mari ale filmului documentar intră în competiţie la AFF SIBIU 2011

Cel mai important eveniment din lumea filmului documentar din Europa Centrală şi de Est – Astra Film Festival va proiecta în cadrul celei de-a 11-a ediţii, 100 de documentare, din 30 de ţări, în perioada 25-30 octombrie. Pentru a putea înţelege spectacolul lumii contemporane, la Astra Film Festival vor putea fi urmărite, timp de 6 zile, 54 de producţii în cadrul celor patru secţiuni competiţionale – International, Europa, România şi Student Docs, iar celelalte filme până la o sută, în secţiunile speciale: Astra Film Junior, Eco-Doc, Made in Romania, Panel Doc-Investigaţional şi Panorama.

în afara proiecţiilor de filme documentare, ediţia din acest an găzduieşte, printre altele, expoziţii de fotografie, spectacole de muzică, workshop-uri şi, pentru prima dată, o serie de masterclass-uri cu invitaţi din elita producătorilor şi regizorilor de film documentar din lume.

La secţiunea INTERNAŢIONAL intră în competiţie somităţi ale filmului documentar, unora dintre ele AFF le-a dedicat, în anii anteriori, programe portret. Este vorba despre filmul Pink Sarees al lui Kim Longinotto – şi Position among stars de Leonard Rettel Helmrich, sau producţia renumită Last train Home, a regizorului canadian de origine chineză Lixin Fan, sau filmul Z32 din Israel al lui Avi Mograbi.

Documentare despre realităţi din 9 ţări din Europa de Est, şi 6 despre cea occidentală intră în competiţia secţiunii EUROPA.

Un moment aşteptat va fi cel dedicat producţiilor româneşti, anul acesta fiind prezentate peste 30 de documentare romaneşti, multe în premieră absolută la Astra Film Festival.

La secţiunea STUDENT, competiţia foarte strânsă a început încă din faza de preselecţie, înscriindu-se filme foarte bune de la cele mai importante şcoli de film documentar din Europa (Lodz, Famu, Munich, Budapesta, Manchaster, Tromso) dar şi din USA, Cuba, Africa de Sud şi Israel.

Anul acesta, s-au înscris la Astra Film Festival peste o mie de filme din 74 de ţări. „Pe lângă responsabilitatea, oboseala, presiunile termenelor, care ne copleşesc, în această perioadă a selecţiei, prin cantitatea tot mai mare de filme pe care trebuie să le vizionăm, – mărturiseşte Dumitru Budrala directorul AFF – trăim şi emoţia, onoarea, că festivalul nostru este cotat foarte sus. Dovadă că, de câteva ediţii, regizorii de documentar de prim rang aleg să facă PREMIERA producţiilor lor la Astra Film Festival. Astfel, AFF SIBIU a devenit un eveniment cinematografic de clasa A în Europa. Este un nivel şi un rezultat la care nu se ajunge uşor, mai ales în România, unde n-am prea avut parte de sprijin, politici culturale pe termen lung, infrastructură şi câte altele, în cei aproape 20 de ani de când activează festivalul.”

Lista completă a filmelor selectate este disponibilă pe site www.astrafilm.ro

Astra Film Festival este cel mai vechi festival internaţional din România şi cel mai amplu pe segmentul documentar din această parte a lumii. Astra Film Festival este un eveniment organizat de Astra Film – departament al Complexului Naţional Muzeal Astra – şi de Fundaţia Astra Film.

Turneu de streetball în Parcul Tineretului

Asociaţia EcoSportTeam organizează în perioada 17 – 18 septembrie 2011 cea de-a treia ediţie a turneului de streetball Ecosportteam 2011. Evenimentul va avea loc in Parcul Tineretului din Sibiu (zona Teatrului de vară) şi se adresează sportivilor amatori şi profesionişti care doresc să practice baschetul într-un cadru organizat. Pe lângă competiţia propriu-zisă, participantii se pot înscrie la diferite concursuri conexe: aruncări de trei puncte, aruncări libere, concurs de slam dunk şi vor avea parte de multe alte surprize pregătite de organizatori. 


înscrierile la turneul de streetball EcoSportTeam 2011 se pot face pe site-ul www.ecosportteam.ro, în limita a 64 de echipe. Echipele vor fi împărţite pe trei categorii de vârstă: sub 14 ani, între 14 şi 18 ani şi clasa „Open” unde nu există limită de vârstă. Taxa de participare pentru o echipă formată din trei persoane şi, opţional o rezervă, este de 40 RON pentru categoriile 14 – 18 ani si Open. Pentru echipele sub 14 ani nu se percepe taxa. Mai multe detalii despre regulamentul competiţiei se pot găsi pe site-ul www.ecosportteam.ro.

Streetball-ul este un derivat al baschet-ului, fiind un sport care se joacă de regulă pe terenuri în aer liber, mai mult sau mai puţin amenajate, folosind un singur panou, şi care nu se supune aceluiaşi set de reguli stricte ca şi părintele său, baschet-ul. Mişcările din streetball sunt mult mai spectaculoase, punând un foarte mare accent pe tehnica fiecărui jucator şi mai puţin pe jocul strategic de echipă. într-un astfel de show sportiv, tehnicile inventive de manipulare şi conducere a mingii către coşul de baschet şi slam dunk-urile sunt ceva obişnuit, de aici şi popularitatea disciplinei în rândul publicului.

PROGRAMUL EVENIMENTULUI

Sâmbăta, 17 septembrie 2011

Ora 09.30 – Şedinţa tehnică, achitare taxa de participare
Ora 10.00 – Deschiderea oficială a turneului de Streetball EcoSportTeam 2011
Ora 10.30 – 19.00 – începerea turneului de Streetball cu faza grupelor

Duminică, 18 septembrie 2011

Ora 10.00 – Sferturi de finală la fiecare grupă de vârstă, masculin şi feminin
Ora 14.00 – Semifinale competiţie
Ora 14.30 – Concurs Slam Dunk, aruncări libere, aruncări 3 puncte
Ora 16.00 – Finale competiţie

Turneul de streetball Ecosportteam 2011 este o acţiune confinanţată de Consiliul Judeţean Sibiu, organizată în parteneriat cu Consiliul Local Sibiu prin Casa de Cultură a Municipiului Sibiu şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Sibiu. Premiile vor fi oferite de sponsorii evenimentului: Gamespot, Hervis, Balor Cons, Fantasia Style. Partener media local: Kiss FM

Pentru informaţii suplimentare: Alexandru Hulpuş, 0744/621.364

 

În atenţia contribuabililor persoane juridice şi fizice

In scopul informarii contribuabililor in legatura cu prevederile art.XI din Ordonanta Guvernului nr. 30/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, precum si pentru reglementarea unor masuri financiar-fiscale, precum si ale punctelor 51 si 52 din Ordonanta Guvernului nr.29/2011 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, Directia Generala a Finantelor Publice a judetului Sibiu a emis un numar de 2346 notificari adresate contribuabililor care inregistreaza obligatii restante la bugetul general consolidat la data de 31.08.2011 peste un anumit plafon. Aceste notificari se refera la:

I.Posibilitatea contribuabililor de a beneficia de anularea penalitatilor de intarziere in cazul in care obligatiile fiscale principale si dobanzile aferente acestora, restante la 31 august 2011, se achita pana la 31 decembrie 2011. Penalitatile de intarziere se reduc cu 50% daca obligatiile fiscale principale si dobanzile aferente acestora se sting pana la 30 iunie 2012. Notificarea cuprinde soldurile neachitate la data de 31.08.2011, formate din debite restante precum si dobanzi si penalitati de intarziere aferente pentru care calculul continua pana la data platii debitului inclusiv.
II.Modificarea, incepand cu data de 01.10.2011, a ordinii de stingere a tuturor obligatiilor fiscale principale incepand cu impozitele si contributiile cu retinere la sursa, in ordinea vechimii si apoi obligatiile fiscale accesorii, in ordinea vechimii.

Directia Generala a Finantelor Publice a judetului Sibiu face cunoscut ca agentii economici care au conturi de disponibil deschise in trezorerie, pot obtine notificarea de la ghiseele trezoreriei.
De asemenea, agentii economici care au solicitat transmiterea pe e-mail a fisei de evidenta pe platitor, au posibilitatea de a solicita transmiterea pe cale electronica a notificarilor.
Alte informaţii se pot obţine de la serviciile/birourile de evidenta platitori din cadrul administratiilor finantelor publice teritoriale.

 

Biroul de Presă al DGFP Sibiu

 

Noi locuri de joacă pentru copii

Municipalitatea sibiană va amenaja în următoarele două luni încă şapte locuri de joacă pentru copii cu vârste cuprinse între 3 şi 15 ani. Contractul pentru achiziţionarea jocurilor cu care vor fi dotate noile amplasamente se ridică la o valoare de 382.058 de lei, la care se adaugă şi TVA-ul. Locurile de joacă urmează să fie amenajate după cum urmează:

* în cartierul Ştrand, pe strada Bihorului
* în Vasile Aaron, pe strada Onceşti
* în Hipodrom, pe străzile Mihai Viteazu (lângă Biserică), Plugarilor (colţ cu Calea Cisnădiei) şi Mirăslău (Aleea Buia)
* Pe strada Vasile Milea – zona Peco (redotarea locului existent)
* în Valea Aurie – redotarea locului existent

Vor fi instalate leagăne de mai multe forme şi dimensiuni, complexe de căţărare şi de joacă de diferite forme, carusele cu scaune, etc. Acestea sunt realizate din materiale cât mai rezistente, dar care sunt în acelaşi timp sigure pentru copii.
Oferta declarată câştigătoare este cea depusă de SC Loftrek SRL şi include montajul acestor instalaţii. Garanţia pentru produsele livrate este de doi ani de la recepţia lor. „După această achiziţie vor exista în Sibiu un total de 26 de locuri de joacă pentru copii, în majoritatea cartierelor sibiene. în continuare este nevoie de locuri de joacă pentru copii, mai ales în cartierele de blocuri. Programul va continua, şi pe măsură ce cartierele sunt reconfigurate, vom prevedea şi locuri de joacă”, a declarat primarului Klaus Iohannis.

 

Încep lucrările de refacere pe Calea Turnişorului

Calea Turnişorului intră în refacere din 19 septembrie, iar traficul va fi închis pe trosonul dintre strada Frigoriferului şi calea ferată.

„Am rugat constructorul să intervină pe această stradă în vederea refacerii carosabilului. Până în prezent au fost refăcute pe această porţiune a străzii reţelele de apă şi canalizare şi reţeaua electrică. Am aşteptat o perioadă lungă să intervină şi gazul, dar având în vedere că aceste lucrări întârzie, am decis să se refacă totuşi carosabilul pentru a nu prelungi atât de mult discomfortul în trafic, aceasta fiind o stradă destul de tranzitată.” a declarat primarul Klaus Iohannis.

Pe o perioadă de două luni Comtram va efectua săpătura generală pe tronsonul dintre Frigoriferului şi calea ferată, iar pe tronsonul dintre strada Frigoriferului şi strada Alba Iulia se vor efectua lucrări la reţeaua de apă şi canalizare.

Sensul giratoriu de la intersecţia Alba Iulia cu strada Europa Unită este deja conturat şi s-a turnat partea dinspre Aeroport. Vineri noaptea se va turna şi cealaltă parte şi astfel se va finaliza întreaga lucrare.

Sensul giratoriu de pe strada Rahovei se conturează în prezent. Până la sfârşitul săptămânii viitoare acesta se va finaliza, inclusiv legăturile cu drumul către noul magazin din zonă.

Lucrările pe străzile Rennes şi Zaharia Boiu aproape de finalizare. Pe strada Rennes, porţiunea între strada Zaharia Boiu şi Şcoala de înot este finalizată şi se circulă deja. în prezent DPC lucrează la trotuare şi borduri pe strada Rennes, pe tronsonul dintre strada Zaharia Boiu şi Bulevardul Victoriei. Strada Rennes va fi finalizată complet săptămâna viitoare.

Strada Zaharia Boiu este finalizată pe tronsonul dintre străzile Justiţiei şi Rennes.

Pe strada Gheorghe Lazăr lucrările sunt finalizate. Astăzi se mai lucrează la trotuare, iar de mâine circulaţia va fi reluată pe această stradă.

Lucrările de refacere a stratului asfaltic de pe Bulevardul Corneliu Coposu sunt finalizate. în zilele următoare DPC va ridica la cotă gurile de scurgere şi capacele căminelor de vizitare şi vor reface marcajul pentru pistele de biciclete.

Pe drumul secundar 7 se toarnă al doilea strat de asfalt. Până la sfârşitul acestei luni şi această lucrare importantă va fi finalizată.

încep lucrările de refacere pe strada W.A. Mozart. începând din 22 septembrie vor începe lucrările care presupun reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare pluvială. Pe perioada executării lucrărilor la reţele traficul pe stradă nu va fi închis, ci doar când se va începe săpătura generală. Această stradă intră în alcătuirea unui pachet de străzi finanţat din cel de-al treilea împrumut BERD.

Pe stada J.S. Bach se lucrează la aşternerea pietrei sparte şi montarea noilor borduri. Pe strada Ţiglari se lucrează în prezent la carosabil şi trotuare în zona pieţei, grădiniţei şi şcolii situate către intersecţia cu strada Constructorilor şi Orhideelor.

Pe strada Viitorului se lucrează pe primul tronson situat între Moara de Scoarţă şi Smighelschi la aşternerea stratului de piatră spartă, urmând ca până la sfârşitul acestei luni să se toarne primul strat asfaltic pe această porţiune. Pe cel de-al doilea tronson, între strada Smighelschi şi intrarea în Reşita I, se lucrează la borduri şi aşternerea stratului de balast. Pe cel de-al treilea tronson, până la Calea Guşteriţei se lucrează la săpătură generală.