Acasă Blog Pagina 6777

Licitaţie de artă la Sibiu şi Bucureşti

O sută de lucrări de pictură şi grafică semnate de cei mai cunoscuţi artişti români vor fi scoase la licitaţie pe 16 decembrie în cadrul unuia dintre cele mai importante evenimente ale anului de pe piaţa de artă – „Licitaţia de Iarnă 2010”, organizată de Casa Artmark. Operele vor fi scoase la vânzare printr-un sistem Duplex, care permite participarea la licitaţie simultan din Bucureşti şi Sibiu. Estimate la o valoare de peste 1 milion de euro, lucrările vor fi licitate simultan în Bucureşti şi în Sibiu, printr-un sistem electronic performant care le va permite participanţilor la licitaţie să îi urmărească în timp real pe „concurenţii” aflaţi în cealaltă sală.

Jucăria ta, bucuria altuia

La standul Freecycle de la Târgul de Crăciun din Piaţa Mare poţi să schimbi cărţile pe care le-ai citit cu unele pe care le-au răsfoit cu drag alţi sibieni, CD-uri/DVD-uri originale pe care le-ai ascultat de prea multe ori şi, mai ales, jucării. Convinge-ţi copilul că jucăriile pe care le-a uitat într-un coş aruncat într-un colţ al camerei pot să fie bucuria altui copil. Fiecare copil care vine la standul Freecycle cu o jucărie va primi alta în schimb. Iniţiatorii grupului Freecycle Sibiu cred că obiectele încă funcţionale nu trebuie aruncate numai pentru că ne-am plictisit de ele.

Integrare europeană prin educaţie

Timp de doi ani, Centrul ªcolar pentru Educaţie Incluzivă (CSEI) Nr. 1 Sibiu derulează proiectul de parteneriat şcolar multilateral Comenius, „Take my hand and be my friend!” („Dă-mi mâna şi fii prietenul meu!”), la care participă alături de instituţii de învăţământ din Lituania, Turcia, Cipru, Suedia, Spania. Proiectul beneficiază de finanţare europeană şi are ca scop principal schimbul de bune practici în domeniul educaţiei speciale şi elaborarea unor instrumente comune de lucru, aplicabile copiilor cu cerinţe educaţionale speciale. La începutul lunii noiembrie, a avut loc prima întâlnire, la sediul unităţii de învăţământ sibiene, fiind prezenţi reprezentanţi ai şcolilor implicate în proiect, ai ISJ Sibiu, ai DGASPC Sibiu, cadre didactice.

Ovidiu Dragoman: „Scopul meu este să obţin cât mai mulţi bani pentru operatorii culturali care accesează fonduri de la Consiliul Local”

Casa de Cultură a Municipiului Sibiu a lansat sesiunea de selecţie a proiectelor culturale şi sportive pentru 2011, cu finanţare de la Consiliul Local. Proiectele pot fi depuse până în 27 decembrie a. c. Despre bugetul alocat acestora, despre proiecte de succes, dar şi despre noul sediu al Teatrului de Balet Sibiu, Ovidiu Dragoman, directorul CCM Sibiu, a acceptat să ne vorbească în cele ce urmează. „Se pare că bugetul pentru 2011 nu o să ajungă până la finele acestui an să fie votat în Guvern” Bugetul alocat de Primăria Sibiu pentru agenda culturală a anului 2010 a fost de 3.

Fotomodel de weekend

Roxana, 16 ani Nume complet: Cristea Roxana-Maria Data naşterii: 8 octombrie 1994 Educaţie: elevă Zodia: balanţă Limbi vorbite: română, germană Filmul favorit: Step up movie Muzica preferată: rock Pasiuni/hobby: fotografia, desenul Care este ţelul tău în viaţă? Pe viitor îmi doresc să devin farmacistă şi să îmi deschid propria afacere. Ce ai face dacă ai ajunge primar în Sibiu pentru o zi? Dacă aş fi primar pentru o zi aş repara toate drumurile…

„Cei care conduc România sunt nişte unelte, nişte instrumente servile, care vând ţara”

Dan Puric a venit de Sfântul Nicolae la Sibiu, cu un spectacol al Teatrului Naţional din Bucureşti, „Sinucigaşul”, după piesa lui Nikolai Erdman, în regia lui Felix Alexa. În faţa unei săli aproape pline a Casei de Cultură a Sindicatelor, deşi preţul biletelor a fost între 80 şi 100 de lei, Dan Puric a interpretat rolul unui nefericit, al unui şomer lipsit de demnitate, care se agaţă de visul fragil şi irealizabil de a-şi întreţine familia învăţând să cânte şi dând concerte la tubă. Când visul se destramă, hotărăşte să se sinucidă şi, paradoxal, oamenii din jurul său încep să-şi găsească sensul vieţii în moartea sa.

Munca suplimentară – modă la români

Pentru mulţi angajatori români, munca peste program a devenit o regulă nescrisă, iar cine nu o respectă riscă concedierea, este ,,uitat” la prime, iar deciziile de promovare vor fi mereu subiective. Munca suplimentară a devenit chiar un criteriu de selecţie şi o chestiune acceptată de salariat încă de la semnarea contractului de angajare. Predispuşi la ore suplimentare Cel mai mare număr al angajaţilor care rămân veşnic peste program fără ca şeful să le solicite acest lucru sunt cei dezorganizaţi, care finalizează un proiect în cinci zile în loc de două, poartă convorbiri telefonice interminabile şi sunt la curent cu toate problemele colegilor, plângându-se permanent de insuficienţa timpului şi a salariului pentru munca prestată.

Munca ei, mândria Junilor

Pe străzile frumos şerpuite din Gura Răului, puţini oameni îşi făceau de lucru în afara curţilor lor. Un bătrân bine înfofolit într-o haină lungă legăna un măturoi, căutând în zadar praful de pe un podeţ. O femeie păşea cu grijă pe marginea drumului, cu teamă parcă, să nu deranjeze ceva. La primele ore ale dimineţii satul era cuprins de linişte, iar casele se înşirau cuminţi de-o parte şi de alta a străzii. Zăpada strânsă pe acoperişuri începuse să se topească, picurând monoton pe streşini. Pentru un străin, toată atmosfera putea părea leneşă.

Urmaşul lui Gheorghe Zamfir

Cei care vor să-i scrie o pot face la adresa www.radunechifor.com Este interpret, profesor şi constructor de naiuri. A intrat primul pe listă la Conservator în clasa maestrului Gheorghe Zamfir. Cu toate acestea, sibianul Radu Nechifor a rămas o persoană modestă, fără „aere” de vedetă şi care acceptă şi să cânte voluntar, dar urcă şi pe scena marilor festivaluri internaţionale sau face dintr-o nuntă o seară de o înaltă calitate. L-am cunoscut pe Radu Nechifor la Gala Voluntarilor, organizată săptămâna trecută în Sibiu. A acceptat să cânte voluntar şi a ridicat toată sala în picioare.

Suntem in vacanta!

In perioada 1 -15 august, redactia Sibiu100% a intrat in vacanta. Revenim alaturi de sibieni din 16 august. Urmatoarea editie a ziarului apare in 21 august 2010.

Eugen Mitea: „PNL-ul, la ora actuală, nu are nevoie de niciun fel de alianţă”

Eugen Mitea este cunoscut de sibieni ca fostul vice-primar al Sibiului, în perioada 2004-2007, fostul director general al Societăţii Naţionale de Transport a Gazelor Naturale Transgaz S.A. Mediaş, fostul director adjunct al Societăţii Naţionale de Gaze Naturale Romgaz S.A. Mediaş şi fostul preşedinte al PNL Sibiu. După acest şir de funcţii, a candidat pentru Camera Deputaţilor, însă nu a obţinut suficiente voturi. În prezent, este consilier local din partea PNL la Primăria Sibiu şi director general al unei firme de tâmplărie. În cele ce urmează, ne vorbeşte despre iniţiativele, regretele şi proiectele sale, precum şi despre partid şi relaţiile politice.

Artă în miniatură

Tradiţie japoneză Dioramele sunt reprezentări unidimensionale sau multidimensionale după model, realizate la scară mare sau mică parte din colecţii private sau expuse în muzee. Ele sunt realizate de obicei de persoane pasionate de un hobby general precum construcţia de vehicule militare, construcţia de avioane, trenuleţe sau reproducerea la scară normală de portrete umane. Arta de a realiza diorame în miniatură, replici ale unor peisaje a apărut pentru prima oară în Japonia secolului al XVI –lea şi a fost numită „Bonkei”. „Saikei” este cuvântul japonez ce descrie dioramele în miniatură replici ale unor peisaje, în a căror compoziţie sunt folosite ca principal efect plantele vii.