Echipa de fotbal CSU Voinţa Sibiu a plecat într-un cantonament în Antalya. Jucătorii sibieni continuă astfel seria pregătirilor pentru returul care va începe pe data de 27 februarie. Fotbaliştii sibieni vor susţine în cele 10 zile ale cantonamentului din Antalya un număr de cinci meciuri de pregătire. Primul meci sibienii l-au disputat pe data de 2 februarie în compania unei echipe din Kazahstan, iar în 4 februarie sibienii au jucat un alt meci de pregătire cu echipa austriacă VfB Admira Wacker Mödling. În data de 6 februarie, fotbaliştii Voinţei vor juca împotriva echipei ruse FC Krasnodar, iar în 8 februarie vor disputa un alt meci tot împotriva unei echipe ruseşti, FC Fakel Voronej.
CSU Sibiu între glorie şi decădere
Analiză Echipa fanion a baschetului sibian CSU Atlassib a cunoscut în ultimii ani o evoluţie mai puţin obişnuită. După ce sibienii au ajuns în anul 1995 pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, toată lumea credea că la Sibiu avem un adevărat ,,fief” al baschetului românesc. Visul frumos părea să nu se mai sfârşească mai ales că în anul 1999 echipa a reuşit pentru a doua oară să cştige campionatul, iar în cupele europene, de unde nu lipsea practic niciun sezon, obţinea rezultate de excepţie. Apusul unui vis frumos ªi aşa ajungem la sezonul actual, sezon care ar putea fi primul în care echipa să nu se califice în play-off-ul campionatului.
Lolele ocupă Agnita, Sibiu, Cincu şi Marpod
Anul acesta „Fuga Lolelor” este specială, deoarece se sărbătoreşte un secol de la reînvierea acestei tradiţii de către meşterii breslaşi din Agnita. La festival vor participa peste 200 de lole din ţară şi din Germania cu vârste de la 3 până la peste 60 de ani. Ca o noutate, lolele organizează parade şi la Marpod şi Cincu, deoarece şi în aceste localităţi exista obiceiul lolelor. Obiceiul Lolelor îşi are originea în secolul al XVII-lea când se practica nu doar în Transilvania ci şi în localităţi din Austria, Elveţia şi Germania. Există multe legende privind originea acestui obicei; cel mai probabil însă, acesta este legat de tradiţia înmânării lăzilor de breaslă noilor conducători, acestea fiind păzite împotriva spiritelor rele de către personaje mascate numite Lole sau Urzeln.
Festivalul Clopul Turistului la final
La finele lunii ianuarie în staţiunea Păltiniş a avut loc cea de-a VI-a ediţie a Festivalului oamenilor de munte „Clopul Turistului” organizat de CTM Amicii Munţilor, cu sprijinul Casei de Cultură a Sindicatelor din Sibiu şi Vila 1 Păltiniş. Ca şi în anii precedenţi, la startul concursului s-au prezentat cluburi şi asociaţii montane din toată ţara, acestea râvnind la trofeul cel mare. Într-o atmosferă de bună dispoziţie, cele 9 cluburi participante s-au întrecut la diverse probe ca: orientare sportivă, foto color şi alb/negru, slide-show, caricatură şi altele, culminând cu proba culturală, unde fiecare club a impresionat publicul cu cântece, şcenete şi poezii, tematica fiind obligatorie.
Caragiale, între frustrare şi nesaţ
„Frustrare şi nesaţ. Personajul feminin în teatrul şi proza lui Ion Luca Caragiale” este cartea lansată joi, 3 februarie a. c., de Ioana Blaga Frunzescu, la Biblioteca Judeţeană Astra. Volumul, apărut la editura clujeană Casa Cărţii de ªtiinţă, reprezintă teza de doctorat a autoarei şi a prilejuit ample prezentări din partea celor doi invitaţi, scriitorul Ioan Radu Văcărescu, preşedinte al Filialei Sibiu a Uniunii Scriitorilor din România, şi tânărul critic şi istoric literar, Andrei Terian. Declarându-se extrem de interesat şi delectat totodată de subiectul „eternului feminin” şi cel al operei lui Caragiale, Ioan Radu Văcărescu a fost de părere că „nu e o carte feministă, din fericire, ci o carte pentru feminitate”.
Copiii cheamă adulţii la curăţirea României
Piaţa Mare şi Bulevardul Nicolae Bălcescu au fost invadate de 70 de copii de la gradinita nr.15 din Terezian dis-de-dimineata. Copiii, insotiti de echipa Let’s do it Romania! au impartit sibienilor materiale promotionale cu mesajul: “Implica-te si tu! Acum poti alege sa ai o tara mai curata! 25 septembrie – Curatenie in toata tara intr-o singura zi!”. Actiunea face parte din proiectul “Let’s Do It, Romania!” care nu ar putea merge mai departe fără ajutorul voluntarilor care se înscriu pentru a-şi vedea ţara mai curată. Cei ce vor sa participe la marea curatenie a Romaniei la Sibiu pot afla detalii pe www.letsdoitromania.ro
Nevoia de schimbare
Oricât mă strădui să nu scriu despre politică, tot la domeniul acesta ajung. Săptămâna care s-a încheiat ne-a adus mitinguri în faţa sediilor PDL, inclusiv la Sibiu, organizate de PSD. Scopul declarat a fost de a condamna implicarea politicului în justiţie. Altfel spus PSD acuză PDL că şi-a băgat coada în arestarea preşedintelui Consiliului Judeţean Argeş. Întâmplător… membru PSD. În faţa unei astfel de situaţii, ca simplu cetăţean, mă întreb care este adevărul? În primul rând arestarea preventivă este practicată la noi de procuratură ca un fleac. Procurorii însă uită că arestul preventiv nu este o acţiune de zi cu zi, ci excepţională.
Guvernul a decis: Gata cu construcţiile după bunul plac

Executivul a aprobat în şedinţa de miercuri o ordonanţă de urgenţă pentru modificarea şi completarea Legii nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului şi urbanismul, a anunţat ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului, Elena Udrea, la finalul şedinţei de Guvern. Ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului a explicat că, în prezent, din cauza lipsei mijloacelor financiare ale autorităţii publice locale, planurile urbanistice zonale au ajuns să fie subvenţionate de către investitori, ,,lucru care de foarte multe ori duce la ignorarea interesului public şi la aprobarea planurilor de urbanism zonal aşa cum sunt dorite de către cei care le finanţează”.
ABC-ul mediului
Sibiu 100% şi Parohia Evanghelică C.A. Sibiu vă propun măsuri simple pentru protejarea mediului, astăzi despre Apă Apa este un bun preţios. O folosim ca să bem, să spălăm, să gătim, să udăm plantele, ca resursă energetică. Iar apa a devenit atât de poluată cu reziduurile chimice ale vieţii noastre moderne, încât resursele de apă potabilă sunt tot mai limitate. Aveţi grijă de apa potabilă curată: • Instalaţi la toaleta dumneavoastră un buton pentru economisirea apei. Dacă nu puteţi face aşa ceva, atunci nu trageţi apa de fiecare dată, de pildă noaptea.
Fotomodel de weekend
Mă numesc Roberta, am 14 ani şi pot spune că am o obsesie pentru fashion, moda de zi cu zi şi tot ce este legat de asta. Sunt o fire foarte visătoare, sociabilă şi îmi place să-mi petrec fiecare secundă din viaţă alături de cei dragi mie. Sunt foarte deschisă cu persoanele din jur şi îmi fac foarte uşor prieteni. Pe viitor vreau foarte mult să mă bazez pe teatru/actorie, deoarece acesta este visul meu de când eram micuţă. Nume complet: Roberta Maria Nagy Data naşterii: 13.04.1996 Educaţie: elevă Zodia: berbec Limbi vorbite: română, engleză, franceză, maghiară Filmul favorit: P.
Motivarea angajaţilor în criză, fără buget
Criza anilor 2009-2010 a provocat turbulenţe pe piaţa forţei de muncă, dar a creat şi stres, îngrijorare, demotivarea oamenilor care au rămas cu un loc de muncă. Temerile acestora sunt legate de starea de incertitudine a situaţiei companiei în care lucrează având legatură directă cu viitorul lor profesional şi financiar. Starea de incertitudine se datorează scăderilor salariale şi atitudinii managerilor, care în cele mai multe cazuri, refuză să comunice angajaţilor informaţii reale asupra situaţiei companiei, asupra strategiilor şi a obiectivelor de viitor. Măsuri de motivare non-financiare Comunicarea dintre conducere şi subordonaţii de la toate nivelurile este vitală în perioada de criză, întărind încrederea oamenilor în organizaţie şi capacitatea acesteia de a face faţă schimbărilor.
„Noii Golani” – atitudine şi idealism
România secolului XXI, o Românie fără atitudine, o Românie searbădă, fără pic de implicare socială, toţi vociferează, toţi au ceva de comentat, însă nimic de făcut; tinerii îşi sapă viitorul în alte ţări, pentru că lângă cei dragi nu au loc de hoţia ălora de la conducere, părinţii rămân fără speranţe pentru micuţii lor şi tot aşa…lista e lungă şi probabil, mai cunoscută decât un crez dumnezeiesc pentru românul de rând. Că doar vorba aceea, „nu va şti poporul ce mănâncă conducătorul”. Concluzia: oricum nimănui nu-i pasă, deşi se mai resimt câteva mişcări în ţinutul ardelenesc şi nu numai, mişcări ale tinerilor sau ale oamenilor de vârste mai înaintate, grupări sau simple reacţii împotriva clasei politice lipsite de scrupule ale României noastre.


