Acasă Blog Pagina 727

Circulație interzisă pentru unele autovehicule pentru drumuri naționale, expres și autostrăzi din 14 județe

Pe parcursul zilei de astăzi, circulația unor autovehicule pe drumurile naționale, expres și autostrăzile din 14 județe va fi interzisă.

Astăzi, 8 iulie, în intervalul orar 12-20, în condițiile avertizării meteorologice emise de Administrația Națională de Meteorologie, va fi interzisă circulația autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone pe toate sectoarele de autostrăzi, drumuri naționale, drumuri expres din județele Prahova, Dâmbovița, Argeș, Ilfov, Ialomița, Călărași, Giurgiu, Teleorman, Dolj, Olt, Vâlcea, Gorj, Mehedinți și Buzău, ce se vor afla sub incidența Codului Roșu de caniculă.

Exceptate de la aceste restricții vor fi:

transporturile de persoane;

transporturile de animale vii și de produse perisabile de origine animală și vegetală;

vehicule care participă la intervenții în caz de forță majoră;

transporturi funerare;

transporturi poștale;

transporturi de echipamente de prim ajutor;

transporturi pentru distribuire de carburanți;

transporturi de mărfuri sub temperatură controlată;

transporturi pentru tractări vehicule avariate;

transporturi pentru distribuirea de apă și hrană în zonele calamitate;

transporturi cu vehicule specializate destinate prin construcție salubrizării;

transporturi apă îmbuteliată;

transporturi produse provenite din exploatări agricole;

transporturi militare implicate în exerciții multinaționale;

produse alimentare diverse.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Mamă și fiică din Șura Mică, la Campionatul Mondial de Karate WUKF

Două sportive din Șura Mică, mamă și fiică, Roxana Bonta și Victoria Bonta, reprezintă România la Campionatul Mondial de Karate WUKF.

Cele două sportive, legitimiate la Clubul Sportiv Haiboku Sibiu, vor participa între 9 și 13 iulie în Suedia, la Malmö, alături de alți sportivi din țară.

„Șurencele Roxana BONTA și Victoria BONTA vor reprezenta România la Campionatul Mondial de Karate WUKF din Malmö, Suedia, care se va desfășura în perioada 9- 13 Iulie 2025.

Comuna Șura Mică susține participarea sportivelor noastre la Campionatul Mondial de Karate WUKF din Malmö, Suedia”, este mesajul postat pe pagina de Facebook Comuna Șura Mică.

În același timp, și municipiul Mediaș va fi reprezentat de 12 sportivi ai Clubului Ippon la Campionatul Mondial de Karate WUKF.

Competiția se va desfășura în perioada 9-13 iulie în localitatea Malmo din Suedia, iar la startul său se vor alinia 1.700 sportivi din 33 țări.

Mediașul va fi reprezentat de Ștefania Râșnovean, Diana Dobrin, Bianca Popescu, David Sasu, Andreea Dancu, Karla Lupu, Maria Brăteanu, Petru Vacarciuc, Ava Țichindelean, Liana Tutuianu, Andrei Toma și Mihai Toma.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Mesaj-manifest al unei profesoare pentru Daniel David: Dați-ne pe toți afară!

O profesoară și fostă directoare a Colegiului Național Gheorghe Șincai din București, Silvia Mușătoiu, îi transmite ministrului Educației un mesaj extrem de dur: ”Dați-ne pe toți afară!”

Silvia Mușătoiu este extrem de nemulțumită de măsurile propuse pentru Educație și a transmis un mesaj-manifest adresat lui Daniel David.

Iată postarea profesoarei.

Dați-ne pe toți afară!

Sunt printre cei puțini care și-au exprimat deschis opțiunea pentru reformarea sistemului de învățământ preuniversitar, am militat – să zicem așa – pentru descentralizare, pentru eliminarea metodologiei de mobilitate a personalului didactic, pentru evaluarea periodică și serioasă a profesorilor cu consecința firească de eliminare a uscăturilor de la catedră (nu confundați ”uscături” cu oameni mai în vârstă, vă rog), pentru un învățământ mai suplu, cu 8-9 discipline pe săptămână, în loc de 16-17, pentru eliminarea/transformarea examenelor ipocrite precum competențele de la bacalaureat, pentru testarea unitară a elevilor (anuală, sau periodică) și la alte discipline decât la mate și la română, pentru întărirea rolului profesorului de a face ce a învățat și nu muncă de secretariat etc.

Ministrul D.D. afirma că suntem la momentul ”zero”. Fals! Momentul ”zero” este cel la care nu ai nimic și începi să construiești ceva. Nici măcar la cârpeli nu este momentul ”zero” că de cârpit ne tot ținem de 35 de ani încoace și n-a ieșit bine.

Așa că, eu susțin momentul ”zero”: Varianta 1: Dați-ne pe toți afară, puneți învățământul pe pauză un an (tot învățământul – și preuniversitar și universitar) și în anul acesta reformați-l! Faceți cum trebuie să fie planurile-cadru, corelați-le de la clasa pregătitoare până la clasa a XII-a/a XIII-a, stabiliți programele școlare în acord cu planurile-cadru. Din acestea vă ies normele necesare. Dați profesorilor fișa de post doar cu atribuții de profesor, nu și cu atribuții de secretari, contabili, informaticieni, administratori, asistenți sociali, pregătiți în anul sa(l)batic (al tuturor) cursurile de formare pentru noua structură a învățământului preuniversitar, apoi lansați concursurile de angajare. Vom vedea – și noi și voi – care dintre ei se mai întorc la această treabă. Ups, nu puteți fiindcă tocmai ați afirmat că nu vor fi concedieri?

Varianta 2: șomaj tehnic pentru toată profesorimea (că tot vreți să le micșorați veniturile pe muncă mai multă) pe toată perioada în care voi, diriguitorii țării, vă lămuriți cum e cu reforma și cu scopul ei în învățământul preuniversitar, iar când sunteți gata, din nou zic, vedem noi care mai rămâne să predea și care nu. Sigur, puteți aduna Săptămânile Altfel și Verzi din următorii 18 ani școlari și să le programați pe toate în 2025-2026 (un surogat între șomajul tehnic și voluntariatul atât de frecvent la profesorii buni în vremurile noastre). Scop atins: bani mai puțini, timp câștigat pentru reformă.

Ah, nu puteți? De ce?! Vă gândiți la copii și la faptul că ”pierd” un an din viață? Nu, nu-l pierd, doar că așa ar fi făcută viața lor, cu încă un an de copilărie, cu internship la școala vieții. Vă gândiți că, vai!, nu vor învăța nimic în acest an ”sa(l)batic”, că scade calitatea educației acestor generații de școlari? Nuuuu, nu cred că vă gândiți la asta, că, dacă v-ați fi gândit, n-ați fi avansat ideea măririi efectivelor de elevi, n-ați fi prorogat NICIODATĂ acel 6% din PIB pentru educație, care, după ce a fost scris pe hârtie, s-a dus către o lume mai bună, poate. Copiii, cinstea, onoarea și performanța în educație sunt ultimele chestii la care vă gândiți. Gata, știu, vă gândiți că vă sar părinții în cap, iar părinții înseamnă milioane bune de votanți, nu ca profesorii și învățătorii la un loc care sunt doar vreo 250.000. Ca să gestionați milioanele de părinți la următorul vot popular vă trebuie miliardele alocate partidelor. La acelea nu aveți voie să umblați, așa-i?

Mă uit la apariția gradată a declarațiilor oficiale referitoare la educație, de la creșterea normei de predare în universitar și în preuniversitar, la creșterea efectivelor de elevi, la comasarea școlilor, la reducerea degrevărilor pentru directori (mai întâi), pentru inspectori și funcționarii din minister (mai apoi), la prorogarea unor articole din Legea 198/2023 care s-ar fi vrut reformatoare. Toate sunt cârpeli cu ață albă, pe un fond de doliu pe care-l poartă profesorul bun. În timp ce scriu aceste rânduri îmi parvine știrea conform căreia directorii (care vor rostogoli asta peste profesori) sunt (re)chemați să refacă încadrările DUPĂ examenul de titularizare. O invitație la disensiuni între angajații în învățământ, fără vreun rezultat notabil în educația propriu-zisă. Urmează, oare, să nu mai fie degrevați nici parlamentarii? Sau să se reducă numărul de parlamentari, conform unui referendum trecut și el în neființă?

Să zicem că toate măsurile anunțate sunt necesare și obligatorii pentru ca țara să nu intre în colaps. Dar, de fapt, de ce să zicem noi, când ei nu zic nimic?! Câte norme sunt neacoperite cu personal calificat la nivelul fiecărui județ pe fiecare disciplină în parte? Câți directori au plata cu ora până la maximum admis prin lege? Câți directori/inspectori își fac efectiv orele din obligația de catedră și câți nu? Câte posturi sunt ascunse pentru a fi dăruite acoliților unor directori sau unor inspectori? Când s-a cercetat și s-a pedepsit ultima oară în preuniversitar traficul de influență (nu mai zic de șpagă și de alte nenorociri)? Când s-a numit din pix ultima oară (prin detașare ”în interesul învățământului”) un om capabil cu adevărat? Ideea ”rotativei” apărută la guvern acum câțiva ani este veche în acoperirea (da, da, acoperirea, nu asigurarea) școlilor cu directori: îl pun un an sau doi aici, apoi îl duc un an sau doi dincolo, până le strică direcția tuturor acestor școli. Sub pretextul generos ”Noi nu căutăm vinovați, ci soluții!”, așa-zisele soluții ascund totdeauna vinovații, covrigarii cum s-ar zice…

Îmi vine în minte o replică a unui copil dintr-unul din filmele lui Sergiu Nicolaescu: ”De ce, nea Rică?! De ce?!”. Doar pentru colecta sigură, dar insuficientă, din veniturile angajaților, căci colecta mare la care se așteaptă toată lumea, cea din marea corupție, e prea alunecoasă? Nu, nu sunt dintre cei care vor ”să se taie doar de la alții” și nici nu m-am răzgândit, sunt tot pentru reformă, dar țin mult de tot la ordinea operațiilor și la eficiența lor. Când am spus ”dați-ne pe toți afară!”, m-am inclus și eu acolo…

Eh, măcar de s-ar transforma ”luatul” din veniturile profesorilor/învățătorilor într-un ”dat” către poliție. Căci, mai zic o dată: într-un stat civilizat, de nu finanțezi educația e musai să finanțezi poliția.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Bolojan explică de ce mamele aflate în concediu de creștere a copilului trebuie să achite contribuții la sănătate

Premierul Ilie Bolojan a explicat, luni, de ce mamele care sunt în concediu de creștere a copilului vor plăti contribuții la sănătate.

Bolojan spune că nu există soluții magice şi că niciun sistem de sănătate din lume nu poate funcţiona cu mulţi beneficiari şi puţini oameni care contribuie.

„Și mămicile, în perioada în care au un copil mic, au nevoie de servicii medicale importante.

Ce trebuie înțeles? Astăzi avem 6.300.000 de români care contribuie și avem 16,5 milioane de beneficiari.

Niciun sistem, nicăieri, nu poate funcționa în felul acesta. Și atunci, ce a trebuit să facem? Să căutăm cum creștem numărul de contributori, oameni care plătesc.

Și cum creștem acest lucru? Am crescut prin două metode.

Pe de-o parte, pentru pensiile care sunt peste 3.000 de lei, doar pe diferența care depășește 3.000 de lei, ar urma să se plătească 10% această contribuție, pentru că toți seniorii noștri, toți vârstnicii noștri au nevoie de servicii de sănătate și această contribuție mică, poate mare din pensia lor, dar mică raportat la un tratament complex, înseamnă o sumă foarte mică cu care contribuie.

Și că ne place, că nu ne place, și mămicile, în perioada în care au un copil mic, au nevoie de servicii medicale importante și atunci, din nou, în această logică, la fel cum am anulat și o bună parte din celelalte excepții, trebuie să contribuie cu sumă infim de mică raportat la beneficiile pe care sistemul medical le pune în practică.

Nu mai putem fi o țară de excepții, pentru că nu ne mai putem permite. Nu pentru că un Guvern vrea să anuleze niște facilități.

Dacă ascultăm fiecare categorie socială care a fost până acum scutită de aceste lucruri, eu le dau dreptate. Empatic, sunt de acord cu ei”, a spus premierul la Antena 1.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

La sfârșitul lunii iulie urmează al doilea pachet de măsuri de austeritate. Cine sunt persoanele vizate

Ilie Bolojan a anunțat, luni, în Parlament, la asumarea primului pachet de măsuri de austeritate, că la sfârșitul lunii va urma al doilea pachet de măsuri.

Bolojan a spus că va fi făcută o reformă a pensiilor speciale, a companiilor de stat, o reducere a indemnizațiilor din consiliile de administrației, o redimensionare a aparatului bugetar din primării, restructurarea ASF, ANCOM şi ANRE, digitalizarea şi combaterea evaziunii fiscale, a adăugat premierul.

„Până la sfârșitul lunii iulie, vom reveni în fața Parlamentului României cu al doilea pachet de măsuri, cu accent pe echitate și eficiență.

Vorbim despre reforma pensiilor speciale, prin eliminarea excepțiilor, calculul corect al pensiilor și intrarea la pensie la vârsta generală, reforma companiilor de stat și a autorităților autonome.

Vom restructura autoritățile autonome de tip ASF, ANCOM și ANRE.

Vom reduce numărul de membri și indemnizațiile din consiliile de administrație și vom transparentiza activitățile și contractele”, a spus Ilie Bolojan, în fața deputaților și senatorilor.

El a mai spus că va fi făcută și reforma administrației locale și centrale, prin redimensionarea aparatului bugetar, prin descentralizare și digitalizare și combătută evaziunea fiscală și„ a fraudării banului public, prin modificări legislative și prin acțiunea pe care trebuie să o vedem la ANAF în lunile următoare.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Guvernul și-a asumat răspunderea pe Legea Austerității. Anul viitor vor fi înghețate salariile și pensiile din sistemul public

Premierul Ilie Bolojan a asumat răspunderea Guvernului, luni după amiaza, în fața Parlamentului pe Legea austerității.

Legea a fost modificată până în ultimul moment, inclusiv parlamentarii au primit varianta finală cu 20 de minute înaintea ședinței de plen reunit.

Premierul Ilie Bolojan a explicat că principalele modificări aduse prin Legea austerității sunt: cote TVA de 21 și 11%, introducerea CASS pentru pensii peste 3.000 lei și înghețarea pensiilor și salariilor din sistemul public în 2026.

„Fără un sistem fiscal corect și predictibil, nu vom mai avea cu ce plăti drumuri, spitale, armată, salarii sau pensii.

Fără a ține pasul de dezvoltare și ordine cu țările membre, nu vom mai primi sprijinul fondurilor europene.

Ne vom izola și afunda în propriile scenarii financiare păguboase, așa cum s-a întâmplat deja.

Pentru a evita acest scenariu venim astăzi cu primul pachet de măsuri adoptate în Guvern, pentru care ne asumăm răspunderea”, a spus premierul.

Principalele măsuri din Legea austerității:

  1. Reorganizarea TVA: Cota standard va fi de 21%. Cota redusă va fi de 11% (pentru alimente de bază, medicamente, lemn de foc, cărți, canalizare, energie termică, HoReCa – temporar)
  2. Creșterea necesară a unor accize. Vor crește cu 10% accizele la alcool și carburanți. De asemenea, vor crește accizele și pentru tutun.
  3. Introducerea CASS pentru pensii peste 3.000 lei. Se plătește doar pentru partea care depășește acest prag. Obiectivul dorit este creșterea numărului de contribuabili la sănătate de la 6 milioane, la 8 milioane.
  4. Taxarea capitalurilor mari.
    ● Impozitul pe dividende rămâne 10% în 2025, apoi va ajunge la 16%, începând cu 1 ianuarie 2026
    Profiturile suplimentare ale băncilor și companiilor de jocuri de noroc se impozitează mai mult, iar câștigurile companiilor de jocuri de nororc vor fi suprataxate.
  5. Înghețarea unor cheltuieli bugetare
    ● În anul 2026 se îngheață salariile și pensiile din sistemul public
    ● Se limitează angajările și sporurile nejustificate.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ministrul rus al Transporturilor, care a fost înlocuit astăzi de Putin, găsit împușcat în mașina sa

Ministrul rus al transporturilor, Roman Starovoit, care a fost demis luni de preşedintele Vladimir Putin şi înlocuit cu adjunctul său, a fost găsit împuşcat în maşina sa, într-un aparent act de sinucidere.

Potrivit agenţiei oficiale TASS, principala ipoteză a cauzei morţii fostului ministru rus al transporturilor Starovoit este sinuciderea, a informat Comitetul rus de anchetă.

„Astăzi, în districtul urban Odinţovo, corpul fostului ministru al transporturilor Roman Vladimirovici Starovoit a fost găsit cu o rană prin împuşcare în maşina sa personală.

Organele de anchetă ale Direcţiei principale de investigaţii a Comitetului de Investigaţii al Rusiei pentru regiunea Moscova lucrează la faţa locului, stabilind circumstanţele incidentului.

Ipoteza principală este sinuciderea”, a declarat reprezentantul oficial al Comitetului de Investigaţii al Federaţiei Ruse, Svetlana Petrenko.

Preşedintele rus Vladimir Putin l-a demis luni pe ministrul transporturilor, într-o mişcare neaşteptată care intervine într-un moment dificil pentru sectorul transporturilor, pe fondul războiului din Ucraina, potrivit Reuters.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Carmen Tocală, președinta FRB, la Festivalul de Baschet de la Costinești: pasiune, dezvoltare și educație pentru viață

0

Interviu în exclusivitate Carmen Tocală, Președinta FRB, Festivalul Național de Baby și Mini Baschet de la Costinești: O tradiție anuală și un fenomen în creștere

Carmen Tocală – sursa footo Facebook FRB

Costinești, iulie 2025 – După o ediție de succes a Festivalului de Baby și Mini Baschet de la Costinești, am avut ocazia să stăm de vorbă în exclusivitate cu doamna Carmen Tocală, Președinta Federației Române de Baschet. Festivalul din acest an a avut loc conform calendarului stabilit de Consiliul Director al FRB, cu etapele de BabyBaschet (masculin și feminin) între 22-28 iunie 2025 și MiniBaschet (masculin și feminin) între 29 iunie – 5 iulie 2025. Într-o atmosferă vibrantă, plină de energie și entuziasm, doamna Tocală a vorbit despre evenimentul în sine, despre rolul baschetului în dezvoltarea copiilor, despre implicarea părinților și despre planurile de viitor ale federației.

Bună ziua de la Costinești, doamnă Președintă Carmen Tocală, după o ediție de succes a festivalului. Cum vi s-a părut?

Bună ziua tuturor și în curând, la revedere Costinești! Festivalul se va încheia astăzi, în două ore. Copiii își vor încheia activitatea de „have fun”, de plăcere, și vor trece în performanță de acum încolo, iar performanța înseamnă Campionatul Național.

Care sunt concluziile după o ediție foarte faină, cu foarte mulți copii?

Părinții sunt pasionați, copiii sunt pasionați și talentați, iar antrenorii sunt dedicați. Avem situații extraordinare cărora trebuie să le facem față, dar este îmbucurător. Avem arbitrii foarte tineri și încercăm să-i educăm, pe lângă jucători și antrenori, în spiritul fair-play-ului și, evident, al înțelegerii față de copii.

Credeți că este loc, pe parcursul anului, să mai faceți un astfel de festival și în altă parte a țării?

Vor fi regionalele. În fiecare dintre cele 11 regiuni ale noastre, fiecare regiune va organiza Festivalul de Baby Baschet și Festivalul de Mini Baschet. Festivalul de Baby Baschet va fi în octombrie și în aprilie. Suntem convinși că toată lumea își dorește să joace cât mai mult. Poate că la un moment dat ar trebui să adăugăm jocuri, mai mult decât antrenamente, tocmai pentru a ne atinge scopul. Spiritul de competiție trebuie satisfăcut.

Mediul de joc este cumva diferit aici, este outdoor, suprafața este ceva mai tare. Ce abilități credeți că obțin copiii după o săptămână de Costinești?

Outdoor pentru că nici o sală de sport și nici un oraș n-ar putea să ofere infrastructură

Noua disciplină olimpică 3 la 3 este disciplina outdoor. Au avut și Campionat Național outdoor aici. Au participat 67 de echipe, ne așteptam să fie 90, așa s-au înscris inițial. Mini baschetul a fost dintotdeauna outdoor, nu numai la noi, în întreaga lume. Dar la noi este un fenomen social. Outdoor pentru că nici o sală de sport și nici un oraș n-ar putea să ofere infrastructură, dar este spiritul competiției de Baby și Mini Baschet outdoor-ul. În lumina soarelui, afară, în natură.

Se vede o evoluție de la an la an, mă refer la generațiile copiilor?

jocul în aer liber oferă un mediu de dezvoltare complex, unde copiii își formează viteza de gândire, de execuție și de deplasare, esențiale nu doar în sport, ci și în viață.

Se vede preocuparea pentru talie, într-adevăr, copiii au talie mai înaltă. Am avut perioadele cu Covid, în care probabil, din cauza Covidului și a statului în casă, probabil că s-au dezvoltat puțin întârziat, dar și-au revenit, au recuperat. Generațiile care acum au 14-15 ani, dar și cei mici acum sunt doritori de mișcare. Cred că după perioada de Covid, toată lumea a înțeles cât de important este să ne mișcăm, să avem activități și să fim sociali.

Carmen Tocală – sursa footo Facebook FRB

Pentru părinții care vor să își trimită copiii la baschet, ce sfaturi aveți?

Aș începe întâi de toate cu ceea ce dezvoltă baschetul. Mă refer aici la viteza de luare a deciziei. Dezvoltând viteza de luare a deciziei, nu ne referim la etapa de joc sportiv, ci la etapa de viață. Și atunci venim la baschet pentru că va trebui să luăm decizii și în viață foarte rapid și ni le asumăm. Dar ca să luăm decizii, trebuie să recunoaștem. Și atunci avem viteză de gândire, viteză de execuție, viteză de deplasare, viteză, până la urmă, de luare a deciziei. Avem decizie față de coechipier, decizie față de adversar. Nu întotdeauna avem numai prieteni. Și atunci, evident, baschetul ajută și te educă de mic, te pregătește pentru viață. Dacă mă refer acum la ceea ce apărăm mai presus de toate: îmi apăr eu coșul meu și casa mea și familia mea – e foarte adevărat – și țara mea, într-un context internațional, într-un context local și regional, întotdeauna avem grijă de club, de, eu știu, de județ, și mergem mai departe.

Carmen Tocală, președinte Federația Română de Baschet

O ultimă întrebare: au fost foarte multe cluburi din toată țara. S-a evidențiat vreun club pentru „best practice” pe care să-l urmărească celelalte cluburi, de organizare, de antrenament, de spirit competițional?

Sunt antrenori care pun accent pe combativitate

Este foarte greu de spus și nici nu putem face. Sunt cluburi care au mai multe echipe, cluburi care au mai puține echipe, dar lucrează aproape la fel. Spiritul de combativitate se vede în anumite zone. Sunt antrenori care pun accent pe combativitate. Dar dacă mă întrebați pe mine în lume, se remarcă Australia cu „Basketball for the Beginners”, în care părinții devin antrenori. Și atunci este important să trecem și sunt foarte mulți antrenori care sunt și părinți ai copiilor din teren și grija pentru copilul lor se vede. Este puțin exacerbată, dar este absolut normală. Vom trece la un alt program în care părintele va avea posibilitatea și șansa să-și antreneze propriul copil.

Interviu integral Sibiu 100% – președinta FRB, Carmen Tocală

Vă mulțumim foarte mult pentru interviu și succes!

O istorie cu rădăcini profunde: de la „Nea Tilica” la fenomenul actual

Deși, la prima vedere, pare o inițiativă modernă, Liga Națională de Baby și Mini Baschet are de fapt o istorie bogată, începuturile sale datând de acum peste 50 de ani. Regretatul profesor Stelian Gheorghiu – „nea Tilica” – este cel căruia baschetul românesc îi datorează o recunoștință eternă pentru dedicarea sa în lansarea acestei competiții.

De-a lungul timpului, festivalul a crescut constant în amploare și popularitate. Alegerea Costineștiului ca locație principală, mai ales în ultimii ani, a amplificat și mai mult atractivitatea evenimentului. Marea, deși pe plan secund pentru micii sportivi, devine o destinație dorită, adăugând o dimensiune de vacanță experienței sportive.

Regionalizarea, un Pas Istoric pentru Dezvoltare

Un capitol major în strategia de dezvoltare a baschetului românesc, elaborată de președinta Carmen Tocală pentru perioada 2022-2032, este descentralizarea și regionalizarea activității. Astfel, cele 11 sucursale regionale ale FRB și-au început activitatea, organizând selecții și, în premieră istorică, festivaluri regionale de baby și mini baschet în toată țara. Aceste competiții locale pregătesc copiii pentru participarea la evenimentele naționale de la Costinești, sub umbrela programului „Baschet pentru mileniul 3”, un pilon esențial al strategiei FIBA PLUS.

Sibiu 100% este alături de sportivi și de performanță.

Comunicat de presă. PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată! MBDARTEX QUALITY

Anunt incepere proiect

„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

MBDARTEX QUALITY SRL în calitate de Beneficiar, anunță demararea proiectului DIGITALIZAREA FIRMEI MBDARTEX QUALITY SRL” / cod 6748.1./i3/c9/din 18.02.2025, proiect finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta C9 – Suport pentru Sectorul Privat, Cercetare, Dezvoltare și Inovare, Investiția I3: Scheme de ajutor pentru sectorul privat.

Proiectul se desfasoara în perioada 19 Februarie 2025 – 18 Decembrie 2025, valoarea totală a contractului de finanțare fiind de 210.333,69 lei, fonduri nerambursabile din partea Uniunii Europene – Urmatoarea Generație UE.

Obiectivul general al proiectului este de a sprijini digitalizarea întreprinderii MBDARTEX QUALITY SRL, ceea ce ar putea contribui ulterior la creșterea competivității societății, favorizând inovarea întreprinderii și facilitând noi formule de lucru, adaptând modelul de afaceri la realitățile digitale.

Obiective specifice:

  • Transformarea digitală a serviciilor oferite
  • Formarea personalului pentru tranziția digitală
  • Creșterea prezenței în mediul online

Pentru mai multe informații, vă rugăm să ne contactați!

Tamasesc Magdalena – Reprezentant MBDARTEX QUALITY SRL

Telefon: 0769 702 792

E-mail: [email protected]

Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.

Atenționare de la Poliția Sibiu: Pe distanțe mai lungi și viteze mari, crește considerabil riscul de explozie

În această săptămână, în contextul înregistrării unor temperaturi extreme, polițiștii transmit un set de recomandări, în vederea prevenirii incidentelor rutiere asociate condițiilor de caniculă:

•Înainte de a pleca la drum efectuați o verificare tehnică elementară a stării autovehiculului și asigurați-vă că sistemele de răcire, iluminare, frânare sunt în stare foarte bună de funcționare;

Verificați ca presiunea din pneuri să fie cea indicată. Țineți cont de faptul că, la temperaturi ridicate, pe distanțe mai lungi și viteze mari, crește considerabil riscul de explozie;

•Asigurați-vă că sistemul de climatizare funcționează în parametri optimi;

•Dacă intenționați să parcurgeți distanțe mai mari, luați în considerare plecarea dis-de-dimineață sau seara, când temperaturile devin mai acceptabile;

•Sub nicio formă nu lăsați copiii sau animalele de companie în autovehicul când lipsiți din auto;

•Dacă pe parcursul călătoriei, simțiți/vedeți fum ieșind de sub capota mașinii, URGENT trageți pe dreapta într-un loc sigur, opriți motorul, coborâți, scoateți din mașină toți pasagerii și îndepărtați-vă de auto.

Nu încercați să deschideți imediat capota întrucât riscul de aprindere este foarte ridicat. Apelați obligatoriu la un service specializat. În cazul în care sunt persoane rănite, apelați 112;

Asigurați-vă că din autovehicul nu vă lipsește un kit de urgență format cel puțin din: suficiente lichide, hrană neperisabilă, cabluri de curent, cabluri de tractare, lanternă funcțională, trusă medicală;

•Folosiți ochelari de soare sau parasolare! Atenție la efectul de sirenă (percepție distorsionată a configurației drumului, risc de orbire)!

•Înainte de a porni la drum, asigurați-vă că bateria telefonului este încărcată complet!

În ceea ce privește pietonii, le reamintim că temperaturile ridicate accentuează considerabil oboseala conducătorilor auto și poate îngreuna timpul de reacție, astfel încât recomandarea principală este aceea de a vă asigura foarte bine înainte de a vă angaja în traversarea drumului, inclusiv când faceți acest lucru pe trecerile semaforizate.

Nu traversați până când șoferii nu opresc pentru a vă acorda prioritate!

Fie că sunteți pieton, șofer sau pasager, dacă observați persoane prăbușite pe stradă, apelați de urgență serviciul unic pentru situații de urgență 112″, a transmis purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Isabela Brad.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Încă un pas: s-a obținut finanțare europeană pentru modernizarea și extinderea Căii Șurii Mari

Primăria Sibiu a obținut finanțare europeană nerambursabilă și pentru modernizarea și extinderea Căii Șurii Mari.

Vineri, 4 iulie a fost semnat contractul cu Agenția de Dezvoltare Regională Centru prin care vor fi asigurate resursele financiare pentru realizarea acestui proiect important de infrastructură, într-o zonă a orașului care înregistrează o dezvoltare urbanistică accelerată.

Valoarea totală a proiectului este de 41,37 milioane de lei, din care 34,84 milioane lei îi vom primi din fonduri europene, prin Programul Regiunea Centru 2021–2027, iar 6,53 milioane lei vor fi alocați din bugetul local, reprezentând cheltuieli neeligibile și contribuția proprie a Municipiului Sibiu.

Scopul principal al proiectului este acela de a îmbunătăți mobilitatea urbană, prin reabilitarea și modernizarea unui tronson de aproape 1 km de drum, îmbunătățind siguranța, confortul și accesibilitatea pentru toți participanții la trafic.

Primăria Sibiu a contractat deja realizarea proiectului tehnic pentru această lucrare, precum și execuția lucrărilor.

Asocierea Geiger Transilvania SRL & GG Tehnic Proiect SRL lucrează în prezent la elaborarea documentației și urmează să demareze în acest an lucrările, după finalizarea proiectului tehnic și obținerea avizelor necesare.

Valoarea acestui contract este de 20,39 milioane de lei.

Printre lucrările avute în vedere, care vor fi definite mai exact prin proiectul tehnic, se numără:

-Modernizarea și lărgirea carosabilului la 3 și chiar 4 benzi pe anumite porțiuni. De asemenea, se va amenaja un sens giratoriu la intersecția cu Drumul Ocnei.
Trotuarele vor fi și acestea refăcute și se vor amenaja locuri de parcare pe aliniamente. Patru stații de transport public vor fi modernizate

-Amenajarea de piste pentru biciclete

Crearea unor zone verzi în suprafață de aproximativ 5.000 mp, în care se vor planta peste 200 de arbori, precum și 2.500 de arbuști și alte plante ornamentale

-Modernizarea rețelei de iluminat public, prin instalarea a peste 100 de stâlpi și corpuri de iluminat eco-eficiente cu LED, fiind inclusă și crearea unei noi rețele de alimentare. Aceasta va fi conectată la sistemul de comandă și control la distanță (telegestiune)

-Reabilitarea rețelelor de apă, canalizare menajeră și canalizare pluvială. Pârâul Valea Șerpuită va fi și acesta amenajat, căutându-se cele mai bune soluții tehnice.

-Crearea canalizației subterane pentru coborârea cablurilor de telecomunicații aeriene.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Expoziție inedită pentru sibieni: „Copilăria Epocii de Aur”

În 11 iulie, la ora 12:00, Muzeul Național Brukenthal organizează vernisajul expoziției temporare „Copilăria Epocii de Aur”.

Expoziția prezintă aspecte cotidiene ale copilăriei socialiste și este adresată publicului de toate vârstele.

Memoria copilăriei este evocată cu ajutorul obiectelor care au aparținut copiilor din perioada național-socialistă – deveniți adulți ai zilei de astăzi – aflate atât în patrimoniu muzeal, cât și în colecții particulare de familie.

Acestea sunt completate și confruntate cu mărturii de istorie orală, acordate de persoane care și-au trăit copilăria în Sibiul anilor 1980.

Expoziția este realizată de Muzeul Național Brukenthal, în parteneriat cu Asociația Muzeul Jucăriilor din București, reprezentând o premieră curatorială pentru publicul sibian.

„Invitatul special la vernisaj va fi ing. Dumitru Cristian, fondator al Asociației Muzeul Jucăriilor și păstrător al celei mai valoroase și mai consistente colecții de jucării din România.

Dacă vrei să îți amintești despre propria copilărie sau să descoperi frânturi ale copilăriei părinților tăi, te așteptăm la muzeu!

Bicicletele Pegas, figurinele și păpușile «Arădeanca», rechizitele, uniformele școlare, fotografiile și jocurile de societate sunt numai câteva dintre obiectele pe care le vei putea (re)vedea în expoziție și pe care le vei putea înțelege într-o nouă cheie interpretativă, alături de poveștile ce se ascund în spatele lor”, au transmis reprezentanții Muzeului Național Brukenthal.

Expoziția poate fi vizitată până în data de 11 octombrie 2025.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.