Acasă Blog Pagina 735

ALERTĂ/FOTO: Doi soți sibieni au dispărut de o săptămână. Polițiștii au început căutările/UPDATE: Cei doi soți au fost găsiți

UPDATE: „În cursul acestei zile, membrii familiei au anunțat că au reușit să ia legătura cu cele doua persoane.

Din informațiile obținute, acestea nu au fost victimele vreunei infracțiuni”, a transmis, sâmbătă, Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Poliţiştii sibieni caută un bărbat în vârstă de 62 de ani și o femeie în vârstă de 56 de ani, care au plecat de acasă fără a se mai putea lua legătura cu ei.

În 3 iulie, polițiștii sibieni au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că părinții săi, STOICA IOSIF, în vârstă de 62 de ani și STOICA MARIOARA, în vârstă de 56 de ani, din Cârța, au plecat în Cehia și nu au mai putut fi contactați de familie de aproximativ o săptămână.

Nu se cunosc semnalmente, articole vestimentare sau eventuale semne particulare ale celor două persoane.

Dacă puteți oferi informaţii despre aceste persoane sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Accident cu 14 răniți pe A1 Deva-Nădlac

Trei copii şi 11 adulţi au fost răniţi, vineri, într-un accident rutier petrecut pe autostrada A1 Deva-Nădlac, pe sensul de mers spre Deva, în zona localităţii timişene Margina, în care au fost implicate cinci autoturisme, un autotren şi o autoutilitară.

Potrivit primelor informaţii, trei minori şi 11 adulţi au suferit leziuni, sunt conştienţi şi evaluaţi medical la faţa locului.

Traficul rutier se desfăşoară doar pe banda a doua, fiind valori ridicate de circulaţie pe ambele sensuri.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Aeroportul Internațional Sibiu trece la un alt nivel

Aeroportul Internațional Sibiu face un pas semnificativ în ceea ce privește creșterea numărului curselor aeriene și a destinațiilor, odată cu extinderea parteneriatului cu compania aeriană WIZZ AIR. Astfel, compania devine cel mai mare operator aerian, în condițiile în care va avea, începând din luna august 2025, cele mai multe rute aeriene de pe aeroportul sibian. Cele șase noi rute sunt spre Viena, Hamburg, Frankfurt-Hahn, Basel, Roma-Fiumicino și Madrid. Trebuie menționat că ruta Sibiu–Hamburg, operată de Wizz Air de pe aeroportul sibian, este singura din Transilvania către această destinație. Din toamnă vom avea o nouă rută externă din Sibiu, iar alte rute își extind frecvența.

Conducerea Aeroportului Internațional Sibiu este optimistă, mai ales că din octombrie 2025 va fi introdusă o nouă rută, spre Birmingham, Anglia. „Introducerea noilor destinații Wizz Air este în grafic. Prima rută nouă va fi operată în 1 august 2025, către Viena. Tot în aceeași zi va decola și primul zbor către Hamburg, Aeroportul Internațional Sibiu devenind astfel singurul aeroport din Transilvania care deservește zona de nord a Germaniei. Seria lansărilor continuă în 2 august cu zboruri spre Roma (Fiumicino), Basel și Frankfurt Hahn, iar în 3 august cu ruta spre Madrid. De asemenea, în luna octombrie 2025, portofoliul de destinații va fi extins cu o nouă rută spre Birmingham”, ne-au transmis reprezentanții aeroportului sibian, la solicitarea Sibiu 100%.

Alte rute își sporesc frecvența

La rândul său, compania Wizz Air afirmă că sporirea numărului de curse aeriene din Sibiu este posibilă ca urmare a alocării celei de-a doua aeronave la Sibiu. Potrivit reprezentanții companiei aeriene Wizz Air, în luna august 2025, compania va începe să opereze șase rute noi de pe Aeroportul Internațional Sibiu, conform planificării. Lansarea acestora este susținută de alocarea celei de-a doua aeronave la baza locală a companiei aeriene, în aceeași lună. Dintre cele șase noi rute, primele zboruri vor decola spre Viena și Hamburg pe 1 august, urmate de cele spre Roma, Frankfurt-Hahn și Basel pe 2 august, precum și spre Madrid pe 3 august. În plus, trei rute din Sibiu către Memmingen, Karlsruhe (Baden-Baden) și Nüremberg vor beneficia de o creștere a frecvențelor începând cu 1 august, ne-au transmis reprezentanții WIZZ Air.

Cu 40 la sută va crește traficul aerian până la finele anului

„Pentru lunile august și septembrie 2025 estimăm o creștere de aproximativ 40% a traficului de pasageri, raportat la perioada similară din 2024”, susțin reprezentanții Aeroportului Internațional Sibiu. În ceea ce privește cursele operate de Wizz Air, reprezentanții companiei aeriene au transmis: „Sibiul este o bază operațională importantă pentru Wizz Air.

În ianuarie am anunțat că vom aloca o a doua aeronavă în această vară, care se va alătura bazei în luna august. Wizz Air se bucură să crească capacitatea din orașul transilvănean, adăugând peste 330.000 de locuri, ceea ce reprezintă o dublare capacității față de anul trecut. Vă rugăm să rețineți că, în aviație, sezonul de vară este definit ca perioada cuprinsă între luna aprilie și sfârșitul lunii octombrie”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Lucrări finalizate la Grădinița 5 Sibiu. Unitatea a fost modernizată și eficientizată energetic

Primăria Sibiu a finalizat lucrările de modernizare și eficientizare energetică a clădirii Grădiniței nr.5, de pe strada Siretului.

Peste 140 de micuți și educatorii lor se vor bucura de condiții mai bune în clădire.

Investiția are ca rezultat:

Confort termic îmbunătățit după ce:

tâmplăria veche a fost înlocuită cu una performantă, din aluminiu, cu geam termopan
-pereții exteriori au fost izolați termic
-s-a creat un sistem de ventilație a sălilor, incluzând montarea unor centrale de tratare a aerului

Rețele de utilități mai eficiente prin:

reabilitarea instalației termice și montarea unor pompe de căldură aer-apă
-montarea unui sistem de panouri fotovoltaice pentru energie electrică “verde”
-realizare rețelei de canalizare pluvială
-reabilitarea instalațiilor electrice, precum și realizarea unui nou branșament electric pentru mărirea puterii.

Împrospătarea grupurilor sanitare

Acces îmbunătățit pentru persoanele cu dizabilități, rampele de acces fiind refăcute

Finisarea exterioară a imobilului și realizarea unui trotuar în jurul clădirii.

Valoarea investiției este de 3,83 milioane de lei, fondurile fiind asigurate din finanțarea nerambursabilă obținută de municipalitate prin Agenția Fondului de Mediu.

În plus, printr-un alt proiect realizat de Primăria Sibiu cu fonduri europene, sălile grădiniței au fost deja dotate cu echipamente IT și urmează să se livreze cele pentru amenajarea unui laborator de informatică.

De asemenea, grădinița va primi mobilier nou și materiale didactice moderne.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sibianca Oana Oltean, campioană europeană la taekwon-do și medie foarte bună la Bacalaureat

Elevă la „Goga”, campioana europeană la taekwon-do a luat 9,73 la Bacalaureat, iar Oana Oltean vrea să devină psiholog pentru sportivii de performanță.

Are 19 ani, iar ultimii 14 și i-a legat de sala de sport a Clubului Puma. Cu toate acestea, școala a rămas constant printre preocupările sale prioritare, iar media de 9,73 pe care a obținut-o la examenul de Bacalaureat dovedește din plin acest lucru.

Oana Oltean reușește să îmbine sportul cu școala.

„Cred că sportul este cel care m-a făcut să fiu mai rezilientă și mai organizată cu timpul meu. M-a învățat să nu renunț atunci când simt că obosesc sau când ceva începe să fie puțin mai greu decât m-aș fi așteptat”, spune Oana.

Dacă media de la Bacalaureat o plasează printre primii absolvenți ai Colegiului Național „Octavian Goga” și chiar în topul rezultatelor școlare la nivel județean, prin sport Oana a reușit să urce pe cele mai înalte trepte ale podiumului de premiere la competițiile europene și mondiale.

Cel mai important este titlul de campioană europeană cu echipa națională la proba sărituri, obținut în acest an la Sarajevo.

„Tot atunci, pe lângă medalia de aur, am obținut și bronzul la lupte tradiționale, alături de Teodora Popa, care îmi este colegă atât la club, cât și la Colegiul „Octavian Goga”. Cu siguranță, a fost o competiție grea, însă prin muncă am reușit să ducem tricolorul pe podium”, spune Oana Oltean.

În 2024, Oana a obținut alte 4 medalii la Campionatul Mondial din Finlanda, iar în 2023 medalia de aur la Campionatul European din Polonia, consolidând astfel bunul renume al clubului Puma.

Deținătoare a centurii negre cu 2 Dan, Oana este arbitru național, componentă a lotului național al României și instructor pentru copiii cu vârste de până la 13 ani.

Odată cu finalizarea liceului, dorește să-și continue studiile.

„Îmi place psihologia și vreau să aplic la o facultate din Cluj-Napoca. Mă gândesc la o specializare în psihologia sportivilor pentru că, atunci când faci performanță, felul în care gândești contează foarte mult. Cel mai greu de antrenat rămâne, totuși, creierul”, a conchis campioana Oana Oltean.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Concediile medicale până la 7 zile nu vor mai fi plătite cu 75% din salariu

Persoanele care vor avea concediu medical până la 7 zile nu vor mai primi 75% din salariu, ci doar 55 %, arată un proiect al Guvernului.

Persoanele cu diagnostic precum viroze, boli infecțioase sau tulburări digestive care primesc certificat de concediu medical cu o durată de până la 7 zile vor primi doar 55% din salariu, față de 75%, cum se întâmplă acum.

Este o măsura care este cuprinsă în proiectul de lege privind măsurile de austeritate decise de Guvernul Bolojan, document publicat de Ministerul Finanțelor.

Persoanele care primesc concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă între 8 și 14 zile vor primi 65% din salariu.

Indemnizația de 75% din salariu rămâne valabilă în cazul persoanelor care primesc de la 15 zile de concediu medical în sus.

Potrivii Ordonanței austerității, cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă cauzată de boli obişnuite se determină raportat la fiecare episod de boală, după cum urmează:

a) prin aplicarea procentului de 55% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10 pentru pentru certificatele de concediu medical eliberate pentru o perioadă de până la 7 zile de incapacitate temporară de muncă;

b) prin aplicarea procentului de 65% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10 pentru certificatele de concediu medical eliberate pentru o perioadă cuprinsă între 8 și 14 zile de incapacitate temporară de muncă;

c) prin aplicarea procentului de 75% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10 pentru certificatele de concediu medical eliberate pentru o perioadă de peste 15 zile de incapacitate temporară de muncă.

Ordonanța prevede, de asemenea, că românii care suferă de boli cardiovasculare vor primi indemnizație pentru concediu medical în valoare de 75% din salariu, la fel ca până acum.

Durata maximă a concediului medical este de 183 de zile în interval de un an. Pentru anumite afecțiuni grave, perioada poate fi extinsă până la 12 luni.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ALERTĂ ISU Sibiu: Două zile de Cod Portocaliu în județ. Temperaturile vor ajunge la 40 de grade

ANM a emis o avertizare de cod portocaliu de canicula valabilă în intervalul 4 iulie ora 10:00 – 5 iulie ora 10:00 valabilă pe toată raza județului Sibiu.

Se vor înregistra temperaturi maxime între 37 și 40 de grade, iar minimele nu vor coborî sub 20 de grade, ceea ce va determina o noapte tropicală.

Disconfortul termic va fi ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) urmând să depășească pragul critic de 80 de unități.

În acest sens, pompierii militari sibieni vă recomandă să fiți precauți și să luați măsuri pentru a nu deveni victime ale caniculei.

-Evitați pe cât posibil spațiile aglomerate, expunerile la soare și efortul fizic intens
-Evitați expunerea prelungită la soare!
-Purtați pălării de soare și haine lejere de culori deschise!
-Consumați suficientă apă pentru a vă hidrata corespunzător! Evitați consumul băuturilor alcoolice!
-Consumați fructe și legume proaspete!
Evitați deplasările la orele de vârf; dacă totuși este necesar, deplasați-vă prin locuri umbrite și faceți repaus.
-Păstraţi contactul permanent cu vecinii, rudele, cunoştinţe care sunt în vârstă sau cu dizabilităţi, interesându-vă de starea lor de sănătate.

De asemenea, pe tot parcursul verii, trebuie să acordați o atenție deosebită siguranței atunci când mergeți la scăldat. Râurile, iazurile, lacurile sau marea pot fi atrăgătoare, dar adesea ascund pericole.

-Scăldaţi-vă doar în locuri special amenajate pentru înot şi respectaţi avertizările privind interzicerea scăldatului.
-Evitaţi scăldatul în lacuri, canale sau alte cursuri de apă unde malurile sunt abrupte, curenţii foarte puternici, albiile nămoloase sau acoperite cu plante, pietre, crengi sau trunchiuri de copaci.
-Evitaţi să intrați singuri în apă, fără a avea alte persoane prin apropiere, mai ales dacă nu ştiţi să înotaţi.
Totodată, arderea vegetației uscate este interzisă!
-NU aprindeți focul în zone cu vegetație uscată sau împădurite!
-NU aruncați la întâmplare resturile de țigară; acestea pot genera incendii.

Consultați site-ul oficial al Administrației Naționale de Meteorologie și aflați mai multe despre codurile emise https://www.meteoromania.ro/avertizari/.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

O metodă de fraudă golește conturile românilor care folosesc WhatsApp

O nouă metodă de fraudă face ravagii în România, iar aplicația prin care acționează escrocii este WhatsApp.

Infractorii preiau controlul conturilor de utilizator și trimit mesaje în numele victimelor, cerând bani de la persoanele din lista de contacte, sub pretextul unui împrumut urgent.

Gabriela Folcuț, directorul executiv al Asociației Române a Băncilor, trage un semnal de alarmă în legătură cu acest tip de escrocherie, devenit tot mai frecvent. Ea a mărturisit că a fost, la rândul ei, ținta unei astfel de tentative.

„Împrumută-mi, te rog, 1.800 de lei și ți-i returnez mâine”, este mesajul tipic pe care l-a primit.

„Infractorii sunt extrem de inventivi. De data aceasta vorbim de frauda pe WhatsApp.

Probabil că vi s-a întâmplat și dumneavoastră să primiți un mesaj de la un cunoscut din lista de contacte. La fel am primit și eu.

Am primit și mesaje care îmi cereau să votez pentru diverse personaje. Trebuie să fim extrem de vigilenți”, a declarat Gabriela Folcuț la Antena 3 CNN.

Folosirea unui cont compromis pentru a înșela apropiații victimei este o metodă eficientă pentru escroci, deoarece mesajele par autentice și urgente.

Specialiștii în securitate cibernetică avertizează că, în astfel de cazuri, este esențial să contactăm imediat persoana care pare să fi trimis mesajul, însă nu prin WhatsApp, ci printr-un apel telefonic sau o altă platformă sigură.

Dacă un utilizator își descoperă contul compromis, primul pas nu este închiderea contului, ci accesarea setărilor aplicației și deconectarea tuturor dispozitivelor necunoscute. Această acțiune poate permite recuperarea controlului asupra contului.

Pentru a preveni astfel de situații, Gabriela Folcuț recomandă câteva măsuri de bază: evitarea păstrării în agendă a contactelor necunoscute, ignorarea linkurilor suspecte și, mai ales, protejarea codurilor de verificare primite prin SMS, care nu trebuie niciodată comunicate altor persoane.

În cazul în care frauda s-a produs, incidentul trebuie raportat de urgență la cea mai apropiată secție de poliție. Dacă au fost compromise date personale sau bancare, este necesară notificarea imediată a băncii emitente.

„Este o chestiune specifică la nivel mondial, nu doar la nivel național sau european. Din păcate, infractorii profită de lipsa noastră de vigilență pentru a obține foloase materiale”, a mai spus Gabriela Folcuț.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Atac sălbatic al Rusiei asupra capitalei ucrainene Kiev

În noaptea de joi spre vineri, Rusia a lansat un atac masiv cu drone asupra capitalei ucrainene Kiev.

Incidentul s-a soldat cu cel puțin 14 răniți și pagube semnificative asupra infrastructurii orașului, potrivit autorităților ucrainene, citate de Reuters.

Primarul Vitali Klitschko a anunțat că 12 dintre răniți au fost internați în spital. Daune au fost raportate în 6 din cele 10 districte ale Kievului, inclusiv un incendiu la o unitate medicală în districtul Holosiivskyi, provocat de resturile unei drone.

Explozii au zguduit orașul Kiev timp de ore întregi în noaptea de 4 iulie, în timp ce Rusia a lansat un atac masiv cu rachete și drone care viza capitala și alte orașe din Ucraina.

Oficialii au declarat că Rusia a lovit cel puțin 13 locații diferite din capitală. Cel puțin 19 persoane au fost rănite, iar 14 victime sunt spitalizate, potrivit primarului Kievului, Vitali Klitschko.

Tymur Tkachenko, șeful Administrației Militare a orașului Kiev, a avertizat că au existat incendii în tot orașul și i-a îndemnat pe locuitori să închidă ferestrele din cauza nivelurilor periculoase de „produse de ardere” din aer.

„Rusia, o țară teroristă, a făcut ravagii”, a scris Tkachenko pe Telegram.

„Rușii nu aduc decât teroare și crime. Acesta este un fapt.”

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Primarul Sibiului, Astrid Fodor, a dat informații la Securitate

Primarul Sibiului, Astrid Fodor, a dat informații la Securitate cu numele conspirativ ”Aurora”, a anunțat CNSAS.

Potrivit G4 Media, Astrid Fodor a dat informații la Securitate – fosta poliție politică comunistă care i-a vânat pe adversarii Partidului Comunist, potrivit unei adeverințe publicate de Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securității.

Fodor a furnizat la Securitate informații sub numele conspirativ ”Aurora”, după cum arată documentele citate de CNSAS.

Instituția nu a declarat-o însă colaborator al Securității pentru că informaţii pe care le-a dat la Securitate nu denunţau activităţile sau atitudinile potrivnice regimului totalitar comunist şi nu au vizat îngrădirea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului.

CNSAS arată că dosarul personal al lui Astrid Fodor nu s-a păstrat în arhiva SRI și nu există un Angajament de colaborare cu Securitatea semnat de ea.

Cele două note date la Securitate și găsite de cercetătorii CNSAS au legătură cu activitatea unei întreprinderi de confecții din Sibiu și cu comportamentul directorului acestei fabrici comuniste.

Aici poate fi citit materialul publicat de G4 Media.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

O firmă a intrat în grevă fiscală: refuză să mai plătească taxele către stat și a trimis angajații în concediu fără plată

O firmă din Târgu Mureș a declanșat o mișcare unică în România: a intrat începând cu 1 iulie oficial în grevă fiscală.

Firma a devenit astfel din țară care refuză să mai plătească taxe către stat, în semn de protest față de tratamentul inechitabil aplicat mediului privat.

Decizia, anunțată printr-un comunicat, vine în contextul unei presiuni fiscale tot mai accentuate asupra companiilor private și a privilegiilor menținute în sectorul bugetar.

Firma, care a cerut să rămână anonimă pentru a evita represaliile, acuză Guvernul că în loc să combată evaziunea reală și risipa bugetară, alege să stoarcă de resurse antreprenorii corecți.

Începând cu 1 iulie 2025, compania a luat următoarele măsuri:

-A suspendat toate plățile către ANAF și alte instituții de stat;

-Toți angajații au fost trimiși în concediu fără plată, ceea ce înseamnă stoparea contribuțiilor la sistemul public (CASS, CAS, impozit pe venit);

Societatea a anunțat că nu va reveni la normalitate decât în cazul unei reforme fiscale care să trateze echitabil mediul privat.

„Fără acțiune, nu există rezultate. Nu putem accepta o continuare a acestui dezechilibru fiscal.

În timp ce sectorul bugetar beneficiază de sporuri de 1.500 de lei pentru condiții vătămătoare și pensii speciale de peste 10.000 de euro, companiile private se sufocă sub povara taxelor.

Suntem conștienți că încălcăm legea, dar acest protest este un act de disperare. Nu mai putem contribui la un sistem care ne ignoră, ne pedepsește și privilegiază alte categorii”, au transmis aceștia.

Este timpul ca și mediul privat să reacționeze. Dacă statul nu schimbă regulile jocului, ne va pierde.

Vrem un sistem corect, nu privilegii nejustificate și impuneri fiscale disproporționate„, a transmis conducerea companiei prin intermediul unui comunicat de presă.

SURSĂ FOTO: romaniacurata.ro

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Copac căzut peste un autoturism în zona Hula Bradului

Joi seara, un copac a căzut peste un autoturism care se afla într-o parcare în zona Hula Bradului, pe Drumul Național 1.

Din fericire, nu au fost înregistrate victime, iar pompierii au intervenit rapid pentru îndepărtarea copacului.

„Pompierii sibieni intervin cu o autospecială de stingere pentru degajarea unui copac căzut pe o mașină care staționa într-o parcare pe DN 1 în zonă Hula Bradului.

Din fericire nu există victime, doar pagube materiale”, a spus Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.