Premierul Ilie Bolojan a explicat, luni, de ce mamele care sunt în concediu de creștere a copilului vor plăti contribuții la sănătate.
Bolojan spune că nu există soluții magice şi că niciun sistem de sănătate din lume nu poate funcţiona cu mulţi beneficiari şi puţini oameni care contribuie.
Și cum creștem acest lucru? Am crescut prin două metode.
Pe de-o parte, pentru pensiile care sunt peste 3.000 de lei, doar pe diferența care depășește 3.000 de lei, ar urma să se plătească 10% această contribuție, pentru că toți seniorii noștri, toți vârstnicii noștri au nevoie de servicii de sănătate și această contribuție mică, poate mare din pensia lor, dar mică raportat la un tratament complex, înseamnă o sumă foarte mică cu care contribuie.
Și că ne place, că nu ne place, și mămicile, în perioada în care au un copil mic, au nevoie de servicii medicale importante și atunci, din nou, în această logică, la fel cum am anulat și o bună parte din celelalte excepții, trebuie să contribuie cu sumă infim de mică raportat la beneficiile pe care sistemul medical le pune în practică.
Nu mai putem fi o țară de excepții, pentru că nu ne mai putem permite. Nu pentru că un Guvern vrea să anuleze niște facilități.
Dacă ascultăm fiecare categorie socială care a fost până acum scutită de aceste lucruri, eu le dau dreptate. Empatic, sunt de acord cu ei”, a spus premierul la Antena 1.
Ilie Bolojan a anunțat, luni, în Parlament, la asumarea primului pachet de măsuri de austeritate, că la sfârșitul lunii va urma al doilea pachet de măsuri.
Bolojan a spus că va fi făcută o reformă a pensiilor speciale, a companiilor de stat, o reducere a indemnizațiilor din consiliile de administrației, o redimensionare a aparatului bugetar din primării, restructurarea ASF, ANCOM şi ANRE, digitalizarea şi combaterea evaziunii fiscale, a adăugat premierul.
„Până la sfârșitul lunii iulie, vom reveni în fața Parlamentului României cu al doilea pachet de măsuri, cu accent pe echitate și eficiență.
Vom restructura autoritățile autonome de tip ASF, ANCOM și ANRE.
Vom reduce numărul de membri și indemnizațiile din consiliile de administrație și vom transparentiza activitățile și contractele”, a spus Ilie Bolojan, în fața deputaților și senatorilor.
Pentru a evita acest scenariu venim astăzi cu primul pachet de măsuri adoptate în Guvern, pentru care ne asumăm răspunderea”, a spus premierul.
Principalele măsuri din Legea austerității:
Reorganizarea TVA: Cota standard va fi de 21%. Cota redusă va fi de 11% (pentru alimente de bază, medicamente, lemn de foc, cărți, canalizare, energie termică, HoReCa – temporar)
Introducerea CASS pentru pensii peste 3.000 lei. Se plătește doar pentru partea care depășește acest prag. Obiectivul dorit este creșterea numărului de contribuabili la sănătate de la 6 milioane, la 8 milioane.
Înghețarea unor cheltuieli bugetare ● În anul 2026 se îngheață salariile și pensiile din sistemul public ● Se limitează angajările și sporurile nejustificate.
Ministrul rus al transporturilor, Roman Starovoit, care a fost demis luni de preşedintele Vladimir Putin şi înlocuit cu adjunctul său, a fost găsit împuşcat în maşina sa, într-un aparent act de sinucidere.
Potrivit agenţiei oficiale TASS, principala ipoteză a cauzei morţii fostului ministru rus al transporturilor Starovoit este sinuciderea, a informat Comitetul rus de anchetă.
„Astăzi, în districtul urban Odinţovo, corpul fostului ministru al transporturilor Roman Vladimirovici Starovoit a fost găsit cu o rană prin împuşcare în maşina sa personală.
Organele de anchetă ale Direcţiei principale de investigaţii a Comitetului de Investigaţii al Rusiei pentru regiunea Moscova lucrează la faţa locului, stabilind circumstanţele incidentului.
Ipoteza principală este sinuciderea”, a declarat reprezentantul oficial al Comitetului de Investigaţii al Federaţiei Ruse, Svetlana Petrenko.
Preşedintele rus Vladimir Putin l-a demis luni pe ministrul transporturilor, într-o mişcare neaşteptată care intervine într-un moment dificil pentru sectorul transporturilor, pe fondul războiului din Ucraina, potrivit Reuters.
Interviu în exclusivitate Carmen Tocală, Președinta FRB, Festivalul Național de Baby și Mini Baschet de la Costinești: O tradiție anuală și un fenomen în creștere
Carmen Tocală – sursa footo Facebook FRB
Costinești, iulie 2025 – După o ediție de succes a Festivalului de Baby și Mini Baschet de la Costinești, am avut ocazia să stăm de vorbă în exclusivitate cu doamna Carmen Tocală, Președinta Federației Române de Baschet. Festivalul din acest an a avut loc conform calendarului stabilit de Consiliul Director al FRB, cu etapele de BabyBaschet (masculin și feminin) între 22-28 iunie 2025 și MiniBaschet (masculin și feminin) între 29 iunie – 5 iulie 2025. Într-o atmosferă vibrantă, plină de energie și entuziasm, doamna Tocală a vorbit despre evenimentul în sine, despre rolul baschetului în dezvoltarea copiilor, despre implicarea părinților și despre planurile de viitor ale federației.
Bună ziua de la Costinești, doamnă Președintă Carmen Tocală, după o ediție de succes a festivalului. Cum vi s-a părut?
Bună ziua tuturor și în curând, la revedere Costinești! Festivalul se va încheia astăzi, în două ore. Copiii își vor încheia activitatea de „have fun”, de plăcere, și vor trece în performanță de acum încolo, iar performanța înseamnă Campionatul Național.
Care sunt concluziile după o ediție foarte faină, cu foarte mulți copii?
Părinții sunt pasionați, copiii sunt pasionați și talentați, iar antrenorii sunt dedicați. Avem situații extraordinare cărora trebuie să le facem față, dar este îmbucurător. Avem arbitrii foarte tineri și încercăm să-i educăm, pe lângă jucători și antrenori, în spiritul fair-play-ului și, evident, al înțelegerii față de copii.
Credeți că este loc, pe parcursul anului, să mai faceți un astfel de festival și în altă parte a țării?
Vor fi regionalele. În fiecare dintre cele 11 regiuni ale noastre, fiecare regiune va organiza Festivalul de Baby Baschet și Festivalul de Mini Baschet. Festivalul de Baby Baschet va fi în octombrie și în aprilie. Suntem convinși că toată lumea își dorește să joace cât mai mult. Poate că la un moment dat ar trebui să adăugăm jocuri, mai mult decât antrenamente, tocmai pentru a ne atinge scopul. Spiritul de competiție trebuie satisfăcut.
Mediul de joc este cumva diferit aici, este outdoor, suprafața este ceva mai tare. Ce abilități credeți că obțin copiii după o săptămână de Costinești?
Outdoor pentru că nici o sală de sport și nici un oraș n-ar putea să ofere infrastructură
Noua disciplină olimpică 3 la 3 este disciplina outdoor. Au avut și Campionat Național outdoor aici. Au participat 67 de echipe, ne așteptam să fie 90, așa s-au înscris inițial. Mini baschetul a fost dintotdeauna outdoor, nu numai la noi, în întreaga lume. Dar la noi este un fenomen social. Outdoor pentru că nici o sală de sport și nici un oraș n-ar putea să ofere infrastructură, dar este spiritul competiției de Baby și Mini Baschet outdoor-ul. În lumina soarelui, afară, în natură.
Se vede o evoluție de la an la an, mă refer la generațiile copiilor?
jocul în aer liber oferă un mediu de dezvoltare complex, unde copiii își formează viteza de gândire, de execuție și de deplasare, esențiale nu doar în sport, ci și în viață.
Se vede preocuparea pentru talie, într-adevăr, copiii au talie mai înaltă. Am avut perioadele cu Covid, în care probabil, din cauza Covidului și a statului în casă, probabil că s-au dezvoltat puțin întârziat, dar și-au revenit, au recuperat. Generațiile care acum au 14-15 ani, dar și cei mici acum sunt doritori de mișcare. Cred că după perioada de Covid, toată lumea a înțeles cât de important este să ne mișcăm, să avem activități și să fim sociali.
Carmen Tocală – sursa footo Facebook FRB
Pentru părinții care vor să își trimită copiii la baschet, ce sfaturi aveți?
Aș începe întâi de toate cu ceea ce dezvoltă baschetul. Mă refer aici la viteza de luare a deciziei. Dezvoltând viteza de luare a deciziei, nu ne referim la etapa de joc sportiv, ci la etapa de viață. Și atunci venim la baschet pentru că va trebui să luăm decizii și în viață foarte rapid și ni le asumăm. Dar ca să luăm decizii, trebuie să recunoaștem. Și atunci avem viteză de gândire, viteză de execuție, viteză de deplasare, viteză, până la urmă, de luare a deciziei. Avem decizie față de coechipier, decizie față de adversar. Nu întotdeauna avem numai prieteni. Și atunci, evident, baschetul ajută și te educă de mic, te pregătește pentru viață. Dacă mă refer acum la ceea ce apărăm mai presus de toate: îmi apăr eu coșul meu și casa mea și familia mea – e foarte adevărat – și țara mea, într-un context internațional, într-un context local și regional, întotdeauna avem grijă de club, de, eu știu, de județ, și mergem mai departe.
Carmen Tocală, președinte Federația Română de Baschet
O ultimă întrebare: au fost foarte multe cluburi din toată țara. S-a evidențiat vreun club pentru „best practice” pe care să-l urmărească celelalte cluburi, de organizare, de antrenament, de spirit competițional?
Sunt antrenori care pun accent pe combativitate
Este foarte greu de spus și nici nu putem face. Sunt cluburi care au mai multe echipe, cluburi care au mai puține echipe, dar lucrează aproape la fel. Spiritul de combativitate se vede în anumite zone. Sunt antrenori care pun accent pe combativitate. Dar dacă mă întrebați pe mine în lume, se remarcă Australia cu „Basketball for the Beginners”, în care părinții devin antrenori. Și atunci este important să trecem și sunt foarte mulți antrenori care sunt și părinți ai copiilor din teren și grija pentru copilul lor se vede. Este puțin exacerbată, dar este absolut normală. Vom trece la un alt program în care părintele va avea posibilitatea și șansa să-și antreneze propriul copil.
Interviu integral Sibiu 100% – președinta FRB, Carmen Tocală
Vă mulțumim foarte mult pentru interviu și succes!
O istorie cu rădăcini profunde: de la „Nea Tilica” la fenomenul actual
Deși, la prima vedere, pare o inițiativă modernă, Liga Națională de Baby și Mini Baschet are de fapt o istorie bogată, începuturile sale datând de acum peste 50 de ani. Regretatul profesor Stelian Gheorghiu – „nea Tilica” – este cel căruia baschetul românesc îi datorează o recunoștință eternă pentru dedicarea sa în lansarea acestei competiții.
De-a lungul timpului, festivalul a crescut constant în amploare și popularitate. Alegerea Costineștiului ca locație principală, mai ales în ultimii ani, a amplificat și mai mult atractivitatea evenimentului. Marea, deși pe plan secund pentru micii sportivi, devine o destinație dorită, adăugând o dimensiune de vacanță experienței sportive.
Regionalizarea, un Pas Istoric pentru Dezvoltare
Un capitol major în strategia de dezvoltare a baschetului românesc, elaborată de președinta Carmen Tocală pentru perioada 2022-2032, este descentralizarea și regionalizarea activității. Astfel, cele 11 sucursale regionale ale FRB și-au început activitatea, organizând selecții și, în premieră istorică, festivaluri regionale de baby și mini baschet în toată țara. Aceste competiții locale pregătesc copiii pentru participarea la evenimentele naționale de la Costinești, sub umbrela programului „Baschet pentru mileniul 3”, un pilon esențial al strategiei FIBA PLUS.
Sibiu 100% este alături de sportivi și de performanță.
„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”
MBDARTEX QUALITY SRL în calitate de Beneficiar, anunță demararea proiectului „DIGITALIZAREA FIRMEI MBDARTEX QUALITY SRL” / cod 6748.1./i3/c9/din 18.02.2025, proiect finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta C9 – Suport pentru Sectorul Privat, Cercetare, Dezvoltare și Inovare, Investiția I3: Scheme de ajutor pentru sectorul privat.
Proiectul se desfasoara în perioada 19 Februarie 2025 – 18 Decembrie 2025, valoarea totală a contractului de finanțare fiind de 210.333,69 lei, fonduri nerambursabile din partea Uniunii Europene – Urmatoarea Generație UE.
Obiectivulgeneralal proiectului este de a sprijini digitalizarea întreprinderii MBDARTEX QUALITY SRL, ceea ce ar putea contribui ulterior la creșterea competivității societății, favorizând inovarea întreprinderii și facilitând noi formule de lucru, adaptând modelul de afaceri la realitățile digitale.
Obiective specifice:
Transformarea digitală a serviciilor oferite
Formarea personalului pentru tranziția digitală
Creșterea prezenței în mediul online
Pentru mai multe informații, vă rugăm să ne contactați!
Tamasesc Magdalena – Reprezentant MBDARTEX QUALITY SRL
În această săptămână, în contextul înregistrării unor temperaturi extreme, polițiștii transmit un set de recomandări, în vederea prevenirii incidentelor rutiere asociate condițiilor de caniculă:
•Înainte de a pleca la drum efectuați o verificare tehnică elementară a stării autovehiculului și asigurați-vă că sistemele de răcire, iluminare, frânare sunt în stare foarte bună de funcționare;
•Asigurați-vă că sistemul de climatizare funcționează în parametri optimi;
•Dacă intenționați să parcurgeți distanțe mai mari, luați în considerare plecarea dis-de-dimineață sau seara, când temperaturile devin mai acceptabile;
•Dacă pe parcursul călătoriei, simțiți/vedeți fum ieșind de sub capota mașinii, URGENT trageți pe dreapta într-un loc sigur, opriți motorul, coborâți, scoateți din mașină toți pasagerii și îndepărtați-vă de auto.
Nu încercați să deschideți imediat capota întrucât riscul de aprindere este foarte ridicat. Apelați obligatoriu la un service specializat. În cazul în care sunt persoane rănite, apelați 112;
•Asigurați-vă că din autovehicul nu vă lipsește un kit de urgență format cel puțin din: suficiente lichide, hrană neperisabilă, cabluri de curent, cabluri de tractare, lanternă funcțională, trusă medicală;
•Folosiți ochelari de soare sau parasolare! Atenție la efectul de sirenă (percepție distorsionată a configurației drumului, risc de orbire)!
•Înainte de a porni la drum, asigurați-vă că bateria telefonului este încărcată complet!
Nu traversați până când șoferii nu opresc pentru a vă acorda prioritate!
Fie că sunteți pieton, șofer sau pasager, dacă observați persoane prăbușite pe stradă, apelați de urgență serviciul unic pentru situații de urgență 112″, a transmis purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Isabela Brad.
Primăria Sibiu a obținut finanțare europeană nerambursabilă și pentru modernizarea și extinderea Căii Șurii Mari.
Vineri, 4 iulie a fost semnat contractul cu Agenția de Dezvoltare Regională Centru prin care vor fi asigurate resursele financiare pentru realizarea acestui proiect important de infrastructură, într-o zonă a orașului care înregistrează o dezvoltare urbanistică accelerată.
Valoarea totală a proiectului este de 41,37 milioane de lei, din care 34,84 milioane lei îi vom primi din fonduri europene, prin Programul Regiunea Centru 2021–2027, iar 6,53 milioane lei vor fi alocați din bugetul local, reprezentând cheltuieli neeligibile și contribuția proprie a Municipiului Sibiu.
Scopul principal al proiectului este acela de a îmbunătăți mobilitatea urbană, prin reabilitarea și modernizarea unui tronson de aproape 1 km de drum, îmbunătățind siguranța, confortul și accesibilitatea pentru toți participanții la trafic.
Asocierea Geiger Transilvania SRL & GG Tehnic Proiect SRL lucrează în prezent la elaborarea documentației și urmează să demareze în acest an lucrările, după finalizarea proiectului tehnic și obținerea avizelor necesare.
Valoarea acestui contract este de 20,39 milioane de lei.
-Modernizarea și lărgirea carosabilului la 3 și chiar 4 benzi pe anumite porțiuni. De asemenea, se va amenaja un sens giratoriu la intersecția cu Drumul Ocnei. Trotuarele vor fi și acestea refăcute și se vor amenaja locuri de parcare pe aliniamente. Patru stații de transport public vor fi modernizate
-Amenajarea de piste pentru biciclete
–Crearea unor zone verzi în suprafață de aproximativ 5.000 mp, în care se vor planta peste 200 de arbori, precum și 2.500 de arbuști și alte plante ornamentale
-Modernizarea rețelei de iluminat public, prin instalarea a peste 100 de stâlpi și corpuri de iluminat eco-eficiente cu LED, fiind inclusă și crearea unei noi rețele de alimentare. Aceasta va fi conectată la sistemul de comandă și control la distanță (telegestiune)
-Reabilitarea rețelelor de apă, canalizare menajeră și canalizare pluvială. Pârâul Valea Șerpuită va fi și acesta amenajat, căutându-se cele mai bune soluții tehnice.
-Crearea canalizației subterane pentru coborârea cablurilor de telecomunicații aeriene.
În 11 iulie, la ora 12:00, Muzeul Național Brukenthal organizează vernisajul expoziției temporare „Copilăria Epocii de Aur”.
Expoziția prezintă aspecte cotidiene ale copilăriei socialiste și este adresată publicului de toate vârstele.
Memoria copilăriei este evocată cu ajutorul obiectelor care au aparținut copiilor din perioada național-socialistă – deveniți adulți ai zilei de astăzi – aflate atât în patrimoniu muzeal, cât și în colecții particulare de familie.
Acestea sunt completate și confruntate cu mărturii de istorie orală, acordate de persoane care și-au trăit copilăria în Sibiul anilor 1980.
Expoziția este realizată de Muzeul Național Brukenthal, în parteneriat cu Asociația Muzeul Jucăriilor din București, reprezentând o premieră curatorială pentru publicul sibian.
„Invitatul special la vernisaj va fi ing. Dumitru Cristian, fondator al Asociației Muzeul Jucăriilor și păstrător al celei mai valoroase și mai consistente colecții de jucării din România.
Dacă vrei să îți amintești despre propria copilărie sau să descoperi frânturi ale copilăriei părinților tăi, te așteptăm la muzeu!
Bicicletele Pegas, figurinele și păpușile «Arădeanca», rechizitele, uniformele școlare, fotografiile și jocurile de societate sunt numai câteva dintre obiectele pe care le vei putea (re)vedea în expoziție și pe care le vei putea înțelege într-o nouă cheie interpretativă, alături de poveștile ce se ascund în spatele lor”, au transmis reprezentanții Muzeului Național Brukenthal.
Expoziția poate fi vizitată până în data de 11 octombrie 2025.
UPDATE: În cursul nopții de luni spre marți, minora a revenit la domiciliu.
Pe perioada absenței de la domiciliu, nu a fost victima niciunei infracțiuni.
ȘTIRE INIȚIALĂ: Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 14 de ani, care a plecat de acasă, din localitatea Chirpăr, fără a mai reveni.
Duminică, în jurul orei 22:30, o femeie a sesizat polițiștii sibieni cu privire la faptul că fiica sa minoră, în vârstă de 15 ani, BLANGA FLORENTINA a plecat în aceeași zi, în jurul orei 16, de la domiciliu din Chirpăr, fără a mai reveni.
La data plecării de acasă, minora purta pantaloni scurți negri, tricou alb cu inscriptii florale și papuci negri.
Nu se cunosc eventuale semne particulare.
Dacă puteți oferi informaţii despre această minoră sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.
În primele șase luni ale anului 2025, Aeroportul Internațional Sibiu a fost alegerea a 260.234 de călători, față de 256.647 pasageri în aceeași perioadă a anului trecut.
La mai puțin de o lună distanță, Aeroportul Internațional Sibiu se pregătește să marcheze o etapă importantă în dezvoltarea sa.
Prin introducerea zborurilor directe spre Hamburg, aeroportul din Sibiu devine al doilea aeroport din România care deservește această conexiune directă operată de Wizz Air.
De asemenea, zborurile directe Sibiu – Viena operate de Wizz Air începând din august se adaugă conexiunilor zilnice deja existente de la Sibiu cu Austrian Airlines, oferind astfel pasagerilor care aleg zborul din Sibiu mai multă flexibilitate și conexiuni internaționale mai accesibile.
„Aceste realizări nu sunt doar statistici, ele reflectă oportunități crescânde pentru întreaga regiune, legături tot mai puternice și un viitor deschis către noi orizonturi.
Aeroportul Internațional Sibiu rămâne un punct de plecare și de întoarcere pentru povești, experiențe și proiecte care leagă comunitățile noastre de întreaga lume.
Privind mai departe, la finalul lunii octombrie 2025, va fi inaugurată și ruta directă spre Birmingham (Marea Britanie), deschizând încă o poartă către o destinație importantă din Europa”, au transmis reprezentanții Aeroportului Internațional Sibiu.
În weekend, polițiștii au aplicat 624 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 200.000 de lei, au constatat 5 infracţiuni la regimul rutier, au ridicat în vederea suspendării 26 de permise de conducere și au retras 40 de certificate de înmatriculare.
În Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe Aleea Seviș de către un sibian în vârstă de 57 de ani.
În Jina, polițiștii rutieri au oprit pentru control un ATV condus pe strada Băieși de către un localnic în vârstă de 21 de ani.
Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că tânărul nu are permis de conducere, în cauză fiind deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.
În Dumbrăveni, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Gării de către un bărbat în vârstă de 45 de ani, din județul Mureș.
În Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe Calea Gușteriței de către un localnic în vârstă de 25 de ani.
Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că tânărul nu are permis de conducere, la nivelul Poliției Municipiului Sibiu fiind deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.
În municipiul Sibiu, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Oașa de către un sibian în vârstă de 49 de ani.
În Avrig, în timp ce conducea un autoturism pe strada Mihai Eminescu, un tânăr în vârstă de 19 ani, din Tălmaciu, având alte preocupări la volan, a pierdut controlul direcției de deplasare și a acroșat un autoturism parcat regulamentar în afara părții carosabile.
În urma evenimentului au rezultat doar pagube materiale.
Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat că tânărul nu are permis de conducere, în cauză fiind deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.