Acasă Blog Pagina 717

FOTO: Bărbat atacat de urs. A intervenit elicopterul SMURD

Un bărbat de 68 de ani a fost rănit grav de un urs care l-a atacat pe munte, în județul Argeș, duminică seara, potrivit Antena 3 CNN.

Victima, cioban la o stână, s-a ales cu fracturi și alte leziuni produse prin mușcături în zona spatelui și a picioarelor.

Incidentul a avut loc pe masivul Iezer Păpușa, fiind solicitat elicopterul SMURD de la Brașov, după cum a precizat Serviciul Salvamont Argeş.

În timpul intervenției pe munte, care a durat cinci ore, salvatorii au acționat cu prudență maximă, întrucât exista riscul ca ursul să fie încă în zonă.

„Rănitul a fost evacuat de o echipa mixtă de salvatori montani, jandarmi şi rangeri de la Conservation Carpathia.

Jos i-a așteptat echipa medicală a elicopterului SMURD, care s-a retras, urmând ca membrii echipei să fie recuperați de la spitalul la care este transferată victima”, au precizat reprezentanții Salvamont.

SURSĂ FOTO: Antena 3 CNN

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Astăzi se discută și votează moțiunea de cenzură împotriva Executivului. „Afară cu Guvernul ipocrit”/UPDATE: Moțiunea a picat la vot

UPDATE: Moțiunea împotriva Guvernului Bolojan a picat cu 134 de voturi pentru și patru abțineri, conform surselor Digi24.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Moţiunea de cenzură depusă de parlamentarii AUR împotriva Executivului va fi dezbătută şi supusă votului de la ora 15, în plenul Parlamentului.

Moțiunea este intitulată „Au ruinat ţara şi acum îi obligă pe români să achite nota de plată – afară cu Guvernul ipocrit”

Moţiunea de cenzură, semnată de parlamentari AUR, POT, S.O.S. România şi neafiliaţi, a fost prezentată săptămâna trecută în plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului de liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu.

Opoziţia a iniţiat acest demers după ce Guvernul condus de Ilie Bolojan şi-a asumat răspunderea pe primul pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului bugetar.

Pentru a fi finalizată această procedură, sesiunea extraordinară a Parlamentului s-a prelungit până pe 14 iulie.

Semnatarii moţiunii de cenzură susţin că Guvernul „a uzurpat puterea legitimă şi a batjocorit voinţa de reprezentare a poporului român” şi, ca urmare, „trebuie să dispară cu tot aparatul său de propagandă, mincinos şi toxic”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Restricții de circulație, luni, pe Valea Oltului

Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență în cursul zilei de luni, întrucât pe mai multe sectoare de drum din județul Vâlcea vor avea loc lucrări de întreținere și reparații.

Acestea vor impune restricții temporare de circulație, inclusiv închideri în reprize de până la 15 minute și circulație dirijată pe o singură bandă.

Pe sectorul de drum DN 7 km 199+110 – km 199+410, în extravilanul localității Calimanesti se executa lucrări de rânguire versanți la între orele 07:00 – 18:00.

În intervalul orar 08:00 – 15:00 circulația rutieră se închide/deschide în reprize de max.15 minute, iar în rest circulația rutieră se desfășoară pe 1/2 cale dirijată de piloți de circulație.

Pe sectorul de drum DN 7 km 205+800 – km 206+000 în extravilanul localității Brezoi se executa lucrări de rânguire versanți între orele 07:00 – 18:00.

În intervalul orar 08:00 – 15:00 circulația rutieră se închide/deschide în reprize de max. 15 minute, iar în rest circulația rutieră se desfășoară pe 1/2 din cale dirijată de piloți de circulație.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Astăzi începe înscrierea la cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului

Înscrierea la cea de-a doua sesiune a examenului de Bacalaureat începe luni şi se încheie pe 21 iulie, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

În zilele de 4 şi 5 august are loc evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A, iar pe 5 august este programată evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B.

Pe 6 august vor fi evaluate competenţele digitale, iar pe 7 şi 8 august – competenţele lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională.

Prima probă scrisă – cea la Limba şi literatura română – se va susţine pe 11 august, iar pe 12 august, proba obligatorie a profilului.

Pe 13 august va avea loc proba la alegere a profilului şi specializării, iar elevii din partea minorităţilor naţionale vor susţine proba scrisă la Limba şi literatura maternă pe 14 august.

Afişarea rezultatelor la probele scrise, vizualizarea lucrărilor scrise şi depunerea contestaţiilor vor avea loc pe 18 august. În zilele de 19 şi 20 august va continua vizualizarea lucrărilor scrise şi se vor putea depune contestaţii.

Pe 26 august este programată afişarea rezultatelor finale.

Promovabilitatea la prima sesiune a examenului de Bacalaureat după rezolvarea contestaţiilor este de 76,5%.

După soluţionarea contestaţiilor, rata de succes a crescut cu 2,2% – de la 74,3% la 76,5% – în toate promoţiile, faţă de 78,2% în sesiunea iunie-iulie 2024.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Schimbări mari în Sănătate: pacienții vor valida prin SMS decontarea serviciilor medicale

Se anunță schimbări mari în sănătate în privința decontării serviciilor medicale, care vor fi validate în urma unui SMS de la pacient.

Medicii de familie și cei din policlinici vor putea deconta servicii medicale numai după ce vor primi validare de la pacient, printr-un cod primit pe SMS.

Această măsură îi va împiedica pe medici să deconteze servicii fictive, susţine ministrul Alexandru Rogobete.

Ministrul Sănătății ar vrea ca medicii de familie să poată deconta servicii doar cu acceptul pacientului.

Acesta ar urma să primească un cod prin sms și să-l transmită medicului pentru validare. Este una dintre soluțiile găsite de Alexandru Rogobete pentru a opri sau măcar diminua decontări fictive.

Medicii se tem ca acest SMS să nu fie emis prea târziu din cauza sistemului informatic.

Măsura s-ar aplica pentru medicii de familie și cei din ambulatoriu, ceea ce a generat iridignare în rândul acestora, care se consideră direct vizați de acuzații de fraudă.

În acest moment, validarea unui serviciu se face prin introducerea cardului de sănătate al pacientului în cititor.

„E din categoria ce vrăji a mai făcut nevasta mea. O idee proastă, lipsită de orice fel de sorţi de izbândă.

Dacă pacientul ți-a venit în cabinet și e nemulțumit că nu i-ai dat concediu medical, sau câte zile de concediu medical voia el, că nu i-ați dat antibiotic pentru viroză de la copil, poate să primească SMS-ul și să nu răspundă la el sau pur și simplu nu are telefonul la el.

Acea consultație acordată va fi anulată?”, spune Cosmin Alexandrescu, președintele Asociației Medicilor de Ambulator.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Caravana Campionilor de Mâine – Ediția de vară 2025 a ajuns la Hosman

Proiectul Caravana Campionilor de Mâine – Ediția de vară 2025, proiect cofinanțat de Consiliul Județean Sibiu, și-a continuat parcursul în județ și a a desfășurat atelierele sportive în localitatea Hosman, unde zeci de copii au avut ocazia să participe la activități sportive special gândite pentru ei.

Scopul Caravanei este de a aduce sportul mai aproape de copiii din mediul rural și de a le oferi șansa de a descoperi bucuria mișcării, spiritul de echipă și valorile unui stil de viață sănătos. Prin jocuri, exerciții și mici competiții, copiii din Hosman s-au bucurat de o zi plină de energie, prietenie și sport.

Mulțumim sponsorilor și partenerilor noștri, pentru sprijinul acordat, precum și comunității locale pentru deschidere și implicare.

Prin Caravana Campionilor de Mâine, ne dorim să construim punți între sport, educație și comunitate, contribuind la formarea unei generații de copii mai activi, mai încrezători și mai sănătoși.

Proiect cofinanțat de Consiliul Județean Sibiu

Hosman – Caravana Campionilor de maine

FOTO/VIDEO: Medieșeanca Alexandra Hudea este campioană balcanică la 3.000 de metri

În urmă cu o săptămână Alexandra Hudea triumfa la Craiova pe stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu” la Campionatului Național de seniori și tineret U23, devenind campioană la 1.500 de metri.

Iată că 7 zile mai târziu, pe același stadion, atleta de aur a Mediașului a obținut aurul și la 3.000 de metri. Duminică 13 iulie Craiova a găzduit Campionatele Balcanice de Atletism destinate juniorilor sub 20 de ani.

La această competiție au participat 315 sportivi din 18 țări. Sportiva medieșeană Alexandra Hudea pregătită de antrenorul Vasile Ibășfălean și-a adjudecat titlul de campioană balcanică în finala de 3.000 de metri după o cursă dominată de la începutul până la finalul ei.

Alexandra a alergat cei 3.000 de metri în 9 minute, 39 de secunde și 37 de sutimi.

„O felicităm pe Alexandra Hudea pentru rezultatele deosebite obținute în Oltenia și suntem convinși că sportiva de aur a Mediașului va reprezenta luna viitoare cu succes România la Campionatul European de Atletism U20. Acesta va avea loc la Tampere (Finlanda) în perioada 7-10 august”, au transmis reprezentanții Liceului Teoretic „Axente Sever” Mediaș.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

VIDEO: Numele lui Ceaușescu, scandat de tinerii participanți la Festivalul „Beach, Please”

Câțiva tineri care au participat la festivalul Beach, Please au fost filmați în timp ce scandau ”Ceaușescu, Ceaușescu!”

Filmarea a fost publicată de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (IICCMER), pe pagina sa de Facebook.

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc atrage atenția asupra faptului că, de-a lungul decadelor postcomuniste, prin dezinteresul acordat politicilor memoriei, decidenți politici și educaționali au permis ca memoria crimelor și abuzurilor din perioada regimului comunist să fie uitată, neglijată sau chiar negată, contribuind astfel la răspândirea unei nostalgii periculoase pentru o epocă istorică în care răul totalitar s-a manifestat plenar.

”Prin urmare, nu este de mirare că, zilele acestea, la Festivalul „Beach, Please”, dedicat exclusiv adolescenților din România, s-a scandat la unison, într-un anumit moment, „Ceaușescu, Ceaușescu!”, un gest profund îngrijorător, ce reflectă cât de mult s-a răspândit în societate cultul dictatorului Ceaușescu, fie și într-o formă aparent inocentă, dar care e o expresie a banalizării răului într-o societate care nu și-a asumat, altfel decât formal și abstract, trecutul totalitar.

Acest comportament arată clar cât de mult a fost răspândită și perpetuată o memorie falsă, iar responsabilitatea pentru această situație revine celor care au ales să ascundă sau să nege adevărul istoric.

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc face un apel către tineri: voi nu sunteți responsabili pentru această situație.

Responsabilitatea aparține celor care au permis politica de distrugere a memoriei societale, celor care au omis deliberat să cultive și să transmită adevărul despre ororile comunismului românesc”, transmite instituția.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Cine sunt marii datornici la buget? Companii din industria tutunului și de stat

Pe primele 3 locuri în topul celor mai mari datornici la bugetul de stat sunt 3 companii private cu datorii de 1,5 miliarde de lei.

Două dintre ele sunt din industria tutunului și nu au plătit accizele către stat. În top 10 cei mai mari datornici la bugetul de stat sunt şi 4 companii de stat cu datorii între 1 miliard şi 1,5 miliarde de lei.

Este vorba de CFR, CFR Marfă, Complexul Energetic Hunedoara şi Societatea Naţionala pentru Închiderea şi Conservarea Minelor.

Pe lista răuplatnicilor este și o firmă din Poșta Câlnău, județul Buzău. Are un angajat și datorii de aproape 500 de milioane de lei.

Compania este judecată pentru evaziune fiscală în dosarul Murfatlar.

„În total, sunt 40.000 de firme mai mai mari și mai mici și companii de stat care datorează bugetului 84 de miliarde de lei, adică 17 miliarde de euro. Unii economiști spun că nu e așa simplu să recuperezi datoriile de la aceste companii.

Cele mai multe sunt în faliment, insolvență sau sunt judecate pentru evaziune fiscală.

Anul trecut, Guvernul Ciolacu a dat o ordonanță de urgență pentru ștergerea unei părți a datoriilor ale unor datornici care au achitat o parte din sumele datorate”, scrie site-ul tvrinfo.ro.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Noapte cu Kujabi și oftat în Ghencea

Articol de Daniel Deleanu

Într-o seară dogoritoare de iulie, când Bucureștii păreau copți într-o varniţă dintr-un basm oriental, iar tribunele roiau de iluzii roș-albastre ca stupii din poeziile lui Macedonski, FCSB și Hermannstadt s-au înfruntat ca două corăbii care s-au întâlnit din greșeală pe aceeași mare.

Noi, sibienii, am coborât în Capitală cu speranța agățată în crampoane și cu sufletul strâns într-o basma de pelin. Gazdele – FCSB, această echipă cu o istorie cât o enciclopedie cu pagini nicicând mototolite, indiferent ce nume a purtat ori cine a păstorit-o – au intrat pe teren cu pieptul rotund și pașii largi, ca niște domni care au moștenit casa de la părinți și cred că oaspeții n-au voie decât să admire mobila.

Și a venit minutul 3… al prelungirilor, bineînțeles. Căci ce e FCSB-ul fără o ultimă suflare, fără o tresărire în prag de final? Alexandru Stoian, copil cu nerv și glezne agere, a pus mingea în poartă cu o lejeritate de flăcău care știe că n-are timp de cumpărat flori.

Dar până acolo, să nu uităm de minunea noastră – Kalifa Kujabi, zvârlugă din zările fierbinți ale Gambiei, care în minutul 75 l-a învins cu o lovitură de cap bine plasată pe Târnoveanu, provocându-i portarului bucureștean un tantrum ce l-ar putea face invidios pe orice țânc de la creșă. Golul acesta fost ca o izbucnire de trâmbiță în liniștea unui cimitir al speranțelor. A plecat mingea de pe capul lui Kalifa ca o pasăre călătoare care s-a săturat să zboare fără țintă. S-a dus, s-a dus, și a mușcat din plasa bucureșteană întocmai unui un lup dintr-un vis de iarnă.

Sibienii s-au strâns apoi în jurul porții precum o ceată de haiduci păzind un cufăr de argint. Jucătorii FCSB-ului au împins, au urlat, au cerut penaltyuri din priviri și au căzut teatral, ca într-o piesă de la Nottara. Arbitrul, cu fluierul tremurat de emoții televizate, a lăsat mingea să curgă. Și a curs. Până a venit minutul 90+3…

A fost în cele din urmă egal. Un egal cât o rană mică, dar adâncă. Pentru ei, gustul amar al neîmplinirii. Pentru noi, dulceața unui punct smuls din buzunarul unui rege – parcă un pic cam zdrențăros în această seară –, dar totuși rege…

Și ne-am întors la Sibiu cu o zbatere în piept și cu numele lui Kujabi scrijelit în inimile noastre cu „condeiul din care se plămădesc visele”, vorba Marelui Will. Căci fotbalul nu e doar despre goluri, ci și despre cum le porți în inimă, mai ales când vin dintr-un cap care a înțeles, și la propriu și la figurat, că mingea poate fi uneori o rugăciune. Iar în noaptea asta, pentru noi, sibienii, a fost…

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Când cetatea refuză pe Mântuitor. Gânduri în amintirea gadarenilor (Matei 8. 28-34. 9.1)

Nu-i simplu deloc să explici lumii de astăzi „momentul Gadara”. Într-o lume în care se neagă existența diavolului – oricum s-ar chema el – și se rănește prezența lui Dumnezeu, nu prea ai prea multe de zis cu privire la momentul acesta, altfel dificil și dureros, al Gadarei. După o furtună strașnică pe Marea Tiberiadei – certată de Hristos și doar așa liniștită –, Domnul declanșează o altă furtună pe țărm. Diavoli care chinuiau doi demonizați sunt scoși și trimiși, după dorința lor, în porci.

Iar porcii se aruncă în mare, de pe țărm. Paguba, nu mică, este povestită de păstorii porcilor celor care se îmbogățeau din vânzarea lor. Zona, aflată la interferența dintre elenism și iudaism, ne descoperă azi suficiente motive de arheologie culturală ca să știm că nu e vorba de porci pe care Gadarenii îi mâncau. Ci de porci pe care-i vindeau ceva mai în nord, unde un templu propunea drept jertfă tocmai aceste animale. Descoperiri arheologice recente au dus la identificarea rămășițelor unor astfel de jertfiri.

Cu alte cuvinte, Domnul Hristos nu lasă demonii la întâmplare să aleagă porcii care, în climatul idolatriei locului și vremii, semnificau opusul jertfei curate de la Templu. Dovedindu-ne astăzi cât de grav este să preferi idolotitele – jertfele aduse zeilor, oricare ar fi ei – în detrimentul jertfei celei fără de sânge, înlocuind Liturghia cu orice altă petrecere de timp liber.

Sindromul Gadara ne bântuie încă. Ni-s mai dragi investițiile decât oamenii și sistemele ideologice mai dragi decât comunitatea în așteptarea Venirii Judecății. Cei doi demonizați, insistă Matei, ieșeau și nu-și îngăduia nimeni să treacă pe lângă ei. O furie nebună, răgete, loviri? Nu știm. Cert este că nu ei vorbesc ci demonii din ei. Nu oamenii sunt pricina zvârlirii în temnița apelor a porcilor, cât cei care întemnițaseră sufletul oamenilor acelora de dragul iadului-temniță din care ieșiseră la vânătoare de vieți. Dar priviți atent.

Hristos este aproape pedepsit că eliberează oamenii din robia întunericului. Cântărind între pierderea materială și câștigul fratelui, omul mereu ține partea porcilor. Și asta nu pare că s-a vindecat de lecția Învierii Domnului Hristos. Ține oarecum de logica de stăpân de porci să nu vezi învierea aproapelui, așezarea sa pe țărmul peste care s-a rostogolit furtuna. Nu. Nu e simplu exercițiu de imaginație, ci realitatea dimineții aceleia. I-a învins pe demoni în furtună și pe căi pe care nimeni nu mai călca de frica iadului ce-și făcuse „gură de aerisire” în coasta Gadarei.

Mărturia comună a celor izbăviți este limpede și ea. Mai greu cu cei cărora li se pare că porcii sunt mai importanți decât oamenii. Și lucrul nu s-a schimbat, ci parcă, mai mult ca oricând, desenează realitatea unei lumi care se vinde, idolatru, în vecinătatea iadului.  Certat și alungat, Hristos nu face opoziție. Ci „intrând în corabie, a trecut în cetatea Sa” (Matei 9.1). Să fim mereu cu El, în cetatea Sa!

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Accident mortal pe DN 1 Făgăraș-Sibiu. Intervine și elicopterul SMURD

Un accident rutier extrem de grav s-a produs duminică dimineața pe DN 1 Făgăraș -Sibiu, între localitățile Ucea și Viștea.

În urma coliziunii dintre două autoturisme au rezultat cinci victime. Două persoane au rămas încarcerate, iar echipajele operative au intervenit pentru extragerea acestora.

Din nefericire, una dintre persoanele încarcerate a fost declarată decedată. Se continuă operațiunile pentru descarcerarea celeilalte victime și pentru acordarea asistenței medicale celorlalte trei persoane rănite.

La fața locului au fost mobilizate un elicopter SMURD de la Mureș, trei echipaje SMURD, o ambulanță SAJ, un echipaj de descarcerare și un echipaj de stingere cu apă și spumă.

Echipajele de intervenție acordă primul ajutor medical victimelor și asigură măsurile de prevenire și stingere a incendiilor.

SURSĂ FOTO: Info Trafic Făgăraș

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.