Acasă Blog Pagina 756

FOTO/VIDEO: Momente emoționante la Mediaș, de Ziua Drapelului Național

Municipiul Mediaș a marcat, miercuri și joi, Ziua Drapelului Național, prin ceremonialuri militare și religioase.

Festivitățile dedicate Zilei Drapelului Național au continuat joi în Piața Corneliu Coposu.

La evenimentul care a avut loc începând cu ora 11, a participat edilul șef al Mediașului, Gheorghe Roman, alături de cadrele militare ale U.M. 01810, reprezentanți ai Protopopiatului Ortodox Mediaș consilieri locali, reprezentanți ai Asociației foștilor deținuți politici, Asociației cadrelor militare în rezervă și retragere din MAPN, Asociației cadrelor militare în rezervă și retragere din MAI, ai Casei Memoriale „Hermann Oberth” și reprezentanți ai forțelor de ordine locale.

Ceremonialul a cuprins sfințirea Drapelului Național în ziua anterioară la Catedrala Ortodoxă „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” și momentele festive desfășurate în Piața Corneliu Coposu.

Este vorba despre primirea raportului de la comandantul unității militare, salutul Gărzii de onoare, înmânarea Drapelului Național Primarului municipiului Mediaș de către reprezentanții Protopopiatului Ortodox Mediaș, susținerea unei scurte alocuțiuni despre însemnătatea momentului și înălțarea Drapelului Național.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Filarmonica Sibiu. Declarație Daniela Cîmpean, Președinta Consiliului Județean, în ceea ce privește conflictul dintre conducere și sindicat

„Astăzi, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Sibiu, am solicitat tuturor consilierilor județeni să prezinte, în mod public și argumentat, concluziile sau eventualele soluții alternative privind proiectul de reorganizare a Filarmonicii de Stat Sibiu”, transmite Daniela Cîmpean, Președinta Consiliului Județean Sibiu.

Totodată, aceasta menționează că „este esențial să clarificăm un lucru fundamental:

Toate instituțiile subordonate au primit mai puțini bani în 2025, pentru că și bugetul județului Sibiu a fost redus drastic față de anii anteriori, în urma aplicării criteriilor de alocare bugetară pe baza ultimului recensământ și a prevederilor OUG 156/2024.

Așadar, nu există posibilitatea unei rectificări bugetare. Nu avem rezerve bugetare. Nu putem distribui fonduri care nu ne-au fost alocate de stat.

În acest context, nu a fost identificată nici până astăzi o soluție economică legală care să permită plata integrală a salariilor la Filarmonica de Stat Sibiu până la sfârșitul anului 2025, în condițiile actualului stat de funcții.

Sunt multi consilieri judeteni care au inteles momentul si necesitatea demersului.

Sunt insa, si consilieri judeteni care, in ciuda apelului meu repetat la echilibru și asumare, au tratat subiectul cu superficialitate. Alții au fost mai preocupați de reacția provocată de o conferință a managerului instituției – în care, de fapt, a fost spus adevărul – decât de soarta angajaților și viitorul Filarmonicii.

În aceste condiții, am convocat o ședință extraordinară a Consiliului Județean Sibiu în data de luni, 30 iunie 2025, în cadrul căreia voi supune din nou la vot proiectul de reorganizare.

Avertizez public: orice nouă amânare va agrava criza. Cu fiecare lună în care decizia este evitată, ne apropiem de momentul în care nu vom mai putea plăti salariile. Și atunci, alternativa nu va mai fi o reorganizare echilibrată și controlată, ci măsuri mult mai dure, care vor afecta un număr și mai mare de angajați și pot bloca complet activitatea artistică.

Documentele oficiale, inclusiv cele transmise de Filarmonică, arată limpede:

• Salariile pot fi plătite integral doar până la data de 10 iulie.

• Din luna august, instituția nu mai are fonduri suficiente pentru cheltuieli de personal.

• Speranța unei alocări ulterioare din fondul de 2% este incertă și nu poate fi garantată si nici cuantificata.

Să fie clar: nu vorbim despre o decizie politică, ci despre o obligație legală și administrativă de a încadra o instituție publică în bugetul deja votat. Nu putem cere managerilor să respecte legea, dar să le blocăm instrumentele prin care o pot face.

Tergiversarea deciziei de reorganizare pune în pericol funcționarea Filarmonicii și veniturile angajaților.

Cer tuturor consilierilor județeni să se ridice la nivelul responsabilității mandatului primit. Cetățenii nu așteaptă de la noi calcule politicianiste. Așteaptă decizii care salvează instituții, garantează legalitatea cheltuirii banului public și mențin calitatea actului artistic.

În caz contrar, trebuie să știe că există riscul unor consecințe juridice legate de blocajul decizional și neaplicarea unei hotărâri conforme cu bugetul aprobat chiar de către Consiliu.

Reorganizarea propusă nu este o opțiune. Este singura soluție rațională, legală și eficientă în actualul cadru financiar.

Luni, 30 iunie, nu vom mai putea amâna. Este momentul unei decizii. Este testul real al asumării”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO/VIDEO: Încă o stradă asfaltată în Mediaș. S-a intervenit în Vitrometan

Primăria Municipiului Mediaș continuă lucrările de reparații la sistemul rutier din oraș, iar în această perioadă s-a turnat covor asfaltic pe strada Vidraru din cartierul Vitrometan.

Lucrările au fost efectuate după desfășurarea unor ample proiecte de reabilitare a rețelelor de apă și canalizare.

Astfel, operatorul Apa Târnavei Mari a finalizat lucrările la rețeaua de canalizare menajeră și la branșamentele de apă, desfășurate prin „Proiect regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată în regiunile Mediaș, Agnita și Dumbrăveni, județul Sibiu”, cu finanțare obținută prin Programul Operațional Infrastructură Mare.

Totodată, această stradă a fost cuprinsă în etapa a doua a proiectului de reabilitare a canalizării pluviale, finanțat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, prin care s-a realizat modernizarea sistemului de canalizare pluvială pe o lungime de 291 de metri.

După finalizarea lucrărilor la rețelele de apă și canalizare, municipalitatea a efectuat lucrările de reparații la sistemul rutier, această stradă fiind inclusă în programul de întreținere a drumurilor din municipiul Mediaș prin intermediul căruia se realizează lucrări de turnat covor asfaltic, plombe asfaltice, reparații la trotuare cu pavaj și asfalt.

Refacerea infrastructurii rutiere reprezintă o prioritate pentru mine și pentru colegii mei.

Suntem în cartierul Vitrometan, cartier în care s-a lucrat foarte mult pe proiectul de modernizare a rețelelor de apă și canalizare.

Sigur că, așa cum am spus mereu, pentru a parcurge aceste etape lungi și anevoioase este nevoie de timp, de încredere și de o finanțare consistentă.

Nu pot decât să le mulțumesc celor care mă înțeleg, care ne înțeleg și care acceptă că fără a îndeplini aceste condiții astfel de lucrări nu pot să fie duse la bun sfârșit”, a declarat primarul Gheorghe Roman.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Schimbare totală pe micile ecrane: noile mesaje care vor fi afișate de televiziuni

Din acest an, mesajele despre „sare şi grăsimi” sau „minimum 2 litri de apă” dispar din pauzele publicitare ale televiziunilor.

Consiliul Naţional al Audiovizualului a adoptat noi mesaje, care parte aunor ample modificări ale Codului de Reglementare în Audiovizual, legislaţia secundară a CNA.

Noile mesaje adoptate de CNA nu se vor mai numi de „avertizare” aşa cum era până acum, ci de conştientizare. Aceste mesaje vor avea şi „termen de valabilitate” de un an de la data intrării în vigoare a Codului. După acestă perioadă, CNA poate reînnoi lista mesajelor.

Ce mesaje vor prezenta televiziunile:

„Şansele recuperării copilului cu autism cresc în primii trei ani de viaţă. Consultă medicul de familie pentru aplicarea screeningului în autism”

„Creşte-ţi copilul cu dragoste, fără violenţă! Bătaia nu e o metodă de disciplinare”

„Vaccinarea previne apariţia unor boli grave. Vaccinarea este esenţială pentru sănătatea copilului tău”

„Pentru susţinerea economiei locale, cumpăraţi în mod conştient produse şi servicii autohtone”

„Consumul de droguri şi jocurile de noroc dau dependenţă. Alege să nu-ţi distrugi viaţa, cere ajutor”

„Suplimentele alimentare nu vindecă şi nu pot înlocui tratamentele prescrise de medic”

„Drepturile şi libertăţile fundamentale ale omului sunt garantate doar în democraţie şi sunt baza valorilor europene”

„Comercializarea către minori a alcoolului, a ţigărilor şi a băuturilor energizante este interzisă prin lege”

„Pentru a fi pregătiţi în situaţii de urgenţă, consultaţi site-ul fiipregătit.ro”

„Mai multă mişcare, mai puţin stres! Sportul îţi îmbunătăţeşte echilibrul fizic şi mental”

„Şi unei cărţi îi poţi da follow, like sau share. Intră în reţea: citeşte!”

„Fraudele online îţi ameninţă siguranţa financiară. Accesaţi site-ul dns.ro”

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ziua Drapelului Național, la Sibiu

Ziua Drapelului Național a fost marcată astăzi, în Piața Mare din Sibiu, cu arborarea Tricolorului sfințit de către I.P.S. dr. Laurenţiu Streza, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului. La eveniment au participat preoți din structurile militare, Detașamentul de onoare, alcătuit din studenți ai Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, fanfara Academiei Forțelor Terestre ,,Nicolae Bălcescu” Sibiu, Astrid Fodor, primarul Municipiului Sibiu, Daniela Cîmpean, președintele Consiliului Județean Sibiu, Mircea Crețu, prefectul județului Sibiu și alte oficialități ale instituțiilor publice sibiene.

„Tricolorul – albastru, galben și roșu – este mai mult decât un steag: este expresia istoriei, demnității și speranței poporului român. Aceste culori au fost alături de noi în marile momente de cotitură: de la Revoluția de la 1848 și Unirea Principatelor, la cucerirea Independenței, participarea în cele două războaie mondiale și până la integrarea României în NATO și Uniunea Europeană. Sub drapel, România și-a afirmat suveranitatea, a construit o democrație modernă și a celebrat realizările cetățenilor săi. Este un simbol care unește trecutul plin de sacrificii cu viitorul pe care-l clădim împreună, cu responsabilitate și solidaritate. Viitorul României depinde de unitatea noastră și de implicarea tuturor instituțiilor în slujba binelui comun și al respectului față de cetățeni. La mulți ani, România! La mulți ani Drapelului Național!”, au spus reprezentanții Instituției Prefectului – Județul Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

MIS 2025 intră în linie dreaptă: ultima șansă de a susține proiectele comunității sibiene. Campania de donații se încheie pe 1 iulie

În mai puțin de o săptămână, campania de donații a Maratonului Internațional Sibiu 2025 ajunge la final, iar eforturile comunității se concentrează acum pe sprijinirea ultimelor proiectelor care nu și-au atins targetul stabilit pentru MIS 2025. Până în prezent, 10.475 de alergători și 8.958 donatori s-au implicat pentru a susține cele 54 de cauze înscrise în ediția din acest an. Însă 21 de proiecte mai au nevoie de finanțare pentru a-și atinge obiectivele, iar suma necesară pentru ca toate inițiativele să devină realitate este de aproximativ 300.000 de lei.

MIS 2025 și-a propus nu doar să mobilizeze o comunitate în jurul binelui, ci și să atingă o bornă istorică: 2 milioane de lei strânși prin donații, ceea ce ar însemna un nou record național pentru un eveniment sportiv cu componentă filantropică.

„Suntem într-un moment-cheie. Campania se apropie de final, iar fiecare zi – și fiecare donație – contează. Sunt proiecte valoroase care mai au nevoie de susținere, iar în spatele fiecăruia stau oameni, nevoi reale și soluții concrete. Îi încurajăm pe toți cei care au urmărit campania, dar nu au donat încă, să facă acest pas acum. Este un gest simplu dar cu un impact enorm”, a declarat Gabriela Cuzepan , directoare de programe a Fundației Comunitare Sibiu.

MIS – o mișcare comunitară, nu doar un eveniment sportiv

De peste 14 ani, Maratonul Internațional Sibiu aduce împreună mii de oameni în jurul unui scop comun: transformarea solidarității în acțiune concretă. Aflat la intersecția dintre sport, implicare civică și filantropie, MIS a devenit una dintre cele mai importante platforme comunitare din România, fiind cel mai mare eveniment filantropic sportiv.

Anul acesta, proiectele susținute abordează o paletă largă de domenii: educație, sănătate, cultură, mediu și incluziune socială. Donațiile sunt direcționate către nevoi specifice, de la terapii pentru copii cu dizabilități, la burse educaționale, echipamente medicale, ateliere artistice sau inițiative ecologice.

De ce contează fiecare gest

100 de lei pot părea puțini. Dar, adunați din mai multe mâini, pot schimba o viață. În contextul unei comunități unite, fiecare contribuție, indiferent de valoare, devine o parte dintr-o soluție mai mare. Chiar și o donație comună, între doi prieteni, poate deschide uși pentru cineva aflat într-un moment dificil.

Ultimele zile ale campaniei: 1 iulie este termenul-limită

Campania de donații MIS 2025 este deschisă până marți, 1 iulie, la ora 23:59, iar donațiile se pot face online, pe platforma oficială: https://maratonsibiu.ro/ro/proiecte.

Organizatorii încurajează publicul să susțină una dintre cauzele încă active, să dea mai departe mesajul și să contribuie, în măsura posibilităților. Ultimele zile pot face diferența dintre un proiect închis și un proiect implementat.

Pentru că în Sibiu, binele nu este o întâmplare. Este un efort colectiv.

Maratonul Internațional Sibiu, organizat de Fundația Comunitară Sibiu în parteneriat cu Clubul Sportiv Comunitar Sibiu, este cel mai mare eveniment filantropic sportiv din România, acţiune cofinanţată de Primăria Municipiului Sibiu, prin Agenda Sportivă. MIS este mai mult decât un eveniment sportiv – este o platformă care adună oameni din toată lumea pentru a sprijini cauze importante și pentru a transforma Sibiul într-un centru al solidarității și al sportului pentru toți.

Ediția 2025 a evenimentului este posibilă datorită partenerului principal, MultiversX & xMoney și partenerilor de cursă: Continental, Joyson Safety Systems, Wenglor, GLS, Bilstein, IFM, Siemens, Playtopia, Colt, Scandia, SAM Transport, Agile Freaks, Algeco, Reasig, Rock FM și ODU. Despre Maratonul Internațional Sibiu

MIS în cifre

La ediția din 2025 a Maratonului Internațional Sibiu au fost finanțate 54 de proiecte, pentru care s-au strâns până în prezent 1.414.373. Pentru aceste cauze s-au pus în mișcare 10.475 de alergători, adulți și copii.

De-a lungul edițiilor de până acum, prin intermediul Maratonului s-au pus pe picioare 383 de proiecte diverse: construcția unui refugiu alpin, protejarea berzelor albe, cursuri de educație arhitecturală, muzicală sau chiar civică, renovarea și dotarea bibliotecilor și curților școlilor – inclusiv din mediul rural, amenajarea de săli polisenzoriale, repararea unei sinagogi, echipamente medicale pentru animale sălbatice rănite, prevenția bolilor neurodegenerative, sterilizarea câinilor și pisicilor fără stăpân, activități cu și pentru persoanele cu dizabilități, achiziția de echipamente medicale etc.

Maratonul Internațional Sibiu este cea mai mare mișcare prin care dăm viteză binelui, aducând anual alergători din întreaga țară și din străinătate. Evenimentul contribuie la consolidarea Sibiului ca un simbol al solidarității și al sportului pentru toți, dar și la realizarea viziunii Fundației Comunitare Sibiu: crearea unei comunități vibrante, în care fiecare se simte acasă și își găsește locul. Un loc unde diversitatea devine forța noastră iar spiritul de solidaritate ne face mai puternici. O comunitate vie, din care n-ai mai pleca.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Pompierii sibieni au dus tricolorul pe Vârful Moldoveanu

Astăzi, ca în fiecare an, pompierii sibieni au dus tricolorul acolo unde cerul atinge pământul — pe Vârful Moldoveanu, cel mai înalt punct al țării noastre.

„Este mai mult decât un gest simbolic. Este o tradiție, o promisiune, o dovadă de iubire față de patrie și de valorile care ne unesc.

Cu fiecare pas urcat, cu fiecare respirație grea în aerul rarefiat al muntelui, pompierii sibieni au purtat în suflet onoarea, devotamentul și respectul față de drapelul care ne definește ca națiune.

Ridicarea tricolorului pe culmile Carpaților este pentru noi o declarație de credință: credință în România, în oameni și în misiunea noastră de a fi mereu la înălțime — la propriu și la figurat.

Să ne amintim astăzi cât de sus poate fi dus un simbol atunci când este purtat de suflete curajoase.

Purtăm Tricolorul în suflet!

La mulți ani, România”, a transmis ISU Sibiu pe pagina oficială de Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un milion de concedii medicale în 2024. „Sute de mii de concedii medicale sunt eliberate, într-un mod suspect, fix în proximitatea zilelor de weekend și a sărbătorilor legale”

Anul trecut au fost eliberate un milion de concedii medicale, iar noul ministrul al Sănătății a trimis Corpul de Control în teren.

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat că a trimis în teritoriu Corpul de control al ministerului şi pe cel al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate pentru a verifica „în detaliu” situaţia concediilor medicale, având în vedere că anul trecut ar fi fost eliberate un milion de astfel de concedii, în condiţii care „par suspecte”.

„O spun clar şi ferm: toleranţă zero pentru fraudarea concediilor medicale! Am trimis Corpul de control al Ministerului Sănătăţii, împreună cu Corpul de control al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, în teritoriu pentru o acţiune comună de verificare în detaliu.

Nu este normal şi este complet imoral ca un sistem întreg să ia din banii dedicaţi spitalelor, din tratamentele bolnavilor şi să finanţeze vacanţele unor angajaţi care beneficiază nejustificat de concedii medicale fictive.

Vorbim despre aproape o treime din toate concediile medicale eliberate. Verificăm temeinic şi acţionăm. Apelul meu ferm către personalul medical este să nu elibereze concedii medicale fără temei medical.

Ne costă bani (de ordinul miliardelor de lei) şi, mai grav, irosim resurse indispensabile pacienţilor cu afecţiuni grave (oncologice, cardiace sau AVC) care chiar au nevoie.

Sute de mii de concedii medicale sunt eliberate, într-un mod suspect, fix în proximitatea zilelor de weekend şi a sărbătorilor legale. Predispoziţia la „îmbolnăvire” a unor angajaţi creşte şi mai mult în apropierea sărbătorilor”, a scris ministrul Sănătății pe Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Două zile cu dezinsecții împotriva țânțarilor în Sibiu

Primăria Sibiu va realiza luni, 30 iunie și marți, 1 iulie, o nouă dezinsecție pentru combaterea țânțarilor pe domeniul public al municipiului, primele două fiind efectuate pe parcursul acestei luni.

Lucrările vor fi executate de societatea contractată seara și în timpul nopții.

Echipele vor împrăștia substanțele în parcuri și spații verzi, în zonele de blocuri, pe malurile râurilor și pârâurilor, în spațiile verzi exterioare ale unităților de învățământ, dar și în Cimitirul municipal și Grădina Zoologică.

Insecticidul utilizat în cadrul acestor lucrări este Cymina Ultra și este avizat de Ministerul Sănătății prin Comisia Națională de Produse Biocide și nu prezintă pericol pentru populație.

„Cu toate acestea adresăm rugămintea ca cei cu probleme respiratorii sau cardiace, precum și copiii să nu intre în raza directă de acțiune a echipamentelor de pulverizat.

În situația în care condițiile meteo sunt nefavorabile, acțiunea va fi reprogramată„, au transmis reprezentanții municipalității sibiene.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Municipalitatea a amenajat 11 puncte de hidratare în Sibiu

În contextul avertizărilor de caniculă emise de meteorologi pentru această perioadă, Primăria Sibiu, prin Serviciul pentru Situații de Urgență, a amenajat 11 puncte de hidratare în oraș.

Acestea sunt poziționate în locații umbroase, în special în zonele intens circulate.

Aceste puncte, unde cetățenii se pot adăposti de căldură și se pot hidrata cu apă, se află în următoarele locații:

-Muzeul Brukenthal – Casa Albastră (Piața Mare)

-Teatrul Național Radu Stanca (la intrare)

-Piața agroalimentară Cibin,

-Piața agroalimentară Vasile Aaron

-Piața agroalimentară Rahova

-Biserica de pe B-dul Mihai Viteazu

-Teatrul Gong

-Cimitirul Municipal Sibiu (în clădirea administrativă de la intrarea principală)

-Sediul Primăriei Sibiu de pe str. Turismului

-Sediul Primăriei Sibiu din Piața Mare, la Centrul de Informații pentru Turiști și la Centrul de Informații pentru Cetățeni

-În sediul Primăriei Sibiu de pe b-dul Victoriei nr 1-3, în zona de ghișee a Serviciului pentru Evidența Persoanelor.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Comunicat lansare proiect Goldsmith House

Comunicat lansare proiect

„DEZVOLTAREA SOCIETĂȚII GOLDSMITH HOUSE S.R.L. PRIN IMPLEMENTAREA CONCEPTULUI INOVATOR GOLDHEALTH LONGEVITY”

Scopul proiectului: îl reprezintă infiintarea unei noi unitati de prestare servicii pentru sanatatea umana si ingrijire corporala.

Beneficiar: GOLDSMITH HOUSE S.R.L.

Perioada de implementare: 11.06.2025 – 10.06.2027

Valoarea totală a proiectului (Lei) 1.512.368,44Valoarea cofinanțării UE (lei) 995.360,00

Rezumat proiect și activități:

S.C. GOLDSMITH HOUSE S.R.L. avand cod de identificare fiscala 35876543, inregistrata la Registrul comertului sub nr. J2016000465323, cu sediul social in Municipiul Sibiu, str. Targului, nr. 1, Judetul Sibiu , in calitate de beneficiar, anunta inceperea derularii proiectului ” Dezvoltarea societatii Goldsmith House S.R.L prin implementarea conceptului inovator Goldhealty Longevity”, COD SMIS , cofinantat prin Programul Regional Centru 2021-2027, Prioritatea: 1. O regiune competitiva prin inovare si intreprinderi; Interventia: 1.4.2

Scale-up pentru start-up-uri si microintreprinderi.

OBIECTIVUL GENERAL AL PROIECTULUI îl reprezintă realizarea unei investiții inițiale privind înființarea unei noi unități de prestări servicii în domeniul sănătății umane. Obiectivul va fi atins prin amenajarea unui spațiu asupra căruia societatea deține drept de folosință în baza unui contract de comodat, achiziționarea de echipamente și mobilier, precum și instalarea de pompe de căldură și panouri fotovoltaice pentru consum propriu, la care se va adăuga angajarea și instruirea personalului. Proiectul sprijină achiziția de tehnlogii performante, eficiente energetic, pentru intensificarea creșterii sustenabile și dezvoltarea competențelor, pentru specializarea inteligentă și creșterea competitivității GOLDSMITH HOUSE SRL.

Îndeplinirea obiectivului general al proiectului se va realiza prin intermediul următoarelor OBIECTIVE SPECIFICE:

  1. Înființarea unei noi unități de prestări servicii pentru sănătatea umană și îngrijire corporală prin lucrări de amenajare care nu necesită autorizație de construire, achiziția de active corporale și necorporale în scopul

oferirii de servicii noi pentru îmbunătățirea calității vieții populației și îndeplinirea conceptului de Goldhealth Longevity.

  • Protecția mediului înconjurător prin utilizarea de echipamente eficiente energetic, inclusiv pompe de căldură și utilizarea energiei regenerabile produse cu ajutorul unui sistem fotovoltaic, ceea ce va contribui la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră (GES).
  • Angajarea unui număr de 4 persoane în vederea operării noii unități de prestări servicii.
  • Instruirea unui număr de 6 persoane în vederea creșterii competitivității firmei și furnizării de servicii de calitate în noul domeniu de activitate.

Investiția ”Dezvoltarea societății GOLDSMITH HOUSE SRL prin implementarea conceptului inovator GoldHealth Longevity” reprezintă înființarea unei noi unități de prestări servicii în domeniul sănătății umane, și anume: mesaj terapeutic, kinetoterapie bebe, kinetoterapie adulți, crioterapie, terapie intravenoasă, saună cu infraroșii.

În cadrul proiectului se vor realiza lucrari de amenajare al spatiului, se va realiza un sistem umbrire terasa, se vor achiziționa echipamente precum saună crio, pat electric pentru masaj, pat termal, bandă de alergare, sauna caldă cu infraroșu, bicicletă fitness , indicator parcare persoane cu dizabilitati precum si mobilier. Pe lângă cele enunțate mai sus prin implementarea proiectului se vor achizitiona si urmatoarele: un website, un sistem pompe caldura, un sistem de supraveghere si sistem de incediu precum si echipamente pentru producerea de energie verde – sistem de panouri fotovoltaice.

Proiectul se va implementa la adresa într-un imobil situat în municipiul Sibiu, județul Sibiu, pe drumul județean DJ106A Sibiu-Rășinari, FN, înscris în Cartea Funciară Sibiu nr. 127601 (Nr. CF vechi 8593), Nr. Topografic 5573/1/11, nr. Cadastral 127601.

Perioada de implementare a proiectului este de 24 luni de la data semnarii contractului de finantare, respectiv 11.06.2025 – 10.06.2027.

Valoarea totala a proiectului este de 1.512.368,44 lei din care valoarea finantarii nerambursabile este de 995.360,00, alcatuita din 846.056,00 lei valoare finantata din Fondul European pentru Dezvoltare Regionala si 149.304,00 lei valoare finantata din Bugetul de Stat.

Informatii suplimentare pot fi obtinute la adresa de mail: [email protected].

ULTIMA ORĂ: Probleme serioase cu apa în două localități. „Vom fi nevoiți să restricționăm sau chiar să sistăm furnizarea apei”

Pe fondul temperaturilor crescute din ultimele zile, Operatorul Regional Apa Târnavei Mari a sesizat creșterea consumului de apă din rețeaua publică la nivelul localităților Șeica Mare și Boarta, fapt care a dus la scăderea nivelului apei potabile în rezervorul de înmagazinare.

„Situația este monitorizată permanent, iar în acest context facem un apel către clienții din localitățile menționate să reducă la minim utilizarea apei de la rețeaua publică în alte scopuri decât cele potabile și menajere: apă pentru băut, igienă corporală și igiena locuinței.

Folosirea apei de la rețeaua publică în scop agricol/zootehnic, pentru stropirea spațiilor verzi, umplerea piscinelor sau răcorirea trotuarelor din vecinătatea caselor poate să genereze situații neplăcute pentru întreaga comunitate, deoarece scăderea nivelului apei din rezervorul de înmagazinare ne impune restricționarea furnizării apei potabile și sistarea furnizării, până în momentul în care nivelul apei din rezervor revine la un nivel optim pentru asigurarea distribuției.

În contextul în care consumul de apă la nivelul localităților Șeica Mare și Boarta se menține în continuare peste capacitatea de lucru a Stației de tratare a apei Șeica Mare suntem nevoiți să restricționăm și chiar să sistăm pentru anumite perioade de timp furnizarea apei în rețeaua publică.

Vă mulțumim pentru înțelegere”, a transmis Apa Târnavei Mari prin intermediul unui comunicat de presă.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.