Acasă Blog Pagina 6675

Turneul Internaţional de Judo „Cupa Temerarul” la ediţia a 17-a

Peste 200 de sportivi se vor afla în acest sfârşit de săptămână la Sibiu pentru a participa la cea de-a 17-a ediţie a Turneul Internaţional de Judo „Cupa Temerarul”.

Competiţia se va desfăşura în data de 17 septembrie la Sala Transilvania, între orele 9 şi 19, intrarea publicului fiind liberă. Sportivii participanţi la această competiţie provin atât de la cluburi din ţară cât şi de la cluburi din Austria, Italia, Serbia, Bulgaria, Republica Moldova şi Croaţia.

Concursul va avea două secţiuni: prima pentru juniori, născuţi între anii 1992 şi1994 şi o a doua pentru cadeţi, născuţi între anii 1995 şi1997. Competiţia se va desfăşura individual, pe categorii de greutate, pentru masculin şi feminin.

Organizatorii turneului internaţional au pregătit şi premii pentru cei care vor obţine rezultate bune. Primii trei sportivi clasaţi vor primi medalii şi diplome, iar primele şase echipe clasate prin acumulare de puncte vor primi cupe care să ateste performanţa lor.

Evenimentul este organizat de Clubul Sportiv de Judo „Temerarul” din Sibiu, fiind co-finanţat prin agenda sportivă a municipalităţii sibiene.

 

Căminul Cibinium, o oază de linişte pentru bătrânii din Sibiu

0

În luna decembrie, bătrânii din Sibiu vor putea beneficia de serviciile oferite de căminul Cibinium, la standarde înalte de calitate şi confort. Acesta este situat într-una din cele mai liniştite şi nepoluate zone ale oraşului, în Pădurea Dumbrava (vis-a-vis de Hotel Hilton). Căminul are disponibile 80 de locuri, iar fiecare rezident va avea parte de servicii personalizate pentru ca bătrâneţea lor să fie mult mai uşoară şi mai plăcută. Acesta este al doilea punct de lucru al Fundaţiei Cibinium, care mai gestionează un astfel de cămin şi la Slimnic. Clădirea azilului din Sibiu este modernă şi dispune de 40 de camere amplasate la parte şi etaj, complet dotate şi utilate.

Sărăcia se vede la distribuirea alimentelor UE

Marţi, 15 noiembrie, ora 3.30 noaptea. Un grup de 6 persoane stau în frig pe strada Electricienilor din cartierul Vasile Aaron, lângă un gard de sârmă. Îşi ţin rândul pentru a primi ajutoarele constând în alimente distribuite de Primăria Sibiu, de la Uniunea Europeană. Au citit în ziar că de luni au început să se dea alimentele, dar luni când au ajuns au aflat de regulile de distribuţie, neanunţate în presă de cei de la Primărie: zilnic la 8 dimineaţa se dau 200 de bilete de ordine. Atât. Cine nu apucă, vine în altă zi. Aşa că oamenii au venit cu noaptea în cap şi îşi amintesc cum stăteau la cozi pe vremea lui Ceauşescu.

Noul contract de salubritate şi deszăpezire: 3 milioane de euro

0

În urma unei proceduri de achiziţie organizată de Primăria Municipiului Sibiu, pentru atribuirea contractului de furnizare a serviciilor de salubritate şi deszăpezire în municipiul Sibiu, fost desemnată cştigătoare asocierea SC Schuster & Co Ecologic/ SC Getesib SA. Valoarea totală a contractului pentru toţi cei trei ani este de 10.457.100 lei la care se adaugă TVA-ul (aproximativ 3 milioane de euro). Data de începere a contractului este 01.11.2011, iar perioada de derulare a acestuia este de 3 ani. În cazul deszăpezirii, facturile vor fi emise lunar şi vor reprezenta contravaloarea activităţilor efective pentru deszăpezire, în funcţie de numărul de ieşiri al utilajelor în teren şi de consumul înregistrat de acestea.

Guvernul desfiinţează Academia Forţelor Terestre

Guvernul României a decis la propunerea Ministerului Apărării Naţionale să desfiinţeze prin absorbţia mai multor universităţi militare din ţară, inclusiv cea de la Sibiu. ,,Transformarea învăţământului militar este impusă de continuarea procesului de adaptare a sistemului la tendinţele de evoluţie ale învăţământului naţional şi ale celui din statele membre UE şi NATO şi de necesitatea îmbunătăţirii calităţii învăţământului şi a cercetării ştiinţifice”, se arată în motivarea deciziei. Astfel Academia Forţelor Terestre ,,Nicolae Bălcescu” din Sibiu, Academia Forţelor Aeriene ,,Henri Coandă” din Braşov şi Academia Tehnică Militară din Bucureşti fuzionează prin absorbţie cu Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”.

1.696 de sibieni au depus dosare pentru o locuinţă ANL

0

ÎNGHESUIALă: 20 de familii la un apartament Comisia pentru repartizarea locuinţelor ANL a început procedura de evaluare a dosarelor depuse la Primăria Municipiului Sibiu. În urma depunerii de noi dosare şi reactualizarea dosarelor depuse din anul 2008 până în prezent, numărul total al dosarelor care vor fi evaluate în vederea repartizării unei locuinţe ANL este de 1.696. Până la data de 15 noiembrie au putut fi depuse dosare care să conţină documente de o dată recentă (din octombrie 2011 începând). Cele depuse înainte de 1 octombrie 2011 vor fi cumulate ulterior de comisie într-unul singur.

Se preiau în continuare dosare pentru ajutorul de încălzire

0

Municipalitatea sibiană a început preluarea dosarelor pentru acordarea ajutorului de încălzire începând cu data de 10 octombrie 2011 şi continuă şi în lunile următoare, până în data de 31 martie 2012. În perioada 10-28 octombrie 2011 s-au preluat un număr de 2.336 de dosare, dintre care cel mai mare număr de dosare a fost înregistrat pentru încălzirea cu gaz – 2194 de dosare. Un număr de 105 dosare s-au depus pentru energie termică, iar pentru încălzirea cu lemne s-au depus 37 de dosare. Toţi cei care au depus aceste dosare până la data de 28 octombrie 2011 vor primi ajutor pentru încălzirea locuinţei pentru toată perioada sezonului rece noiembrie 2011-martie 2012.

Marcu care a tras cu arcu’

0

Piaţa TV locală, atât cât mai este, suferă transformări majore. Nu se mai închid televiziuni sau dau faliment, ci se schimbă oamenii. Răzvan Marcu, cel mai longeviv realizator TV local, a fost schimbat. Pardon, a plecat de comun acord cu patronul Antena 1 Sibiu. În locul lui vine alt ,,greu” local al televiziunii, Radu Nechit. Diferenţa între cei doi este de la cer la pâmânt. Dacă Nechit a făcut televiziune inclusiv la Bucureşti, dar a şi predat televiziune, dovedind profesionalism şi seriozitate, Marcu a fost mereu saltimbancul de serviciu, iubit de mulţi politicieni.

FDGR, în doliu

0

Subsecretarul de stat în Departamentul de Relaţii Interetnice al Guvernului României, sibianul Helge Fleischer, a murit joi dimineaţa, într-o clinică din Viena. Fleischer, în vârstă de 33 ani, suferea de cancer. Cariera profesională a sibianului a fost una fulminantă. Consilier la Cabinetul Ministrului Delegat – Negociator ªef cu Uniunea Europeană (2001-2003), diplomat acreditat în faţa autorităţilor germane ca Secretar I la Ambasada României în R.F. Germania (2003-2004), şef birou parlamentar al FDGR (2004-2009), dar şi la parlamentarul european FDGR (2006-2007), consilier municipal la Sibiu 2008-2010, subsecretar de stat din 2010 – sunt câteva repere din parcursul profesional al lui Fleischer.

Răzvan Marcu out, Radu Nechit in

0

Realizatorul emisiunii de duminică „Răzvan şi Raluca”, difuzată de Antena 1 Sibiu, Răzvan Marcu, a anunţat pe pagina de Facebook a emisiunii că a decis de comun acord cu postul de televiziune să înceteze colaborarea profesională de şapte ani, începând de săptămâna aceasta. Deţinătorul francizei Antena 1 Sibiu, Vasile Presecan a declarat că emisiunea de duminică va fi prezentată doar de Nicolle şi că îşi doreşte ca aceasta să se numească „Duminica în familie”, după modelul emisiunii prezentate de Mihaela Rădulescu. În plus, ştirile de la ora 16:00 vor fi prezentate în direct de Laura Dobrotă şi de Radu Nechit, cunoscut sibienilor prin emisiunile de la Realitatea TV.

Trupa Lord of the Dance a impresionat Sibiul!

0

Trupa irlandeză „Lord of the Dance” a smuls ropote de aplauze de la publicul care a venit miercuri, la sala Transilvania, să vadă spectacolul realizat de cunoscutul dansator şi coregraf Michael Flatley. Spectacolul supranumit „o minune a lumii moderne”, are 40 de dansatori care au prezentat una dintre cele mai populare legende irlandeze, lupta dintre bine şi rău, unde ies victorioşi cei care se iubesc cu adevărat. Cei care au fost la spectacol au avut ocazia să asculte vocea cristalină a solistei care a interpretat melodii din folclorul irlandez, precizia şi viteza dansatorilor şi proiecţiile impresionante de pe ecranele imense din fundalul scenei.

Slimnicul se modernizează

0

Primăria comunei Slimnic a finalizat bazinul de colectare a apei potabile din fonduri proprii. Apa colectată în noul bazin, ajunge în sat prin cădere liberă. ,,Bazinul este mai sus decât casa aflată la cea mai mare înălţime, din localitate. Astfel am reuşit să scutim bani şi să livrăm apa prin cădere naturală”, a explicat pentru Sibiu 100%, viceprimarul Isdrăilă Luca. Acesta îşi aminteşte că şi în copilăria sa locul unde acum s-a contruit bazinul, era recunoscut pentru sursa constantă de apă. În cadrul proiectului s-au construit şi 4 fântâni care alimentează bazinul.