Acasă Blog Pagina 751

FOTO/VIDEO: Șofer de 85 de ani, mort pe Valea Oltului. Mașina pe care o conducea s-a izbit violent de un TIR

O persoană a murit şi o alta a fost rănită în urma unui accident în care au fost implicate un autotren şi un autoturism.

Tragedia s-a produs luni dimineaţă, pe DN7, în judeţul Vâlcea, în zona localităţii Milcoiu.

”Pe DN 7, la kilometrul 162+200 metri, în zona localităţii Milcoiu, judeţul Vâlcea, traficul rutier este blocat pe ambele sensuri de deplasare, pentru a permite desfăşurarea intervenţiei la locul producerii unui accident rutier, în care au fost implicate un autotren şi un autoturism”, a anunțat Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române.

Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean Vâlcea, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 85 de ani, din Râmnicu Vâlcea, a intrat în coliziune cu un TIR condus de un tânăr de 27 de ani, din județul Ilfov.

În urma impactului violent, șoferul autoturismului a decedat pe loc, iar o pasageră aflată în același autovehicul a suferit răni grave, fiind transportată de urgență la spital.

În urma impactului, şoferul autoturismului a murit, iar un pasager a rost rănit, fiins preluat de ambulanţă şi transportat la spital.

Pentru sensul de deplasare dinspre Râmnicu-Vâlcea spre Curtea de Argeş, circulaţia rutieră a fost deviată pe DN 73C.

S-au deplasat de urgență la locul evenimentului rutier forțe din cadrul Detașamentului de Pompieri Râmnicu Vâlcea, cu o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD.

Echipajele operative sosite la fața locului au constatat că în accidentul rutier sunt implicate un autocamion și un autoturism, iar 2 persoane aflate în autoturism sunt încarcerate.

Au fost descarcerate rapid cele 2 persoane și au fost predate, inconștiente echipajelor medicale“, a transmis ISU Vâlcea.

SURSĂ FOTO: seintamplainvalcea.ro

SURSĂ VIDEO: Gazeta de Sud

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Situație aberantă: unii medici au eliberat 200-300 de concedii medicale pe zi

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, a declarat duminică la postul B1 TV că există medici care au eliberat 200-300 de concedii medicale pe zi.

El a spus că a demarat acțiunea de control întrucât datele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate au reliefat „o creștere aberantă” a concediilor medicale „exact înaintea zilelor libere, 1 Mai, 1 Iunie, zilelele de sărbători legale, acele zile când se fac acele punți între două sau trei zile libere, o creștere care nu respectă un trend, dacă doriți, trend care există în cursul anului în mod obișnuit”, scrie HotNews.

„Văzând acest grafic, care nu arată în regulă, sau nu păstrează un trend normal, am dispus acest corp de control.

El este împărțit în două categorii, misiunea de control. În prima parte s-a făcut o analiză informatică și se lucrează în continuare, din sistemul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, urmând apoi să verificăm la fața locului acolo unde există situații, mă rog, nelalocul lor”, a explicat Alexandru Rogobete.

Noul ministru al Sănătății a mai spus că au fost descoperite cazuri de medici care au eliberat 200-300 de concedii medicale într-o singură zi.

„Am identificat anumiți medici care au eliberat în jur de două-trei sute de concedii medicale pe zi, or fizic nu este posibil acest lucru.

Pentru că un concediu medical nu este doar un document pe care îl completează un medic sau asistenta medicală.

El are în spate un control medical, investigații, diagnostice ș.a.m.d.”, a adăugat ministrul Alexandru Rogobete.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Studenții și elevii au protestat din cauza reducerii burselor

Peste 400 de studenți au protestat, duminică, în București. Manifestația a început în Piața Universității și a continuat în Piața Victoriei.

Ei și-au exprimat nemulțumirile față de modul în care prin programul de guvernare ar urma să se reducă valoarea valoarea burselor.

Tinerii au spus că fondul de burse al fiecărei universități va fi redus cu 40%, iar asta ar face ca numărul studenților care primesc burse sociale, dar și burse de merit, să fie mult mai mic.

Aceștia venit cu pancarte și fluiere, si se s-au îndreptat spre Piața Victoriei, locul unde a continuat această manifestație.

Ei spun că valoarea minimă a unei burse sociale este de 925 de lei și că se tem că unii dintre ei vor pierde și bursa de merit, chiar dacă au o medie bună.

A fost a treia acțiune a lor din ultimele zile, după ce ministrul Educației și premierul au anunțat că sistemul de acordare a burselor va fi reformat, iar bugetul aferent va fi diminuat.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Evaziunea fiscală, amenințare și risc la adresa securității naționale. Nicușor Dan a convocat CSAT

Nicușor Dan a convocat pentru astăzi prima ședință a Consiliului Suprem de Apărare a Țării de când a devenit președintele României.

Pe ordinea de zi a ședinței CSAT, care va avea loc la ora 12:00, sunt incluse subiecte importante cum ar fi:

-stadiul și perspectivele conflictului din Ucraina în urma agresiunii ilegale și nejustificate a Federației Ruse; implicații pentru România;

-forțele și mijloacele armate ale României ce pot fi puse la dispoziție pentru participarea la misiuni și operații în afara teritoriului statului român în anul 2026;

-informare privind fenomenul evaziunii fiscale, ca amenințare și risc la adresa securității naționale;

-informare privind situația creată ca urmare a inundării Salinei Praid; implicații pentru comunitate și mediul înconjurător;

-activitatea desfășurată de către Directoratul Național de Securitate Cibernetică în anul 2024 și principalele obiective pentru anul 2025.

În cadrul ședinței Consiliului vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale, a informat Administrația Prezidențială.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Măsuri de austeritate în atenția lui Ilie Bolojan. Se vor discuta săptămâna viitoare

Săptămâna viitoare va fi una extrem de importantă în contextul măsurilor de austeritate care vor fi decise de Guvernul Bolojan.

Ilie Bolojan a vorbit despre reducerea cheltuielilor statului, printre altele prin reducerea sporurilor, reorganizarea companiilor de stat și de reașezarea TVA.

De altfel, un prim pas a fost făcut, iar Guvernul a redus chiar vineri componența unui comitet și salariile membrilor acestuia.

Știrile TVR au prezentat principalele măsuri care ar urma să fie adoptate pe parcursul zilelor următoare.

Reducerea sau eliminarea primelor sporuri. Luni, Consiliul Economic și Social discută ordonanța de urgență prin care se reduc primele sporuri ale bugetarilor, iar proiectul ar putea fi aprobat în prima ședință de guvern. Premierul s-a referit deja la bugetarii care iau spor de antenă doar pentru că lucrează la un calculator.

Numai eliminarea sporului de condiții vătămătoare aduce statului, într-un an, economii de peste două miliarde și jumătate de lei.

-în privința sporului pentru lucrul cu fonduri europene, premierul a spus că nu e de acord ca atât de mulți angajați să primească 50% în plus la salariu doar pentru că lucrează la proiecte cu bani europeni.

„Sporul de fonduri europene crește salariul cu 50%, este legat de numărul de ore lucrate. Dar avem situații când pierdem fonduri, orele sunt făcute, dar proiectul nu se termină.

Absorbția de fonduri europene înseamnă un aspect corect al celor care lucrează – o componentă va fi legată de perfomanță”, a spus premierul.

Plafonarea indemnizațiilor și stabilirea unor măsuri de eficientizare a activității. Guvernul a exemplificat în prima ședință cu reorganizarea unui comitet de la 17 persoane la cinci, iar salariile lor au scăzut de la 4.000 de euro la 1.000

Reducerea și reorganizarea burselor pentru elevi și studenți. „Am dezvoltat un pachet de burse pentru elevi care a ajuns de la 178 de milioane la 4 miliarde de lei. Sunt bune bursele, dar plătim un miliard de euro”, a spus premierul Bolojan.

Reducerea și reorganizarea burselor pentru elevi și studenți. Premierul: Am dezvoltat un pachet de burse pentru elevi care a ajuns de la 178 de milioane la 4 miliarde de lei. Sunt bune bursele, dar plătim un miliard de euro.

Suspendarea noilor proceduri de licitații sau întreruperea celor pentru care nu s-au depus oferte, în așa fel încât să se poată prioritiza proiectele

Un calcul corect al aparatului public – se referă la reducerea posturilor din administrație. Un prim exemplu a fost dat de reducerea numărului de posturi de la Senat și Camera Deputaților.

Reașezarea TVA la două praguri: Foarte probabil TVA va fi reașezată la două praguri, pe care le anunțăm săptămâna viitoare.

E foarte posibil ca Guvernul să propună creșterea accizelor, care țin de alcool, de exemplu, a mai anunțat Ilie Bolojan.

Eficientizarea RAAPPS – Premierul a dat exemplul unor contracte păguboase pentru RAAPPS, cum ar fi cel al unei bănci care a închiriat un sediu cu zeci de mii de euro de la un intermediar care îl avea, la rândul lui, de la RAAPPS.

Taxarea suplimentară a jocurilor de noroc

Accesarea fondurilor europene care înseamnă intrări de capital care reechilibrează bugetele: Accesarea lor înseamnă intrări de capital, economie care se dezvoltă, locuri de muncă, condiții mai bune și credibilitate pe piețele internaționale. Efortul va fi pe componenta de investiții și de îndeplinire jaloane.

Pensionarea să se facă la o vârstă normală de pensionare

Reforma companiilor de stat, Ilie Bolojan: Până săptămâna viitoare vom inventaria toate aceste companii și am condiționat aprobarea bugetelor lor de indicatori de performanță, reducerea numărului de membri în CA-uri și plafonarea indemnizațiilor

Reforma autorităților finanțate de stat din subordinea Guvernului: Ilie Bolojan: Inventariem tot ceea ce înseamnă comitete, comisii, le-aș numi sinecuri și în fiecare ședință de guvern vom ataca această zonă.

Găsirea unei soluții pentru subfinanțarea Casei de Sănătate – Ilie Bolojan: Analizăm extinderea bazei de contribuabili, prin reducerea unor excepții, și prin aplicarea acestei contribuții la pensiile mai mari.

Investiții. Premierul a spus că se derulează negocieri importante cu Comisia Europeană, astfel încât proiectele care pot fi finalizate până anul viitor să rămână pe PNRR, iar cele care nu, să rămână pe finanțarea națională.

Impozitele pe persoană fizică – Ilie Bolojan: Mai avem jaloane de la începutul anului viitor, de ex impozitele persoanelor fizice vor fi reașezate, mărite, astfel încât calculul lor să se facă după valoarea de pe piață.

De anul viitor va fi majorat impozitul pe capital, pe dividende.

Reducerea programelor de Mediu, începând cu Rabla

Creșterea veniturilor prin îmbunătățirea colectării taxelor, combaterea evaziunii, eliminarea excepțiilor.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Restricții în furnizarea apei pentru două localități din județ din cauza consumului ridicat

Locuitorii din Șeica Mare și Boarta vor beneficia de apă potabilă după un program stabilit de operatorul Apa Târnavei Mari Mediaș.

Întrucât consumul apei de la rețeaua publică în alte scopuri decât cele potabile și menajere: apă pentru băut, igienă corporală și igiena locuinței, depășește cu mult capacitatea de lucru a Stației de Tratare Șeica Mare, Compania Apa Târnavei Mari este nevoită să instituie un program de restricționare a furnizării apei în localitățile Șeica Mare și Boarta.

„În ciuda apelurilor noastre consumul apei de la rețeaua publică a rămas în continuare la un nivel ridicat, astfel că se va institui următorul program de restricție:

  • astăzi 29.06.2025 se întrerupe furnizarea apei potabile de la ora 17:00;
  • mâine 30.06.2025 se va furniza apă potabilă în intervalele orare 05:00 – 08:00 și 16:00 – 18:30 și se va continua astfel, în funcție de evoluția rezervelor de apă și consumul înregistrat la nivelul comunei, până când se va putea relua furnizarea apei potabile în condiții depline de siguranță.

Astfel, furnizarea apei potabile va fi restricționată zilnic, pentru o perioadă nedeterminată, cu excepția intervalelor orare menționate, aplicabilitatea acestui program depinzând total de gradul de înțelegere a populației pentru folosirea rațională a apei potabile doar în scopul pentru care este destinată (consum uman, igiena personală și igienizarea locuințelor)”, a transmis Apa Târnavei Mari.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Elena Udrea a fost operată de urgență

Elena Udrea a fost operată, duminică, la Spitalul Judeţean de Urgenţă Ploieşti, ea aflându-se acum la terapie intensivă.

Potrivit unor surse, ea ar fi primit diagnosticul de colecistită acută litiazică.

Operaţia a decurs bine şi fostul ministru rămâne sub observaţie medicală, au arătat sursele citate.

Elena Udrea a fost preluată, duminică dimineaţă, cu ambulanţa de la Penitenciarul Târgşor, fiind dusă la spital din cauza unor dureri abdominale.

Fostul ministru al Turismului Elena Udrea se află în Penitenciarul Târgşor pentru a-şi ispăşi pedeapsa în dosarul „Gala Bute”.

Judecătoria Ploieşti este aşteptată să se pronunţe, în data de 1 iulie, asupra cererii de liberare condiţionată a Elenei Udrea.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

,,Soacra lui Celentano”, prezentă la FITS: „Să vă bucurați de Sibiu, să vă bucurați de FITS…”

„Celentanooo!!!” Această exclamație răsună foarte des din televizoarele românilor de pretutindeni. Odată cu Festivalul Internațional de Teatru din Sibiu am avut ocazia să aud pe viu glasul celei care de ani de zile îi dă viață soacrei lui Celentano, din „Las Fierbinți”.

Pe Mirela Nicolau am întâlnit-o la o librărie cunoscută din Sibiu. Mă tot uitam la aceasta: să fie ea, să nu fie… Avea aceeași expresie gravă din „Serialul nostru național”, dar când am întrebat-o dacă e chiar ea, chipul i s-a luminat și și-a scos la iveală latura jucăușă ce o caracterizează cu adevărat. Am întrebat-o dacă dorește să facem o poză, apoi un interviu. A acceptat ambele propuneri. Doar că m-a rugat să am puțină răbdare, pentru că trebuia să se vadă cu nepoata.

M-am dus acasă, stând geană pe telefon, așteptam să primesc un mesaj de la actriță. Și l-am primit. Ne-am întâlnit în părculețul învecinat străzii Arhivelor. Am întrebat-o pe Mirela Nicolau al câtelea an este de când participă la Festivalul Internațional de Teatru din Sibiu. „A… Al multelea an”, îmi răspunde râzând actrița. „Nu pot veni în fiecare an deoarece am alte obligații, cu teatrul, cu alte proiecte. Până nu demult luam concediu pe 15 iulie, acum am venit cu copiii, dar n-am fost la teatru deloc în acest sezon. Am stat cu familia (fiica mea, ginerele si nepoata mea de 4 ani) și am privit manifestările de stradă”.

Mai vine la Sibiu ca să vadă spectacole

Trei zile a stat actrița în Sibiu. Nu vine prea des în orașul nostru. Făcea vizite în Sibiu mai demult, pe vremea lui Ceaușescu, când avea deplasări cu teatrul. Iar acum câțiva ani a fost prezentă și în FITS, cu spectacole. Dar îi place Sibiul și vine, destul de rar, ce-i drept, să vadă spectacole. „Am văzut Faust de două ori, și cu Ilie Gheorghe și cu Miklós Bács. Este un oraș plăcut, în care îți face plăcere să stai, să te plimbi, este foarte pitoresc”, îmi spune Mirela Nicolau.

De când e în Sibiu, a tot abordat-o lumea pe stradă, să facă poze cu ea. Actriței i se pare Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu o idee bună, care a crescut foarte mult de la an la an. Iar cu directorul festivalului, Constantin Chiriac, a fost colegă, acesta fiind cu doi ani mai mare în facultate. Cu actorul Marian Râlea a fost coleg de generație (chiar de grupă, în facultate). „Nu am povești din Institut (la vremea aceea se numea Institutul de Arta teatrală si Cinematografică I.L. Caragiale), atunci nu te gândești la povești, atunci le trăiești”, îmi mărturisește Mirela Nicolau. Dintre actorii din Sibiu, Mirela Nicolau o admiră pe Ofelia Popii, deși nu o cunoaște personal. „Mi s-a părut absolut extraordinară în Faust, este un nume care înseamnă ceva pentru Sibiu”.

„Este mai greu să joci comedie, decât dramă”

O întreb pe actriță dacă nu a primit o patalama de actor de comedie, după rolul soacrei lui Celentano. „Pe vremea noastră se făcea o școală foarte dură, stăteam și opt ore la repetiții, în fiecare zi. Nu plecam nici când terminam partea noastră, stăteam să prindem și de la colegi. Acest lucru ne-a ajutat să ne dezvoltăm ca actori. Să poți juca Shackespeare, Caragiale, într-un film contemporan, acest lucru înseamnă să fii actor. Și eu pot juca dramă. Am fost la clasa lui Marin Moraru și pot să-ți spun cu mâna pe inimă că deși i se dădeau roluri comice, era extraordinar și ca actor de dramă. Este mai greu să joci comedie, decât dramă. Comedia presupune o cheie pe care trebuie să o ai, să o prinzi. E mai greu să faci oamenii să râdă, decât să plângă. Suntem actori, iar în momentul în care faci un personaj, trebuie să găsești în tine tipologia respectivă, acesta este secretul”.

O echipă „cool”

După atâția ani de „Las Fierbinți”, Mirela Nicolau se simte ca la început. „Este o atmosferă extraordinar de plăcută la filmări! Absolut toată echipa este cool. Cred că și produsul este bun, dovadă că îl urmăresc oameni din toată lumea. Chiar m-a abordat o familie de români, plecată de 40 de ani în America, și mi-au spus: «Doamnă, vă rog, spuneți-ne că nu este așa în satul românesc, cum vedem noi în Las Fierbinți». Eu ce să le zic: «E chiar așa»?! Serialul este chiar mai îndulcit, ca să zic așa, și cu umorul și cu toate. Din păcate, eu nu am rude la țară, dar foarte multă lume care are nemuri în zonele rurale mi-a spus că viața de acolo este exact ca în Las Fierbinți. Serialul este foarte adevărat. Am văzut odată un Celentano în Fierbinți. Mergeam de la punctul unde mâncam până la rulotă, iar Văncică ne rugase să îi aducem mâncarea, era foarte obosit și a preferat să stea întins. Când am trecut cu mașina prin sat, am văzut un personaj familiar. Mi-am zis, Doamne, când o fi plecat omul asta, doar a zis că e obosit, mi s-a părut că era Celentano. Dar mi s-a părut, l-am găsit, pe Văncică al nostru, bine-mersi. În rulotă, acea persoană era altcineva care semăna cu personajul, îmi povestește Mirela Nicolau.

„De la cinci ani am vrut să fiu actriță”

„Actoria este o meserie foarte frumoasă, am iubit-o întotdeauna, de la cinci ani am vrut să fiu actriță. Am fost și încurajată de părinți, acest lucru m-a ajutat enorm. Predau la o școală de actorie pentru amatori maturi, în București, și foarte mulți dintre cei pe care i-am întâlnit ar fi vrut să practice actoria, dar ori nu au fost încurajați de părinți, ori au fost speriați că n-or să intre la facultate. S-au apucat de alte meserii, dar au rămas cu oarece regrete… În momentul în care ai prins microbul actoriei, îți rămâne”, afirmă actrița.

„Aplauzele dumneavoastră sunt cel mai mare premiu”

Spre finalul conversației, o rog pe Mirela Nicolau să transmită un mesaj cititorilor noștri: „Să vă bucurați de Sibiu, să vă bucurați de FITS, să vă bucurați de Las Fierbinți, de actori, care pentru dumneavoastră joacă, iar aplauzele dumneavoastră sunt cel mai mare premiu!”

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Pr. Constantin Necula. Sfinții, oamenii care depășesc Istoria propriei vieți

Pe Sfinții Apostoli Petru și Pavel nu ai cum să nu-i iubești. Sunt parte din Iubirea dăruită de Mântuitorul Hristos fiecăruia dintre noi și omenirii ca întreg. Un întreg pe care-l fărâmițăm cu ură și indiferență, pe care-l ucidem cu o teribila culpă a autonomiei cu orice preț.

Nimic din ce ne învață Apostolii Petru și Pavel nu se împacă în valorile creștinismului de paradă ori al ideologiei în care oamenii sunt batjocoriți, nimic din iubirea lor nu mai pare că ne animă misiunile și împlinirile vocației noastre. Nimic egoist în ei. Deși plecaseră la drum cu un egoism teribil. Manifest la Petru fie pe apele învolburate ale Tiberiadei, fie la tulburătorul moment al arestării și judecării prime a Mântuitorului, la focul gărzilor din casa lui Caiafa. Iar în viața lui Pavel fusese prezent până în clipa drumului spre Damasc. Când Saul devine Pavel. Așa cum Chefa se împlinise ca Petru.

Îi înțeleg pe cei din epoca Bisericii primare. Era greu să te împarți al cui discipol te simți împlinit deși, știm asta acum, Domnul Hristos nu insistase pe o întâietate după cele ale lumii, ci în Duh, acolo unde primatul Îl împlinește Dumnezeu, iar nu omenitatea din noi. Unul e furtună, celălalt orbire. Unul e călcare pe ape în zorii Învierii, iar apele pe care calcă sunt lacrimile lui de pocăință. Celălalt e fugă spre Damasc, pentru a-L afla – ne tâlcuiește aceasta Gala Galaction cu o intuiție ce vine din lectura patristică – pe Hristos cel mort și se întâlnește cu Hristos Cel Înviat. Și unuia și celuilalt le vorbește Hristos. Le adresează chemarea la apostolie. Și le devine inspirație, prag de Împărăție și Cruce de mărturie.

N-ai cum să nu te miri de cât au muncit întru împlinirea Evangheliei. Cât au suferit și cât au biruit. Nu are cum firea omenească, doar prin ea, să împlinească o istorie umană precum a lor. Poate că aici este vederea harului prin care Dumnezeu i-a învrednicit. În această dilatare a timpului personal până la imposibil de închipuit. Un timp al Bisericii pe care o inspiră până astăzi. Al cărei mărturie sunt.

Duminica acesta, în general numită a 3-a după Rusalii, în care învățăm despre „grijile vieții” (Matei 6. 22-33), primește dezlegare iconică tocmai în prăznuirea acestor doi Apostoli care, realmente, schimbă lumea. Într-atât încât unii – Cioran era printre ei – îi văd drept fondatori ai creștinismului. Uitând Crucea în văgăuna Golgotei, neînvățând tocmai de la Petru și Pavel că fundamentul credinței este Învierea Domnului Hristos, că ei din Hristos își trag puterea propovăduirii, dinamica vieții și copleșitoarea iubire de Dumnezeu. Că prin ei suntem mai aproape de Împărăție.

O împărăție care depășește Istoria făcându-i și pe ei sfinți care o depășesc. Mereu pe când eram mic și nu știam citi am crezut că sunt doi frați gemeni. Nici acum, citind și rugând pe Dumnezeu să-mi ierte îngâmfarea gândului, nu-i văd astfel decât ca doi gemeni întru împlinirea vocației de a fi dincolo de Istorie oamenii Împărăției. Cu moartea pe moarte călcând!

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ultima zi de FITS. Un cer plin cu MULȚUMESC – spectacol cu drone, lumini și muzică

Ultima zi a festivalului include o conferință specială cu Bill Murray și Peter Bradshaw, Lumi noi – un spectacol cu Bill Murray, Faust, Un cer plin cu Mulțumesc – Spectacol Multimedia cu drone, lumini & muzică.

Conform tradiției, FITS prezintă în perioada festivalului, care anul acesta are loc între 20 și 29 iunie, FITSRecomandă – o rubrică informativă cu cele mai captivante spectacole ale zilei, astfel încât cei prezenți la Sibiu să poată face cele mai potrivite și inspirate alegeri.

Astfel, 29 iunie, ultima zi a festivalului, îi aduce în fața publicului pe Bill Murray și Peter Bradshaw în dialog cu Octavian Saiu, spectacolul Trăiască flamenco! de Manuel Liñán, Lumi noi – un spectacol cu Bill Murray, Jan Vogler, Vanessa Perez, Mira Wang, 7 ore diferență – un proiect de colaborare internațională între New Bulgarian University din Sofia și University of Michigan, SUA, o nouă reprezentaţie a spectacolului-fenomen, Faust, în regia lui Silviu Purcărete, și Un cer plin cu Mulțumesc – Spectacol Multimedia cu drone, lumini & muzică, la 23:45, în Piața Teatrului.

A zecea zi de festival înseamnă peste 10 țări, care prezintă peste 15 spectacole captivante, peste 10 spectacole outdoor gratuite. Cel mai ieftin costă numai 30 lei.

Sumarul zilei în cifre:

●Peste 10 țări prezintă spectacole captivante

●Peste 10 spectacole outdoor gratuite

●Cel mai ieftin bilet costă 30 de lei

Recomandările zilei de 29 iunie:

Bill Murray și Peter Bradshaw în dialog cu Octavian Saiu, Forumul Democrat al Germanilor (Sala Oglinzilor), 12:00

FITS Talks cu Marius Chivu – online, 13:00

Conferință specială. Octavian Saiu, Sala Oglinzilor, Forumul Democrat German, 14:30

Consultații poetice, Piața Huet, 15:00

7 ore diferență, partea I: Oamenii, New Bulgarian University, Facultatea de Litere și Arte – Sala CAVAS, 16:00

Trăiască flamenco!, Manuel Liñán, Centrul Cultural „Ion Besoiu”, 17:00

Sunetul muzicuței, Judy’s Harmonica Ensemble, Biserica Reformată Calvină, 17:00

LYSISTRATA, DRAGOSTEA MEA, Teatrul Național Satiricus I.L. Caragiale, Fabrica de Cultură – UniCredit – Sala Lulu, 18:00

IMPERIUM, Teatrul Avangardia, Teatrul GONG – Sala parter, 18:00

Lumi noi, Bill Murray, Jan Vogler and Friends Vanessa Perez & Mira Wang, Filarmonica de Stat Sibiu, 19:00

Prima Facie, Centrul Cultural LUMINA, Teatrul GONG – Sala etaj, 20:00 (Detalii)

7 ore diferență, partea II: Timpul prezent simplu, University of Michigan, Department of Theater and Drama, Facultatea de Litere și Arte – Sala CAVAS, 21:00

Faust, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, Fabrica de Cultură Unicredit, 22:00

Stăpânii focului, OneTwoMany, Piața Huet, 20:45 & 22:45

Un cer plin cu Mulțumesc – Spectacol Multimedia cu drone, lumini & muzică, WNU Studio, Piața Teatrului, 23:45

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, 842 de evenimente și 5000 de artiști din 82 de țări

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), unul dintre cele mai mari și importante festivaluri de teatru din lume, are loc anul acesta la Sibiu în perioada 20 iunie – 29 iunie, tema ediției cu numărul 32 fiind MULȚUMESC. FITS 2025 are 842 evenimente incluse în program și așteaptă peste 5000 de artişti din 82 de țări.

Tema din acest an – MULȚUMESC – reprezintă legătura între generozitate, bucurie, puterea de a dărui, emoție și relația dintre artiști și public, mijlocită de toți cei care contribuie la susținerea acestui miraculos proces.

Aplicația FITS include toate evenimentele programate în cadrul ediţiei din acest an şi permite personalizarea programului şi multe alte facilități. Aplicaţia FITS poate fi descărcată gratuit atât în Google Play, pentru Android, cât și în AppStore, pentru iOS.

Informații în timp real legate de FITS sunt disponibile pe conturile de Facebook, Instagram, TikTok, precum și pe Newsletterul FITS: fitsibiu.substack.com.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Nenorocire în Vâlcea. Două persoane au ars de vii după un accident

Un grav accident rutier s-a produs pe raza municipiului Râmnicu Vâlcea, duminică dimineața, soldat cu două persoane carbonizate.

În timpul unei acțiuni desfășurate de polițiștii din cadrul Poliției municipiului Râmnicu Vâlcea, un autoturism a fost înregistrat de aparatul radar circulând cu viteza de 185 km/h pe bulevardul Dem Rădulescu.

Conducătorul auto nu a oprit la semnalele regulamentare ale polițiștilor, continuând deplasarea.

„Echipajul de poliție a pornit în urmărirea acestuia, autoturismul fiind ulterior identificat în flăcări, în urma unui accident.

Din primele verificări, reiese că vehiculul a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu un ansamblu de țevi de termoficare, amplasate în afara drumului public.

În urma impactului, atât conducătorul auto, cât și pasagerul din dreapta, ambii bărbați, au decedat.

Cercetările continuă în vederea stabilirii cu exactitate a împrejurărilor producerii accidentului”, au transmis polițiștii vâlceni.

„Pompierii militari vâlceni au fost solicitați pentru stingerea incendiului izbucnit la autoturism, în zona târgului Raureni.

S-au deplasat de urgență la locul intervenției forțe din cadrul Detașamentului de Pompieri Râmnicu Vâlcea, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD.

La sosirea echipajelor operative ardea generalizat întregul autoturism. Incendiul a fost lichidat în scurt timp de la sosirea forțelor ISU.

Din nefericire, în autoturism au fost descoperite 2 persoane carbonizate. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului: autoaprindere în urma unui accident rutier”, spun reprezentanții ISU Vâlcea.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Scriitorul nigerian Wole Soyink care a primit o stea pe Aleea Celebrităților din Sibiu, țepuit de un taximetrist din București cu sute de euro

Wole Soyink, scriitor nigerian care a primit o stea pe Aleea Celebrităților din Sibiu sâmbătă, a fost înșelat cu 400 de euro de un taximetrist din București.

Acesta a aterizat pe Aeroportul „Henri Coandă” în noaptea de joi spre vineri și a avut nevoie de un taxi de la aeroport până în centrul Capitalei, unde era cazat.

Taximetristul, un bărbat de 43 de ani, l-a „mirosit” rapid pe scriitor și a decis să îl țepuiască. Și nu oricum, ci cu 400 de euro pentru o cursă care în mod normal nu era mai scumpă de aproximativ 100 de lei.

Polițiștii din cadrul Serviciului Poliție Transporturi Aeroport „Henri Coandă” s-au sesizat din oficiu în cursul zilei de sâmbătă, după ce au fost semnalate suspiciuni legate de o cursă taxi desfășurată în noaptea de joi spre vineri.

Șoferul care a efectuat cursa este cercetat acum pentru înșelăciune, anunță stiripesurse.ro.

Akinwande Oluwole Soyinka s-a născut în 13 iulie 1934 și este un scriitor nigerian, laureat al Premiului Nobel pentru Literatură.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.