Un somn liniştit înseamnă în primul rând o saltea de cea mai bună calitate. Nu ne imaginăm de cele mai multe ori câtă muncă stă în confecţionarea aparent simplă a saltelelor pe care dormim noapte de noapte. ªi câţi oameni trebuie să facă un angajament continuu pentru a ne asigura această comoditate. Deviza Grupului Recticel înfiinţat în anul 1778 în Belgia este „Pasiune pentru confort”. Creatori, manufactori şi distribuitori de saltele finisate, baze pentru saltele şi paturi, Recticel este de cinci ani în România prin fabrica Recticel Bedding din Miercurea Sibiului.
Un nou Cămin de bătrâni la Șelimbăr
Judeţul Sibiu se îmbogăţeşte de la 1 mai cu un nou Cămin de bătrâni ,,Senioren Haus Bethel” la standarde europene. Acesta este situat în localitatea Șelimbăr, pe strada Trifoiului nr. 32 la o distanţă de numai 2 km de Sibiu. Căminul a apărut ca răspuns la o necesitate judeţeană, aceea de a găzdui persoane vârstnice rămase fără rude sau a căror familie nu se mai poate ocupa de aceştia din diverse motive. Asociaţia AMC ,,Speranţa” Șelimbăr, iniţiatoarea proiectului, a luat fiinţă în 1993 printr-o colaborare româno-germană cu scopul oferirii de asistenţă socială diverselor categorii de populaţie.
Soluţia: eutanasierea
Camera Deputaţilor este foarte aproape de a aproba o lege ce va permite autorităţilor locale eutanasierea câinilor comunitari. Asociaţiile pro-animale au protestat vehement. Acum câţiva ani când Parlamentul a dat legea în vigoare aceleaşi asociaţii au jubilat. Dar oare cine a avut de pierdut? Soluţia de compromis discutată acum de parlamentari este cea mai benefică pentru toate părţile. Până acum autorităţile strângeau câinii maidanezi, îi curăţau, hrăneau şi le dădeau drumul pe străzi pentru că nimeni nu binevoia să îi adopte. Oraşele ţării s-au umplut de câini.
Ce se muşamalizează la Facultatea de Medicină din Sibiu?
Redacţia Sibiu 100% a fost sesizată la mijlocul lunii februarie 2011 că la Facultatea de Medicină ,,Victor Papilian” din cadrul ULBS examenele la specialitatea Asistenţă Medicală s-au dat toate într-o singură zi – 19 februarie 2011, asta deoarece majoritatea studenţilor înscrişi la zi la această specialitate lucrează de fapt în spitale şi clinici din alte judeţe. Mai mult, înscrierea la zi a unor persoane care de fapt nu participă la niciun curs sau doar 5% din acestea nu este legală. Mai ales că specialitatea Asistenţă Medicală are autorizaţie provizorie pentru organizarea studiilor licenţiate.
Apostu, Carabulea şi Boţa trimişi în judecată de DNA
Pe 9 decembrie Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Alba Iulia a dispus trimiterea în judecată a inculpaţilor: Apostu Florin Nicuşor, în stare de arest preventiv, prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, în sarcina căruia s-au reţinut următoarele infracţiuni: şapte infracţiuni de luare de mită, două infracţiuni de trafic de influenţă, o infracţiune de fals material în înscrisuri oficiale şi o infracţiune de uz de fals în legătură directă cu infracţiunile de corupţie, reţinere sau distrugere de înscrisuri, două infracţiuni de favorizare a infractorului, patru infracţiuni de fals în declaraţii, 56 infracţiuni de fals material în înscrisuri oficiale şi 56 infracţiuni de uz de fals. De asemenea trimis în judecată este şi POPESCU TIBERIU NARCIS, în stare de arest preventiv, ofiţer activ în cadrul Direcţiei Judeţene de Informaţii Sibiu, în sarcin a căruia s-au reţinut următoarele infracţiuni: trei infracţiuni de dare de mită, complicitate la infracţiunea de favorizare a infractorului, complicitate la infracţiunea de reţinere sau distrugere de înscrisuri,complicitate la infracţiunea de fals material în înscrisuri oficiale, în formă continuată, complicitate la infracţiunea de uz de fals. CARABULEA ILIE, asociat şi administrator al societăţilor comerciale din cadrul Atlassib Holding Sibiu, a fost trimis în judecată pentru infracţiunile de dare de mită şi cumpărare de influenţă. CâRSTEA SEBASTIAN DUMITRU, director la Liceul Carol I din Sibiu şi CâRSTEA MIHAELA IZABELA sunt acuzaţi de procurorii DNA de infracţiunile: fals material în înscrisuri oficiale, uz de fals, complicitate la infracţiunea de dare de mită. BOŢA NICOLAE este trimis în judecată pentru infracţiunea de dare de mită. Rechizitoriul integral al procurorilor DNA îl puteţi citi pe site-ul vps.sibiu100.ro. (C.P.)
COMUNICAT
Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Alba Iulia au dispus trimiterea în judecată a inculpaţilor:
APOSTU FLORIN NICUŞOR, în stare de arest preventiv, prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, în sarcina căruia s-au reţinut următoarele infracţiuni:
– şapte infracţiuni de luare de mită,
– două infracţiuni de trafic de influenţă,
– o infracţiune de fals material în înscrisuri oficiale şi o infracţiune de uz de fals în legătură directă cu infracţiunile de corupţie,
– reţinere sau distrugere de înscrisuri,
– două infracţiuni de favorizare a infractorului,
– patru infracţiuni de fals în declaraţii,
– 56 infracţiuni de fals material în înscrisuri oficiale şi
– 56 infracţiuni de uz de fals,
POPESCU TIBERIU NARCIS, în stare de arest preventiv, ofiţer activ în cadrul Direcţiei Judeţene de Informaţii Sibiu, în sarcina căruia s-au reţinut următoarele infracţiuni:
– trei infracţiuni de dare de mită,
– complicitate la infracţiunea de favorizare a infractorului,
– complicitate la infracţiunea de reţinere sau distrugere de înscrisuri,- complicitate la infracţiunea de fals material în înscrisuri oficiale, în formă continuată,
– complicitate la infracţiunea de uz de fals,
CARABULEA ILIE, asociat şi administrator al societăţilor comerciale din cadrul Atlassib Holding Sibiu, în sarcina căruia s-au reţinut infracţiunile de dare de mită şi cumpărare de influenţă,
CâRSTEA SEBASTIAN DUMITRU, director la Liceul Carol I din Sibiu şi CâRSTEA MIHAELA IZABELA în sarcina cărora s-au reţinut următoarele infracţiuni:
– fals material în înscrisuri oficiale,
– uz de fals,
– complicitate la infracţiunea de dare de mită şi
BOŢA NICOLAE în sarcina căruia s-a reţinut infracţiunea de dare de mită.
în rechizitoriul întocmit, procurorii au reţinut următoarea stare de fapt:
în cursul lunii septembrie 2010, inculpatul Apostu Florin Nicuşor a primit de la inculpatul Carabulea Ilie contravaloarea unei revizii auto în sumă de 4000 lei pentru a-l sprijini în promovarea unui recurs în interesul legii, lăsându-l să creadă că are influenţă asupra Procurorului General al României. Revizia a fost facturată între SC Star Motors SRL Sibiu şi SC Atlassib SRL Sibiu, ambele fiind firmele inculpatului Carabulea Ilie.
în perioada 2006 – octombrie 2010, Apostu Florin Nicuşor a folosit în mod exclusiv şi consecutiv două autoturisme marca Audi A8 şi VW Passat achiziţionate în baza unui contract de leasing financiar între SC Atlassib Leasing IFN SA Sibiu şi SC Intermedia SRL Sibiu, ambele societăţi fiind membre ale holdingului Atlassib condus de Carabulea Ilie. Cele două societăţi comerciale au achitat pentru Apostu Florin Nicuşor TVA aferentă acestora şi contravaloarea avansului auto, în condiţiile în care, la nivelul anului 2010, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu a avut în instrumentare un număr de 196 de dosare penale referitoare la activitatea firmelor lui Carabulea Ilie. în aceste dosare, Apostu Florin Nicuşor a dat soluţii şi a verificat soluţiile date de procurorii subordonaţi.
în cursul anilor 2006, 2007, 2008 şi 2009, pentru a crea o aparenţă de legalitate a utilizării acestor autoturisme, Apostu Florin Nicuşor a consemnat în declaraţiile de avere că le utilizează în baza unor contracte de leasing.
în data de 5 august 2010, Apostu Florin Nicuşor, în calitatea sa de prim procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu, a primit de la inculpatul Popescu Tiberiu Narcis un plic conţinând suma de 400 euro şi ulterior suma de 1500 lei în scopul soluţionării favorabile a unui dosar penal referitor la cercetarea unei persoane pentru mai multe infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice. în acest sens, Apostu Florin Nicuşor a sustras din dosar două declaraţii, le-a remis lui Popescu Tiberiu Narcis pentru a fi distruse iar ulterior a ataşat la dosar alte două declaraţii scrise de soţii Cârstea Sebastian Dumitru şi Cârstea Mihaela Izabela după dictarea inculpatului Popescu Tiberiu Narcis şi potrivit îndrumărilor lui Apostu Florin Nicuşor.în plus, Apostu Florin Nicuşor a menţionat în fals pe cele două declaraţii că au fost date în luna ianuarie 2010 în faţa unui agent de poliţie, aplicând ştampila parchetului pe care îl conducea. De asemenea, soţii Cârstea s-au implicat şi în procurarea sumelor de bani remise lui Apostu Florin Nicuşor.
La data de 27 septembrie 2010, Apostu Florin Nicuşor a acceptat să primească de la Popescu Tiberiu Narcis o sumă de bani pentru a soluţiona favorabil un dosar penal în care o persoană era cercetată pentru ucidere din culpă. Cuantumul sumei de bani urma a fi comunicat după studierea dosarului respectiv.
în perioada septembrie – octombrie 2010, Apostu Florin Nicuşor, în calitatea sa de prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, în înţelegere cu Popescu Tiberiu Narcis, a stabilit să întocmească unei persoane un dosar penal, în mod fictiv, în scopul de a o determina să achite unui prieten al ambilor inculpaţi o datorie recunoscută printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă, dar care nu fusese supusă executării silite. Cei doi inculpaţi au stabilit ca, după plata datoriei, să primească de la prietenul lor echivalentul a 20% din valoarea sumei recuperate.
De asemenea, în perioada august – septembrie 2010, Apostu Florin Nicuşor a primit de la două persoane produse alimentare şi a solicitat de la o altă persoană suma de 2.000 de euro pentru a soluţiona favorabil două dosare penale privind infracţiuni rutiere. în aceeaşi perioadă, inculpatul a primit băuturi alcoolice de la o persoană pentru a interveni pe lângă judecători din cadrul Judecătoriei Sibiu în scopul pronunţării unei hotărâri judecătoreşti favorabile acestei persoane
într-un dosar civil.
în data de 30 septembrie 2010, în timp ce se afla în biroul său, Apostu Florin Nicuşor i-a indicat unei persoane declaraţiile şi apărările pe care trebuia să le susţină la Poliţia Sibiu pentru a scăpa de orice sancţiuni penale, în condiţiile în care era cercetat pentru conducerea unui autovehicul având în sânge o alcoolemie peste limita legală.
în plus, în cursul lunii octombrie 2010, Apostu Florin Nicuşor a primit de la inculpatul Boţa Nicolae o sumă de bani în valută lăsându-l să creadă că va soluţiona în mod favorabil un dosar penal în care soţia lui Boţa Nicolae era cercetată pentru infracţiunea de înşelăciune. în acest sens, i-a cerut poliţistului care instrumenta dosarul să-i înainteze dosarul cu o propunere de netrimitere în judecată.
De asemenea, Apostu Florin Nicuşor, în calitate de prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, a dispus într-un număr de 56 de dosare penale soluţii de netrimitere în judecată în numele unor procurori din subordinea sa, fără ca aceştia să aibă cunoştinţă despre aceste aspecte. în unele cazuri, acesta a falsificat prin imitaţie semnăturile unor procurori iar în alte cazuri a aplicat semnătura sa în locul lor. în plus, Apostu Florin Nicuşor a respins şi plângerile formulate de părţi împotriva soluţiilor dispuse tot de el în unele din aceste dosare.
în vederea confiscării, procurorii au dispus instituirea sechestrului asigurător asupra unor sume bani şi aparţinând inculpaţilor Apostu Florin Nicuşor, Popescu Tiberiu Narcis, Carabulea Ilie, Cârstea Sebastian Dumitru şi Crâstea Mihaela Izabela.
în zilele de 20 şi 21 octombrie 2010, Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a încuviinţat, în conformitate cu prevederile legale, măsura reţinerii şi, respectiv, arestării magistratului procuror.
Prin încheierea din data de 27 octombrie 2010, înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia penală a dispus arestarea preventivă pentru o durată de 30 de zile a inculpaţilor Apostu Florin Nicuşor şi Popescu Tiberiu Narcis, măsură ce a fost prelungită.
Dosarul a fost trimis spre judecare la Curtea de Apel Constanţa întrucât înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a desemnat această instanţă ca instanţă competentă să judece cauza în fond şi egală în grad Curţii de Apel Alba Iulia, la solicitarea Serviciului Teritorial Alba Iulia al DNA.
Precizăm că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale şi trimiterea rechizitoriului la instanţă, spre judecare, situaţie care nu poate în niciun fel să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.
Spitalul Judeţean riscă închiderea
Din cauza Casei de Asigurări de Sănătate şi a Guvernului
Noul directorului Spitalului Judeţean Sibiu, Adrian Şanta se vede pus în faţa unei situaţii aparent fără ieşire. Instituţia are de primit 4 milioane de euro decontări de la Casa de Asigurări de Sănătate Sibiu (CASS). Casa nu a mai încheiat contract cadru pentru ultimul trimestru din an şi nici măcar una act adiţional cum se proceda în fiecare an. Spitalul oferă servicii ,,în orb” fără a şti dacă acestea vor fi decontate sau nu, şi în ce sumă. Pe de altă parte vina se pare vine de mai sus de CAS Sibiu, problema fiind la Casa Naţională şi Ministerul de Finanţe, deci Guvern. Guvern care a decis să reducă 200 de spitale mici din ţară, considerate ineficiente şi consumatoare de bani. Unele dintre aceste sunt la Sibiu. Problema va rămâne a pacienţilor care vor veni mai mulţi la Spitalul Judeţean, dar acesta se află în pragul falimentului. Totuşi Şanta nu renunţă la luptă şi a dispus o serie de măsuri pentru redresarea Spitalului. Sistemul birocratic însă îi pune piedici. ,,Nu există medicamente suficiente în spital. Am redus motoarele la minim perioad asta. Medicii trebuie să caute alternative mai ieftine, dar mai puţin eficiente, care le-am putut cumpăra. Ca să funcţionezi ai nevoie de bani. în mod legal spitalul ăsta trebuia închis de 3 luni de zile”, declară Şanta, dar ştie că o asemenea măsură nu este posibilă. Per ansamblu dacă Guvernul prin CASS şi-ar achita toate datoriile faţă de spital la zi acesta ar ieşi chiar pe profit. Suma datoriilor spitalului către furnizori fiind mai mică decât cea a Casei către Spital. Anul 2011 se arată la fel de sumbru. Contracul cu CASS se va încheia probabil abia prin aprilie.
Acuze la adresa vechii conduceri
Postul Realitatea TV a arătat cu degetul la adresa contractelor închieate de Spitalul Judeţean Sibiu la finele mandatului fostului manager, Gabriel Budescu, cu firma UCM, a fostului prefect PDL, Constantin Trihenea. Ambii membrii PDL. Deşi UCM a câştigat toate cele 3 contracte de reparaţii şi întreţineri prin SEAP (sistemul electronic de licitaţii) există suspiciuni privind acordarea acestora. UCM a mai primit în 2009 contracte în valoare de 120.000 ron, iar în 2010 alţi 105.000 ron până acum. Contractele semnate în august 2010 cu firma lui Trihenea sunt contracte cadru fără o valoare fixă şi expiră abia în august 2011. Sesizat de postul Realitatea TV, ministrul sănătăţii, Cseke Attila a declarat public că va cere o anchetă în acest caz. Problema este că de obicei aceste anchete se fac de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) locală, instituţie ce reprezintă ministerul în teritoriu. Doar că noul director al DSP Sibiu este… Gabriel Budescu, fostul manager al spitalului acuzat de încheierea acestor contracte. Actualul manager al spitalului, Adrian Şanta a ordonat deja o anchetă internă privind aceste contracte şi alte sesizări. ,,Contractele nu au fost făcute în mandatul meu, ci 2009-2010″, a precizat Şanta.
Şanta merge pe mâna transparenţei totale
Actualul director la Spitalului Judeţean a pus la dispoziţia presei toate contractele încheiate pe sume mari realizate prin achiziţii publice. De două luni se chinuie să scoată la licitaţie prin SEAP serviciul de oferire a mesei, paza şi curăţenia. Dar birocraţia încetineşte procesul.
Renovările la vechea Policlinică decurg încet. Şanta a remarcat deja întârzieri faţă de planul iniţial şi lucrarea este abia la început. Un alt mare proiect ce va demara la anul pe fonduri UE este maternitatea. Dar şi aici deja apar probleme. Staţia de oxigen special prevăzută în proiect pentru maternitate nu este o soluţie viabilă din punct de vedere al managerului Spitalului. ,,Proiectantul nu s-a consultat cu noi, beneficiarul final al lucrării. Noi am vrut renovarea staţiei de oxigen existente, ei vor face alta nouă, pe butelii, foarte riscantă”, declară Şanta, dar în acest caz decizia aparţine Ministerului Sănătăţii prin care se derulează proiectul de renovare.
Călin Blaga
Apa Canal SA debranseaza restantierii
Asociaţiile Ştefan cel Mare 147, Ţiglari nr. 2 şi Vasile Aaron nr. 12 vor fi debranşate de la reţeaua de apă potabilă miercuri, 15 decembrie 2010, începând cu orele 8,oo, în cazul în care nu răspund somaţilor legale transmise administratorilor, informeaza Apa-Canal SA, Această măsură extremă este urmare a neplăţii facturilor de apă – canal, restanţele fiind următoarele: Asociaţia Ştefan cel Mare 147 – 57.044,55 lei; Ţiglari nr. 2 – 15.810,71 lei şi Vasile Aaron nr. 12 – 15.318,49 lei. SC APĂ CANAL SA Sibiu a somat un număr de 37 de asociaţii de proprietari cu restanţe mai vechi de 45 de zile, debranşarea datornicilor urmând a fi făcută după parcurgerea procedurilor legale.
Animalele vii de talie mare sunt comercializate în Piaţa Obor
Animalele vii de talie mare sunt comercializate în Piaţa Obor din 10 decembrie. Dacă până în prezent în pieţele sibiene s-au comercializat doar animale mici (păsări), SC Pieţe Sibiu SA din subordinea Consiliului Local Sibiu a finalizat amenajarea unui sector special pentru comercializarea animalelor de talie mare. Spaţiul a fost amenajat în conformitate cu normele în acest domeniu, sectorul specializat find împrejmuit cu gard, iar în interiorul acestuia fiind amenajat un spaţiu destinat medicilor veterinari care verifică animalele.
Menţionăm că cei care doresc să comercializeze animale vii de talie mare în Piaţa Obor au obligaţia de a respecta prevederile HCL 210/2001 în ceea ce priveşte transportul animalelor pe drumurile publice. Astfel, subliniem faptul că animalele vii vor fi transportate cu mijloace de transport specializate, în caz contrar urmând să fie aplicate amenzile prevăzute de legislaţie.
Cei care doresc să comercializeze animale vii în Piaţa Obor trebuie să achite următoarele tarife:
– pentru bovine, bubaline, cabaline şi porcine cu vârsta peste 6 luni taxa este de 3,8 lei/animal/zi
– pentru bovine, bubaline, cabaline şi porcine cu vârsta de până la 6 luni precum şi pentru caprine, taxa este de 2,5 lei/animal/zi
– pentru animale mici şi păsări taxa este de 0,7 lei/animal/zi
– pentru pui de 1 zi taxa este de 0,1 leu/pui/zi
Normele de venit pe anul 2011
Conform prevederilor Codului Fiscal, prin Decizia nr. 208 / 2010 a Directorului Executiv al Direcţiei Generale a Finanţelor Publice a judeţului Sibiu au fost aprobate NORMELE DE VENIT pe anul 2011 pentru contribuabilii persoane fizice care realizează venituri din activităţi independente desfăşurate individual, fără salariaţi.
Normele de venit pe anul 2011 se reduc după cum urmează:
cu 40 % pentru barbaţii între 60 şi 65 de ani şi femeile între 55 şi 60 de ani;
cu 50 % pentru barbaţii între 65 şi 70 de ani şi femeile între 60 şi 65 de ani;
cu 80 % pentru barbaţii cu vârstă peste 70 de ani şi femeile cu vârstă peste 65 de ani;
cu 50 % pentru persoanele fizice care realizează venituri din activotăţi independente având şi calitatea de salariaţi, angajaţi cu contract de muncă cu normă intreagă;
cu 50 % pentru pensionarii de invaliditate gradul III;
cu 50 % pentru studenţi, masteranzi şi elevi la învăţământul de zi.
Normele de venit sunt publicate pe site-ul instituţiei, www.finantesibiu.ro, sau pot fi consultate la sediile administraţiilor finanţelor publice teritoriale – birourile de asistenţă contribuabili.
Contribuabilii care obţin venituri din activităţi independente, impuşi pe bază de norme de venit, au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net în sistem real ( contabilitatea în partidă simplă ).
Cererea de opţiune pentru stabilirea venitului net în sistem real se depune la organul fiscal competent până la data de 31 ianuarie inclusiv, în cazul contribuabililor care au desfăşurat activitate şi în anul precedent, respectiv în termen de 15 zile de la începerea activităţii, în cazul contribuabililor care încep activitatea în cursul anului fiscal.
Biroul de Presă al DGFP Sibiu
Moşul copiilor de la ARAPAMESU vine din blogosferă
25 de copii defavorizaţi aflaţi în grija ARAPAMESU vor avea un mic motiv de bucurie, de Crăciun. Moş Crăciun nu i-a uitat şi va veni cu sacul plin de cadouri pentru a aduce un strop de bucurie micuţilor. Iar cum Moş Crăciun ţine pasul cu tehnologia, va fi asistat de 25 de bloggeri-elfi, care au lucrat timp de două săptămâni diverse meserii pentru a strânge fondurile necesare susţinerii acestei campanii umanitare.

Ideea Organizaţiei Naţionale a Bloggerilor din România s-a transformat în realitate în momentul în care 25 de bloggeri din Sibiu şi Mediaş au decis să pună umărul pentru a lumina măcar pentru câteva minute Crăciunul unor copii care n-au avut foarte multe şanse în viaţă. Fiecare dintre cei 25 de bloggeri a practicat câte o meserie, în majoritatea cazurilor alta decât cea pe care o fac în fiecare zi. Funcţionari s-au transformat în taximetrişti, jurnalişti în barmani, designeri în zugravi iar lista poate continua. Ţinta, 50 de lei adunaţi pentru o zi de lucru, a fost depăşită de foarte mulţi dintre ei. Alături de banii adunaţi de bloggeri, mai mulţi sponsori au sprijinit această inedită campanie.
Cei 25 de copii vor primi cadourile pe care Moşul le va aduce cu sprijinul bloggerilor-elfi în cadrul unui mini-spectacol ce va fi organizat vineri, 17 decembrie, la magazinul Carrefour. Copiii vor putea asculta un concert de colinde susţinut de Corul Facultăţii de Teologie şi îl vor cunoaşte pe Moş Crăciun.
Campania Darul meu pentru Crăciunul lor este sprijinită de Carrefour, Boromir – Moara Cibin, BRD – Groupe Societe Generale, Industrial Software, Printcenter şi Smartgifts, Ambient, Editura Agnos, Muzeul Civilizatiei Populare Astra, Zdrovit, Lucas Super Sandwich şi Ion Art Glass.
Targ de Craciun la Avrig
Primăria şi Consiliul Local Avrig alături de Music TDR Show Cluj-Napoca vă invită începând cu data de 15.12.2010 până în 28.12.2010 să vizitaţi a III-a ediţţie a TâRGULUI DE CRĂCIUN „Moşul la Avrig”. Acest eveniment va avea loc în piaţa Gheorghe Lazăr din oraşul Avrig, vizitatorii vor avea ocazia, într-o atmosferă specifică sărbătorilor de iarnă, să cumpere celor dragi cadouri diverse. în cadrul acestui TâRG DE CRÃCIUN vã vor aduce vraja sărbătorilor cu colinde şi tradiţii româneşti următorii artişti:
Vineri 17.12.2010
14:00-16:00 Concerte şi obiceiuri tradiþionale (elevi ai şcolilor din Avrig)
16:00-18:00 Concerte de colinde şi obiceiuri cu solişti şi ansambluri de muzică populară
18:10-19:10 Concert colinde solist Bogdan Curta
Sâmbătă 18.12.2010
14:00-16:00 Concerte şi obiceiuri tradiţionale (elevi ai şcolilor din Avrig)
16:10-17:10 Solist muzică uşoarã Mihai Farcaş
17:10-18:00 Formaţia Symboll muzică dance
18:10-19:00 Solist Bogdan Curta
19:00-20:15 Florin Săsărman Concert de Colinde
Duminică 19.12.2010
14:00-16:00 Concerte şi obiceiuri tradiţionale (elevi ai şcolilor din Avrig)
16:00-17:00 Formaţia Tender muzică dance
17:10-18:00 Formaţia Kronika pop rock
18:10-19:00 Formaţia Shik Shake muzică etno dance
19:10-20:00 Cosmin Chelcea colinde
Vă aşteptăm cu drag!
Două recorduri la Casa de Licitaţii Artmark: cel mai mare preţ licitat pentru o operă de artă şi cel mai mare total al vânzărilor – peste un milion de euro
Licitaţia de Iarnă, organizată de Casa Artmark în sistem duplex Sibiu-Bucureşti, a înregistrat o sumă record la vânzări: 1.289.400 de euro, cea mai mare sumă obţinută de o licitaţie de artă pe piaţa românească. De asemenea, licitaţia a adus mai multe noi recorduri de autor, printre care cel mai important a fost stabilit pentru Nicolae Grigorescu, odată cu adjudecarea operei „Păstoriţă”, la valoarea de 175.000 euro, preţ care situează vânzarea pe primul loc în topul tranzacţiilor cu artă din România.
Licitaţia din seara zilei de 16 decembrie a încheiat la Artmark un an de succes pentru piaţa românească de artă. Mult mai multe decât în ediţiile precedente, opere de artă excepţionale, cu imagini puternice şi provenienţă celebră – vedetele Licitaţiei de Iarnă – au realizat sume importante, stabilind în unele cazuri recorduri de autor. în două săli de licitaţie arhipline, una în Bucureşti, cealaltă în Sibiu, în care s-a licitat intens şi prin telefon, s-au adjudecat peste 90% dintre loturile oferite, totalul fiind cel mai mare realizat de o licitaţie de artă din România. Este, cu siguranţă, numai un început, căci piaţa de artă abia acum începe să se dezvolte la noi, declară Manuela Plăpcianu, CEO al Casei de Licitaţii Artmark.
Punctul de maxim interes al licitaţiei de joi seară a fost adjudecarea lotului 43, pictura „Păstoriţă” (ulei pe lemn, 24,5×45 cm) de Nicolae Grigorescu, la o valoare ce depăşeşte intervalul estimativ, stabilit între 60.000 şi 80.000 de euro, după ce cinci participanţi – doi din sala din Bucureşti, doi care au licitat prin telefon şi o ofertă scrisă, au concurat timp de mai bine de 5 minute. Ciocanul a fost bătut la pragul de 175.000 de euro, în aplauzele publicului din ambele oraşe, după ce, pe parcursul ultimilor şapte paşi au rămas în competiţie doar doi concurenţi, adjudecătorul fiind un participant din sala de la Marriott. Prin tematica inspirată de lumea satului românesc, pictura reia unul dintre subiectele cele mai îndrăgite de artist şi totodată cele care au rămas emblematice pentru creaţia sa. Recordul anterior pentru opera lui Nicolae Grigorescu a fost atins în Licitaţia de Impresionism şi Postimpresionism Românesc din 30 septembrie 2010, când pictura „Car cu boi” a fost adjudecată pentru suma de 155.000 de euro.
O altă vânzare remarcabilă a licitaţiei aniversare a fost cea a operei „Noapte la Ştefăneşti” de Ion Ţuculescu, adjudecată la valoarea de 100.000 de euro, sumă prin care se stabileşte un nou record de autor pentru creaţia artistului. O lucrare emblematică pentru perioada folclorică a creaţiei sale, reprodusă şi comentată în majoritatea studiilor dedicate operei lui Ţuculescu, pictura de valoare antologică este expresia căutărilor artistului în zona populară plină de simboluri. Pânza „După războaie (Renaştere)” de acelaşi autor, din etapa de trecere către perioada abstract-simbolică, a obţinut şi ea o sumă remarcabilă, 72.500 de euro, semn îmbucurător al înţelegerii şi preţuirii operei lui Ţuculescu, unul dintre cei mai originali creatori ai artei româneşti, perfect sincronizat cu mişcările artei europene.
între celelalte vedete ale licitaţiei, „Case la Chioggia” de Gheorghe Petraşcu, provenind din colecţia Zambaccian, s-a adjudecat la valoarea de 50.000 de euro; o altă marină din laguna veneţiană, „Chioggia” de Nicolae Dărăscu, a obţinut 40.000 de euro, în timp de „Vedere către port” de acelaşi artist, a fost vândută pentru 30.000 de euro. „Compoziţie cu motive româneşti” de Ion Theodorescu Sion, o piesă relevantă pentru colecţia oricărui muzeu de artă, a fost cumpărată pentru 38.000 de euro. Cele mai multe dintre loturi s-au adjudecat confortabil în intervalul estimat sau aproape de limita sa superioară, iar uneori suma finală a depăşit de mai multe ori estimarea: „Natură statică cu trandafiri galbeni” de Ion Theodorescu Sion (€ 3.000 – 6.000) adjudecată pentru 15.000 de euro, „Natură statică cu mere şi flori” de Rudolf Schweitzer-Cumpăna (€ 3.500 – 5.500) adjudecată la valoarea de 12.000 de euro, „Nostalgie” de Dimitrie Berea (€ 3.000 -5.000) adjudecată la 10.500 de euro ş.a.
La licitaţie a participat şi un muzeu de artă din ţară, care a adjudecat una dintre opere, completându-şi colecţia de artă de patrimoniu.
Printre artiştii care au stârnit în mod deosebit interesul colecţionarilor şi investitorilor prezenţi în licitaţie se mai numără Ştefan Popescu, Nicolae Tonitza, Dumitru Ghiaţă, Corneliu Baba, Iosif Iser, Eustaţiu Stoenescu, Max Herman Maxy, Corneliu Michăilescu, Theodor Pallady, Ştefan Dimitrescu, Rudolf Schweitzer-Cumpăna, ale căror opere s-au adjudecat pentru sume importante. Astfel, 17 loturi au obţinut sume între 10.000 şi 20.000 de euro, 8 loturi – între 20.000 şi 30.000 de euro, 5 loturi – între 30.000 şi 40.000 de euro, iar alte 6 loturi au realizat sume mai mari, mergând până la maximul absolut de 175.000 de euro.
Entuziasmul colecţionarilor şi investitorilor din Sibiu faţă de licitaţia organizate în sistem Duplex s-a reflectat în numărul mare al invitaţilor sosiţi, aproximativ 300, care au umplut sala Hotelului Hilton. în deschiderea evenimentului aniversar, participanţii s-au putut bucura de un moment oferit de Teatrul „Radu Stanca”, în timp ce participanţii din Bucureşti au ascultat muzică medievală în interpretarea trupei Truverii.
Licitaţia Aniversară de Iarnă 2010
Totalul vânzărilor: 1.289.400 de euro
Rata de adjudecare: 90,8 % din numărul loturilor
Numărul de loturi oferite: 98
Loturi adjudecate: 89
Numar de vizionari TV Artmark în timpul licitaţiei: 989
Cele mai ridicate valori atinse:
1.Nicolae Grigorescu, „Păstoriţă”, 175.000 de euro
2.Ion Ţuculescu, „Noapte la Ştefăneşti”, 100.000 de euro
3.Ion Ţuculescu, „După războaie (Renaştere)”, 72.500 de euro
Cele mai semnificative recorduri de autor:
1.Nicolae Grigorescu, „Păstoriţă”, 175.000 de euro
2.Ion Theodorescu-Sion, „Compoziţie cu motive româneşti”, 38.000 de euro
3.Ion Ţuculescu, „Noapte la Ştefăneşti”, 100.000 de euro
Despre Artmark
Artmark este o casă de licitaţii de artă înfiinţată în iulie 2008 care evaluează şi pune în circuitul pieţei de artă opere autentice, desfăşurând în acelaşi timp şi activităţi de galerie de artă. în luna mai a anului 2010, s-a lansat Indexul Artmark, primul instrument de pe piaţa de artă din România care măsoară randamentele anuale ale celor mai tranzacţionaţi artişti români, în ultimii 15 ani.
Artmark a realizat în primul semestru al acestui an o cifră de afaceri din licitaţii dublă faţă de cea a anului trecut (1,92 milioane euro semestrul I/2010 faţă de 1,76 milioane euro în cuprinsul anului 2009), într-o piaţă românească a vânzărilor de artă prin licitaţie aproximativ dublă faţă de cea a anului trecut (3,69 milioane euro/2009 vs. 3,03 milioane euro semestrul I/2010).


