Acasă Blog Pagina 6739

Au început pregătirile pentru Târgul de Crăciun

Pregătirile pentru cea de a patra ediţie a Târgului de Crăciun sunt în plină desfăşurare. Ediţia din acest an a evenimentului va avea loc în perioada 27 noiembrie 2010 – 2 ianuarie 2011, în Piaţa Mare.

Toate cele 65 de căsuţe de lemn în care vor fi expuse produsele de sezon au fost deja închiriate comercianţilor care provin din peste 20 de judeţe ale ţării. Târgul de Crăciun va pune la dispoziţia sibienilor şi turiştilor produse culinare tradiţionale, articole de îmbrăcăminte specifice sezonului rece, decoraţiuni de Crăciun, bijuterii, dulciuri, jucării, produse de artizanat, obiecte religioase şi obiecte de artă. Din peisajul de sărbătoare nu va lipsi nici scena care va găzdui concerte de colinde, spectacole de teatru, spectacole pentru copii, dansuri populare şi multe alte surprize.
Informaţii despre Târgul de Crăciun Sibiu 2010, precum şi fotografii şi înregistrări video de la ediţiile anterioare pot fi găsite pe noul site al Târgului, la adresa www.targuldecraciun.ro.
Târgul de Crăciun din Sibiu este organizat de Primăria Municipiului Sibiu, în parteneriat cu Fundaţia Austria Pro România, prima ediţie fiind organizată în 2007.
Târgul va fi deschis zilnic, între orele 10.00-21.00.

 

Multe din străzile în lucru se apropie de finalizare

Străzile pe care s-a lucrat anul acesta, fie că au fost lucrări în continuare de anii trecuţi, fie că sunt lucrări începute în anul curent, au avansat într-un ritm bun, astfel încât acestea vor fi finalizate sau aduse la un stadiu circulabil.

Strada Târgul Fânului – strada Ocnei – strada Nicolae Teclu

„Zona formată de străzile Târgul Fânului – Ocnei – Teclu a presupus lucrări foarte ample şi este o zonă cu un volum mare de trafic. Pe strada Târgul Fânului traficul a fost deja reluat în condiţii mult îmbunătăţite iar pe celelate două străzi lucrările avansează într-un ritm bun.” a declarat primarul Klaus Iohannis în conferinţa de presă.

Pe strada Târgul Fânului lucrările au început în luna iulie a acestui an, când s-a înlocuit canalizarea pluvială. Această lucrare a fost foarte complexă dată fiind adâncimea mare de amplasare a ţevilor: 6 metri. Pe această stradă a fost de asemenea înlocuită reţeua de apă. SC DPC SA a demarat la începutul lunii octombrie lucrările de amenajare a infrastructurii rutiere, lucrare care a presupus refacerea straturilor de balast, piatră spartă şi binder, crearea unei insule mediane care separă sensurile şi crearea a două sensuri giratorii la intersecţiile cu străzile Viitorului şi respectiv Nicolae Teclu. în prezent SC DPC lucrează la finalizarea trotuarelor şi urmează ca până la sfârşitul acestei săptămâni să fie efectuate şi marcajele rutiere.

Pe strada Ocnei reţeaua de canalizare pluvială a fost deja reabilitată iar SC DPC SA va executa refacerile pe carosabil doar pe porţiunile afectate.

Pe strada Nicolae Teclu s-a reabilitat reţeaua de apă. Pentru a reface straturile asfaltice afectate de lucrări, SC DPC SA a început frezarea straturilor de suprafaţă şi urmează să toarne un nou strat de asfalt pe întreaga suprafaţă a străzii.

Pe strada Rusciorului se mai află în execuţie un tronson scurt situat între strada Lungă şi Eschile. în această săptămână s-a turnat primul strat asfaltic şi urmează şi stratul asfaltic de suprafaţă în următoarele zile, constructorul finalizând astfel întreaga investiţie.

Lucrările pe strada Democraţiei sunt deja finalizate pe carosabil până la stadiul de binder (primul strat asfaltic) şi urmează să se efectueze lucrările de amenajare a trotuarelor.

Pe strada Verzăriei lucrările la carosabil au fost finalizate până la stadiu de binder. Constructorul urmează să toarne stratul de uzură pe carosabil. Trotuarele sunt la stadiu de beton.

Pe strada Căprioarelor lucrările la reţeaua de apă au fost finalizate. Constructorul urmează să înceapă aşternerea stratului de balast pentru a începe amenajare straturilor rutiere ale străzii.

Şi pe strada Ţiglari lucrările avansează într-un ritm bun. Tronsonul II al acestei străzi a intrat recent în lucru, primul tronson fiind finalizat la sfârşitul lunii octombrie.

O nouă lucrare pregătită pentru anul următor este reabilitarea Căii Turnişorului. Deocamdată pe această stradă s-a început reabilitarea reţelei de apă pe tronsonul dintre strada Mihail Kogălniceanu şi trecerea la nivel cu calea ferată. Pe acest tronson canalul pluvial a fost deja reabilitat.

Anul acesta au fost finalizate 10 străzi: străzile Rusciorului, Siretului, Bielz şi Moldoveanu, patru lucrări de foarte mari dimensiuni, strada Turda, foarte importantă pentru zona industrială vest şi străzile Hegel, Aleea Călăreţilor, Cezar Bolliac, Solidarităţii şi Câmpului care, chiar dacă sunt de mici dimensiuni sunt foarte importante pentru locuitorii cartierelor respective. Acestor străzi finalizate se adaugă cele care încă sunt în lucru şi pe care le-am menţionat cu alte ocazii.

„Chiar dacă acesta a fost un an de criză am reuşit să ducem la bun sfârşit lucări pe o serie de străzi din cartierele sibiene. Acest fapt este cu atât mai important, cu cât fondurile pentru aceste lucrări sunt provenite exclusiv din bugetul local.” a declarat primarul Klaus Iohannis.

 

Restricţii în trafic

Circulaţia pe strada Rennes va fi complet închisă sâmbătă, 6 noiembrie, începând cu ora 6, pentru executarea lucrărilor de refacere a carosabilului în urma interveniţiilor la reţeaua de gaz.

 

Partidul Poporului se întăreşte la Sibiu

Am primit pe adresa redacţiei un comunicat din partea Comitetului de iniţiativă al Partidului Poporului la Sibiu:

,,Joi, 4.11.2010, a avut loc cea de-a doua şedinţă a Comitetului de Iniţiativă Judeţeană al Partidului Poporului Sibiu, care s-a desfăşurat la sediul Comitetului de pe str. Zaharia Boiu nr.2. La această şedinţă au participat membrii acestui comitet din 18 localităţi ale judeţului Sibiu, unde deja există comitete de iniţiativă locale.

îmbucurător pentru noi este faptul că de la ultima şedinţă care a avut loc în urmă cu două săptămâni şi până în prezent, am reuşit să mărim numărul comitetelor de la 8 la 18 comitete în tot judeţul Sibiu. Sperăm că până la următoarea şedinţă a Comitetului de Iniţiativă Judeţean ce va avea loc în prima zi de joi a lunii decembrie, numărul acestor comitete să ajungă la 30. Aşadar, am ajunge să acoperim jumătate din numărul localităţilor din judeţul Sibiu.

Pe ordinea de zi la această şedinţă s-a discutat despre mai multe probleme organizatorice pentru a fi mai uşoară coptarea de persoane eligibile pentru localităţile unde nu avem comitete. S-a mai stabilit şi un program cu publicul, zilnic, dimineaţa de la 10 la 12 şi după-amiaza de la 16 la 18. S- a mai hotărât ca şedinţele judeţene să aibă loc în fiecare primă zi de joi a lunii la ora 17.

Comitetul de Iniţiativă al Partidului Poporului Sibiu este format din următorii membri: Piţigoi Iulian, Brat Camelia, Gavarici Horaţiu, Guţi Carmen, Roman Ioan, Cioran Aurică, Blanga Nicolae, Mardale Ilarion, Macrea Gheorghe, Lepşa Vasile, Cimpoieru Oprea.”

 

Proiectul ISPA se apropie de final

Un proiect foarte amplu şi de o mare importanţă pentru Sibiu: „Modernizarea sistemului de alimentare cu apă şi al apei uzate în municipiul Sibiu”, proiect finanţat prin fonduri ISPA se va finaliza miercuri, 10 noiembrie. Primarul Klaus Iohannis şi dl Mircea Niculescu, directorul SC Apă Canal Sibiu, alături de reprezentanţi ai localităţilor deservite de uzina de apă Dumbrava Sibiu vor participa la acest eveniment.

Festivitatea de încheiere a proiectului va fi organizată de SC Apă Canal SA, societate în subordinea Consiliului Local Sibiu, la uzina de apă „Dumbrava” de pe Calea Poplăcii, obiectiv reabilitat din fonduri europene care, alături de lucrările de extindere a reţelei de canalizare în municipiul Sibiu duc la creşterea calităţii serviciilor pentru aproximativ 200.000 de locuitori.

SC Apă Canal alături de Primăria Sibiu invită reprezentanţii mass-media la această festivitate care va începe la ora 11. Informaţii cu privire la acest proiect vor fi incluse într-un comunicat de presă comun ce va fi distribuit la faţa locului.

 

Premieră la balet

Teatrul de Balet Sibiu prezintă în data de 9 şi 10 noiembrie 2010 un nou spectacol. Este vorba despre « Giselle », în coregrafia lui Jean Coralli şi Jules Perrot. Evenimentul va avea loc la Casa de Cultură a Sindicatelor Sibiu, începând cu ora 19.

Biletele se găsesc la Casa de Cultură a Municipiului, iar în seara spectacolului se vor găsi la Casa de Cultură a Sindicatelor. Preţul unui bilet este de 10 lei pentru adulţi şi 5 lei pentru elevi, studenţi şi pensionari.

 

Cine vinde alcool minorilor plăteşte scump!

Sfatul poliţistului Potrivit legilor în vigoare din ţara noastră, pentru asigurarea climatului de ordine şi linişte publică necesar desfăşurării normale a activităţii economice şi socio-culturale şi promovarea unor relaţii civilizate în viaţa cotidiană, cetăţenii sunt obligaţi să aibă un comportament civic, moral şi responsabil, în spiritul normelor de convieţuire socială. Cu toţii ştim că numai respectând prevederile legale, popular spus, litera legii, vom reuşi să punem capăt faptelor ilicite. În acest context, luând în considerare că mulţi dintre elevii de liceu aleg uneori să urmeze un traseu sinuos în viaţă, influenţaţi de anturaj, fie în timpul orelor de curs (de la care decid să absenteze), fie în afara acestora, îşi petrec mult timp în incinta localurilor publice, reamintim administratorilor, dar şi barmanilor şi ospătarilor, că au obligaţia de a nu-i servi cu băuturi alcoolice sau ţigări, dacă nu au împlinit 18 ani.

ªtiri

Crimă la Mediaş O bâtrână de 67 de ani a fost găsită sâmbăta trecută moartă în propria casă. Poliţiştii au prins criminalul în baza unei informaţii, a doua zi. Un tânăr de 17 ani care locuia aproape de bătrână, a intrat prin grădina acesteia, a lovit-o cu un hârleţ se pare pentru a-i fura banii. Apoi a lovit-o de mai multe ori în casă până a omorât-o. Tânărul este arestat preventiv. * Omorât pe şosea la Vurpăr Un bărbat de 61 de ani din Vurpăr în stare de ebrietate a fost lovit de un Opel pe strada Principală la intrarea în comună, sâmbătă noaptea.

Oficiul Poştal 9 ªtrand în locaţie nouă

Unul dintre cele mai căutate oficii poştale din oraş, cel din ªtrand, s-a mutat din 28 februarie în alt sediu, modern, pe strada Gorjului, după colţ de fostul sediu. Acesta oferă în continuare pe lângă serviciile poştale aferente locuitorilor din zonă şi serviciul de coletărie externă. Sibiencele care au venit la noul sediu în 1 martie au primit o felicitare şi un mărţişor din partea angajatelor Poştei. ,,A fost o investiţie de aproximativ 75.000 de lei pentru modernizarea spaţiului. Vechiul spaţiu va fi consolidat şi va fi folosit pentru alte servicii ale factorilor poştali”, a declarat directorul sucursalei Sibiu a Poştei Române, Gaidarji Lucian.

Morţii, motiv de scandal

Un investitor doreşte să transforme fosta centrală termică CT 11 din strada Siretului în capelă mortuară şi magazine de specialitate. Locuitorii din zonă au strâns sute de semnături contra proiectului. Primăria a fost de acord cu proiectul, apoi l-a respins. Investitorul acuză autorităţile de tergiversare şi rea intenţie. Locuitorii din cartierul Hipodrom IV, zona străzii Siretului, când se bucurau că au scăpat de calvarul îndurat aproape doi ani cu reparaţia străzii, au primit o nouă veste care i-a mâniat: fosta centrală termică se va transforma în capelă mortuară.

Omul săptămânii

Bogdan Maxim, şeful Serviciului Drumuri Naţionale pentru dedicaţia cu care rezolvă problemele din traficul judeţean. Week-endul trecut Maxim nu a dormit 65 de ore pentru a coordona cercetările şi a prinde rapid doi şoferi care au fugit de la locul accidentului.

Banii de la FNI se pot recupera în 9 luni

Andreea Nedelea (foto), avocată din Ploieşti, organizează sâmbătă, 5 martie de la ora 13 la Hotel Ramada o întâlnire cu păgubiţii FNI care au fost parte în Sentinţa 423 din 2007 a Tribunalului Bucureşti. Aceasta promite că împreună cu un executor judecătoresc din Bucureşti poate restitui banii păgubiţilor în 9 luni de zile: ,,Punctul meu de vedere cu privire la şansele de recuperare a banilor şi durata este de minim 6 luni de la data formării dosarului de executare silită şi un maxim de încă 3 luni, de la îndeplinirea condiţiei stipulate în OUG 22/2002 cu completările ulterioare”, a declarat pentru Sibiu 100%, avocata.

Mitropolitul Ardealului vorbeşte de reţinerea la mâncare în Post

,,Postul Paştelui este o eliberare, atât spirituală cât şi trupească. El este un act complex. Nu este suficient numai să mănânci mâncare de post şi să te lauzi că eşti credincios, ci în primul rând trebuie să dovedeşti că acest regim alimentar pe care îl respecţi datorită rânduielii bisericeşti, el îţi aparţine ţie, îl faci de bunăvoie, vrei să faci o jertfă”, a declarat vineri Mitropolitul Ardealului, Laurenţiu Streza, înainte de începerea postului. Întrebat de jurnalişti despre cum ţine el postul, mitropolitul a recunoscut că i-a fost greu în tinereţe să respecte acest post şi i-au luat mulţi ani până i-a înţeles pe de-a-ntregul semnificaţia.