Acasă Blog Pagina 6686

Cărţi & muzică

Opinia lui Curtean „Cred că mi-am găsit o încadrare în societate: să fiu incomod.” (Constantin Noica) Cum ar fi să-i fi putut cunoaşte pe Robert Plant sau Jimmy Page de la Led Zeppelin, pe Mick Jagger sau Keith Richards de la The Rolling Stones, pe Roger Waters sau David Gilmour de la Pink Floyd, pe Roger Daltrey sau Keith Moon de la The Who? Cum ar fi să fi putut să trăieşti muzica lor alături de ei sau să întâlneşti pe cineva care i-a cunoscut şi le-a fost prieten? Cam asta îţi poate trece prin minte dacă mergi la întâlnirile muzicale din prima vineri a fiecărei luni, de la Librăria Humanitas, numite „Rhythm & Books – Despre muzică faină cu Adrian Prohaska”.

Americanii de la CSU Sibiu nu pleacă

Toată presa naţională vuieşte în urma tragicului eveniment în care baschetbalistul Chauncey Hardy, în vârstă de 23 de ani, a ajuns în comă la spital după ce a fost bătut într-un club din Giurgiu şi a decedat la o jumătate de oră după ce a ieşit din operaţie. În urma declaraţiilor făcute de primarul oraşului Giurgiu la televiziuni, se pare că mai mulţi baschetbalişti străini nu mai sunt lăsaţi de familii să joace la echipa CSS Giurgiu. Însă americanii de la CSU Sibiu se simt în siguranţă în oraşul nostru şi nu au de gând să părăsească echipa. ,,Duminică seara eram în autocarul echipei şi ne întorceam la Sibiu de la meciul disputat la Otopeni, când am aflat tragica veste.

Onorariile de succes ale lichidatorilor de la Balanţa şi Trident

Direcţia Generală a Finanţelor Publice Sibiu a prezentat cazurile de insolvenţă ale societăţilor Balanţa şi Trident Trans TEX, precum şi onorariile de milioane de lei pe care creditorii acestora le plătesc unor firme de consultanţă, pentru a juca rolul de „lichidator”. În mod normal, DGFP Sibiu acordă între 600 şi 1.000 de lei pe lună administratorului judiciar sau lichidatorului ales să supravegheze planul de reorganizare a firmelor intrate în insolvenţă. „Am încercat să impunem o cutumă şi preşedinţii de instanţă care se ocupă de cazurile de insolvenţă au acceptat-o.

Astra Film Festival pune degetul pe rănile Pământului

Patru lungmetraje europene remarcabile care vorbesc despre problemele contemporane ale planetei inaugurează, duminică, 30 octombrie, la Casa de Cultură a Sindicatelor, programul special – ECOcinematogrAFF, al Astra Film Festival 2011. ECOcinematogrAFF va fi un program complex în care publicul este întâmpinat cu filme, muzică şi un târg de bucate tradiţionale. Cele patru filme diferite tematic şi stilistic, dar în egală măsură captivante şi provocatoare, sunt: ,,Acasă” (Home, Franţa, 2009), regia Yann Arthus-Bertrand, ,,Afacerile cu porci” (Pig Business, Marea Britanie, 2009), regie şi producţie de Tracy Worcester, ,,Gândeşte global, acţionează local” (Solutions locales pour un désordre global, Franţa, 2010), regie Coline Serreau şi ,,Subjugare – Pledoarie pentru nenăscuţi ”(Submission – In Defence of the Unborn, Suedia, 2010) de Stefan Jarl.

Cum fraudează sibienii Statul

Tranzacţiile imobiliare ale persoanelor fizice sunt puse sub lupă de Direcţia Generală a Finanţelor Publice Sibiu, care are 116 decizii de impunere până în prezent, cu o valoare de 78 de milioane de lei. Directorul DGFP Sibiu, Grigore Popescu, afirmă că în Sibiu există un „tipic” în modul în care se fraudează statul. Sunt familii care au cumpărat terenuri în spaţiu construibil, cer o autorizaţie de construcţie P+3+Mansardă, apoi obţin oferte de la diverşi cumpărători, intabulează construcţia şi apoi o compartimentează. Directorul DGFP Sibiu dă exemplul unei familii care şi-a compartimentat clădirea în 18 apartamente pe care apoi le-a vândut.

Cârţişoara, locul cu oameni harnici

Deşi destul de izolată de restul judeţului, comuna Cârţişoara are parte de oameni gospodari şi un primar destoinic, Dorin Magda. Ne-am întâlnit prima dată cu primarul comunei nu în Primărie, la loc călduţ, ci la Direcţia Cadastru Sibiu, documentând cu specialiştii de acolo sute de parcele ce urmează să fie oferite cu titlu de proprietate locuitorilor comunei prin Legea Fondului funciar, dar şi cele ce revin de la Statul Român, Primăriei. Am pornit apoi cu Magda spre Cârţişoara. Cei aproape 50 de km au fost un bun prilej să aflăm problemele cu care se confruntă această comună din ţara Făgăraşului, situată pe renumitul Transfăgărăşan.

Bioreactor – proiect comun de cercetare între România şi China

În perioada 18 – 28 septembrie delegaţia compusă din reprezentanţi ai Guvernului României prin Autoritatea Naţională pentru Cercetare ªtiinţifică, Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Inginerie Electrică, Primăria Avrig şi Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, a întreprins o vizită de lucru în R.P. Chineză. Scopul vizitei a fost stabilirea de relaţii parteneriale pe linie de cercetare şi de afaceri. Delegaţia României condusă de Decebal Lohan – secretar general al Autorităţii Naţionale pentru Cercetare ªtiinţifică a analizat multiple posibilităţi de colaborare în mai multe provincii din China, precum dezvoltarea tehnico-ştiinţifică în domeniul energiilor regenerabile, identificarea oportunităţilor de investiţii comune în domeniul gestionării deşeurilor şi producerii de energie din surse alternative, precum şi vizitarea unor platforme industriale energetice.

Universitatea ,,Lucian Blaga” vrea maşină de peste 100.000 de euro!

în perioadă de criză şi de creştere a taxelor studenţilor, Universitatea ,,Lucian Blaga” din Sibiu dă un anunţ de licitaţie publică în 25 iulie prin care cere oferte pentru achiziţionarea unui automobil de 360.000 lei fără TVA, adică 105.000 euro. Conform caietului de sarcini, maşina trebuie să aibă maxim 260 de CP şi 3.000 cmc, cutie de viteză automată, tracţiunea integrală, navigaţie, senzori de parcare, camere video pentru mersul cu spatele, avertizor pentru vehicule aflate în unghiul mort al oglinzilor, xenoane şi sistem de avertizare în cazul depăşirii benzii de rulare. La suma oferită de ULBS se poate cumpăra un Audi A8, Mercedes S sau BMW seria 7. Ofertele se depun până în 1 august, când ULBS se va hotărî ce maşină cumpără. sursa: kamikazeonline.ro.

 

CAMPIONATELE NAŢIONALE DE MOUNTAIN BIKE: Podium exclusiv ProCycling Geiger Team

Staţiunea Păltiniş a găzduit Campionatele Naţionale de Mountain Bike Cross Country în 17 iulie. Traseul a avut o lungime de 5 km, cu o diferenţă de nivel de 220 metri, fiind unul din cele mai dificile trasee din ţară şi putând fi comparat cu orice traseu din circuitul mondial al acestei probe. La categoria Elite au fost programate 5 tururi, pe locul I clasându-se Tudor Oprea de la ProCycling Geiger Team, urmat de coechipierii săi Lucian Logigan şi Marius Petrache. Este al 10-lea titlu de campion naţional pentru Tudor Oprea, şi o reuşită remarcabilă pentru echipa ProCycling Geiger care a ocupat toate cele 3 trepte ale podiumului. Timpul câştigătorului a fost de 1h44’38”. (C.P.)

 

Romgaz, cea mai profitabilă companie nelistată din portofoliul Fondului Proprietatea

Producătorul de gaze naturale Romgaz Mediaş este cea mai profitabilă companie nelistată din portofoliul Fondului Proprietatea. Romgaz a obţinut anul trecut un profit net de 651 mil. lei (154,6 mil. euro), cu 13,7% mai mare decât în 2010. Topul profiturilor este completat de Hidroelectrica şi distribuitorul de gaze naturale GDF Suez Energy, urmate de distribuţiile de energie electrică Enel Muntenia şi Enel Dobrogea.

Amânare în dosarul FNI Sibiu

Dosarul FNI de la Tribunalul Sibiu a primit în 25 iulie o nouă amânare. Poliţia Sibiu a comunicat instanţei că 495 de investitori, citaţi ca părţi în dosar, au murit. Acum instanţa trebuie să citeze moştenitorii acestora. Următoarele termene de jucată sunt: 29 august 2011 ora 10.00, 14 septembrie 2011 ora 10.00 şi 28 septembrie 2011 ora 10.00. (C.B.)

 

Buturuga mică opreşte carul mare. CSU Voinţa – Steaua 1-1

Chiar dacă timpul de pregătire a fost extrem de scurt, iar fotbaliştii sibieni practic nu au avut vacanţă înaintea debutului în prima Ligă, CSU Voinţa a reuşit în prima etapă un egal cât o victorie în faţa Stelei. Chiar dacă nu a fost un meci foarte spectaculos, Voinţa a ştiut să se impună şi să ţină piept celei mai titrate echipe din fotbalul românesc.

Tracul s-a văzut în prima repriză

Meciul a început în nota de dominare a oaspeţilor care au încercat să profite de tracul celor de la Voinţa aflaţi la primul lor meci în prima ligă. Cu toate acestea ocaziile de gol au lipsit aproape cu desăvârşire de pe teren, mult mai interesant fiind spectacolul din tribune unde fanii Voinţei au făcut o adevărată sărbătoare din acest prim meci de liga I. în minutul 35 însă Leandro Tatu deschide scorul după o centrare perfectă a lui Martinovici. Brazilianul l-a învins pe Dănălache cu o frumoasă lovitură de cap şi scorul a devenit 1 la 0 pentru Steaua. Sibienii par treziţi ca de un duş rece şi se aruncă furioşi în atac. Până la pauză Voinţa are două mari ocazii de gol. în minutul 37 Cigan şutează spre poarta Stelei, dar mingea este respinsă în corner. Puţin înainte de pauză, în minutul 43, Tătar îl ia la ţintă pe Tătăruşanu, mingea ajunge la Popa, care trimite apoi pe lângă poartă. Până la pauză Vinţa risipeşte ocazie după ocazie şi prima repriză se încheie cu scorul de 1 la 0 pentru Steaua.

Joc mai bun în repriza secundă

Primele 20 de minute din cea de a doua repriză sunt mai animate decât prima parte a meciului, ambele echipe încercând să îşi creeze ocazii de gol, dar tabela rămâne neschimbată. în minutul 80 sibienii irosesc cea mai mare şansă de gol a meciului. Dâlbea şutează în forţă de la marginea careului, însă mingea loveşte transversala porţii apărate de Tătăruşanu, care era depăşit de fază. Sibienii prind tot mai mult curaj, şi atacă poarta Stelei fără a reuşi însă să marcheze. în minutul 89, când toată lumea părea resemnată, Radu Neguţ – jucător intrat după pauză la sibieni – l-a învins pe Tătăruşanu cu o lovitură de cap din apropierea porţii, trimiţând în plasă o minge care lovise mai întâi bara. Era 1 la 1 şi pe stadion a început fiesta. Steliştii au încercat cu disperare şi fără folos să atace poarta sibienilor, dar nu au mai putut face nimic. Fluierul final al arbitrului Cristi Balaj a consfinţit rezultatul, iar Steaua a plecat de la Sibiu cu un singur punct. Pentru echipa antrenată de Alexandru Pelici însă, punctul câştigat în faţa Stelei este unul deosebit de important atât pentru moral, dar şi pentru îndeplinirea obiectivului propus, şi anume evitarea retrogradării.

Următoarele meciuri

Voinţa va juca în 31 iulie de la 18.30 în deplasare cu Astra Ploieşti, difuzat de DIGI TV. Apoi în 15 august are următorul meci acasă cu cei de la Târgu Mureş. Iar în 20 august are loc derby-ul sibian Gaz Metan Mediaş – Voinţa Sibiu.

Organizarea încă şchioapătă

Promovarea în Liga 1 a clubului Voinţa a luat pe nepregătite patronatul echipei. Aşa că organizarea primului meci, cu Steaua s-a făcut pe fugă. Scaunele s-au comandat şi montat în ultimul moment. Fanii clubului grupaţi sub numele ,,Peluza Sud” au lucrat până la mizeul nopţii în zilele dinainte meciului pentru a monta scaunele. în ziua meciului, intrarea s-a permis doar cu o oră înainte de fluierul de început, ceea ce a creat busculadă. Un individ din Cristian a fost prins de jandarmi când încerca să vândă 70 de bilete contrafăcute. Per ansamblu, în afara stadionului, Poliţia şi Jandarmeria s-au mobilizat şi au preîntâmpinat toate problemele. Oficialii clubului Voinţa au promis că până la următorul meci acasă vor remedia toate problemele încă existente.

Cezar Budescu, Călin Blaga