Un urs a fost observat în urmă cu puține minute în zona unei pensiuni de pe raza localității Tălmaciu, anunță ISU Sibiu.
„În urmă cu puțin timp, pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, a fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Tălmaciu (zona pensiunii Poiana Soarelui)
La fața locului se deplasează un echipaj SMURD pentru a asigura măsurile din competență.
De asemenea a fost transmis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii de pe raza localității cu privire la prezența animalului în localitate”, a transmis Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.
Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu au desfășurat o acțiune specifică, pentru protejarea mediului de afaceri împotriva actelor ilegale referitoare la comerțul cu produse contrafăcute și combaterea evaziunii fiscale.
Controalele polițiștilor s-au desfășurat în Piața Obor din municipiul Sibiu, în localitățile Orlat, Păltiniș, Gura Râului, precum și pe raza orașului Avrig, și au vizat cu precădere prevenirea și combaterea comerțului cu produse contrafăcute, categoria articole îmbrăcăminte/ încălțăminte pentru copii/ jucării.
„Astfel, polițiștii au verificat:
-concordanța între stocurile scriptice și cele faptice de mărfuri aflate în gestiunea societăților comerciale;
-deținerea de către societățiile comerciale de facturi fiscale sau alte documente cu regim special falsificate sau fără a avea dreptul să le pună în circulație;
-utilizarea frauduloasă a avizelor de însotire a mărfurilor, care sunt emise în numele unor societati comerciale de tip fantomă;
-realitatea cheltuielilor înregistrate în contabilitate;
-verificarea legalității emiterii certificatelor de producăror;
În urma acțiunilor desfășurate în Piața Obor, au fost indentificate patru persoane care care aveau expuse spre comercializare produse suspecte a fi contrafăcute, din categoria articolelor de îmbrăcăminte, încălțăminte și parfumuri, fiind întocmite 4 dosare penale în care se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare, din Legea nr. 84/ 1998 privind mărcile și indicațiile geografice.
De asemenea, conform OUG 28/1999, au fost aplicate trei sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 30.000 de lei, pentru nerespectarea obligativității folosirii caselor de marcat”, a precizat Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.
Atleta sibiană Kiki Lăcrămioara Teodorescu a reușit o nouă performanță de excepție. Sibianca a câștigat, duminică, Triatlonul Timișoara, în proba Olimpic, la categoria sa de vârstă, 45 – 49 de ani, unul dintre cele mai puternice concursuri de triatlon din țară. Totodată, la categoria Open feminin, triatlonista sibiană, ce reprezintă Clubul Sportiv Comunitar Sibiu, a ocupat locul 7. Kiki a terminat cursa în 2 ore, 49 de minute, 42 de secunde.
Triatlon Timisoara, eveniment în cadrul Circuitului Național de Triatlon, s-a desfășurat, în acest weekend, 19 – 20 iulie 2025. A fost ediția a V-a a întrecerii bănățene, ce tinde să devină una de tradiție în sportul autohton și pentru participanți. Este singurul triatlon urban din Romania care se desfășoară complet în centrul orașului.
Totodată, printre avantajele organizatorilor se numără experiență de concurs excelentă, organizare impecabilă, creat de triatloniști pentru triatloniști, cu suporteri și voluntari entuziaști, cunoscut pentru viața orașului, gastronomie, ospitalitate și mix cultural, și zboruri directe din Europa.
Traseu urban, în centrul orașului
Traseul a fost unul dintre cele mai dificile în comparație cu celelalte probe de triatlon din țară. Proba de înot a avut loc pe Canalul Bega, în interiorul orașului, lucru care a oferit o foarte bună vizibilitate. Publicul a putut urmări cursa de pe poduri și de pe ambele maluri, astfel că traseul în aval a fost o surpriză plăcută, cu multe recorduri personale pentru sportivii înscriși în întreceri.
Pentru traseul de bicicletă, bulevardele lungi ale orașului au fost închise traficului auto pe perioada concursului și au permis organizarea unui traseu de ciclism excelent, cu curbe largi și posibilitatea de a atinge viteza de până la 50 km/h. Proba de atletism s-a desfășurat în zona centrală, pe trotuare și pe aleile răcoroase ale parcurilor. Voluntarii competiției au asigurat hidratarea pe traseu, iar suporterii și spectatorii prezenți pe traseul triatlonului au avut multe locații și ocazii în care să-și susțină favoriții.
Reforma fiscală, economică și administrativă promovată de premierul Ilie Bolojan afectează grav interesele comunelor din țară. Planurile guvernamentale sunt considerate nerealiste la nivel de județe, astfel că primarii de comune sunt în total dezacord cu mult discutatele măsuri ale Guvernului Bolojan.
Premierul și miniștrii săi vor desființarea posturilor de viceprimari în comunele de sub 1.500 de locuitori, reducerea posturilor de administratori publici și a aparatului propriu al primăriilor mici cu efect imediat (adică din actuala legislatură). În plus, Guvernul vrea să creeze posturi inter-comunitare în cazul acestor comune care au format deja o asociație de dezvoltare inter-comunitară, în sensul că un funcționar poate rezolva într-o lună problemele administrative din comunele care formează respectiva asociație intercomunitară de dezvoltare (asociație de două sau mai multe comune).
În schimb, primarii de comună din țară nu sunt de acord cu desființarea posturilor de viceprimari în această legislatură, adică până în 2028, și solicită în unele cazuri punctuale chiar reducerea numărului de consilieri locali din Consiliul Local al comunei și aplicarea unor reforme fiscale prin care comunele mici, cele sub 1.500 de locuitori, să aibă venituri și surse financiare mai mari sau chiar oprirea la sursă a impozitelor și taxelor locale pentru cei care beneficiază de subvenții, ajutoare sociale sau chiar și în cazul celor care primesc subvenții APIA, dar nu își îndeplinesc obligațiile financiare privind achitarea taxelor și impozitelor sociale.
Mai mult, primarii cer anularea unor avantaje pentru privilegiații statului. Primarii de comune afirmă că economia la bugetul național ar fi infimă. În această săptămână, liderii Asociației comunelor din România – ACOR au participat la întrevederi și reuniuni guvernamentale cu premierul Ilie Bolojan și cabinetul său.
Valentin Ivan, primarul comunei Sadu și vicepreședinte ACOR la nivel național, a făcut parte din delegația primarilor de comune care negociază cu Guvernul. Discuțiile au fost demarate, însă cele două părți nu se înțeleg, astfel că luni va avea loc o nouă rundă de negocieri. Primarii amenință cu instanța, în condițiile în care nu vor fi respectate procedurile constituționale.
Una dintre măsurile concrete vizate de noul Guvern pentru scăderea cheltuielilor din administrația publică este desființarea funcției de viceprimar în comunele care au mai puțin de 1.500 de locuitori. Măsura a fost anunțată de ministrul Dezvoltării, lucrărilor publice și administrației, Cseke Attila. De asemenea, acesta a anunțat și modificarea ordonanței în ceea ce privește numărul de personal ce poate fi angajat la categoriile de UAT-uri.
„Vrem ca atunci când este vorba de o scădere a populaţiei într-o unitate administrativ-teritorială să nu se menţină acelaşi număr de angajaţi. Şi acest lucru să fie proporţional, evident şi invers valabil atunci când avem o creştere a populaţiei. Este vorba despre 18.390 de posturi din simularea noastră, care pot să dispară prin această formulă, dar încă o dată, cel mai important este criteriul profesional. Sunt UAT-uri la care numărul acesta de personal este un număr suficient şi profesionist şi sunt şi autorităţi locale unde, ca să spun aşa, unde «s-a sărit calul» şi acolo trebuie intervenit. De asemenea, la autorităţi mai mici, o să propunem desfiinţarea funcţiei de viceprimar la UAT-urile sub 1.500 de locuitori”, a declarat ministrul Cseke Atila.
La nivel național, sunt, în prezent,438 de comune sub limita de 1.500 de locuitori, majoritatea în zonele montane. Potrivit acestuia, viceprimarii ar rămâne consilieri locali. Din cele 438 de comune, 36 nu au încă viceprimari în funcție. Astfel, ar mai rămâne 402 comune sub 1.500 de locuitori.
Situația în județul Sibiu
În județul Sibiu există 53 de comune.
Comune din județ sub 1500 de locuitori:
1. Apoldu de Jos – 1.184 locuitori
2. Ațel – 1.263
3. Boița – 1.410
4. Bruiu – 671
5. Brădeni – 1.368
6. Chirpăr – 1.489
7. Cârța – 1.042
8. Cârțișoara – 1.260
9. Ludoș – 584
10. Marpod – 982
11. Mihăileni – 973
12. Râu Sadului – 514
13. Tilișca – 1.351
Comune din județ aflate la limita de 1.500 de locuitori:
1. Alțâna – 1.533 locuitori
2. Merghindeal – 1.502
3. Păuca – 1.535
4. Șeica Mică – 1.519
Măsuri fiscale eficiente și nu reduceri de personal
Primarii de comune afirmă că soluția este adoptarea unor măsuri fiscale eficiente de către Guvern și nu trebuie tăiate posturi din administrația locală, decât în cazuri de neprofesionalism. Totodată, primarii de comune spun că deja primăriile mici au pierdut sume importante la bugetul local din cauza măsurilor aplicate de Guvern. Astfel, bugetele comunelor au fost reduse, la începutul anului, când s-a adoptat bugetul de stat.
Valentin Ivan, primarul comunei Sadu și vicepreședintele Asociației Comunelor din România
În județul Sibiu, comuna care a avut cel mai mult de pierdut a fost Biertan, din nordul județului. Reducerea acum a posturilor de viceprimari și a posturilor de funcționari din primării ar avea un impact și mai dur asupra calității actului adminstrativ. Valentin Ivan, primarul comunei Sadu, spune că în cele din urmă se va ajunge la o înțelegere cu Guvernul Bolojan, astfel încât impactul să fie cât mai redus. Acesta spune că deocamdată la nivelul județului Sibiu nu s-au făcut estimări privind reducerea personalului din primării și se așteaptă finalizarea discuțiilor de la Guvern.
Marți, 15 iulie 2025, vicepreședintele Asociației Comunelor din România, Valentin Ivan, a participat, în calitate de reprezentant al comunelor din România, la două reuniuni guvernamentale de nivel înalt care vizează în mod direct viitorul comunităților rurale. Prima a fost ședința Comitetului Interministerial de Coordonare a PNRR.
Desfășurată sub conducerea ministrului Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, alături de vicepremierii Tánczos Barna și Dragoș Anastasiu, ședința a reunit și delegația Comisiei Europene, condusă de Celin Gover, director general al DG REFORM. Obiectivul principal a fost evaluarea stadiului actual al proiectelor finanțate din PNRR și trasarea unei foi de parcurs clare, cu termen-limită – 28 august 2026. Mesajul transmis de MIPE și CE este clar:
• Proiectele neîncepute sau imposibil de finalizat până în august 2026 vor pierde finanțarea PNRR; • Componentele C5 – Valul renovării și C10 – eficiență energetică + (școlile verzi rămân finanțabile pentru comune, cu condiția progresului fizic real);
• Pe componenta de sănătate, 100 de Centre Comunitare Integrate (CCI) rămân în bugetare;
• Realocarea fondurilor neutilizate către proiecte mature este în analiză activă.
Ședință Asociația Comunelor din România
Valentin Ivan a atras atenția că: „Nu s-a discutat alocarea de resurse pentru cheltuieli neeligibile și cofinanțări, o problemă acută în comune. Solicităm ca acest subiect să fie tratat distinct și urgent”. A doua ședință a vizat consultări privind pachetul II de reforme administrative și fiscale. Delegația Asociației Comunelor din România a fost compusă din: Emil Drăghici (președinte), Valentin Ivan (vicepreședinte), Gheorghe Bute (secretar general), Daniela Sofineti (consilier juridic) și Ștefan Sbiera (președinte CPSGCoOR).
Sub coordonarea premierului Ilie Bolojan, vicepremierului Tánczos Barna și ministrului dezvoltării Cseke Attila, ședința a vizat un nou set de măsuri legislative ce vizează administrația publică locală.
În dezbatere: Reținerea la sursă a sumelor pentru datoriile către bugetul de stat și local; suspendarea permisului auto pentru amenzile neplătite; aplicarea proporționalității privind numărul de posturi, în funcție de evoluția populației; transferul autorizării jocurilor de noroc către primari; o nouă bază de impozitare a proprietății; descentralizare cu resurse – principiu susținut ferm de ACoR.
Mesajul liderilor asociației pentru colegii primari: „Fac apel la toți colegii primari: depuneți toate eforturile pentru implementarea cu succes a proiectelor PNRR. Suntem într-un moment critic – tot ce nu va fi finalizat până în august 2026 riscă să fie pierdut definitiv. ACoR va continua să fie vocea comunelor în toate deciziile strategice ce privesc viitorul lor”.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Angajaţii din primării şi din sectorul asistenţei sociale vor declanşa, miercuri, între orele 11:00 şi 13:00, o grevă de avertisment, urmând ca peste o săptămână să aibă loc şi greva generală, a anunţat, luni, Dan Cârlan, preşedintele Sindicatului Naţional al Salariaţilor Comunelor şi Oraşelor din România, care face parte din Federaţia sindicală Columna, informează Agerpres.
Se ştie de două săptămâni că miercuri vom avea grevă de avertisment prin care vom închide primăriile din România prin administraţia locală din România şi grevă de avertisment în sectorul asistenţei sociale. Guvernul ne ignoră cu desăvârşire.
Obligaţia legală de a ne convoca la negocieri în cele 10 zile ulterioare notificării nu a fost îndeplinită, prin urmare nu am avut de ales şi am venit la cel mai mare partid din arcul guvernamental şi la preşedintele Camerei Deputaţilor să cerem sprijin să întrebăm şi să înţelegem care este poziţia PSD în această poveste”, a precizat Cârlan, după întâlnirea, la Parlament, cu preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu.
Numărul real de funcţionari publici din toate primăriile comunelor din România este de 27.992, ceea ce înseamnă, în medie, nouă funcţionari publici pe o primărie.
Funcţiile publice esenţiale fără de care nu se poate desfăşura activitatea unei primării, ca autoritate publică care asigură prerogativele de putere publică ale autorităţii, este de opt: secretar general, contabil, asistent social, impozite şi taxe, urbanism, stare civilă.
Toate aceste funcţii nu pot fi desfăşurate cu un sfert de normă, cum propune Guvernul la televizor.
Nu ne putem imagina că un primar va sta la rând să aştepte de două ori pe săptămână serviciile secretarului general sau să aştepte de două ori pe săptămână semnătura contabilului pentru execuţia bugetului care se face zi de zi, după cum nici cetăţenii comunelor nu ne putem imagina că se vor programa marţea şi vinerea să moară sau să nască”, a explicat acesta.
„Miercuri, timp de două ore primăriile din ţară vor fi închise lucrului cu publicul, între orele 11:00 şi 13:00”, a precizat acesta, menţionând că peste o săptămână se va intra în grevă generală „dacă Guvernul nu se aşează la discuţii” cu reprezentaţii administraţiei publice locale.
INSCOP Research a realizat, în parteneriat cu Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Comunist (IICCMER), cea mai amplă cercetare sociologică dedicată nostalgiei după comunism.
Directorul general al INSCOP Research, Remus Ioan Ștefureac, atrage atenția că Nicolae Ceaușescu este, de vreo 10 ani, veritabil star pe Facebook și TikTok în video-uri și imagini realizate profesionist și răspândite strategic și cu resurse.
”Rezultatele cercetării indică o prăpastie imensă între realitate și percepția populației României cu privire la regimul comunist, creionând tabloul unei societăți aproape complet fragilizată în fața războiului informațional / hibrid / cognitiv care face deja ravagii în casa noastră.
Datele pe care le vom prezenta mâine sunt, pe alocuri, halucinante. Ele dezvăluie fundamentele unei nostalgii colective care poate afecta serios stabilitatea regimului democratic (dacă nu a afectat-o deja) prin alimentarea unor repere valorice denaturate cu mituri construite prin informații trunchiate sau minciuni grosolane.
Minciuni exacerbate de peste un deceniu prin intermendiul unui complex de agresiuni hibride propagate de factori interni sau de entitați ostile externe cu scopul de a provoca fracturi sociale majore, polarizare totală, neîncredere endemică și nesiguranță cronică în societatea românească.
Nostalgia după comunism este și un fenomen natural fieresc.
Fie că e determinată de regretul după tinerețea pierdută, fie de starea de incertitudine dură resimțită de grupuri sociale vulnerabile a căror viață a fost dată peste cap de distrugerea bruscă a unui regim care controla totul, de la viața intrauterină, până la locul în cimitir”, mai transmit reprezentanții INSCOP.
Şoferul de TIR care a blocat duminică traficul pe A1, spre Bucureşti, a fost reţinut pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru împiedicarea circulaţiei pe drumurile publice şi instigare.
Este vorba de un bărbat de 33 de ani, anunță Poliţia Română. Dosarul penal va fi înaintat luni Parchetului de pe lângă Judecătoria Cornetu, cu propunere de luare a unei măsuri preventive faţă de șofer.
Acesta s-a urcat pe cabină și a fluturat steagul României.
Circulația a fost blocată la kilometrul 19 al Autostrăzii A1 pe sensul Pitești – București, în apropiere de ieșirea către Autostrada A0, unde două tiruri au blocat benzile de rulare, în semn de protest.
Unul dintre șoferi s-a suit pe cabină și a fluturat un steag al României. Temporar, traficul a fost deviat de la kilometrul 23, către localitatea Bolintin Deal.
Un eveniment legendar, recunoscut drept cea mai tare competiție de Hard Enduro din lume, Red Bull Romaniacs, marchează anul acesta a 22-a ediție, consolidându-și statutul de „Game Changer” în lumea sporturilor extreme.
Organizatorii, în frunte cu Andy Fazekas, creatorul arhitecturii prologului, aduc în prim-plan inovații semnificative și își exprimă profunda recunoștință pentru sprijinul amplu care face posibilă această desfășurare complexă.
Inovații „Game Changer”: Adventure Class și Moto Electric
Ediția din acest an aduce două schimbări majore care o definesc drept „Game Changer”:
Introducerea Clasei Adventure (Light & Ultimate): Această inițiativă permite participarea motocicletelor de tură, de peste 200 de kilograme, la o competiție de hard enduro. „Nimeni nu visa acum câțiva ani că asemenea motociclete vor putea participa la această competiție,” afirmă Andy. Inspirată de rideri precum Pol Tarrés, care a câștigat bronzul anul trecut cu o Yamaha Ténéré 700, această clasă deschide porțile unui nou segment de pasionați, oferindu-le posibilitatea de a participa la „cea mai tare competiție de enduro din lume”. Traseul pentru acești concurenți este adaptat, fiind „foarte ușurat față de traseul celorlalți rideri”, însă menține provocarea specifică Romaniacs.
Introducerea Clasei Emoto (Motociclete Electrice): Un pas spre viitor, clasa emoto integrează motociclete electrice, chiar dacă tehnologia este încă la început. „Este un pas promițător,” declară Andy, estimând că în 5-6 ani vom vedea motociclete electrice capabile să ducă la bun sfârșit o cursă precum Red Bull Romaniacs.
Prologul: Spectacol și Adaptabilitate
Periculozitatea ți-o dă limita pe care tu ți-o impui
Andy
Prologul, punctul de start al evenimentului în Sibiu, este un spectacol în sine, conceput să fie atractiv atât pentru campionii mondiali, cât și pentru amatori. „Același joc ușor,” cum îl descriu riderii, este de fapt o capodoperă de design, unde secretul constă în a crea un traseu care să ofere plăcere și adrenalină pentru toate nivelurile de experiență. Chiar și cei mai sceptici, după prima tură, își doresc să continue. Obligatoriu doar pentru clasele Gold, Silver și Bronze, peste 90% dintre competitori aleg să participe, confirmând succesul formatului. Echipa de design a prologului, condusă de Andi, care este el însuși un rider de enduro, se asigură că traseul este sigur, dar provocator. „Periculozitatea ți-o dă limita pe care tu ți-o impui,” explică el.
Finanțare și Parteneriat: Mai mult decât Bani
Referitor la finanțarea publică, Andy menționează că suma primită anul acesta de la administrația locală și județeană a fost în jur de 50.000 de lei, adică aproximativ 10.000 de euro. Deși o sumă „simbolică” care nu ar acoperi nici a zecea parte din costurile de construire, organizatorii consideră Primăria Sibiu și Consiliul Județean parteneri solizi. Parteneriatul se reflectă, în primul rând, în posibilitatea de a ocupa domeniul public esențial pentru desfășurarea competiției.
„Practic, această locație a făcut celebru Red Bull Romaniacs”
subliniază Andy, referindu-se la peisajul urban specific Sibiului.
Gestionarea Criticilor și Mutarea Strategică a Prologului
Dacă mutăm prologul din acest loc sau în afara orașului, Red Bull Romaniacs nu va fi ceva ce a fost până acum
Conștienți de criticile legate de zgomot și agitație, mai ales datorită apropierii de spitale, organizatorii au abordat proactiv aceste preocupări. „Comunitatea, probabil, nu știu dacă a ajuns la urechile voastre, dar se întâmplă,” recunoaște Andy. Cu toate acestea, ideea mutării prologului în afara orașului este categoric exclusă: „Dacă mutăm prologul din acest loc sau în afara orașului, Red Bull Romaniacs nu va fi ceva ce a fost până acum și, clar, este ca și cum am ține un meci de fotbal, în loc de stadionul municipal, se ține undeva la marginea orașului. Deci, clar, se va pierde din farmec și se va stinge.”
Pentru a minimiza disconfortul, organizatorii au luat decizii strategice. Încă de la prima ediție, au menținut o linie de normalitate în relația cu autoritățile și conducerea spitalului. Deși inițial grila de start a fost în fața spitalului (când evenimentul avea doar 30 de rideri), odată cu creșterea numărului de participanți la peste 600, s-a decis mutarea grilei de start în fața parcării Teatrului. Această decizie elimină disconfortul pentru locuitorii din proximitate și, mai important, permite menținerea fluxului de circulație pe Strada Independenței pe toată durata competiției. Andy cere scuze pentru disconfortul creat prin închiderea bulevardului, dar face apel la sibieni să vadă și „partea cealaltă a talerului” – beneficiile enorme aduse orașului.
Impactul Economic și Promovarea Sibiului la Nivel Mondial
Red Bull Romaniacs este cea mai mare competiție sportivă din istoria României, aducând la start reprezentanți din 65 de țări, un număr aproape dublu față de următoarea competiție ca mărime din țară. Impactul economic asupra Sibiului este substanțial. „Plimbați-vă prin Sibiu în săptămâna asta și vedeți: toate terasele, toate hotelurile, toate sunt pline cu oameni,” spune Andy.
Mii de turiști vin special pentru eveniment, inclusiv din țări îndepărtate precum Australia și America. Acești turiști sunt, în general, persoane care „nu se uită la bani săptămâna asta,” cazându-se la cele mai bune hoteluri, mâncând la cele mai bune restaurante, alimentând și închiriind mașini.
Pe lângă beneficiile economice directe, evenimentul oferă o reclamă internațională de neprețuit. Imagini de la prologul din Sibiu au fost văzute pe ecrane imense în aeroporturi din întreaga lume, promovând Sibiul și România la un nivel la care puține alte evenimente o pot face.
Provocări Depășite și O Viziune de Viitor
De-a lungul celor 22 de ani, competiția a crescut exponențial, la fel și numărul de provocări. Cu toate acestea, „buna noastră colaborare cu aceste instituții a făcut posibilă și așa mai departe,” spune Andy. Prin discuții, găsirea de variante și compromisuri în cadrul legal, toate problemele au fost rezolvate.
Red Bull Romaniacs este mai mult decât o competiție; este un fenomen global, născut la Sibiu și copiat la nivel internațional. Conceptul de a aduce campionii și sportivii de elită în centrul orașelor, pentru a fi văzuți de public, a fost o inovație majoră a Romaniacs. Competiția a reușit să combine patru discipline – hard enduro, trial, enduro și raliu – într-un singur eveniment, transformând direcția enduro-ului spre hard enduro, o ramură „extrem de puternică, reprezentativă și orientată spre show.” Red Bull Romaniacs continuă să scrie istorie, demonstrând că inovația, colaborarea și pasiunea pot duce la crearea unor evenimente de talie mondială, menținând Sibiul pe harta sporturilor extreme.
O Recunoștință Amplă pentru un Eveniment de Anvergură
Succesul Red Bull Romaniacs, care se întinde pe parcursul a trei județe și necesită sute de aprobări „pentru fiecare metru parcurs”, este rodul unei colaborări extinse. Organizatorii adresează mulțumiri sincere:
Autorităților locale și județene: Primăriei Municipiului Sibiu, primăriilor comunale și Consiliului Județean, pentru suportul logistic și instituțional.
Forțelor de ordine și siguranță publică: Poliției (rutieră, municipală, județeană) și Jandarmeriei, esențiale pentru asigurarea siguranței participanților și a publicului.
Serviciilor de urgență: Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU), pentru intervenția rapidă în caz de necesitate.
Proprietarilor de terenuri: Romsilva și proprietarilor privați (moșneni, composesorate), fără al căror acord traseul competiției nu ar fi posibil.
Tuturor celor implicați: Orice persoană sau instituție care a înțeles anvergura și beneficiile pe care evenimentul le aduce imaginii și comunităților locale și regionale.
Jandarmeria Capitalei a anunțat sancțiunile dispuse după protestul cu scandal de duminică din Piața Victoriei al susținătorilor lui Călin Georgescu.
„În urma încălcării prevederilor legale în vigoare, polițiștii și jandarmii au întocmit 6 dosare penale, pentru faptele de ultraj, distrugere, instigare publică, împiedicarea sau îngreunarea circulației pe drumurile publice și port sau folosire fără drept de obiecte periculoase, în conformitate cu prevederile Codului Penal al României.
Dintre acestea, o sancțiune contravențională, în valoare de 10.000 de lei, a fost aplicată organizatorului adunării publice, pentru nerespectarea locului și perimetrului destinat adunării publice, așa cum prevede art. 26, lit. b) din Legea nr. 60/1991 privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice (republicată), cu modificările și completările ulterioare.
Totodată, polițiștii au reținut 2 certificate de înmatriculare și 2 seturi de plăcuțe de înmatriculare.
În continuare, facem verificări pentru identificarea și luarea masurilor legale împotriva altor persoane care au provocat forțele de ordine, au exercitat presiuni asupra dispozitivului de jandarmi, au blocat căile de comunicație și au incitat la violență”, anunță Jandarmeria.
Drumuri și Poduri Sibiu continuă lucrările stabilite în cadrul Programului anual de reparații și întreținere a drumurilor județene finanțat de Consiliul Județean Sibiu.
În această săptămâna se va interveni astfel:
✅plombări cu emulsie bituminoasă (manual): 🔘DJ 141A (int. DN 14 – int. DJ 106) 🔘DJ 106 (int. DJ 105A – Agnita) 🔘DJ 105A (int. DJ 106 – Ilimbav)
✅cosirea vegetației ierboase (mecanizat): 🔘DJ 107B (Păuca – limită județ Alba) 🔘DJ 106 (Agnita – limită județ Mureș) 🔘DJ 143B (int. DJ 143D – Apoldu de Jos) 🔘DJ 143D (nod autostrada – int. DJ 143B) 🔘DJ 141A (Șeica Mare – int. DJ 106)
✅toaletarea vegetației ierboase (mecanizat), degajarea terenului de frunze și crengi: 🔘DJ 106E (ieșire Galeș – limită județ Alba)
✅marcaje longitudinale și transversale: 🔘DJ 104G (intravilan Roșia) 🔘DJ 106S (int. DJ 106 – Vurpăr) 🔘DJ 1432C (Dumbrăveni – limită județ Mureș) 🔘DJ 142E (int. DJ 142F – int. DN 14) 🔘DJ 143A (int. DN 14 – Nou Săsesc) 🔘DJ 142F (int. DJ 142E – int. DN 14)
✅curățire șanțuri, rigole executată manual, cosirea vegetației ierboase (manual), cu motocoasaȘ 🔘DJ 107B (limită județ Alba – Slimnic)
Motociclistul rănit ieri după amiază pe Transfăgărășan în urma unui accident rutier este internat în stare gravă la Spitalul Județean Sibiu.
Potrivit reprezentanților unității medicale, acesta se află la ATI în cadrul Secției Neurologie.
„Bărbatul în vârstă de 35 de ani a fost adus la Serviciul UPU ieri, în jurul orei 18, având politraumatisme survenite în urma unui accident rutier.
A fost internat în cadrul secției Neurochirurgie, iar acum se află la ATI, sub supravegherea medicilor specialiști”, a precizat purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean Sibiu, Cristina Bălău.
Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism pe direcția Bâlea Lac spre Bâlea Cascadă, un bărbat in vârstă de 47 de ani, cetățean străin, a virat la stânga fără să se asigure corespunzător, moment în care a intrat în coliziune cu un bărbat în vârstă de 35 de ani, cetățean străin, care se deplasa pe motocicletă, pe sensul opus de mers.
Motociclistul a suferit multiple traumatisme grave.
Săptămâna 22–26 iulie 2025 va fi una incendiară pentru Sibiu – iar Aria se află în inima acestei experiențe. Red Bull Romaniacs, cea mai dură cursă hard enduro din lume, aduce la Aria Sibiu Paddock-ul oficial și punctele de service, transformând complexul într-un hub vibrant pentru rideri, echipe și fani.
Timp de cinci zile, Aria pulsează în ritmul enduro – cu energie, adrenalină, confort și servicii premium.
Ce se întâmplă la Aria: • Paddock-ul oficial & Service Points – zona centrală în care motoarele sunt pregătite, reparate și readuse la viață pentru fiecare zi de cursă • Aria Aqua Park – pentru un refresh binemeritat după o zi plină de praf și viteză • Aria Wellness & SPA – relaxare completă, de la masaj sportiv la jacuzzi, saune și patul cu pietre jad • After Race Party pe Aria Rooftop – sâmbătă, 26 iulie | Muzică, cocktailuri și apusuri legendare, la înălțime, ca spiritul Romaniacs
Acces Supporters: Vrei să fii parte din backstage, să susții pe cineva drag sau să ai acces direct în zonele Paddock și Service Points? Achiziționează badge-ul oficial „Supporters” – 50 euro / 250 lei Include accesul complet în toate zonele dedicate participanților (cu excepția celor restricționate exclusiv staff-ului organizatoric).
Aria susține curajul. Suntem onorați să fim parte din această ediție de poveste a Red Bull Romaniacs și ne angajăm să oferim tuturor participanților – rideri, echipe, fani și susținători – o experiență completă: sport, wellness, distracție, energie.
Ne vedem pe traseu, ne relaxăm la SPA și petrecem la rooftop. Let the madness begin.