Acasă Blog Pagina 6740

Pensionarii sibieni mânioşi pe Boc şi Băsescu

Adunarea generală a Asociaţiei Forumul Solidarităţii Sociale a Pensionarilor Sibiu ţinută joi la Casa de Cultură a Sindicatelor a fost un prilej de acuze ale persoanelor vârstnice la adresa măsurilor luate de Guvern. Preşedintele Băsescu nu a scăpat de criticile pensionarilor. ,,Băsescu este împotriva pensionarilor”, a tunat din primele rânduri Aurel Cioran, pensionar. Mai mulţi participanţi au vociferat alături de el, susţinându-l. Scopul întâlnirii a fost aprobarea trimiterii unei scrisori deschise din partea asociaţiei către Parlamentul European, prin intermediul europarlamentarului Daciana Sârbu.

Legea este pentru prostime

0

Pe scurt asta am înţeles eu de câţiva ani încoace. Am scris articole despre tot felul de proiecte imobiliare care sfidau legea. Am mobilizat oameni, alţii au făcut la fel şi totuşi toate proiectele s-au aprobat sau sunt în curs de aprobare. Legile acestei ţări am înţeles că sunt respectate numai în ce priveşte prostimea, elitele sunt mai presus de lege. Ediţia trecută am scris de cazul Hotelului Roberts din Sibiu construit într-o zonă de case sfidător la adresa vecinilor şi a legii. Au fost ani de zile proteste, procese şi totuşi proiectul a fost aprobat. Un parc a fost distrus pentru a face loc unei parcări pentru hotel.

Rromii din ţară se judecă la Sibiu

Dorin Cioabă şi-a ţinut promisiunea şi luni a inaugurat primul stabor oficial, un tribunal al comunităţii rrome din România. Din stabor fac parte 20 de personalităţi ale etniei rrome cu pregătire juridică, conduşi de Dorin Cioabă (foto), el însuşi student la Drept. Pe strada Grâului noroiul te cuprinde până ajungi la clădirea Staborului, special ridicată de Cioabă, peste drum de casa lui. La intrare acesta a comandat arhitectului şi constructorilor să imite cortul (foto) tradiţional al rromilor unde se făceau pe vremuri şedinţele de judecată ale etniei. Luni, la inaugurare, au fost două procese pe rol.

Fotomodel de weekend

0

Mă numesc Cosmina şi am 18 ani. Sunt o fire extrem de comunicativă, extrovertită, deschisă oricăror provocări, ador copiii, sunt ordonată şi meticuloasă cu un deosebit simţ practic. Tot ce este frumos şi nou mă încântă. Afirmaţia realistă: Viaţa este un joc dur şi halucinant, viaţa înseamnă salturi cu paraşuta, înseamnă risc, înseamnă să cazi şi să te ridici, înseamnă alpinism, înseamnă voinţa de a ajunge în punctul tău cel mai înalt şi a te simţi nemulţumit şi neliniştit când nu reuşeşti să o faci. Nume complet: Hîrţoagă Cosmina Data naşterii: 10.

CV-ul cronologic

0

Este cel mai cunoscut şi cel mai utilizat pe piaţa muncii. Din punct de vedere al structurii este identic cu CV-ul funcţional cu excepţia faptului că experienţa profesională şi studiile/calificările sunt înşiruite în ordine invers cronologică a desfăşurării lor în timp, începând cu cele mai recente (2011, 2010) şi terminând cu cele mai îndepărtate (2008…2005). Scopul prezentării înşiruite a job-urilor este acela de a evidenţia evoluţia sau traseul profesional, care a condus la creşterea în carieră, la dezvoltarea şi îmbunătăţirea experienţei. Dacă locurile de muncă anterioare sunt pe acelaşi domeniu cu postul vacant sau apropiat, CV-ul cronologic va asigura succesul spre slujba mult visată.

Flori secrete în Axente Sever

0

Primăvara, anotimp al florilor, al reînvierii naturii şi al dragostei. A devenit aproape banal să mai spui toate aceste lucruri astăzi, înaintea goanei după mărţişoare, jucării de pluş sau flori de plastic. Semnificaţiile se pierd deseori în agitaţia comercială a ultimelor zile din februarie, dar un lucru rămâne constant în aşteptarea primăverii: bucuria noului început se simte mereu în aer. Florile, primăvara dar mai ales dragostea au fost sărbătorite ani la rândul în Axente Sever. Blumenfest este singura sărbătoare săsească, specifică acestei comune sibiene, unică în România.

Formare profesională în mediul rural

Un număr de minim 1.200 de persoane din mediul rural, persoane ocupate cu agricultura de subzistenţă, persoane inactive, şomeri sau persoane care se află în căutarea unui loc de muncă, au şansa de a participa la programe de formare profesională (300), la activităţi de evaluare a cunoştinţelor deja existente (100), vor primi burse de studii – 250 lei/lună pentru 4 luni – (450) sau vor primi burse de merit – 300 lei/lună pentru o lună (40). De asemenea, un număr de 50 de persoane vor face un schimb de experienţă în ţara partenerului grec. Participanţii din cadrul proiectului ,,Antreprenoriatul în Mediul Rural – O şansă de ocupare” care se adresează locuitorilor din zonele rurale din Regiunile Centru, Nord Vest, Vest, Sud-Muntenia vor avea acces la servicii de informare şi consiliere profesională şi de asistenţă pentru începerea unei activităţi independente sau pentru iniţierea unei afaceri.

Un vechi meşteşug – de la lemn la roată

Fierar, dulgher, rotar, olar, dogar, cojocar, curelar, opincar – iată doar o mică parte din meşteşugurile care defineau în trecut fiecare comunitate sibiană. Fiecare sat avea proprii lui meseriaşi care deserveau nevoile locuitorilor lui sau ale celor din imediata vecinătate. Odată cu progresul tehnologic şi ieftinirea multor produse de bază, dezvoltarea meşteşugurilor la sate a stagnat. În timp meşterii au rămas fără clienţi dar mai ales fără ucenici, dispuşi să le ducă meseria mai departe. Astăzi numai cei mai bătrâni dintre sibieni mai cunosc secretele meşteşugurilor populare româneşti.

Nu există incurabil!

0

Boala – un cuvânt întâlnit pe toate buzele. Chiar trebuie să fie aşa? În fond sănătatea este o stare complet naturală. Cercul de prieteni-Bruno Gröning organizează o conferinţă informativă susţinută de medici cu tema: „Vindecarea pe cale spirituală prin învăţătura lui Bruno Gröning – confirmat din punct de vedere medical”. Bruno Gröning (1906 – 1959) era un bărbat simplu şi modest, care prin vorbe tot atât de simple şi modeste a reuşit să demonstreze, că vindecarea pe cale spirituală se desfăşoară conform unor legi naturale universale.

Nu se trece la ora de iarnă decât sâmbătă, 30 octombrie!

La cererea mai multor cititori ne vedem nevoiţi să precizăm că trecerea la ora de iarnă anul acesta se face în noapte de sâmbătă spre duminicp, 30 spre 31 octombrie. Precizăm acest fapt pentru că ziarul Tribuna a făcut în ediţia de sâmbăta trecută o gravă eroare de presă anunţând trecerea la ora de iarnă încă de atunci. Informaţia a generat probleme unor sibieni care ne-au scris pentru a reclama eroare şi problemele apărute în urma acesteia. Redăm mai jos scrisoarea Oanei referitor la acest lucru adresată redactorului şef de la Tribuna, cel care a scris şi articolul cu pricina: ,,Stimate domnule Rareş Biţu, Doresc să vă informez pe această cale următoarele: SâMBĂTĂ NOAPTEA ORA 4 NU A DEVENIT ORA 3, A RĂMAS DIN PĂCATE ORA 4!!! Probabil dvs trăiţi într-o lume de basm sau pur şi simplu v-aţi dorit să dormiţi duminică mai mult, şi asta se constată cu uşurinţă DIN ARTICOLUL REDACTAT DE DVS îN ZIARUL TRIBUNA DE SâMBĂTĂ 23.10.2010. Trebuie să recunosc aţi pus punctul pe „i” mai ales prin cele 2 ceasuri ilustrate de pe prima pagină.

Din păcate, unii dintre noi lucrăm şi duminica de la ore matinale…. Dar datorită mărinimiei dvs am dormit şi mai mult şi am îNTâRZIAT ŞI LA SERVICI CU 50 MINUTE!!!!! Spre ghinionul meu patronii nu tolerează aceste mici scăpări şi nici nu citesc TRIBUNA pentru a îmi crede informaţia… Aşa că am fost PENALIZATĂ şi MUSTRATĂ!!!!
Unii dintre noi nu ne permitem să trăim în lumea dvs de elfi în care timpul se opreşte pentru o oră. Nimeni nu s-a amuzat de articolul foarte ,,profi” redactat de dvs, mai ales eu care mi-am pierdut credibilitatea în faţa patronilor, colegilor şi m-am ales şi cu penalizare aşa ca să încep duminica minunat.
TRIST CĂ SUNTEŢI REDACTOR AL UNUI ZIAR APRECIAT DE SIBIENI!
Măcar vă simţiţi mai odihnit că aţi dormit o oră în plus?
închei prin a vă dori un somn cât mai liniştit în starea de incopetenţă ce vă caracterizează şi numai gânduri de WAKE UP CALL din partea celor care au fost în situaţia mea (în număr destul de mare cu siguranţă).”

 

Locuri de munca in Spania

Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă organizează o selecţie în perioada 24 – 25 noiembrie 2010, pentru campania de cules căpşuni din anul 2011, la Slatina în judeţul Olt, strada Ecaterina Teodoroiu, numărul 1, începând cu ora 9 a.m.
Angajatorul italian care a mai selecţionat cetăţeni români pentru campania din acest an, pune la dispoziţie 400 locuri de muncă, pentru o durată de 3 luni .
Sibienii interesaţi care au depuse dosare pentru un loc de muncă în străinătate, se pot adresa pentru mai multe informaţii privind participarea la aceasta selecţie ( condiţii şi modalităţi de aplicare ), asistentului EURES din cadrul AJOFM Sibiu, strada Morilor, numărul 51A, camera 440, telefon 0269.21.08.82 sau 0269.23.77.19.

Carabulea audiat la DNA

Omul de afaceri Ilie Carabulea s-a prezentat, luni dimineata, la sediul DNA Alba Iulia, urmand sa fie audiat in dosarul in care au fost retinuti, pentru fapte de coruptie, prim-procurorul Parchetului Judecatoriei Sibiu, Florin Apostu, si un ofiter SRI, anunta Hotnews. Ilie Carabulea a ajuns la sediul DNA in jurul orei 9:00, insotit de un avocat, si nu a facut declaratii inainte de a fi audiat. Ilie Carabulea este actionarul majoritar al Bancii Carpatica si proprietarul holdingului Atlassib. Sursa stirii

UPDATE: Ilie Carabulea a fost audiat timp de 4 ore la sediul DNA Alba Iulia. La iesirea de la audieri, Ilie Carabulea a afirmat ca a fost citat in calitate de martor dar a refuzat sa dea mai multe detalii. Intrebat e un ziarist daca este adevarata acuzatia care i se aduce, ca ar fi dat mita o masina prim-procurorului Florin Apostu, Carabulea s-a rezumat sa spuna: “Domnule, matale esti om serios“. Sursa: Sibiu7.com

Carabulea a refuzat să dea mai multe detalii. Deranjat de unul dintre cameramanii care îl filmau, Carabulea i-a spus: Pleacă mă de aici. Ce dracu, eşti ţigan? Lasă-mă în pace. Omul de afaceri a plecat spre Sibiu cu un autoturism în care îl aştepta avocatul Nicolae Ucă, care va fi citat miercuri în acest dosar. Sursa: Gandul.info