Acasă Blog Pagina 732

ULTIMA ORĂ/FOTO: O mașină a luat foc după un accident în Sibiu. 6 persoane au fost implicate

Salvatorii sibieni intervin de urgență la un accident rutier urmat de incendiu la intersecția străzilor Călțun și Bucegi.

Pompierii intervin cu autospeciale de stingere, o autospecială de descarcerare, un echipaj SMURD și o ambulanță SAJ.

Incendiul se manifestă la una dintre mașinile implicate în accident.

„Incendiul care s-a manifestat la una dintre mașinile implicate în accident a fost lichidat. Mașina a fost afectată în totalitate.

În accident au fost implicate 6 persoane care s-au autoevacuat, fără a fi afectate de incendiu.

Echipajele medicale prezente la fața locului le-au acordat asistență medicală, însă 5 persoane au refuzat transportul la spital.

Echipaj SAJ a preluat o victimă, este vorba de un bărbat în vârstă de aproximativ 40 de ani care a fost transportat la UPU Sibiu”, a transmis Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

„Polițiștii rutieri intervin la un accident produs în municipiul Sibiu, la intersecția străzilor Bucegi cu Călțun.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe strada Bucegi spre Călțun, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din Iacobeni, nu a acordat prioritate unui autoturism condus pe strada Călțun de către un sibian în vârstă de 46 de ani, și a intrat în coliziune cu acesta.

În urma accidentului, un bărbat în vârstă de 40 de ani, din Iacobeni, pasager în autoturismul condus pe strada Bucegi, a suferit vătămări corporale, fiind transportat la spital, conștient”, a transmis Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPS Sibiu.

„SAJ SIBIU a intervenit cu două echipaje, unul cu medic și unul de tip B, la un accident rutier produs la intersecția străzilor Călțun cu Bucegi.

Echipajele SAJ și ISU sosite la fa’a locului au asistat medical șase persoane.

Un echipaj SAJ a transportat la UPU Sibiu un bărbat în vârstă de 40 de ani, el suferind un traumatism facial.

Alte cinci persoane au refuzat transportul la spital”, spune Vasile Scridon, purtătorul de cuvânt al Ambulanței Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

EDITORIAL. Să tăiem și alocațiile copiilor! Că poate așa nu ne mai inoportunează cu prezența lor la școală

Nu știu pentru câte din „extraordinarele” realizări ale realesului Ministru al Educației, Daniel David, posteritatea îi va fi recunoscătoare. Însă cu siguranță va rămâne în memoria publică a elevilor, studenților și părinților măcar pentru una dintre ele: tăierea burselor! Începând cu anul școlar 2025 – 2026, din cele șase categorii de burse existente, vor fi păstrate doar trei tipuri: bursele de merit, tehnologice și cele sociale. Totodată, bursele pentru elevii olimpici vor fi eliminate.

Într-o vreme în care statul cheltuiește mai puțini bani pentru educație, raportat la PIB, decât Benin și Zambia, aceasta e soluția salvatoare de austeritate: să iei banii de la copil pentru că e meritoriu sau olimpic! Într-un context în care calitatea învățământului este una așa cum o știm, când multe din școli stau să pice, cu săli de clasă care oricând pot concura cu spații carcerale, cu o normă supraîncărcată de lucru și cu singurul beneficiu pomanagiu regăsit în corn și lapte (mă rog, măr și miere, pe alocuri)!

Gargara ministerială se calchiază pe argumentul că România are cele mai multe burse dintre țările europene. Fără a se face în schimb nicio trimitere la alocația derizorie pe care aceștia o au din partea statului român, absența nătângă a altor beneficii (în afara celor susținute, acolo unde se poate, de Primării, cum ar fi transportul public), fără a se calcula banii pe meditații pe care părinții sunt nevoiți să îi dea pentru că același sistem bolnav de învățământ care de atâția ani nu și-a rezolvat funcționarea pe criterii de performanță a dascălilor și a programei de lucru. Și adăugați voi celelalte…

L-ați văzut măcar odată pe ministrul davidic sărind în apărarea elevilor sau studenților atunci când li s-a anulat, acum câteva luni, reducerea la transport? Sau când au fost umilite persoanele cu dizabilități cărora li s-au tăiat drepturile? Sau când nu li s-au mai acordat sporurile promise profesorilor?

Se zice că atunci când i s-a propus să taie bugetul culturii din rațiuni de război, Churchill a răspuns: „Atunci pentru ce mai luptăm?” Dar n-are treabă Daniel David cu „rațiuni” de acest gen. Continuitatea portofoliului trebuie confirmată fără doar și poate cu poziția ghiocel.

Nu știu cum de i-a scăpat (deocamdată) negocierea cu Ministerul Muncii și Solidarității Naționale pentru a tăia și alocația copiilor. Și cu Ministerul Apărării Naționale să îi trimită pe front, că mănâncă prea mult și fac pagubă în bugetul național! Sau cu Ministerul Finanțelor, să le impoziteze pușculița cu economii. Sau cu Ministerul Sănătății, să nu le mai acorde medicamente, că prea trag a veselie și dorință de viață!

Sau măcar să le fi însumat toate aceste soluții și să îi solicite lui Ilie Bolojan să își ia al șaselea vicepremier (din ăla, cu tot aparatul tocător de bani publici pe care îl implică), cu misiune clară să extermine educația prin măsuri conjugate.

Nota bene pentru declarația lui Sorin Radu, rectorul ULBS: „Taman cei care au fost salvați s-au gândit acum la o serie de măsuri prin care să salveze bugetul României, dar primii sau între primii sacrificați să fie studenții”. Și notă proastă pentru politicienii sibieni cărora le colcăie rețelele de socializare cu odele închinate ministrului educației. Dar cine sunt eu să judec? Până la urmă, e dreptul fiecăruia să înțeleagă din educație atât cât a reușit să se educe…

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Doi tineri, de 18 și 19 ani, răniți într-un accident rutier

Doi tineri au fost răniți, luni dimineața în jurul orei 3, în urma unui accident rutier produs pe DN 14B, în localitatea Șeica Mică.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe DN 14B, (direcția Copșa Mică – Blaj), un tânăr în vârstă de 18 ani, din județul Alba a pierdut controlul direcției de deplasare și a derapat în afara părții carosabile.

În urma accidentului, conducătorul auto și un tânăr de 19 ani, din Blaj, pasager în autoturism au fost răniți.

În continuare, sunt efectuate cercetări în vederea stabilirii cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier, în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

Echipaje de la Ambulanță și SMURD au intervenit pentru a acorda victimelor asistență medicală.

Echipajul SMURD a acordat asistență medicală tânărului de 19 ani care a suferit un traumatism facial.

Echipajul de la Ambulanță i-a acordat îngrijiri medicale tânărului de 18 ani, care a suferit un traumatism lombar și traumatism la membrul inferior.

Ambele victime au fost transportate la Compartimentul Primire Urgențe al Spitalului Municipal Mediaș.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

De neimaginat: 50 de minore dintr-o comună ar fi însărcinate

Situație îngrozitoare într-o comună din Maramureș, 50 de minore ar fi însărcinate, unele dintre ele ar avea sub 12 ani, iar trei dintre cele zeci de minore sunt școlarizate.

În satul Vălenii Lăpușului, comuna Coroeni, inspectorul școlar pe minorități din cadrul Inspectoratului Școlar Județean în Maramureș a declarat că sunt 50 de minore gravide.

Potrivit unor surse, multe dintre acestea ar avea vârste sub 12 ani, anunță Antena 3.

Cert e că trei dintre aceste minore își continuă studiile la școala din Ponorâta, astfel că primesc și o bursă în valoare de 700 lei.

Cu toate acestea, asistenții sociali de la Direcția pentru Protecția Copilului Maramureș nu știau de aceste cazuri, ci au aflat din presă. În prezent, aceștia au cerut în mod oficial primăriei din Coroieni detalii despre acest subiect.

„Am aflat că avem 50 de minore gravide, dintre care, din informațiile pe care le avem, doar 3 sunt școlarizate. Avem o problemă și legată de burse.

Avem probleme și legat de situația lor la evidența populației în permanență, ei depunând cerere pentru tichete sociale”, declară Iuliu Petky, inspector școlar pentru minorități ISJ Maramureș.

Dacă se va adeveri faptul că sunt 50 de minore gravide în comunitatea de romi de acolo din Ponorâta, aceștia vor începe imediat programe de consiliere, iar dacă este nevoie, minorele vor fi luate în plasament.

De asemenea, Silviu Ungur, directorul DGASPC Maramureș anunță că a făcut solicitări primăriei și a rugat instituția să ofere DGASPC datele de contact și dacă acel număr de 50 mame e real.

„Colaborăm cu poliția, intervenim împreună cu ei, nu se pune problema ca să nu avem ajutor din partea dânșilor, doar că situația e mai complexă”, a transmis acesta.

Potrivit unui studiu realizat în 2024 de către asociația Salvați Copiii România, aproape jumătate (45%) dintre mamele cu vârsta sub 15 ani din UE provin din România. Țara noastră înregistrează 34 de nașteri la 1.000 de adolescente.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

După zile de foc, în această săptămână scăpăm de caniculă

După câteva zile de foc, meteorologii ne dau și vești bune: în aceste zile vom scăpa de valul de căldură care a cuprins România.

Meteorologul Oana Păduraru a precizat, într-o intervenție în direct la Digi24, că luni și marți valul de căldură va scădea în intensitate.

„Începem să scăpăm de valul de căldură încă de luni, dar nu în regiunile sudice.

În extremitatea de vest și de nord vest începe să se mai răcorească puțin vremea, însă cu adevărat și în aceste zone se va resimți răcorirea vremii în cursul zilei de marți”, spune Oana Păduraru.

Potrivit meteorologului, spre finalul săptămânii, chiar și în sudul țării, temperaturile vor ajunge să fie agreabile pentru această lună.

„Vor fi câteva zile în care temperaturile vor coborî destul de mult față de cele care se vor înregistra astăzi și mâine.

Disconfortul termin va fi mult diminuat„, a adăugat Oana Păduraru.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Daniel David: Educația are „o contribuție mare la deficitul pe care îl avem”

Declarație cel puțin nefericită a ministrul Daniel David: Educația are „o contribuție mare la deficitul pe care îl avem”, a spus acesta.

Din „regândirea normelor didactice”, care sunt mărite cu două ore peste norma standard de 18 ore de predare prevăzută de lege și cu până la 8 ore pentru directori, economia la buget ar fi de 2-3 miliarde de lei, estimează ministrul.

David a declarat la emisiunea „În fața ta” de la Digi24, că „banii economisiți sunt banii pe care noi i-am primit, ca să spun așa, și am accentuat deficitul”.

El a fost întrebat dacă banii rezultați din economii vor fi folosiți la investiții sau rămân la bugetul de stat.

El a subliniat ulterior că „economisești pentru a reduce deficitul și, reducând deficitul, poți să lași țara să funcționeze” și că „mergi cu curaj să ceri aceste lucruri”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Revoluție” în învățământ? Sute de directori, contabili și secretare își vor pierde posturile

Aproximativ 900 de directori ai școlilor din România nu vor mai ocupa aceste funcții, a anunțat Daniel David, ministrul Educației.

Peste 900 de directori de școală, alături de contabilii, administratorii de patrimoniu și secretarele din acele școli, urmează să-și piardă posturile de conducere/administrative în urma comasării unităților de învățământ prevăzute de legea fiscal-bugetară promovată de Guvernul Bolojan, anunță edupedu.ro.

Ministrul Daniel David a declarat la Digi 24 că aceasta este estimarea pe care o are ca impact la măsura din proiectul de lege Bolojan prin care crește pragul de elevi necesar pentru ca o unitate școlară să aibă personalitate juridică, de la 300 la 500 de copii.

„Haideți să vă mai spun că legat de normă mai avem, de exemplu, situația în care încercăm să creștem numărul de copii pentru o unitate școlară, ca să aibă personalitate juridică, de la 300 la 500.

Sistemul nostru este foarte fragmentat de multe ori, avem foarte multe unități școlare mici și, atunci, dacă facem acest lucru, spre exemplu, mai eliberăm în jur de 900 de poziții de directori.

Ei nu rămân pe drumuri, că ei sunt profesori practic și se întorc la predare, dar reușim să concentrăm zonele astea educaționale, ca sistemul să nu fie foarte fragmentat”, a declarat Daniel David la Digi24.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Două „Alexandre” din Mediaș, Hudea și Cozan, s-au întors cu medalii de la Craiova

În perioada 5-6 iulie la Craiova s-a desfășurat etapa finală a Campionatului Național de seniori și tineret Under 23.

Competiția, ajunsă la a 43-a ediție, a fost găzduită de stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu” și s-a bucurat de participarea a peste 200 de atleți din partea a 110 cluburi din România.

La etapa finală a Campionatului Național de seniori și tineret U23 au participat și două sportive din Mediaș, de la Liceul Teoretic „Axente Sever”.

Este vorba de Alexandra Hudea, absolventă a profilului de Științe Sociale și de Alexandra Cozan din clasa a IX-a Filologie B. Alexandra Hudea a luat startul în finala de 1.500 de metri, în vreme ce Alexandra Cozan a alergat în finalele de 200 și de 400 de metri.

Sâmbătă, 5 iulie Alexandra Hudea a câștigat finala de 1.500 metri pe care i-a alergat în 4 minute, 30 de secunde și 21 de sutimi, reușind să își adjudece astfel un nou titlul de Campioană națională.

Astfel sportiva pregătită de antrenorul Vasile Ibășfălean s-a încununat din nou cu medalia de aur în Bănie, la fel ca și în urmă cu un an, pe același stadion și în cadrul aceleiași competiții.

Sportiva medieșeană și-a confirmat buna pregătire și în domeniul școlar, ea obținând recent un rezultat excelent la examenul de Bacalaureat. Alexandra Hudea a promovat examenul maturității cu media 9,65.

Un alt rezultat excelent în Bănie a fost obținut de Alexandra Cozan. Aceasta și-a trecut în palmares bronzul în finala de 200 de metri, pe care i-a alergat în 27 secunde și 66 de sutimi.

La 400 de metri Alexandra s-a clasat pe locul al șaselea cu timpul de un minut, 2 secunde și 34 de sutimi.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Anunț de ultimă oră de la CFR despre circulația trenurilor

Trenurile vor circula cu viteză redusă în zilele următoare, din cauza temperaturilor mari la nivelul șinei, a anunțat CFR.

„În contextul prognozelor meteorologice care indică temperaturi extreme la nivel național în perioada următoare, vor fi aplicate măsuri speciale pentru desfășurarea în condiții de siguranță a traficului feroviar.

Astfel, în zonele unde temperatura la nivelul șinei atinge sau depășește 50 de grade Celsius, se va dispune reducerea vitezei de circulație a trenurilor, în conformitate cu prevederile instrucțiunilor feroviare în vigoare”, a transmis CFR.

Aproape toată țara este sub avertizare de caniculă, iar Oltenia și Muntenia, inclusiv Bucureștiul, intră luni sub Cod Roșu, cu temperaturi de până la 41 de grade.

Marți, valul de căldură se va menține în sud, est și centru.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Tursib anunță devieri pe unele trasee, luni și marți

În perioada 7-8 iulie, în intervalul orar 8-18 se vor efectua lucrări de asfaltare pe strada Deventer, iar autobuzele de pe liniile 16, 18, 117 vor circula deviat după cum urmează:

Traseele 16 și 18

Dus: Capăt de linie – … – str. Țiglari – str. Constructorilor – str. Oslo – Aleea Boticelli – pod str. Viena – dreapta pe str. Londra – stația „Londra”.

Astfel autobuzele nu vor mai deservi stația Deventer.

Întors: stația „Londra” – în continuare pe str. Londra – pod str. Viena – Aleea Boticelli – str. Lisabona – str. Orhideelor – … – capăt de linie.

Astfel, autobuzele nu vor mai deservi stația Lisabona 1.

Traseul 117

Dus: stația „Londra” – în continuare pe str. Londra – pod str. Viena – Aleea Boticelli – str. Lisabona – str. Orhideelor – str. Țiglarilor – … – capăt de linie.

Astfel, autobuzele nu vor mai deservi stațiile: Tineretului 1, Tiglarilor 1.

Autobuzele vor opri suplimentar în stațiile: Landshut, Piața Țiglari 1.

Întors: Capăt de linie – … – str. Țiglari – str. Constructorilor – str. Oslo – Aleea Boticelli – pod str. Viena – dreapta pe str. Londra – stația „Londra”

Astfel, autobuzele nu vor mai deservi stațiile: Tiglarilor 2, Tineretului 2.

Autobuzele vor opri suplimentar în stațiile: Piața Țiglari 2, Lisabona 2.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Trafic blocat pe Transfăgărășan din cauza mașinilor parcate pe marginea șoselei

Traficul rutier pe Transfăgărășan este blocat, duminică după amiaza, din cauza autoturismelor parcate pe marginea drumului.

„La această oră, traficul rutier pe DN 7C – Transfăgărășan este blocat din cauza aglomerării cauzate de parcarea mașinilor pe marginea părtii carosabile care face dificil traficul rutier.

În fiecare vară, DN 7C – Transfăgărășan înregistrează valori ridicate de trafic, în special în weekend.

Recomandarea noastră adresată șoferilor este aceea de a parca doar în zonele special amenajate, de a nu staționa sau opri pe partea carosabilă nici măcar pentru câteva minute și, nu în ultimul rând, de a respecta indicațiile polițiștilor prezenți la fața locului”, a transmis Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Pensionarii județului Sibiu. Cât reprezintă această categorie din totalul locuitorilor județului

La 01.06.2025, în evidenţa Casei Județene de Pensii (C.J.P.) Sibiu se aflau un număr de 112606 beneficiari, din care:

– 99232 pensionari în sectorul de stat;

– 831 pensionari în sectorul agricol;

– 12543 beneficiari de legi speciale (beneficiari Legea 44/1994 privind veteranii şi văduvele de război, beneficiari Legea 49/1999 privind pensiile IOVR, beneficiari Legea 341/2004, beneficiari D.L. 118/1990 privind persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurată la 06.03.1945, beneficiari Legea 189/2000 privind persoanele persecutate din motive etnice de regimul instaurat în perioada 06.09.1940-06.03.1945, beneficiari Legea 309/2002 privind recunoaşterea şi acordarea unor drepturi persoanelor care au efectuat stagiul militar, beneficiari Legea 578/2004 privind acordarea unui ajutor lunar pentru soţul supravieţuitor, beneficiari Legea 303/2004 privind statutul magistraţilor, beneficiari Legea 8/2006 privind instituirea indemnizaţiei pentru membrii uniunilor de creatori).

Cifra locuitorilor județului Sibiu, aproape de cea din 1956

Potrivit ultimelor date făcute publice de către Institutul Național de Statistică (recensământul de la finele anului 2021, prezentate la finele anului 2022), județul Sibiu s-a întors, din punct de vedere al populației, la mijlocul deceniului șase al secolului 20. Conform datelor în discuție,  județul Sibiu avea la finalul anului 2021 o populație de 388.325 locuitori.

Cifra se apropie de cea din anul 1956, când județul avea 372.687 locuitori. La acțiunile ulterioare de măsurare a populației, desfășurate în anii 1966, 1977, 1992, 2002 și 2011, populația era de 400.000 și peste, cu un maxim de 481.645 locuitori înregistrați în anii ’80. La nivel național, județul Sibiu ocupă locul 22 după numărul de locuitori, față poziția a 23-a pe care se afla în 2011.

Populația județului, în statistica recensămintelor din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992, 2002, 2011 și 2022:

  • 25 ianuarie 1948: 335.116 locuitori; 
  • 21 februarie 1956: 372.687 locuitori;
  • 15 martie 1966: 414.756 locuitori;
  • 5 ianuarie 1977: 481.645 locuitori;
  • 7 ianuarie 1992: 452.873 locuitori;
  • 18 martie 2002: 421.724 locuitori;
  • 20 octombrie 2011: 397.322 locuitori;
  • 1 ianuarie 2021: 388.325 locuitori.

Peste o treime din locuitorii județului Sibiu sunt pensionari

Totodatăprocesul de îmbătrânire a populației s-a accentuat în ultimul deceniu. Astfel, dacă în anul 2011 erau 101,8 persoane vârstnice la 100 persoane tinereacum sunt 121,2, în condițiile în care indicele de îmbătrânire demografică s-a depreciat cu aproape 20 de puncte procentuale.

În ceee ce privește populației României, aceasta a scăzut cu mai mult de 1 milion locuitori în ultimul deceniu, de la 20.121.641 locuitori la recensământul din 2011, la 19.053.815 de locuitori la cel din 2022.

Prin urmare, numărul pensionarilor din județul Sibiu reprezintă 33% din totalul populației.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.