Acasă Blog Pagina 736

ULTIMA ORĂ: Se scumpește rovinieta de la 1 septembrie. Ce tarife vor fi

Prețurile rovinietelor vor fi majorate de la 1 septembrie, noul tarif de utilizare a drumurilor naționale fiind de 3,5 euro.

Astfel, se propune modificarea Ordonanţei Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, astfel: rovinieta va costa 3,5 euro pentru o zi, 6 euro pentru 10 zile, 9,5 euro pentru 30 de zile, 15 euro pentru 60 de zile şi 50 de euro pentru 12 luni.

În prezent, rovinieta pentru o zi costă 2,5 euro, cu TVa inclusă, cea pentru 10 zile – 3,3 euro, pentru 30 de zile – 5,3 euro, pentru 60 de zile – 8,4 euro iar pentru 12 luni – 28 de euro.

Cuantumul amenzii contravenţionale aplicate utilizatorilor în cazul lipsei rovinietei valabile pentru autoturisme va fi între 500 lei şi 1.000 lei, transmite Agerpres,

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Prim-ministrul României a decedat într-un accident șocant”. MAI dezminte știrea

Ministerul Afacerilor Interne a reacționat pe Facebook după propagarea unei știri false despre presupusul deces al premierului Bolojan.

MAI a transmis că informația este falsă, fiind distribuită în mediul online de mai multe conturi.

„Semnalăm faptul că în mediul on-line, pe conturi false de social media, este diseminată informația falsă potrivit căreia Prim-ministrul României ar fi decedat într-un accident rutier.

Subliniem faptul că informația este falsă! Premierul NU a fost implicat în niciun accident rutier, iar aceste postări au ca scop dezinformarea și manipularea cetățenilor români.

Facem apel la cetățeni și jurnaliști să nu distribuie informații false și să se informeze din surse oficiale și de încredere.

Precizăm că această informare face parte din ansamblul de măsuri luate de structurile MAI pentru contracararea procesului de dezinformare”, a transmis Ministerul Afacerilor Interne pe Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Schimbări dramatice în Sănătate: Nu vor mai fi asigurați soț/soție/părinți fără venituri, persoane cu indemnizație creștere copil, personal monahal, șomaj

Un număr mare de persoane exceptate până în prezent de la plata contribuţiei de 10% pentru sistemul public de sănătate (CASS) vor fi nevoite să contribuie sau îşi vor pierde calitatea de asigurat,

Acestea sunt prevederile unui proiect de lege pentru care Guvernul ar urma să-şi angajeze răspunderea în Parlament.

Va fi abrogată exceptarea de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate pentru persoane aflate în întreţinerea unei persoane asigurate, respectiv soţ/soţie/părinţi fără venituri proprii, persoane persecutate în perioada comunistă, beneficiari de indemnizaţie de şomaj, persoane aflate în concediu creştere copil, persoane cu venitul minim de incluziune, personalul monahal, precum şi bolnavi incluşi în programele de sănătate, alţii decât cei cu afecțiuni oncologice, conform Profit.ro.

Toţi cei care îşi pierd statutul de asigurat prin aceste măsuri vor putea depune declaraţie şi să achite contribuţia la sănătate calculată la nivelul a şase salarii minime pe economie, 2.430 de lei, similar cu cei care sunt neasiguraţi şi se asigură opţional.

„Se propune abrogarea dispoziţiilor Codului fiscal referitoare la exceptarea de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate a următoarelor persoane; :persoanele aflate în întreţinerea unei persoane asigurate respectiv soţ/soţie/părinţi fără venituri proprii; persoanele ale căror drepturi sunt stabilite prin Decretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, prin Legea nr. 51/1993 privind acordarea unor drepturi magistraţilor care au fost înlăturaţi din justiţie pentru considerente politice în perioada anilor 1945 – 1989, prin Ordonanţa Guvernului nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice, aprobată prin Legea nr. 189/2000, prin Legea nr. 44/1994 privind veteranii de război, precum şi unele drepturi ale invalizilor şi văduvelor de război, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, prin Legea nr. 309/2002 privind recunoaşterea şi acordarea unor drepturi persoanelor care au efectuat stagiul militar în cadrul Direcţiei Generale a Serviciului Muncii în perioada 1950 – 1961, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi persoanele prevăzute în Legea recunoştinţei pentru victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989, pentru revolta muncitorească anticomunistă de la Braşov din noiembrie 1987 şi pentru revolta muncitorească anticomunistă din Valea Jiului – Lupeni – august 1977 nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, pentru drepturile băneşti acordate de aceste legi; persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj sau, după caz, de alte drepturi de protecţie socială care se acordă din bugetul asigurărilor pentru şomaj, potrivit legii, pentru aceste drepturile băneşti; persoanele care se află în concediu de acomodare, potrivit Legii nr. 273/2004 privind procedura adopţiei, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în concediu pentru creşterea copilului potrivit prevederilor art. 2 şi art. 31 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare, pentru drepturile băneşti acordate de aceste legi; persoanele fizice care beneficiază de venitul minim de incluziune potrivit Legii nr. 196/2016 privind venitul minim de incluziune, cu modificările şi completările ulterioare, pentru aceste drepturi băneşti; personalul monahal al cultelor recunoscute, aflat în evidenţa Secretariatului de Stat pentru Culte; menţinerea în categoria persoanelor exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate a bolnavilor cu afecţiuni oncologice beneficiari de programele naţionale de sănătate, până la vindecarea respectivei afecţiuni, în condiţiile Legii nr. 293/2022 pentru prevenirea şi combaterea cancerului, cu modificările şi completările ulterioare; excluderea din categoria persoanelor exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate a altor categorii de bolnavi incluşi în programele naţionale de sănătate stabilite de Ministerul Sănătăţii, care beneficiază de servicii medicale, servicii conexe, medicamente, materiale sanitare, dispozitive medicale şi altele asemenea, după caz, acordate în cadrul programului naţional de sănătate al cărui beneficiar este, precum şi de serviciile medicale care stau la baza acordării acestora, până la vindecarea respectivei afecţiuni”, prevede documentul.

Contribuţia de asigurări sociale de sănătate datorată de persoanele fizice asigurate, pentru fiecare persoană aflată în întreţinere, se determină prin aplicarea cotei de 10% asupra bazei de calcul, reprezentând valoarea a 6 salarii de bază minime brute pe ţară, în vigoare la data de 1 ianuarie a anului în care se exercită opţiunea. Totodată, se propune ca plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorată de persoanele fizice, în toate situaţiile în care se exercită opţiunea începând cu data de 1 august 2025, inclusiv în cazul persoanelor care exercită opţiunea potrivit art. 180 alin. (1) din Codul fiscal, începând cu aceeaşi dată, se efectuează în 2 tranşe după cum urmează: 50% din contribuţia de asigurări sociale de sănătate datorată, la data depunerii declaraţiei prin care se exercită opţiunea; 50% din contribuţia de asigurări sociale de sănătate datorată, până la data de 25 mai inclusiv a anului următor celui în care s-a exercitat opţiunea.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Aproape 8.000 de persoane au folosit bazinul de înot din Mediaș după inaugurare

Primăria Municipiului Mediaș prin Club Sportiv Municipal Mediaș, a inaugurat în anul 2024 Bazinul de înot didactic situat pe strada Blajului nr. 4A.

De când s-a început activitatea la acest bazin, peste 4.000 de adulți și peste 3.800 de copii au beneficiat de facilitățile pe care acesta le oferă, pentru recreere, inițiere în înot sau pentru antrenamente.

Prin programul școlar, un număr de 232 elevi au beneficiat de acces gratuit pentru desfășurarea orelor de sport.

De asemenea, au fost emise 130 de abonamente pentru adulți și 90 de abonamente pentru copii, ceea ce denotă un interes crescut din partea medieșenilor pentru adoptarea și menținerea unui stil de viață activ și sănătos.

Pe perioada verii, Clubul „Delphin” își continuă antrenamentele de inițiere și perfecționare în înot, aproximativ 220 de copii cu vârsta cuprinsă între 5 și 16 ani beneficiind de dotările bazinului.

„Totodată, Bazinul de înot didactic este disponibil pentru toți medieșenii, astfel încât îi invităm pe cei interesați să descopere beneficiile înotului într-un spațiu modern, sigur și prietenos.

Aici își pot desfășura activitățile înotătorii începători, precum și cei experimentați, bazinul oferind programe adaptate pentru toate vârstele.

Astfel, copiii și adulții deopotrivă își pot petrece timpul liber la bazinul de înot, unde relaxarea, distracția și menținerea unui stil de viață sănătos sunt obiective pentru întreaga familie”, spune Oana Antipa, purtătorul de cuvânt al Primăriei Mediaș.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO/VIDEO: Atac armat în Chicago. Sunt înregistrați morți și răniți

Patru persoane au murit în urma unui atac armat care a avut loc la Chicago, în SUA, alte 14 sunt rănite, câteva fiind în stare gravă.

Focurile de armă au fost trase dintr-o mașină în mișcare, informează Mediafax.

Împușcăturile au avut loc miercuri seară în cartierul River North din Chicago.

O mașină a trecut în viteză prin fața unui restaurant care găzduia ceremonia de lansare a albumului unui rapper.

Din mașină s-a deschis focul asupra mulțimii, potrivit AP.

Informațiile preliminare de la poliție arată că 13 femei și cinci bărbați cu vârste cuprinse între 21 și 32 de ani au fost împușcați. Cei împușcați au fost duși la mai multe spitale.

Nicio persoană nu a fost arestată în urma incidentului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Destrăbălare pe bani publici: Sunt consilii de administrație unde directorul câștigă 50.000 de lei pe lună

Radu Miruță, ministrul Economiei, a declarat joi, într-o conferință de presă, că sunt consilii de administraţie unde directorul câştigă aproximativ 50.000 de lei pe lună.

Ministrul a dat ca exemple INCERTRANS, Cuprumin, Uzina mecanică Dragomireşti.

Miruță a spus că nu este vorba de nişte criterii de performanţă relevante, ci despre un loc călduţ pentru ca cineva să primească această sumă de bani.

„Sunt consilii de administraţie al căror director câştigă peste 50.000 de lei pe lună, INCERTRANS are 50.000 de lei, Cuprumin, Uzina mecanică Dragomireşti, între 40.000 şi 50.000.

Sunt lucruri care, din punctul meu de vedere, sunt inacceptabile.

Pentru că nu vorbim de nişte criterii de performanţă relevante acolo, ci vorbim adesea despre un loc cald pentru care cineva să primească această sumă de bani.
Ştiu că s-ar dori mai repede să se rezolve aceste lucruri şi eu îmi doresc acest lucru, însă ca ministru pot să lucrez cu legea existentă până când ea va fi schimbată şi voi propune şi schimbarea ei.

Pe Ordonanţa Corporatistă 109 au avut grijă să-şi creeze nişte contracte care sunt foarte uşor îndeplinibile şi care pe o perioadă de timp foarte greu pot fi schimbate acolo unde procedura este încheiată.

Sunt două categorii, unele dintre aceste companii care au conducere interimară şi acolo acţiunea mea ca ministru, prin Adunarea Generală a Acţionarilor este mai rapidă şi este a doua categorie grea pentru companiile cu salariile acestea, cu veniturile directorilor foarte mari, în care contractele sunt încheiate şi sunt nişte indicatori de performanţă foarte slabi”, a declarat Radu Miruţă într-o conferinţă de presă.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Sibian transportat la spital după un accident pe A1

UPDATE: „Este vorba despre o coliziune față – spate, produsă între un autoturism condus pe A1 (direcția Sibiu – Boița) de către un bărbat în vârstă de 57 de ani, din Racovița, care nu a păstrat distanța regulamentară în mers și a intrat în coliziune cu un ansamblu format dintr-o autoutilitară cu semiremorcă, condus în fața sa, pe același sens, de către un bărbat in vârstă de 30 de ani, din județul Alba.

În urma coliziunii conducătorul autoturismului a suferit vătămări corporale, fiind transportat la spital, conștient”, precizează Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Un bărbat a fost rănit, joi după amiaza, pe A1, în urma unui accident rutier în care sunt implicate un autocamion și un autoturism.

Potrivit IPJ Sibiu, traficul se desfășoară restricționat.

„A1, la kilometrul 242, sensul de mers Sibiu-Boița, trafic restricționat pe banda 1, din cauza unui accident rutier în care sunt implicate un autoturism și un autocamion„, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Un echipaj al Ambulanței Sibiu a intervenit la acest eveniment rutier.

Echipajul de prim ajutor a preluat un bărbat de 57 de ani, policontuzionat și l-a transportat la UPU Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Proiect: Parlamentarii români să fie trimiși pe front să lupte în caz de război

Senatorul AUR Ninel Peia a depus un proiect de lege la Senat, prin care cere ca parlamentarii să fie trimiși pe front să lupte pentru România în caz de război.

Senatorul acuză că există două categorii de cetățeni, cei care fac legi și au statut special și cei efectiv merg la luptă și riscă să moară pentru legile date de alții.

„Există momente în istoria unui neam în care datoria și onoarea nu mai pot fi tăcute în numele comodității sau al excepțiilor croite în vremuri de tihnă.

În fața unei primejdii pentru țară, nu există două categorii de cetățeni, unii care scriu legi și alții care le respectă cu prețul vieții.

Toți suntem fiii aceleiași Românii, țară pe care am jurat, fiecare după puterile și rostul său, să o slujim cu viața dacă este nevoie.

Actuala prevedere din Statutul senatorilor și deputaților, care îi sustrage pe aceștia de la îndatorirea militară în caz de mobilizare, asediu ori război, este o rămășiță anacronică și rușinoasă a unor vremuri în care demnitățile se confundau cu imunitatea la datoria națională.

Ea contrazice nu doar principiile Constituției, care spune limpede că „toți cetățenii au dreptul și obligația să apere România”, ci și spiritul de jertfă care a însoțit destinul acestui popor de-a lungul istoriei sale.

Să nu uităm, onorați colegi, că pe fronturile marilor războaie ale Națiunii Române au căzut, cu arma în mână, nu doar plugari și ostași, ci și primari, învățători, medici, preoți, deputați și senatori, toți uniți în fața aceluiași steag.

Să nu permitem ca în vremuri de restriște să se creadă că unii sunt chemați la sacrificiu, iar alții la adăpost”, arată senatorul Ninel Peia.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Școala 23 din cartierul Țiglari intră în reabilitare termică

Primăria Sibiu continuă intervențiile în clădirile unităților de învățământ pentru eficientizarea energetică, în sensul creșterii confortului, dar și pentru economie în consumul de utilități.

În ultimele 12 luni s-au încheiat astfel de lucrări la 5 unități de învățământ. Alte 5 investiții sunt în curs în prezent. Toate acestea sunt realizate cu finanțare din fonduri europene nerambursabile.

Miercuri, 2 iulie, primarul Astrid Fodor a semnat contractul pentru lucrările de reabilitare termică a clădirii Școlii nr. 23 situată pe strada Oslo, în cartierul Țiglari.

Valoarea investiției este de 4,62 milioane lei, fonduri europene nerambursabile obținute de Primăria Sibiu în cadrul Programului Regiunea Centru.

În termen de 12 luni de la emiterea ordinului de începere, constructorul va executa următoarele lucrări:

-Montarea de panouri fotovoltaice pentru producția energiei electrice necesare pentru iluminat, ventilație și centrala termică.

-Crearea unui sistem de ventilație a sălilor, cu recuperatoare de căldură

Reabilitarea instalației de energie termică, prin instalarea unei centrale noi, cu pompe de căldură aer-apă. În săli vor fi montate radiatoare panou de oțel, precum și ventiloconvectoare. Pentru reducerea risipei de apă caldă, se vor monta robineți cu senzori sau temporizare

-Montarea unui sistem de management a utilităților din clădire pentru eficiența și economia în consum

-Reabilitarea sistemului de iluminat prin înlocuirea lămpilor cu tuburi de neon cu un sistem de iluminat performant și eficient cu LED-uri. Acesta va fi comandat de la distanță pentru adaptarea intensității luminoase și reglarea timpului de funcționare

-Izolarea termică a fațadelor, a planșeului etajului și a soclului clădirii

-Înlocuirea ferestrelor cu tâmplărie cu profil de aluminiu și sticlă termoizolantă

-Înlocuirea învelitorii și aplicarea unor tratamente de ignifugare a șarpantei

-Instalarea unei platforme elevatoare pentru accesul persoanelor cu dizabilități locomotorii. De asemenea, se vor monta dispozitive de ghidaj și alertare pentru persoanele nevăzătoare

-Refacerea finisajelor interioare.

Rezultatul acestor intervenții va fi scăderea consumului de energie primară din surse convenționale cu cel puțin 65% și reducerea emisiilor de dioxid de carbon cu cel puțin 76% datorită faptul că energia se va produce din surse nepoluante.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Evaluarea Națională în județul Sibiu: 6 școli au promovabilitate 100%, în 5 școli niciun elev nu a obținut media 5

În județul Sibiu 83,5% din elevii participanți au obținut medii mai mari sau egale cu 5, potrivit datelor transmise de Inspectoratul Școlar Județean.

Situația statistică, la nivelul județului Sibiu, arată că dintre cei 3131 elevi prezenți, 2614 elevi au obținut medii mai mari sau egale cu 5, adică 83,5% (procent mai mare față de anul 2024 – 76,38%, anul 2023 – 76,2%, anul 2021 – 80,75%, anul 2020 – 78,8% și anul 2019 – 76,81%, dar mai mic față de anul 2022 – 84,08%).

Înainte de contestații, județul Sibiu ocupă locul 15 la nivel național

Doi elevi de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu și Școala Gimnazială Nr. 4 Sibiu au încheiat examenul cu media generală 10.

Rata de participare a fost de 93%, adică 3131 candidați prezenți, dintr-un total de 3331 elevi înscriși.

La proba de Limba și literatura română 2785 elevi (88,47% – din totalul celor 3148 elevi participanți) au obținut note peste sau egale cu 5, iar 8 elevi au fost notați cu 10.

La proba de Matematică, 2422 elevi (77,36% – din totalul celor 3131 elevi participanți) au note peste sau egale cu 5, iar 16 elevi au obținut nota 10.

La limba și literatura maternă, 388 elevi (96,52% – din totalul celor 402 elevi participanți) au obținut note mai mari sau egale cu 5, 4 elevi obținând nota 10.

Unitățile de învățământ din județul Sibiu care au procentul de 100% elevi care au obținut medii mai mari sau egale cu 5 sunt: Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” Sibiu, Liceul Româno-Finlandez ERI Sibiu, Școala Gimnazială Nr. 3 Copșa Mică, Școala Gimnazială Porumbacu de Jos și Școala Gimnazială Tilișca.

Unitățile de învățământ din județul Sibiu unde niciun elev nu a obținut media mai mare sau egală cu 5 sunt: Școala Gimnazială „Ilie Micu” Ludoș, Școala Gimnazială Ațel, Școala Gimnazială Hoghilag, Școala Gimnazială Mălâncrav și Școala Gimnazială Nr. 11 Sibiu.

Cererile de vizualizare a lucrărilor scrise pot fi depuse în ziua de 3 iulie (în intervalul orar 14:00 – 17:00), iar cererile pentru contestarea rezultatelor inițiale pot fi depuse în zilele de 3 iulie (în intervalul orar 17:00 – 18:00), 4 iulie și 5 iulie.

Acestea pot fi depuse/transmise și prin mijloace electronice.

În acest caz, candidații completează, semnează și depun/transmit prin mijloace electronice și o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere.

Pentru candidații minori, declarația-tip este semnată și de către părinții/reprezentanții legali ai acestora.

Nota obţinută în etapa de soluţionare a contestaţilor este nota definitivă, indiferent de punctajul obţinut.

Rezultatele finale vor fi afișate joi, 10 iulie.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Un autoturism al Poliției Locale Avrig a lovit un cap de pod pe DN 1. Doi răniți transportați la spital

Un autoturism al Poliției Locale Avrig a fost implicat, joi, într-un accident rutier produs pr Drumul Național 1, în Bradu.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism pe DN 1, un bărbat în vârstă de 57 de ani, din Mârșa, din cauze care urmează a fi stabilite, a pierdut controlul direcției de deplasare, a lovit un cap de pod și a ieșit în afara părții carosabile.

În urma accidentului, conducătorul auto și un bărbat în vârstă de 35 de ani, din Avrig au suferit vătămări corporale, fiind transportați la spital, conștienți.

Autoturismul implicat în acest eveniment aparține Poliției Locale Avrig.

Două echipaje de prim ajutor, de la ISU și Ambulanța Sibiu au intervenit la acest accident rutier.

Echipajul SMURD a preluat un bărbat în vârstă de 57 de ani cu dureri lombare, iar echipajul de la Ambulanță a preluat bărbatul de 35 de care a suferit un traumatism lombar.

Ambele victime au fost transportate la UPU Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Accident din cauza neacordării de prioritate. Două persoane au ajuns la spital

Două persoane au fost rănite, joi, în urma unui accident rutier produs pe Drumul Național 1, la intersecția cu drumul spre Sărata.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea o autoutilitară pe un drum secundar, un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Racovița, nu a acordat prioritate de trecere și a pătruns în DN 1, unde a fost acroșat de un autoturism condus pe DN , direcția Sibiu – Brașov, de către un bărbat în vârstă de 54 de ani, din Făgăraș.

În urma accidentului, doi pasageri din autoturism, o femeie de 80 de ani și un bărbat de 81 de ani, ambii din Făgăraș, au fost răniți.

Un echipaj SMURD, o autospecială de stingere și o ambulanță SAJ, au intervenit la acest eveniment rutier.

Echipajul SMURD a preluat un bărbat în vârstă de 81 de ani, care presenta mai multe escoriații. Este transportat la UPU Sibiu, conștient.

Echipajul de la Ambulanță a transportat la UPU Sibiu o femeie de 80 de ani care a suferit un traumatism cranian, urmat de o stare lipotimică.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.