RISC l Cele două femei s-au îmbolnăvit în context epidemiologic, la locul de muncă Primele cazuri de gripă au fost confirmate săptămâna trecută la două tinere din Sibiu. Femeile în vârstă de 28, respectiv 34 ani, au fost diagnosticate cu gripă AH1N1, iar evoluţia lor este favorabilă sub tratament. Acestea se pare că lucrau împreună. Când se credea că Sibiul va trece peste această iarnă fără niciun caz de gripă, chiar înaintea sosirii primăverii, au fost confirmate două cazuri de gripă nouă. Potrivit reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Sibiu secreţia rino-faringiană recoltată de la unul din cazurile compatibile cu gripă a fost pozitivă pentru virusul gripal tip AH1N1.
Mărţişor… de dietă
Odată cu trecerea sărbătorilor de iarnă, mulţi dintre noi s-au ales cu câteva kilograme în plus. Dobândite în urma servirii a numeroase mâncăruri tradiţionale cu un conţinut mai ridicat de grăsimi, acestea au putut amprenta organismul nostru şi cu păcătoasele toxine. Dezbrăcând iarna de cojoc, surata primăvară îşi va anunţa cât de curând sosirea şi nu va veni singură, ci însoţită de astenie. Pentru că aceasta se combate cu o dietă echilibrată, Naturhouse vă recomandă să aveţi grijă la ce alimente consumaţi şi în ce cantitate. Excesul de orice fel poate dăuna grav sănătăţii.
Procesul „,Aeroportul”
Consiliul Judeţean a decis în 21 februarie să înceapă procesul contra proiectantului, constructorului şi consultantului în cazul surpărilor din august 2010 de la Aeroportul Sibiu. După ce s-a încercat rezolvarea problemei pe cale amiabilă, Consiliul Judeţean a recurs la instanţa de judecată pentru că nimeni nu îşi recunoaşte vina. În timpul surpărilor din vara trecută sistemul electronic de ghidare al avioanelor pe timp de ceaţă (ILS) a fost afectat. ,,În primele zile din martie va deveni funcţional şi sistemul ILS”, a spus Augustin Sava, directorul Aeroportului în ultima şedinţă de Consiliu Judeţean.
ªcoala „Regina Maria”, în Programul european Comenius
ªcoala „Regina Maria” a participat, în perioada 9-13 februarie a. c., la a doua întâlnire din proiectul „Elements of Science – Lighting up learning across Europe”, desfăşurată în localitatea franceză Lafrançaise. Proiectul la care participă şcoala sibiană face parte din Programul sectorial Comenius, implementat la nivel european, pentru instituţiile de învăţământ preuniversitar. Profesorii Aurelia Roca, Delia Pastramă, Carmen Weltmann şi elevii Diana Babă, Andrei Branga, Tiberiu Tatu şi Bogdan Luca, împreună cu partenerii din Slovacia, Scoţia, Franţa, Slovenia, Italia şi Franţa, au fost oaspeţii Colegiului „Antonin Perbosc” din Lafrançaise.
Nu renunţa la Sare renunţă la Sodiu
75% mai puţin sodiu gust intact bogată în microminerale obţinut prin osmoză inversă şi hiperionizare Sarea marină lichidă hiposodică – dietetică – iodată denumită ,,GOCCE DI SALE”, nu este recomandată numai persoanelor care suferă de anumite afecţiuni, dar şi în mod preventiv pentru întreaga populaţie. Sarea marină lichidă GOCCE DI SALE este un produs hiposodic iodat obţinut printr-un proces industrial brevetat. Apa mării este concentrată până la un nivel de salinitate de 25%, ulterior fiind supusă unei faze de HIPER – IONIZARE (care reprezintă o parte fundamentală a secretului industrial brevetat).
Colegiul prefectural… un fel de Comitet Judeţean de partid
Cine a crezut că şedinţele de dinainte de 1989 când directorii de instituţii raportau realizarea planului au dispărut, nu au fost la şedinţele Colegiului Prefectural Sibiu. Prezidat de prefectul Răcuciu, şedinţa lunară strânge la aceeaşi masă toţi directorii instituţiilor deconcentrate din judeţ. ªi sunt 86! Dacă un director nu vine, trimite un adjunct. La fiecare întâlnire sunt prezentate rapoarte de activitate. Dar pe scurt. Cine vrea să le citească integral le găseşte pe pagina de internet a Prefecturii www.prefecturasibiu.ro. La şedinţa din 23 februarie a fost prezentat un Raport privind îndeplinirea Planului de acţiuni pe anul 2010 pentru realizarea în judeţul Sibiu a obiectivelor cuprinse în Programul de Guvernare.
Ioan Bojin, premiat de Forumul Muzical Român
Directorul Filarmonicii de Stat Sibiu, Ioan Bojin, a fost premiat pentru „Performanţă în management” pe anul 2010, în cadrul premiilor Forumului Muzical Român, desfăşurate pe 21 februarie, la Opera Comică pentru Copii din Bucureşti. Filarmonica de Stat Sibiu a fost singura filarmonică din ţară care s-a numărat printre premianţii celei de-a zecea ediţii a acestei gale, iar Ioan Bojin a fost apreciat pentru că „a ţinut ca într-un oraş care nu are teatru liric să ofere melomanilor de pe malurile Cibinului spectacole bune de operă. Cu dragoste, pricepere şi constantă preocupare”, după cum a declarat Costin Popa, critic muzical şi redactor-şef al revistei Melos.
Minerva Boitan: „Prin noul Cod al Muncii, Guvernul domnului Boc ne spune: „nu-mi pasă ce doriţi voi, noi ştim mai bine ce vă trebuie»””
Minerva Boitan, senator PNL de Sibiu, ne spune ce crede despre avizul Direcţiei de Sănătate Publică referitor la restructurarea spitalelor din Sibiu şi ce se poate face pentru a preveni decizia Ministerului Sănătăţii de desfiinţare şi reprofilare a spitalelor. De asemenea, aflăm şi ce înseamnă noile prevederi ale Codului Muncii în opinia sa, de vicepreşedinte al Comisiei pentru muncă, familie şi protecţie socială din Senat. Reporter: Consideraţi corect avizul DSP Sibiu pentru comasarea Spitalului de Pneumoftiziologie cu Spitalul Clinic Judeţean şi reprofilarea Spitalului Orăşenesc Cisnădie ca spital de îngrijiri de lungă durată şi ambulatorii? Minerva Boitan: Din cele declarate până în prezent, am reţinut că actuala conducere a DSP a propus comasarea Spitalului de Pneumoftiziologie cu Spitalul Clinic Judeţean şi reprofilarea Spitalului Orăşenesc Cisnădie într-un tip de unitate sanitară ce nu face obiectul acestui proiect.
O nouă femeie în Consiliul Local Sibiu
Gârleanu Maria a fost votată în unanimitate consilier local al municipiului Sibiu în şedinţa de joi a Consiliului. Aceasta a depus jurământul în faţa consilierilor şi a fost felicitată de primarul Iohannis şi de către preşedintele de şedinţă, consilier Marianne Fritzmann. La alegerile din iunie 2008, Gârleanu a fost pe lista supleanţilor FDGR. Pentru a accede la postul de consilier local, trei candidaţi FDGR au renunţat la mandat în favoarea acesteia. Mandatul primit de Gârleanu este în urma demisiei din ianuarie a consilierului Hans Klein. Prin validarea acestui mandat, FDGR are 8 consilieri femei şi 6 bărbaţi.
„Problema e că avem o reţea de asistenţi maternali îmbătrânită”
Dana Marinela Lupică, directorul executiv al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sibiu ne spune despre cazul angajatului DGASPC arestat pentru trafic de influenţă, despre situaţia dramatică a lipsei de asistenţi maternali şi despre reevaluarea de anul acesta a dosarelor de handicap. De asemenea, aflăm şi ce noi centre DGASPC se vor deschide în judeţ, în cele ce urmează. Reporter: La începutul acestui an, un fost angajat al DGASPC Sibiu a fost condamnat la 4 ½ ani, pentru trafic de influenţă şi înşelăciune. Aţi făcut vreun control în interiorul instituţiei înainte ca Parchetul să intervină? Dana Marinela Lupică: Din datele pe care le am, nu a fost făcută nicio sesizare sau plângere împotriva dânsului, deci nu s-a efectuat niciun control în acea perioadă, în care eu nu eram director.
În loc de pâine şi apă
Uneori am impresia că românii se hrănesc cu politică în loc de pâine şi ştiri mondene în loc de apă. Toată lumea stă cu ochii la televizor să afle pe cine a criticat Băsescu, ce alianţe s-au mai format sau dacă divorţează ori ba Irinel Columbeanu. La serviciu, pe stradă sau la magazin vorbim despre viaţa lui Monica sau ce au mai spus politicienii. Iar acasă femeile se pierd în vraja telenovelelor în timp ce bărbaţii urlă la meciul de la TV. Am impresia că românii au uitat de problemele de zi cu zi şi dacă nu îşi îneacă amarul în băutură, se lasă hipnotizaţi de televizor.
De ce s-a abţinut consilierul local Csongor?
ªedinţele de Consiliului Local Sibiu sunt de obicei scurte şi cu toate proiectele aprobate în unanimitate. Eventualele abţineri sau voturi împotrivă vin rareori de la reprezentanţii PDL. Dar în şedinţa de joi, consilierul FDGR, Leopold Gerhard Csongor, s-a abţinut de la votul unui proiect de dezvoltare imobiliară: extinderea Hotelului Roberts, din strada Darwin. Restul consilierilor au votat pentru proiect. Consilierul Csongor a explicat în exclusivitate pentru Sibiu 100% la finalul şedinţei motivaţia votului său: ,,Eu personal nu am fost de acord cu înălţimea actuală a Hotelului Roberts în zona respectivă.


