Acasă Blog Pagina 6796

Asfalt în timp record la Slimnic

Locuitorii comunei Slimnic de pe strada Lungă au un nou motiv de bucurie. După ce s-au terminat lucrările de înlocuire a conductelor de gaz şi a fost finalizată lucrarea de extindere a canalizării, zilele acestea s-a trecut la asfaltarea străzii. Primăria împreună cu Consiliul Local au ţinut să finalizeze toate lucrările şi au hotărât să acorde din bugetul local 1,5 miliarde lei vechi pentru asfaltarea întregii străzi. Uimirea a fost şi mai mare pentru locatari când au aflat că, pentru asfaltarea a 1200 de metri vor lucra 8 persoane şi totul va fi gata în doar… 24 de ore.

Laura Dobrotă, dublată

Emisiunea ,,Retrospectiva săptămânii” difuzată sâmbăta, de la ora 12.30 la Antena 1 Sibiu prezentată de Laura Dobrotă este de acum dublată de un voluntar al Filialei Surzilor Sibiu, în limbajul semnelor. Studenta Magda Muntean va face acest serviciu în premieră pentru toţi sibienii care nu pot auzi. Acest proiect este realizat în cadrul campaniei Sibiu, Capitala Bunelor Maniere, fiind susţinut de Rotary Club Sibiu şi Lions Brukenthal, cei mai noi parteneri ai campaniei. ,,Ce încercăm noi să facem este un gest de dragoste pentru persoanele cu nevoi speciale şi, în acelaşi timp, de respect pentru cei care nu s-au putut bucura până acum de o emisiune locală completă”, a spus Laura Dobrotă, prezentatoarea emisiunii.

ªoseaua Alba Iulia se închide parţial în week-end

Traficul pe ªoseaua Alba Iulia va fi afectat în zilele de sâmbătă şi duminică (25-26 septembrie) datorită unor lucrări care au loc la canalizarea menajeră. Această lucrare face parte din cadrul programului ISPA. În zona podului, după McDonald’s, Sistem Yapi va face o traversare pe ªoseaua Alba Iulia pentru introducerea reţelei de canalizare dinspre strada Agârbiceanu spre strada Grâului. Comisia de circulaţie a avizat închiderea alternativă pe această porţiune a 2 benzi de circulaţie, astfel încât traficul să se poată desfăşura pe cel puţin o bandă pe fiecare sens.

PUG-ul Sibiului supus consultării publice

PUG-ul Sibiului este supus consultării publice în perioada 20 septembrie – 3 noiembrie, această procedură făcând parte din cerinţele pentru obţinerea avizului de mediu. Noul PUG poate fi consultat de sibieni la sediul Primăriei din strada Samuel Brukenthal, nr. 2, în sala expoziţională. În aceeaşi locaţie cetăţenii care doresc să formuleze sugestii, opinii sau sesizări pot face acest lucru într-un registru special. După încheierea perioadei de consultare publică (45 de zile), sugestiile şi sesizările vor fi analizate de o comisie specializată şi va avea loc o nouă dezbatere publică.

Bugetarii se pregătesc de grevă generală

Comitetul Director al Alianţei Naţionale a Sindicatelor Bugetarilor SED LEX reunit în 15 septembrie, în şedinţă extraordinară, a hotărât iniţierea procedurilor pentru declanşarea grevei generale în administraţia publică pentru: revenirea la nivelul de salarizare anterior reducerii cu 25%; renunţarea la disponibilizarea salariaţilor din administraţia publică, deoarece suntem subdimensionaţi cu aproximativ 12%; aplicarea tuturor contractelor colective în administraţia locală conform principiului descentralizării administraţiei publice; rediscutarea tuturor grilelor de salarizare din noua lege privind salarizarea personalului bugetar; acordarea veniturilor suplimentare din sumele atrase la bugetul statului din activităţile infracţionale şi de contrabandă descoperite de instituţiile competente ale administraţiei publice.

Vânătoarea de capete II

Metodele de recrutare utilizate de head-hunteri sunt destul de variate, unele chiar mai nonconformiste atunci când trebuie ca ,,prada” să ajungă în mâinile clienţilor. Toate însă, au grijă întotdeauna să respecte discreţia pentru a nu-i pune în pericol candidatului actualul job, iar moralitatea procesului depinde de creativitatea şi puterea de ,,seducţie” a head-hunterului. De exemplu, domnul X, manager companie primeşte o invitaţie la firma Y sub pretextul unei viitoare colaborări. La mijlocul discuţiei, consultantul îl întreabă dintr-odată dacă nu doreşte să-şi schimbe locul de muncă.

Modificarea contractului de credit menţine costul creditului

Ultimele zile de aliniere a contractelor de credit existente la noile condiţii de creditare presează unele bănci să-şi îndrepte întreaga atenţie spre această activitate. Multe dintre instituţiile de credit au început procesul de aliniere la noile condiţii conform Ordonanţei 50/2010 înainte cu puţin timp de termenul de aplicare al modificărilor. Ordonanţa prevede modificări asupra a 3 tipuri de costuri menţionate în contract: DOBÂNDA ANUALă; NIVELUL COMISIOANELOR CURENTE (lunare, anuale, de gestiune etc); COMISIONUL DE RAMBURSARE ÎN AVANS. Un aspect referitor la dobânda anuală foarte puţin luat în calcul de utilizatorii de credite este modul de calcul al dobânzii şi valoarea acesteia începând în prezent şi continuând până la finalizarea creditului.

Bolnavii infectaţi cu HIV vor să dea statul în judecată

Nemulţumiţi că nu-şi mai pot lua tratamentul la timp, bolnavii infectaţi cu virusul HIV vor să deschidă proces împotriva premierului Boc, a ministrului Sănătăţii, a preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate şi a fostului ministru de Finanţe. Reprezentanţii Fundaţiei Andreea, cea care sprijină peste 50 de bolnavi din Mediaş şi împrejurimi, spun că se vor alătura şi ei acestei iniţiative deoarece întreruperea schemei de tratament înseamnă reducerea duratei de viaţă. Deşi în judeţul Sibiu sunt mulţi bolnavi, doar fundaţia de la Mediaş este dintre cele mai active.

Clubul copiilor Winnie Land

Clubul copiilor Winnie Land oferă o gamă largă de servicii de educaţie, divertisment, supraveghere, prin intermediul unui personal de specialitate, în vederea obţinerii unor rezultate remarcabile în ceea ce-i priveşte pe copii. Viziunea modernă asupra învăţământului, dotările materiale de excepţie, atmosfera prietenoasă, veselă creată de dascăli minunaţi oferă posibilitatea copiilor de a găsi aici toate ingredientele necesare instruirii şi formării lor ca viitori şcolari. ,,Winnie Land aşteaptă toţi copiii să fie fericiţi alături de noi şi vă iubim aşa cum sunteţi, calmi sau neliniştiţi, timizi sau mai îndrăzneţi, rotofei sau firavi”, declară Vanda Tutelea, directoarea clubului.

Război cu Happy End

Acum dozele de aluminiu se reciclează şi la Sibiu Războiul Dozelor, iniţiat în urmă cu un an de Clubul Oamenilor Buni (OmBun.org) a ajuns la final. ªi nu orice fel de final, ci unul fericit, pentru că, după câteva mii de doze adunate de voluntari, au reuşit să stabilească un parteneriat cu o firmă care colectează materiale reciclabile. ,,Este vorba de Recup Trans Sibiu care până acum colecta doar hârtie şi carton, iar prin bunăvoinţa şi implicarea în acest proiect a domnului Daniel Străjan, firma pe care o conduce îşi extinde activitatea şi în domeniul recuperării şi valorificării dozelor de aluminiu”, a declarat Lucian Pătruţiu, iniţiatorul proiectului OmBun.

Mâncare nesigură în cantinele şcolilor

Odată cu începerea şcolii, inspectorii sanitari veterinari au început controalele în cantinele din cadrul unităţilor de învăţământ. Potrivit conducerii Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Sibiu, în judeţul Sibiu sunt înregistrate sanitar veterinar 81 cantine, care funcţionează în cadrul unităţiilor de învăţământ, din care 7 la creşe, 33 grădiniţe, 12 licee 19 fundaţii şi 10 centre de plasament. ,,În cursul acestei luni au fost verificate 38 de cantine şcolare şi 73 unităţi de învăţământ unde se derulează programul , verificări în urma cărora s-a constatat că în general se respectă normele sanitare veterinare specifice, cu unele excepţii unde unii responsabili de obiective nu respectă condiţiile de depozitare a materilor prime, nu se monitorizează zilnic temperatura în spaţiile frigorifice, sau lipsesc documentele care să ateste calitatea produselor alimentare prin examene de laborator, abateri care au fost sancţionate cu două amenzi în valoare de 1.

„Adio microscopului, eprubetelor, dar cu sufletul rămân aici”

De-a lungul celor 91 de ani de la înfiinţarea Spitalului Militar de Urgenţă „Alexandru Augustin” Sibiu, generaţii întregi de oameni „în alb” s-au dăruit slujirii jurământului hipocratian. Unul dintre ei, etalon al profesiei de asistent principal de laborator este Gheorghe Garoafă, care luna aceasta a încheiat 45 de ani de activitate neîntreruptă, devenind unul dintre cei mai longevivi asistenţi medicali din Sibiu. În 10 septembrie, domnul Gicu, aşa cum i-au spus toţi colegii, dar şi pacienţii, din cel mai vârstnic şi vechi angajat al spitalului, a devenit cel mai tânăr pensionar în rândul seniorilor.