Acasă Blog Pagina 737

ULTIMA ORĂ: Un autoturism al Poliției Locale Avrig a lovit un cap de pod pe DN 1. Doi răniți transportați la spital

Un autoturism al Poliției Locale Avrig a fost implicat, joi, într-un accident rutier produs pr Drumul Național 1, în Bradu.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism pe DN 1, un bărbat în vârstă de 57 de ani, din Mârșa, din cauze care urmează a fi stabilite, a pierdut controlul direcției de deplasare, a lovit un cap de pod și a ieșit în afara părții carosabile.

În urma accidentului, conducătorul auto și un bărbat în vârstă de 35 de ani, din Avrig au suferit vătămări corporale, fiind transportați la spital, conștienți.

Autoturismul implicat în acest eveniment aparține Poliției Locale Avrig.

Două echipaje de prim ajutor, de la ISU și Ambulanța Sibiu au intervenit la acest accident rutier.

Echipajul SMURD a preluat un bărbat în vârstă de 57 de ani cu dureri lombare, iar echipajul de la Ambulanță a preluat bărbatul de 35 de care a suferit un traumatism lombar.

Ambele victime au fost transportate la UPU Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Accident din cauza neacordării de prioritate. Două persoane au ajuns la spital

Două persoane au fost rănite, joi, în urma unui accident rutier produs pe Drumul Național 1, la intersecția cu drumul spre Sărata.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea o autoutilitară pe un drum secundar, un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Racovița, nu a acordat prioritate de trecere și a pătruns în DN 1, unde a fost acroșat de un autoturism condus pe DN , direcția Sibiu – Brașov, de către un bărbat în vârstă de 54 de ani, din Făgăraș.

În urma accidentului, doi pasageri din autoturism, o femeie de 80 de ani și un bărbat de 81 de ani, ambii din Făgăraș, au fost răniți.

Un echipaj SMURD, o autospecială de stingere și o ambulanță SAJ, au intervenit la acest eveniment rutier.

Echipajul SMURD a preluat un bărbat în vârstă de 81 de ani, care presenta mai multe escoriații. Este transportat la UPU Sibiu, conștient.

Echipajul de la Ambulanță a transportat la UPU Sibiu o femeie de 80 de ani care a suferit un traumatism cranian, urmat de o stare lipotimică.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Motociclist ucis de un urs pe Transfăgărășan

Un bărbat din Italia, care se deplasa cu motocicleta pe Transfăgărășan, a murit după ce a fost atacat de un urs, transmite Antena 3 CNN.

Incidentul s-a petrecut joi în zona localității Arefu, pe DN7C, la 500 de metri de coronamentul barajului Vidraru, spre Bâlea Lac.

Salvatorii chemați la fața locului au suspectat că bărbatul a fost tras de animal în pădure.

Jandarmeria Argeș a fost alertată prin mai multe apeluri la 112 de către cetățeni aflați în tranzit, care au semnalat atacul.

În cursul operațiunii, salvatorii au reușit să ajungă în locul în care se afla victima, însă, din păcate, motociclistul nu mai prezenta semne vitale. Medicul aflat la fața locului a constatat decesul.

La fața locului s-au deplasat de urgență echipe de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Argeș, jandarmi, salvamontiști și scafandri. Echipajele au găsit motocicleta victimei și au delimitat zona de siguranță.

De asemenea, a fost constituită o comisie de analiză, conform prevederilor Ordonanței de Urgență 81/2021 privind gestionarea urgențelor generate de prezența urșilor.

În zonă au intervenit jandarmii și ISU Argeș.

„Din primele date, reiese că în zona au oprit mai mulți motocicliști străini, iar unul dintre ei ar fi fost atacat de un urs și tras in afara părții carosabile.

Jandarmii ajunși la fața locului au constatat că ursul nu mai este în zonă, iar în râpa de pe marginea drumului a fost semnalat un telefon, posibil al victimei, dar nu și victima”, au transmis autoritățile.

Pentru gestionarea situației de urgență, ISU Argeș a intervenit cu o autospecială de stingere dotată cu echipamente specifice, o autospecială de primă intervenție și comandă, o barcă pneumatică, precum și o ambulanță SMURD. În sprijin au venit și echipaje ale Salvamont, Jandarmeriei Montane și Poliției.

De asemenea, a fost transmis un mesaj RO-ALERT pentru avertizarea populației din zonă, care a fost temporar restricționată pentru circulația turiștilor și a vehiculelor neautorizate.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

VIDEO: Dezastru în Grecia. Turiști și localnici evacuați din cauza incendiilor

Mii de turiști și localnici au fost evacuați din insula grecească Creta în urma unor incendii violente produse în zonă.

Intervenția pompierilor greci a început miercuri, în urma unui incendiu de proporții care a cuprins sud-estul insulei Creta, cea mai mare din Grecia, determinând evacuarea a aproximativ trei mii de persoane, turiști și localnici.

Jumătate dintre acestea se află în Ierapetra, iar restul în Achlia, Ferma, Agia Fotia și Galini.

Flăcările s-au extins rapid, din cauza vântului puternic, iar intervenția pompierilor este îngreunată de terenul accidentat.

Unele grupuri de oameni au fost scoase cu bărcile de pe plaje, după ce drumurile de acces au devenit impracticabile.

În Agia Fotia, mai multe locuințe și cazări au fost distruse, iar zona se confruntă joi dimineață cu o pană de curent. Autoritățile au plasat toate spitalele din Creta în stare de alertă.

În paralel, pompierii greci au fost mobilizați și pe insula Kythira, unde a izbucnit un alt incendiu, precum și în Halkidiki, în nordul Greciei, unde flăcările se extind, însă momentan pe o suprafață mică, pe o lungime de 800 de metri.

Nu au fost înregistrate victime în această zonă. Preventiv, a fost evacuată o tabără aflată în apropierea focarului.

Ministerul Afacerilor Externe a emis o avertizare de călătorie pentru cetățenii români care se află în Grecia, având în vedere că autoritățile elene au anunțat că în zilele următoare va crește riscul de incendii, odată cu temperaturile ridicate, lipsa precipitaţiilor, umiditatea redusă și creșterea intensității vântului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Bolojan a anunțat: Concediu fără plată sau se trece la disponibilizări? Cine decide

Premierul Ilie Bolojan spune că instituțiile publice vor decide singure dacă fac disponibilizări sau dacă vor lăsa bugetarii în concediu forțat.

Ilie Bolojan a declarat că fiecare instituție va trebui să decidă cum se încadrează în bugetul de funcționare și să aleagă dacă va tăia salarii, dacă va reduce personalul sau dacă va apela și la concedii forțate.

„Nu există o rețetă unică pentru a ține cheltuielile sub control și a le reduce cu o pondere responsabilă.

Fiecare primărie și șef de CJ va avea mai multe instrumente la dispoziție pe care le poate folosi pentru a-și ține cheltuielile sub control.

Nu faci angajări, nu dai toate sporurile la maxim când știi că nu ai bani de salarii până la finalul anului.

Asta e răspunderea ta, nu te forțează nimeni să te duci la maxim. Constatând că ai nevoie de tot personalul poți să recurgi și la o astfel de situație și atunci toată lumea va reveni la programul normal.

Fiecare instituție are obligația să se încadreze în bugetele pe care le va primi”, a spus premierul.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ALERTĂ METEO: Cod Portocaliu de temperaturi extreme în județul Sibiu

ANM a emis o avertizare Cod Portocaliu valabilă pentru județul Sibiu și jumătate de țară începând de vineri dimineața.

Avertizarea va intra în vigoare vineri dimineața la ora 10 și va fi în vigoare până sâmbătă la ora 10.

În Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și jumătatea vestică a Munteniei valul de căldură se va intensifica, va fi caniculă, disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime se vor încadra între 37 și 40 de grade, iar în Oltenia, sudul Banatului, local în Muntenia minimele nu vor coborî sub 20 de grade,
caracterizând o noapte tropicală.

Valul de căldură se va restrânge sâmbătă spre jumătatea sudică a țării, iar duminică se va intensifica din nou în toate regiunile.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Aproape 650 de călătorii în prima zi de transport metropolitan Sibiu. Care a fost cel mai utilizat traseu

1 iulie 2025 a fost prima zi în care autobuzele Tursib au operat pe primele 5 trasee ale sistemului de transport metropolitan Sibiu care asigură legătura din Municipiul Sibiu și comunele Poplaca, Cristian și Roșia.

“Conexiunea transportului public cu aceste 3 comune este prima etapă a extinderii transportului public în zona metropolitană. În prima zi de operare, pe cele 5 trasee s-au înregistrat un număr de aproape 650 de călătorii.

La finalul lunii august vor sosi în Sibiu încă 30 de autobuze electrice achiziționate de Primăria Sibiu pentru transportul metropolitan.

După recepționarea acestora și îndeplinirea formalităților pentru circulație, aceste mijloace de transport ne vor permite să începem operarea și pe restul traseelor ce conectează celelalte localități care fac parte din ADI Transport Metropolitan: orașele Cisnădie și Ocna Sibiului și comunele Rășinari, Sadu, Slimnic, Șelimbăr, Șura Mică și Șura Mare”, a precizat primarul Astrid Fodor.

Cifrele primei zile au fost centralizate:

•Cel mai utilizat traseu a fost cel dintre comuna Cristian și Aeroport, înregistrându-se 272 de călători.

•Traseul comuna Poplaca – Valea Aurie a fost utilizat de 245 de pasageri

•Pe traseul dintre Roșia și Irmes au circulat 105 persoane

•Pe ruta Cornățel – Daia s-au înregistrat 24 de călători

Traseele pe care circulă autobuzele în zona metropolitană în această primă etapă:

•Traseul 500 (Poplaca – Valea Aurie)

•Traseul 510 (Cristian – Aeroport)

•Traseul 520 (Roșia – Irmes)

•Traseul 521 (Roșia – Cornățel – Irmes)

•Traseul 525 (Cornățel – Daia DJ 106-2)

Informații despre programul de circulație, trasee și stații, găsiți pe https://tursib.ro/trasee sau direct în aplicația Sibiu Bus.

Și sistemul de ticketing s-a modificat de la 1 iulie, introducându-se biletul pentru zona metropolitană. Au fost astfel create 2 zone tarifare:

•Zona 0 – Municipiul Sibiu

•Zona 1 – Cristian, Roșia, Poplaca.

Concret, aparatele contactless din autobuze au fost actualizate, introducându-se aceste 2 zone tarifare, lucrându-se în prezent și la actualizarea aplicației Sibiu Bus și a portalului tursib.ro.

Astfel, cei care călătoresc în Municipiul Sibiu vor selecta butonul URBAN, iar cei care utilizează transportul public în afara Sibiului vor selecta butonul METROPOLITAN.

În acest moment, locuitorii celor 3 comune pot achiziționa titlurile de călătorie prin următoarele modalități:

Agențiile Tursib (plată cash/card bancar);

Aparatele contactless din autobuze (plată card bancar);

Colaboratori din comune (plată cash/card bancar).

Tipurile de titluri de călătorie valabile pentru zona metropolitană:

Bilet 75 de minute – 5 lei (valabil 75 de minute în Municipiul Sibiu și cele 3 comune);

Legitimație zilnică – 10 lei (valabilă 1 zi în Municipiul Sibiu și în una dintre cele 3 comune);

Abonament săptămânal – 34 lei (valabil 7 zile în Municipiul Sibiu și în una dintre cele 3 comune);

Abonament 30 de zile nominal – 130 lei (valabil 30 de zile în Municipiul Sibiu și în una dintre cele 3 comune);

Abonament 30 de zile nenominal – 180 lei (valabil 30 de zile în zona 0 și în una dintre cele 3 comune).

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Cine este noul șef ANAF, care va lupta cu evaziunea fiscală

Adrian Nicuşor Nica este noul preşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), decizia de numire, semnată de premierul Ilie Bolojan, fiind publicată miercuri în Monitorul Oficial.

Adrian Nicuşor Nica o înlocuieşte în această calitate pe Nicoleta Mioara Cîrciumaru, eliberată de la conducerea ANAF prin decizie a premierului.

Nica a deţinut funcţia de şef al Corpului de control al prim-ministrului, fiind numit în funcția de conducere a Corpului de Control în ianuarie 2024, de către fostul premier Marcel Ciolacu.

Numirea la ANAF reprezintă o revenire într-o instituție în care Nica a mai activat, în trecut conducând Direcția Mari Contribuabili – una dintre cele mai importante structuri din cadrul agenției.

Cariera sa în administrația publică include și o etapă în cadrul Ministerului Transporturilor, iar în perioada 2015–2024 a activat la Hidroelectrica, unde a ocupat poziția de șef al departamentului de control.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ilie Bolojan către angajații din Sănătate: Nu au niciun motiv să facă grevă

Premierul Ilie Bolojan a declarat că angajații din sănătate nu au niciun motiv să facă grevă, deoarece reducerile din ultima vreme nu le vor afecta veniturile salariale.

Bolojan a spus că astăzi sau vineri va avea întâlniri cu reprezentanții sindicatelor.

Premierul a spus că angajații din Sănătate nu au niciun motiv să recurgă la forme de protest.

„Cei din sănătate nu au niciun motiv să facă grevă pentru că nu le sunt afectate veniturile salariale.

Există doar personalul TESA căruia îi este afectat sporul de condiții vătămătoare. Nu există niciun motiv să facă grevă angajații din sănătate.

Am avut un contact cu sindicatele, joi sau vineri ne vom vedea pentru a discuta propunerile lor.

Dacă sunt propuneri pertinente, cu siguranță avem câteva zile să le analizăm și dacă pot fi integrate, nu văd de ce nu ar putea fi acceptate„, a spus premierul Ilie Bolojan într-o conferință de presă la Palatul Victoria.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

După ce s-a produs nenorocirea de la Praid, directorului Salrom i-a fost mărit salariul la 38.000 de lei

Radu Miruţă ministrul Economiei, spune că directorului societăţii Salrom i-a fost mărit salariul de la 32.000 de lei la 38.000 de lei, la puţin timp după tragedia de la Praid.

Decizia de mărire a fost luată de Adunarea Generală a Acţionarilor.

„Vă dau un exemplu de la Ministerul Economiei, unde sunt de câteva zile. Ministerul Economiei este acel minister cu foarte multe companii de stat.

A doua sau a treia zi după ce s-a întâmplat tragedia de la Praid, când întreaga Românie era îngrijorată, erau acolo forţele statului român care încercau să limiteze impactul, directorului Salrom i-au mărit salariul. 38.000 de lei de la 32.000, pe 28 mai 2025”, a declarat ministrul Economiei, Radu Miruţă, miercuri seară, la B1 TV.

El a precizat că decizia majorării salariului directorului de la Salrom SA a fost luată în Adunarea Generală a Acţionarilor.

„Adunarea Generală a Acţionarilor a decis mărirea acestei indemnizaţii. Doar bucata fixă, că mai au şi o bucată variabilă”, a precizat ministrul Economiei.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

VIDEO: Directorul Muzeului Astra în fața angajaților. „Rup munții dacă vă am lângă mine. Nu vreau să se atingă nimeni de un leu din salariul vostru”

Ciprian Ștefan, directorul Muzeului Astra Sibiu, și-a strâns colegii de muzeu, miercuri, și i-a asigurat că va fi alături de ei, în condițiile în care sunt anunțate tăieri și măsuri de austeritate.

„Apelul ASTRA la solidaritate cu cultura română prin performanță.

Când nu e subminată sistematic chiar de cei care o conduc, cultura produce oameni. Adică aptitudini, competențe, abilități, caractere. Guvernele au dus atât cultura, cât și educația în precaritate, dezbinare, confuzie, depresie.

Lucrătorii culturali au fost, ca și cei din educație, constant umiliți, sufocați, ținuți într-un prizonierat de precaritate, neputință și frică.

O dată în plus, ei sunt primii de la care „se taie”, ei sunt scoși în fața națiunii ca fiind privilegiați, profitori, evazioniști, hoți.

Ei, cărora li se aruncă de 35 de ani ceva mărunțiș, cât să nu moară de foame, dar cu care să păstreze și să pună în valoare un patrimoniu uriaș, așezându-l la loc de cinste în peisajul cultural internațional.

Nu veți stimula niciodată performanța în sistemul public sancționând tocmai instituțiile perfomante.

Dimpotrivă: veți adânci sentimentul de neputință al celor care demonstrează că pot duce, prin eforturi colosale, un sistem cronic subfinanțat la cele mai înalte cote de calitate profesională și recunoaștere națională și internațională.

Numiți orice premiu european pentru patrimoniu – și e foarte posibil ca Muzeul ASTRA să-l fi luat. Iar dacă nu l-a luat încă, e pe lista scurtă a nominalizaților pentru edițiile viitoare.

În primul rând sunt premiile României, așezându-o ca țară pe tabloul principal al culturii de calitate, al dezvoltării prin cultură, la nivel european.

Suntem conștienți de perioada dificilă prin care trece România, ne străduim cu resurse limitate să fim solidari, dar ne-am bucura să vedem că performanța este apreciată nu doar la nivel declarativ, sperând în continuare că într-o bună zi să fie recompensată.

În aceste condiții, Muzeul ASTRA lansează următorul apel public – în egală măsură un manifest pentru spiritul ASTRA și un apel pentru solidaritate cu cultura română.

Adresat nu doar oamenilor, care au arătat deja că știu să fie solidari cu cultura română – ci în primul rând guvernanților, care sperăm (și de data asta) să nu fie ostili culturii pe care ar trebui s-o administreze. Și cu care mult prea rar au fost solidari.

Apelul ASTRA

Construit pentru patrimoniu, Muzeul ASTRA a devenit el însuși patrimoniu. Conservând patrimoniul României, a devenit patrimoniu universal.
Muzeul ASTRA. Patrimoniul nostru sunt oamenii!

Europa se recunoaște întreagă în spiritul ASTRA – fiindcă în patrimoniul românesc al ASTREI se oglindește umanitatea europeană întreagă.

Patrimoniul nostru sunt milioanele de oameni care ne vizitează de ani de zile. Zecile de milioane de oameni care au construit obiectele și tradițiile pe care le conservăm, le punem în valoare și prin care demonstrăm că pot aduce dezvoltare locală.

Muzeul ASTRA. Patrimoniul nostru e umanul integral!

„Prin dificultăți către astre” – spune dictonul fondatorilor noștri. Vom merge și acum la fel: prin greutățile de azi către ASTRA de mâine. Fiindcă nimic nu poate lua Muzeul ASTRA de lângă oameni.

Oricât de aspre au fost vremurile, n-au putut opri spiritul uman. Oricât de aspre vor fi vremurile, nu vor putea opri spiritul ASTRA.
Spiritul ASTRA. Patrimoniul nostru e omul!

Vă invităm, așadar, să fiți solidari cu Muzeul ASTRA. Și cu întreaga cultură română. Care, gestionând un enorm patrimoniu uman, produce oameni.

Nu tăiați așadar din cultură! Fiindcă, de fapt, tăiați astfel din oameni…

Muzeul ASTRA. Lăsați oamenii să vină la noi!

Muzeul ASTRA. Facem umanitatea bine!”, este mesajul postat pe pagina oficială a Muzeului Astra.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Gușterland va fi gata peste mai puțin de un an. Cum va arăta

Peste mai puțin de un an, sibienii și vizitatorii Sibiului vor avea un nou loc de aventură: Complexul pentru agrement și ecoturism Gușterland.

Primarul Astrid Fodor și directorul general al ADR Centru, Simion Crețu au semnat contractul de finanțare din fonduri europene nerambursabile pentru amenajarea zonei de agrement și ecoturism Gușterland.

Aceste resurse au fost obținute în cadrul Programului Regiunea Centru, pe o linie dedicată exclusiv proiectelor de dezvoltare urbană prin regenerarea spațiilor publice, punerea în valoare a patrimoniului, a infrastructurii culturale și a potențialului turistic.

Complexul pentru agrement Gușterland va schimba felul în care petrecem timpul liber în Sibiu și, implicit, calitatea vieții.

Este un proiect amplu, amenajat pe o suprafață extinsă, de 33 ha, și cu dotări complexe – de aceea valoarea totală a investiției se ridică la 103 milioane de lei.

Din această sumă, aproape 93 de milioane de lei i-am obținut acum din fonduri europene nerambursabile, ceea ce înseamnă că din bugetul local vom asigura doar diferența, de 10 milioane de lei.

Lucrările, în curs, sunt deja executate în proporție de 48% și vizăm inaugurarea în primăvara anului 2026.

Termenul de execuție a fost întârziat de o intervenție neprevăzută, solicitată de societatea de electricitate DEER Brașov, care a presupus o soluție tehnică nouă și lucrări mult mai complexe, ce presupun îngroparea unei importante linii electrice aeriene de înaltă tensiune care traversează momentan amplasamentul.

Profit de moment să mulțumesc, în numele sibienilor, tuturor instituțiilor avizatoare care au avut un aport în obținerea documentelor necesare implementării proiectului”, a precizat Astrid Fodor, primarul Sibiului.

„Dezvoltarea urbană cu susținere financiară din surse nerambursabile a fost folosită de autoritățile publice ale municipiului Sibiu într-o manieră care a răspuns nevoilor sibienilor ținând cont de o prioritizare riguroasă.

Asta reiese din analiza modului în care au fost folosite finanțările nerambursabile disponibile în perioadele de programare 2007 – 2013, 2014 – 2020 și în cea de acum 2021 – 2027 […]

Prin proiectul al cărui contract de finanțare l-am semnat acum, 33 de hectare de teren nevalorificat vor fi transformate într-un nou parc pentru sănătatea și agrementul localnicilor, completând oferta culturală și turistică a orașului cu diversificarea posibilităților de agreement”, spune Simion Crețu, director general al ADR Centru.

Lucrările de amenajare a Complexului sunt executate de firma CON-A.

Din iulie 2024, de când s-a deschis șantierul, și până în prezent, s-a lucrat la amenajarea zonei de parcare și a drumului de mentenanță, la construcția clădirii multifuncționale, amenajarea garajului pentru sănii, crearea traseului pentru biciclete și a celui pietonal, precum și la instalarea sistemului de iluminat public în mai multe arii ale Complexului.

De asemenea, s-a lucrat la traseul pentru sania de vară și la pârtia pentru schi și tubing. O lucrare mai deosebită este construcția turnului de aventură, pentru care s-au turnat fundațiile și a cărui structură este finalizată.

Ce va oferi Complexul Gușterland celor care îl vor vizita:

•O instalație tip sanie de vară, funcțională în orice sezon, cu o lungime de aproximativ 1,6 km
•O pârtie de schi și tubing pe suprafață sintetică și o lungime de 170 m, dedicată în primul rând celor care învață să schieze
•Două linii de tiroliene, fiecare cu grad diferit de dificultate, având o lungime de 294 m
•O clădire multifuncțională de tip modular, cu o suprafață utilă de 571 mp. La parter aceasta va cuprinde birouri, un punct de vânzare a tichetelor, un centru pentru închirierea materialelor sportive și un punct de informare. La etaj va fi amenajată o zonă de socializare și o terasă panoramică.
•Două zone de popas turistic, una în zona pârtiei de schi și tirolienei, iar cealaltă lângă locul de joacă. Acestea vor fi dotate cu foișoare pentru relaxare.
•Spații de joacă pentru copii, inclusiv un turn de aventură
•Terasă panoramică cu plase de relaxare în zona Turnului Falkenhayn pe o suprafață de aproximativ 1000 mp
•Parcare tip park & ride cu aproximativ 300 de locuri, 5 stații de încărcare a vehiculelor electrice și alte 5 stații de încărcare pentru biciclete sau trotinete electrice. Parcarea va fi situată pe strada Salcâmilor și va avea un sistem de acces digital.
•Traseu pentru biciclete cu o lungime de peste 3 km, cu o suprafață naturală, din pietriș stabilizat, de-a lungul căruia se vor amenaja și spații laterale de repaus.
•Un traseu pietonal pentru accesul în zona Turnului Falkenhayn cu o lungime de 750 de metri, pe care se vor planta arbori din specii cu coronament bogat, care să ofere umbră pe termen lung.

Întreaga zonă va fi dotată cu coșuri de gunoi, bănci și cișmele cu apă potabilă. Proiectul include și un sistem de supraveghere video, hotspot-uri Wifi, precum și iluminat public ecoeficient și un sistem integrat de ticketing și control acces.

De asemenea, se vor instala indicatoare de semnalizare și orientare.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.