Acasă Blog Pagina 752

Ultima zi de FITS. Un cer plin cu MULȚUMESC – spectacol cu drone, lumini și muzică

Ultima zi a festivalului include o conferință specială cu Bill Murray și Peter Bradshaw, Lumi noi – un spectacol cu Bill Murray, Faust, Un cer plin cu Mulțumesc – Spectacol Multimedia cu drone, lumini & muzică.

Conform tradiției, FITS prezintă în perioada festivalului, care anul acesta are loc între 20 și 29 iunie, FITSRecomandă – o rubrică informativă cu cele mai captivante spectacole ale zilei, astfel încât cei prezenți la Sibiu să poată face cele mai potrivite și inspirate alegeri.

Astfel, 29 iunie, ultima zi a festivalului, îi aduce în fața publicului pe Bill Murray și Peter Bradshaw în dialog cu Octavian Saiu, spectacolul Trăiască flamenco! de Manuel Liñán, Lumi noi – un spectacol cu Bill Murray, Jan Vogler, Vanessa Perez, Mira Wang, 7 ore diferență – un proiect de colaborare internațională între New Bulgarian University din Sofia și University of Michigan, SUA, o nouă reprezentaţie a spectacolului-fenomen, Faust, în regia lui Silviu Purcărete, și Un cer plin cu Mulțumesc – Spectacol Multimedia cu drone, lumini & muzică, la 23:45, în Piața Teatrului.

A zecea zi de festival înseamnă peste 10 țări, care prezintă peste 15 spectacole captivante, peste 10 spectacole outdoor gratuite. Cel mai ieftin costă numai 30 lei.

Sumarul zilei în cifre:

●Peste 10 țări prezintă spectacole captivante

●Peste 10 spectacole outdoor gratuite

●Cel mai ieftin bilet costă 30 de lei

Recomandările zilei de 29 iunie:

Bill Murray și Peter Bradshaw în dialog cu Octavian Saiu, Forumul Democrat al Germanilor (Sala Oglinzilor), 12:00

FITS Talks cu Marius Chivu – online, 13:00

Conferință specială. Octavian Saiu, Sala Oglinzilor, Forumul Democrat German, 14:30

Consultații poetice, Piața Huet, 15:00

7 ore diferență, partea I: Oamenii, New Bulgarian University, Facultatea de Litere și Arte – Sala CAVAS, 16:00

Trăiască flamenco!, Manuel Liñán, Centrul Cultural „Ion Besoiu”, 17:00

Sunetul muzicuței, Judy’s Harmonica Ensemble, Biserica Reformată Calvină, 17:00

LYSISTRATA, DRAGOSTEA MEA, Teatrul Național Satiricus I.L. Caragiale, Fabrica de Cultură – UniCredit – Sala Lulu, 18:00

IMPERIUM, Teatrul Avangardia, Teatrul GONG – Sala parter, 18:00

Lumi noi, Bill Murray, Jan Vogler and Friends Vanessa Perez & Mira Wang, Filarmonica de Stat Sibiu, 19:00

Prima Facie, Centrul Cultural LUMINA, Teatrul GONG – Sala etaj, 20:00 (Detalii)

7 ore diferență, partea II: Timpul prezent simplu, University of Michigan, Department of Theater and Drama, Facultatea de Litere și Arte – Sala CAVAS, 21:00

Faust, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, Fabrica de Cultură Unicredit, 22:00

Stăpânii focului, OneTwoMany, Piața Huet, 20:45 & 22:45

Un cer plin cu Mulțumesc – Spectacol Multimedia cu drone, lumini & muzică, WNU Studio, Piața Teatrului, 23:45

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, 842 de evenimente și 5000 de artiști din 82 de țări

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), unul dintre cele mai mari și importante festivaluri de teatru din lume, are loc anul acesta la Sibiu în perioada 20 iunie – 29 iunie, tema ediției cu numărul 32 fiind MULȚUMESC. FITS 2025 are 842 evenimente incluse în program și așteaptă peste 5000 de artişti din 82 de țări.

Tema din acest an – MULȚUMESC – reprezintă legătura între generozitate, bucurie, puterea de a dărui, emoție și relația dintre artiști și public, mijlocită de toți cei care contribuie la susținerea acestui miraculos proces.

Aplicația FITS include toate evenimentele programate în cadrul ediţiei din acest an şi permite personalizarea programului şi multe alte facilități. Aplicaţia FITS poate fi descărcată gratuit atât în Google Play, pentru Android, cât și în AppStore, pentru iOS.

Informații în timp real legate de FITS sunt disponibile pe conturile de Facebook, Instagram, TikTok, precum și pe Newsletterul FITS: fitsibiu.substack.com.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Nenorocire în Vâlcea. Două persoane au ars de vii după un accident

Un grav accident rutier s-a produs pe raza municipiului Râmnicu Vâlcea, duminică dimineața, soldat cu două persoane carbonizate.

În timpul unei acțiuni desfășurate de polițiștii din cadrul Poliției municipiului Râmnicu Vâlcea, un autoturism a fost înregistrat de aparatul radar circulând cu viteza de 185 km/h pe bulevardul Dem Rădulescu.

Conducătorul auto nu a oprit la semnalele regulamentare ale polițiștilor, continuând deplasarea.

„Echipajul de poliție a pornit în urmărirea acestuia, autoturismul fiind ulterior identificat în flăcări, în urma unui accident.

Din primele verificări, reiese că vehiculul a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu un ansamblu de țevi de termoficare, amplasate în afara drumului public.

În urma impactului, atât conducătorul auto, cât și pasagerul din dreapta, ambii bărbați, au decedat.

Cercetările continuă în vederea stabilirii cu exactitate a împrejurărilor producerii accidentului”, au transmis polițiștii vâlceni.

„Pompierii militari vâlceni au fost solicitați pentru stingerea incendiului izbucnit la autoturism, în zona târgului Raureni.

S-au deplasat de urgență la locul intervenției forțe din cadrul Detașamentului de Pompieri Râmnicu Vâlcea, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD.

La sosirea echipajelor operative ardea generalizat întregul autoturism. Incendiul a fost lichidat în scurt timp de la sosirea forțelor ISU.

Din nefericire, în autoturism au fost descoperite 2 persoane carbonizate. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului: autoaprindere în urma unui accident rutier”, spun reprezentanții ISU Vâlcea.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Scriitorul nigerian Wole Soyink care a primit o stea pe Aleea Celebrităților din Sibiu, țepuit de un taximetrist din București cu sute de euro

Wole Soyink, scriitor nigerian care a primit o stea pe Aleea Celebrităților din Sibiu sâmbătă, a fost înșelat cu 400 de euro de un taximetrist din București.

Acesta a aterizat pe Aeroportul „Henri Coandă” în noaptea de joi spre vineri și a avut nevoie de un taxi de la aeroport până în centrul Capitalei, unde era cazat.

Taximetristul, un bărbat de 43 de ani, l-a „mirosit” rapid pe scriitor și a decis să îl țepuiască. Și nu oricum, ci cu 400 de euro pentru o cursă care în mod normal nu era mai scumpă de aproximativ 100 de lei.

Polițiștii din cadrul Serviciului Poliție Transporturi Aeroport „Henri Coandă” s-au sesizat din oficiu în cursul zilei de sâmbătă, după ce au fost semnalate suspiciuni legate de o cursă taxi desfășurată în noaptea de joi spre vineri.

Șoferul care a efectuat cursa este cercetat acum pentru înșelăciune, anunță stiripesurse.ro.

Akinwande Oluwole Soyinka s-a născut în 13 iulie 1934 și este un scriitor nigerian, laureat al Premiului Nobel pentru Literatură.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Beat criță, un șofer sibian a fost la un pas de o tragedie. S-a izbit de un cap de pod și s-a răsturnat cu mașina

Polițiștii Serviciului Rutier Sibiu au intervenit la un accident rutier produs pe DJ 143B, în afara localității Rusciori.

„Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul cǎ, în timp ce conducea autoturismul pe Drumul Județean 143B, spre Rusciori, un sibian în vârstă de 54 de ani a părăsit partea carosabilă, a lovit un cap de pod și s-a răsturnat în afara acesteia.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 1,13 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost transportat la UPU Sibiu, conștient.

Polițiștii rutieri sunt la fața locului și continuă cercetările. Traficul rutier în zonă se desfășoară ușor îngreunat, recomandăm șoferilor să circule cu prudență și să țină cont de recomandările polițiștilor”, a precizat Luciana Lazăr, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

„Pompierii sibieni au intervenit de urgență pe DJ 143 B spre localitatea Rusciori la un autoaccident.

La fața locului au fost mobilizate un echipaj SMURD cu medic, o autospecială de descarcerare și una de stingere.

Un bărbat în vârstă de 54 de ani a avut nevoie de asistență medicală, acesta a suferit multiple contuzii și a fost transportat la UPU Sibiu, conștient„, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ștefan.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ministrul Educației despre burse. „Nu vor fi diminuate ca valoare, vor fi mai puține”

Ministrul Educației, Daniel David, a venit cu unele precizări în direct la Digi24 pentru a lămuri controversele recente privind bursele elevilor și studenților, în contextul anunțatelor reduceri bugetare.

Daniel David a respins ideea că bursele vor fi diminuate ca valoare, dar a admis că acestea vor fi acordate mai restrictiv, pe criterii mai riguroase de performanță.

„Nu va fi și mai mică! O să fie mai puține burse. Nimeni nu spune că trebuie să scadă valoarea burselor.

Vor fi mai puține burse, probabil, fiindcă trebuie să reducem fondul de burse. Nimeni nu vrea să îl reducă, dar de undeva trebuie să tăiem”, a declarat ministrul, în dialog cu moderatoarea emisiunii.

Daniel David a subliniat că întreaga discuție are loc în contextul unei presiuni bugetare serioase.

„Premierul spune că trebuie să redimensionăm fondul de burse, dar noi toți ne opunem, oarecum, fără să înțelegem clar despre ce discutăm”, a mai precizat David.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sancțiuni drastice pentru medicii care pleacă mai repede de la spital pentru a merge la cabinetul privat

Medicii care nu-și respectă programul în spitalele de stat sunt pasibili de mai multe sancțiuni, inclusiv desfacerea contractului de muncă.

În pregătire este o ordonanță de urgență care i-ar taxa pe cei care pleacă mai repede de la locul de muncă de la stat și se duc să-și continue programul la privat.

Sancțiunile merg până la desfacerea contractului de muncă.

Vom creşte numărul de instrumente administrative ale managerului şi ale şefului de secţie astfel încât să ne asigurăm că acest fenomen în care, nu toţi medicii, nu vreau să generalizez, dar un procent semnificativ, din păcate, părăsesc spitalul public la ora 12:00, la ora 1:00 pentru a presta servicii medicale în alte unităţi sanitare în special în cele private.

La Ministerul Sănătăţii pregătim o ordonanţă de urgenţă care va aduce modificări legislative importante în sensul că vom ajunge până la desfacerea contractului de muncă în spitalul public.

Eu am spus ferm încă de la preluarea mandatului – nu sunt de acord ca medicii să lucreze fie la public fie la privat, însă colegii mei care lucrează la public au obligaţia să părăsească spitalul public atunci când se termină programul de lucru.

Ce fac după programul de lucru adică de la ora 3:00 în unele situaţii 4:00 nu-i putem controla şi eu cel puţin nu vreau să îngrădesc libertatea nimănui de a avea două joburi”, a declarat Alexandru Rogobete, ministruș Sănătății.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Apă oprită într-o comună. „Anunțăm sistarea furnizării apei potabile până la refacerea stocului de apă necesar în rezervorul de înmagazinare”

Furnizarea apei potabile în comuna Șeica Mare a fost oprită în această după amiază, la ora 16.30 de către Apa Târnavei Mari.

Compania a luat decizia de sistare a furnizării apei din cauza consumului ridicat al locuitorilor. Apa va fi oprită până la refacerea stocului necesar în rezervorul deînmagazinare.

„Având în vedere menținerea unui consum ridicat al locuitorilor și scăderea nivelului apei în bazinul de înmagazinare apă potabilă, Compania Apa Târnavei Mari anunţă sistarea furnizării apei potabile în comuna Șeica Mare, astăzi, 28.06.2025, de la ora 16.30 și până la refacerea stocului de apă necesar în rezervorul de înmagazinare, pentru reluarea furnizării în condiții de siguranță.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă mulţumim pentru înţelegere”, a transmis Apa Târnavei Mari Mediaș.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Comunicat lansare proiect Goldsmith House

Comunicat lansare proiect

„DEZVOLTAREA SOCIETĂȚII GOLDSMITH HOUSE S.R.L. PRIN IMPLEMENTAREA CONCEPTULUI INOVATOR GOLDHEALTH LONGEVITY”

Scopul proiectului: îl reprezintă infiintarea unei noi unitati de prestare servicii pentru sanatatea umana si ingrijire corporala.

Beneficiar: GOLDSMITH HOUSE S.R.L.

Perioada de implementare: 11.06.2025 – 10.06.2027

Valoarea totală a proiectului (Lei) 1.512.368,44Valoarea cofinanțării UE (lei) 995.360,00

Rezumat proiect și activități:

S.C. GOLDSMITH HOUSE S.R.L. avand cod de identificare fiscala 35876543, inregistrata la Registrul comertului sub nr. J2016000465323, cu sediul social in Municipiul Sibiu, str. Targului, nr. 1, Judetul Sibiu , in calitate de beneficiar, anunta inceperea derularii proiectului ” Dezvoltarea societatii Goldsmith House S.R.L prin implementarea conceptului inovator Goldhealty Longevity”, COD SMIS , cofinantat prin Programul Regional Centru 2021-2027, Prioritatea: 1. O regiune competitiva prin inovare si intreprinderi; Interventia: 1.4.2

Scale-up pentru start-up-uri si microintreprinderi.

OBIECTIVUL GENERAL AL PROIECTULUI îl reprezintă realizarea unei investiții inițiale privind înființarea unei noi unități de prestări servicii în domeniul sănătății umane. Obiectivul va fi atins prin amenajarea unui spațiu asupra căruia societatea deține drept de folosință în baza unui contract de comodat, achiziționarea de echipamente și mobilier, precum și instalarea de pompe de căldură și panouri fotovoltaice pentru consum propriu, la care se va adăuga angajarea și instruirea personalului. Proiectul sprijină achiziția de tehnlogii performante, eficiente energetic, pentru intensificarea creșterii sustenabile și dezvoltarea competențelor, pentru specializarea inteligentă și creșterea competitivității GOLDSMITH HOUSE SRL.

Îndeplinirea obiectivului general al proiectului se va realiza prin intermediul următoarelor OBIECTIVE SPECIFICE:

  1. Înființarea unei noi unități de prestări servicii pentru sănătatea umană și îngrijire corporală prin lucrări de amenajare care nu necesită autorizație de construire, achiziția de active corporale și necorporale în scopul

oferirii de servicii noi pentru îmbunătățirea calității vieții populației și îndeplinirea conceptului de Goldhealth Longevity.

  • Protecția mediului înconjurător prin utilizarea de echipamente eficiente energetic, inclusiv pompe de căldură și utilizarea energiei regenerabile produse cu ajutorul unui sistem fotovoltaic, ceea ce va contribui la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră (GES).
  • Angajarea unui număr de 4 persoane în vederea operării noii unități de prestări servicii.
  • Instruirea unui număr de 6 persoane în vederea creșterii competitivității firmei și furnizării de servicii de calitate în noul domeniu de activitate.

Investiția ”Dezvoltarea societății GOLDSMITH HOUSE SRL prin implementarea conceptului inovator GoldHealth Longevity” reprezintă înființarea unei noi unități de prestări servicii în domeniul sănătății umane, și anume: mesaj terapeutic, kinetoterapie bebe, kinetoterapie adulți, crioterapie, terapie intravenoasă, saună cu infraroșii.

În cadrul proiectului se vor realiza lucrari de amenajare al spatiului, se va realiza un sistem umbrire terasa, se vor achiziționa echipamente precum saună crio, pat electric pentru masaj, pat termal, bandă de alergare, sauna caldă cu infraroșu, bicicletă fitness , indicator parcare persoane cu dizabilitati precum si mobilier. Pe lângă cele enunțate mai sus prin implementarea proiectului se vor achizitiona si urmatoarele: un website, un sistem pompe caldura, un sistem de supraveghere si sistem de incediu precum si echipamente pentru producerea de energie verde – sistem de panouri fotovoltaice.

Proiectul se va implementa la adresa într-un imobil situat în municipiul Sibiu, județul Sibiu, pe drumul județean DJ106A Sibiu-Rășinari, FN, înscris în Cartea Funciară Sibiu nr. 127601 (Nr. CF vechi 8593), Nr. Topografic 5573/1/11, nr. Cadastral 127601.

Perioada de implementare a proiectului este de 24 luni de la data semnarii contractului de finantare, respectiv 11.06.2025 – 10.06.2027.

Valoarea totala a proiectului este de 1.512.368,44 lei din care valoarea finantarii nerambursabile este de 995.360,00, alcatuita din 846.056,00 lei valoare finantata din Fondul European pentru Dezvoltare Regionala si 149.304,00 lei valoare finantata din Bugetul de Stat.

Informatii suplimentare pot fi obtinute la adresa de mail: [email protected].

O aventură pe două roți de la Sibiu în Germania

0

Aproape 70 de motociclete au plecat din Sibiu, spre Garmisch-Partenkirchen, Germania, iar Ioan și Denisa Tara, inițiatorii „Wild Ride”, ne-au spus mai multe detalii

Denisa și Ioan Tara

Într-o dimineață cu cer noros, dar cu spiritul aventurii la cote înalte, am stat de vorbă cu Tara Ioan, instructor și ghid certificat BMW Motorrad, și Denisa, specialistă în comunicare, o familie cu doi pasionați care aduc entuziasm și recunoaștere pentru România pe scena mondială a motociclismului. Din parcarea unde zeci de motociclete BMW așteptau liniștite, am aflat despre tururile lor internaționale și despre cum contribuie la dezvoltarea comunității moto din Sibiu și nu numai.

Ce pregătiți astăzi aici, la Sibiu? O tură lungă sau o sesiune de training?

Ioan: Bună dimineața! Astăzi începem o tură de aici, din Sibiu, și mergem până în Germania, la Garmisch-Partenkirchen, unde are loc cea mai mare întâlnire de motociclete BMW din Europa. Este un eveniment anual.

Denisa: Da, se întâmplă în fiecare an. A fost în ultimii ani la Berlin, unde am fost și noi prezenți, cu stand de prezentare. Încercăm să ducem imaginea României peste hotare. Anul acesta este în Germania, la fel ca anul trecut. De fiecare dată suntem tot mai mulți, o echipă tot mai mare. Avem acum un grup din Argentina și unul și mai mare din Singapore, cu 52 de rideri.

Cine sunt cei care participă la aceste tururi, majoritatea străini sau și români?

Tara Ioan: De data aceasta, avem doar străini. Eu sunt singurul ghid român. Suntem șapte ghizi în total, din diverse țări: Spania, Argentina, Germania, Austria. Este o diversitate mare de naționalități.

pregatirile dinaintea plecării

Cam cât timp petreceți în România cu un astfel de tur, sau în jurul Sibiului în special?

Ioan: Ieri am făcut Transfăgărășanul și ne-am întors înapoi aici la hotel. Azi o să plecăm, facem Transalpina, mergem pe Valea Jiului, Petroșani, Oțelul Roșu până la Timișoara, aproximativ 500 de kilometri. Celelalte grupuri, cu niveluri de mers diferite, vor merge doar până la Târgu Jiu astăzi.

Care este cea mai dificilă parte în organizarea unor astfel de tururi, având în vedere numărul mare și diversitatea participanților?

Ioan: Cred că partea cea mai dificilă o are Denisa, cu organizarea: cazările, mesele și tot ce implică logistică. La mine e mai simplu, pentru că traseele le știu, le-am studiat de mulți ani și nu mai trebuie să merg „în gol”.

Denisa: El e modest! Are o muncă foarte grea să mulțumească atâția oameni cu nevoi și stiluri diferite. Noi vrem să ne asigurăm că au cea mai frumoasă experiență, de la mâncare, la felul în care sunt tratați de localnici și de locurile în care ajung. Încercăm să facem tot ce e mai bun și adunăm profesioniști alături de noi, de la imagine, la restaurante, tot ce credem noi că merită promovat.

Cum simțiți că se dezvoltă motociclismul adventure în România, în special în rândul românilor?

Ioan: Crește foarte mult. În ultimii ani, pur și simplu, mă uit în Sibiu și îmi dau seama cât de mult crește după câte motociclete văd. Se dezvoltă foarte bine.

Denisa: Interesul este tot mai mare, pentru că este un mod mult mai ușor de a te bucura de tot ce te înconjoară. Te poți deplasa mult mai ușor, am observat asta chiar și în oraș, foarte multă lume alege să meargă cu motocicleta sau cu scuterul la muncă. Pe noi nu poate decât să ne bucure. Am deschis un nou punct de lucru în Sibiu și îi așteptăm pe toți cu drag la noi. În curând o să avem și service. Sperăm că o să creștem comunitatea asta la Sibiu, național și nu numai.

Sunt plăcut surprins de șoferii din România

Există o diferență între șoferii din România și cei din afara țării în ceea ce privește interacțiunea cu motocicliștii?

Ioan: Pot să zic că este, da. Sunt plăcut surprins de șoferii din România. Când mergi pe stradă, sunt mai atenți. În alte țări își respectă regulile, dacă la carte scrie că trebuie să stea lângă linie, stau lângă linie, adică nu se dau la o parte sau ceva. Aici îmi place mai mult.

7. Ce recomandări ați avea pentru cineva care vrea să încerce motocicleta adventure?

Ioan: E foarte simplu! Gândește-te că pleci într-o vacanță. Pleci cu mașina, vacanța începe când ajungi unde ți-ai propus. Dacă ai plecat cu motocicleta, vacanța începe din momentul în care te-ai urcat pe motocicletă.

Am interacționat cu ghizii din grup dar și cu rideri veniți de departe pentru această aventură și au fost plăcuți surprinși de peisajele frumoase, de mâncare și bineînțeles de numărul urșilor de pe Transfăgărășanul

Aventura continuă și Sibiu 100% este mereu pe fază pentru a surprinde acțiunea.

Interviul integral și păreri participanți

FOTO: Pod nou pe strada Valea Adâncă din Mediaș. Urmează reabilitarea străzii

Primăria Municipiului Mediaș a demarat luna trecută lucrările de reabilitare pe strada Valea Adâncă din cartierul Moșnei.

Aceste lucrări sunt realizate prin proiectul „Reabilitare străzi municipiul Mediaș – strada Valea Adâncă, inclusiv pod peste Valea Moșnei”, proiect finanțat integral de la bugetul local.

Lucrările constau în reabilitarea străzii (inclusiv lucrări de infrastructură), construcția unui pod și a unei pasarele pietonale peste pârâul Valea Moșnei, care vor asigura starea tehnică necesară desfășurării circulației auto și pietonale în condiții de siguranță și confort, lucrări pentru colectarea apelor pluviale, reabilitarea trotuarelor cu pavele din beton și amenajarea unor locuri de parcare.

Lățimea proiectată a părții carosabile este de 6 metri pe sectorul de la pod până la strada Iazului și de 4 metri pe sectorul de la pod până la strada Bicaz.

De asemenea, proiectul include modernizarea rețelei de iluminat public și cea de cablaj metropolitan pentru alimentarea cu energie electrică și telecomunicații.

Astfel, rețeaua de iluminat public se va compune din 19 stâlpi metalici echipați cu corpuri de iluminat tip led, iar rețeaua de cablaj metropolitan are o lungime de 420 de metri și se compune dintr-un grup de 6 tuburi de protecție cu diametre diferite.

În această perioadă, se realizează lucrări de decolmatare a albiei pârâului Valea Moșnei de către Administrația Națională „Apele Române”, se lucrează la pasarela pietonală și la demolarea vechiului pod.

Pasarela pietonală cu o lungime de 15,50 metri va avea o structură metalică din profile zincate termic, montată pe blocuri de fundare și cuzineți din beton armat.

Podul va avea o lățime a părții carosabile de 7 metri și trotuare pe ambele părți. Infrastructura va fi alcătuită din două culee masive din beton armat monolit, suprastructura din grinzi metalice solidarizate cu o placă de beton armat, iar calea pe pod din mixtură asfaltică.

Se vor executa și lucrări de amenajare a albiei și parapeți pentru protecția pietonilor.

Traficul rutier este deviat în zonă pe perioada efectuării lucrărilor, înspre străzile Gheorghe Lazăr, Buzdului, 9 Mai, Binder Bubi, Plopului, Traian și Mărășești.

Accesul locuitorilor străzii Traian se va efectua dinspre strada Gheorghe Lazăr înspre strada Traian/Valea Adâncă pe perioada lucrărilor la pod.

Pe perioada lucrărilor de refacere a pasarelei pietonale, traficul pietonal dinspre strada Valea Adâncă înspre strada Mureșului se poate desfășura în amonte, unde se află un stăvilar care are deja amenajată o pasarelă pietonală.

„Așa cum se poate observa, lucrările sunt în derulare pe strada Valea Adâncă. Este o promisiune pe care am făcut-o de câțiva ani.

Astăzi se lucrează la acest pod, un pod la care nu s-a intervenit de când s-a construit.

Sigur că nu pot decât să îmi cer scuze pentru disconfortul creat în zonă și să îi îndemn pe medieșenii care locuiesc aici să evite această zonă și să utilizeze căi ocolitoare”, a declarat primarul Gheorghe Roman.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Lucrări finalizate la Grădinița „Elefănțelul Curios” din Sibiu. Urmează amenajarea unei săli de clasă în aer liber

Primăria Sibiu a finalizat lucrările de eficientizare energetică a clădirii Grădiniței Elefănțelul Curios de pe Aleea Haiducului.

Investiția în valoare de aproape 6 milioane lei a fost finanțată din fonduri europene nerambursabile, obținute în cadrul PNRR.

Constructorul a încheiat lucrările ample, care au ca rezultat creșterea confortului pentru micuții din această unitate de învățământ, dar și reducerea costurilor cu utilitățile și scăderea poluării generate de consum.

Astfel, în prezent:

-Încălzirea spațiilor este mai eficientă, făcându-se prin intermediul pompelor de căldură

-Spațiile interioare sunt ventilate, printr-un sistem cu recuperatoare de căldură

-O parte din necesarul de energie electrică este asigurat de panourile solare fotovoltaice instalate pe acoperișul clădirii

-Instalația pentru energie termică a fost modernizată

-Rețeaua electrică a fost reabilitată, iar iluminatul în imobil este asigurat cu corpuri eficiente, cu LED.

Clădirea a fost termoizolată, iar ferestrele au fost înlocuite cu geamuri termopan

-Finisajele interioare au fost și acestea refăcute în urma lucrărilor

-Sălile au fost dotate cu echipamente IT (table inteligente interactive, computere, imprimante), achiziționate de Primăria Sibiu prin alt proiect cu fonduri europene, prin care toate unitățile de învățământ din Sibiu primesc astfel de echipamente noi.

Urmează ca spațiile să fie dotate și cu mobilier nou și materiale didactice, furnizate prin același proiect.

Parte din această investiție a fost și instalarea a două stații, fiecare cu două puncte de încărcare pentru mașinile electrice sau hibrid, situate în zona clădirii grădiniței.

Investițiile la Grădinița Elefănțelul Curios vor continua. Primăria Sibiu a pregătit deja documentațiile pentru amenajarea spațiului exterior pentru o clasă în aer liber.

După obținerea autorizației de construire, se va contracta execuția lucrărilor care vor consta în amenajarea a diverse zone de activități, lectură și învățare prin crearea unui mic amfiteatru în aer liber în curte, amplasarea de mese cu scaune și parasolare pentru umbrire, echipamente pentru gimnastică și muzicale.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Doliu de Colegiul Școala Națională de Gaz Mediaș. S-a stins profesorul Simona Mihaiu

Profesorul Simona Mihaiu de la Colegiul Școala Națională de Gaz Mediaș a încetat din viață în cursul zilei de joi.

Anunțul a fost făcut de colegiul medieșean pe pagina oficială de Facebook a instituției.

„Cu profundă durere în suflet, anunțăm trecerea în neființă a doamnei profesoare Mihaiu Simona, un dascăl dedicat, un om de o aleasă noblețe sufletească și un sprijin neprețuit pentru generații întregi de elevi.

Plecată mult prea devreme dintre noi, doamna profesoară va rămâne veșnic în amintirea celor care au cunoscut-o și apreciat-o pentru profesionalismul, blândețea și devotamentul cu care și-a îndeplinit misiunea.

Priveghiul va avea loc în această seară de la ora 19.00 iar slujba de înmormântare va avea loc mâine, 29.06.2025, de la ora 13.00 la Biserica Penticostală Betel Mediaș de pe Str. Avram Iancu, nr. 35.

Dumnezeu să o odihnească în pace! Condoleanțe familiei!”, a transmis Colegiul Școala Națională de Gaz Mediaș pe Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.