Primăria București este prima din țară care a decis să plafoneze veniturile sau indemnizațiile membrilor din consiliile de administrație.
Astfel, indemnizațiile membrilor din consiliile de administrație ale companiilor au fost tăiate de la 9.000 la 2.300 de lei. La fel și salariile directorilor din societățile care se află în subordinea Primăriei Capitalei.
De asemenea, s-a decis plafonarea salariilor directorilor de companii municipale la nivelul salariului viceprimarului, adică cel mult 13.000 lei.
Senatorii au modificat ordonanța 19/2006 privind utilizarea plajei Mării Negre astfel încât de acum înainte 20% din suprafața unei plaje să fie rezervată și celor care nu doresc să plătească taxă pentru șezlong și umbreluță.
Kiki Lăcrămioara Teodorescu se „încăpățânează” să răspundă unei noi provocări: IRON MAN Nissa (Franța) 2025. Duminică, 29 iunie, va participa la ediția aniversară cu numărul 20, full Iron Man. Adică 3, 8 km înot, 180 km bicicletă și 42,195 km alergare. E a patra competiție la care Kiki duce energia și generozitatea Sibiului (și a României, în general), pentru că și de această data a ales să lupte, în primul rând, pentru a fi alături de cei pentru care astfel de gesturi pot fi cu adevărat providențiale: „Inimi sănătoase pentru copii”.
Kiki Teodorescu pornește la drum încrezătoare, experiența și perseverența sa certificând, încă o dată, că nu poate fi decât învingătoare!
„Sunt doar un om obișnuit care într-o zi a avut un vis măreț, s-a antrenat și a reușit”
Te pregătești de o nouă competiție Iron Man. Ce te-a motivat să răspunzi acestei noi provocări?
Nu știu, cred că dorința de a face mișcare, de a avea un motiv pentru a mă antrena. Pentru aceasta trebuia să îmi stabilesc un obiectiv mare, iar pentru mine un obiectiv mare este o competiție Iron Man de acum înainte.
De fiecare data ai ales o cauză pentru care să participi la o astfel de competiție. De această dată, care a fost resortul care te-a motivat?
După cum știți, la fiecare participare a mea Iron Man mi-am alăturat o cauză pentru care să concurez. Această cauză este „inimi sănătoase pentru copii”. Mă motivează foarte mult, pentru că oarecum cele două sunt asemănătoare. Lupta copiilor pentru o inimă sănătoasă și terminarea unui Iron Man sunt adevărate maratoane care vin cu provocări, cu riscuri, dar și cu speranță.
Cum arată o zi obișnuită pentru tine la locul de muncă și cum arată o zi de antrenament?
O zi obișnuită începe la ora 6 dimineața, mă trezesc, mă pregătesc, vin la serviciu, aici îmi iau în primire copilașii, la ora 12:30 îmi termin programul, merg acasă, mă ocup de treburile familiei, de animăluțele pe care le am acasă și după amiază de obicei îmi stabilesc antrenamentele. Sau atunci când lucrez de după amiază, antrenamentele le fac de dimineață.
Pentru o astfel de competiție, cum e Iron Man, există cumva antrenamente mentale adică poți să-ți pregătești și mintea pentru ce vei îndura în timpul cursei?
Ai un model pe care îl urmezi, un sportiv sau o persoană care te inspiră?
Nu, nu am modele. Admir oamenii care fac performanță, dar nu pot să zic că mi-am ales un model. Când eram mica, îmi plăcea foarte mult Nadia Comăneci. Voiam să devin gimnastă. Nu a fost să fie, pentru că la 4 ani mi-am rupt mâna și probabil că acesta a fost destinul meu, să ajung la maturitate și să descopăr frumusețea sportului, pentru că eu am început târziu să fac sport și să-l fac la nivel de performanță, să spunem așa. Chiar dacă eu nu consider că sunt un sportiv de performanță, sunt doar un om obișnuit care într-o zi a avut un vis măreț, s-a antrenat și a reușit.
„Aștept cu mare nerăbdare să ajungem la Nisa”
Aș vrea să te întreb cum te ajută familia în tot programul tău și cum simți comunitatea alături de tine și de planurile tale?
Cred că sunt norocoasă din punctul acesta de vedere, pentru că familia este alături de mine. Soțul meu este și el sportiv, cu el am început să alerg, băiatul meu și el este atlet de performanță. El este motivul pentru care eu am început să alerg și fiind o familie de sportive, înțelegem ce înseamnă să faci sport, înțelegem că acest lucru un mod de viață pentru noi, iar atunci când ă participăm la competiții, de multe ori o facem împreună.
Ai primit cumva reacții cu privire la parcursul tău și la faptul că inspiri?
Da. Nu de puține ori reacțiile au fost, fie că m-am întâlnit față în față cu persoanele respective, fie că mi-au trimis mesaje pe pe WhatsApp sau pe Facebook și mi-au spus că mă admiră, că îi inspire, că vor să facă și ei ceea ce fac eu și mă bucur tare mult că până la urmă cred că asta îmi și doresc, de fapt, să să inspir oamenii să vadă că un om obișnuit poate să facă și performanță dacă are ambiție, dacă își dorește cu adevărat și, bineînțeles, trebuie să îți și placă.
Dacă ar fi să alegem un cuvânt care să descrie Iron Man Nissa din acest an, care ar fi acel cuvânt?
Curaj.
Cu ce gânduri și cu ce obiective pleci la Iron Man?
Plec cu cele mai bune gânduri. Obiectivul meu principal este să termin cursa bine, să mă bucur de ea, să mă bucur de atmosferă, de traseu. Este o cursă pe care mi-am dorit-o tocmai pentru traseul pe care ni-l prezintă. Este de o dificultate foarte mare, nu nu merge oricine la o astfel de competiție, dar este o provocare totodată și îmi doresc să-l termin bine, să fiu sănătoasă.
Mai participă cineva din Sibiu?
Da, anul acesta vom fi 3 sportivi de la Clubul Sportiv Comunitar care vom concura. Unul dintre ei este colegul meu Bogdan, care a terminat și el anul trecut alături de mine, la Barcelona, Iron Man-ul și celălalt sportiv este Adi, soțul meu, care a primit provocarea de a de a termina și el un Iron Man.
Transmiți, te rog, un mesaj pentru comunitate, cea care te va urmări, care va fi alături de tine?
Îmi doresc să fiți alături de mine și de copiii care au nevoie de o inimă sănătoasă, să ne susțineți. Cum o puteți face? Prin încurajări, prin like-uri, prin donații, în primul rând, pentru că ele sunt cele mai importante pentru acești copilași și nu pot decât să vă mulțumesc pentru toate mesajele de încurajare pe care le-am primit până acum și aștept cu mare nerăbdare să ajungem la Nisa și să vă transmitem vești de acolo.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Afirmaţii precum „Prefer să lupt pentru Putin”, „Vreau să mă înrolez în armata lui Putin” şi „Domnule Putin, pregătiţi 5.339.053 de uniforme, că venim”, sunt promovate intens pe reţeaua TikTok din România.
Cifra de 5.339.053 este identică cu numărul de voturi luat de George Simion în turul 2.
Foarte multe mesaje dintre ele au ca fond sonor Katiuşa, o melodie din repertoriul sovietic. „Katiuşa” este o melodie rusă tradiţională ce a fost compusă în 1938, în timpul Uniunii Sovietice, fiind reluată în mod regulat la comemorările victoriei împotriva Germaniei naziste.
Te-ai trezit într-o dimineață și ai observat că firma ta nu mai poate plăti nici factura la toner, darămite creditele bancare, salariile și datoriile către stat? Perfect! Nu intra în panică! Trăim vremuri tulburi, iar statul român – grijuliu ca întotdeauna – ți-a pregătit o ieșire elegantă: CONCORDATUL PREVENTIV. Da, ai citit bine! Nu insolvență, nu faliment rușinos, ci un soi de „dietă financiară” supervizată legal, care-ți oferă ocazia să-ți pui afacerea pe picioare. Sau măcar în șezut.
Ce este acest unicorn numit„ concordat preventiv”?
Concordatul preventiv este un fel de „pauză de respirație legală” pentru firmele care se sufocă sub greutatea datoriilor, dar care încă mai au o vagă pulsație economică. Conform Legii nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență, acest mecanism îți permite să negociezi cu creditorii un plan de redresare, într-o atmosferă plină de optimism forțat.
Pe scurt: nu mai poți plăti, dar convingi lumea că vei putea, cu puțin ajutor, în următorii 24 de luni.
Beneficiile? Sunt „magice”!
1. Scapi de executările silite – pentru o perioadă. E ca și cum ai apăsa „snooze” pe ceasul deșteptător al ANAF-ului.
2. Păstrezi controlul asupra afacerii – da, tu, cel care ai dus-o pe marginea prăpastiei, ai în continuare cheile. Felicitări!
3. Eviți stigmatul insolvenței – imaginea publică e importantă. Poți spune liniștit la conferințe: „Nu suntem în insolvență, suntem în proces de redresare strategică sub supravegherea unui administrator concordatar”.
4. Planul e flexibil – poți renegocia datoriile, reeșalona, chiar șterge o parte. E aproape ca și cum ai da „reset” la contabilitate, dar legal.
Dar care-i șpilul?
Ah, păi să nu ne îmbătăm cu apă chioară. Deși pare un colac de salvare, concordatul preventiv este, de fapt, o ultimă tentativă de a amâna inevitabilul. Trebuie să convingi minimum 75% din creditori că au șanse reale să-și recupereze banii dacă te mai lasă să „încerci puțin”. Dacă reușești asta, probabil ești deja politician.
Și să nu uităm: trebuie să apelezi la un practician în insolvență, să elaborezi un plan de redresare, să obții aprobarea instanței și – detaliu mic – să-l respecți. Ce-ar putea merge prost?
Baza legală – în caz că vrei să dai pe cineva pe spate la o întâlnire de business
Totul e reglementat frumos în:
* Legea nr. 85/2014, titlul II (art. 5 lit. t, art. 23-57);
* Modificările ulterioare aduse prin OUG nr. 88/2018 și Legea nr. 216/2022 (care transpun Directiva europeană 2019/1023 – pentru că falimentul elegant e la modă și în UE).
În concluzie…
Concordatul preventiv nu e pentru toată lumea. E pentru acei antreprenori vizionari care, în fața prăbușirii, nu strigă „Mayday!”, ci zic: „Stați liniștiți, am un plan!” Este soluția perfectă pentru vremuri incerte, când toți par să aibă datorii, dar nimeni nu recunoaște că e falit.
Așa că, dacă firma ta tremură din toate încheieturile, dar tu încă mai poți semna niște hârtii și zâmbi la bancă, concordatul preventiv este șansa ta la o a doua… amânare.
Avocat Alexandru Zavatin, Baroul Sibiu
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Marți s-a finalizat etapa de depunere a contestațiilor pentru rezultatele obținute de elevi la examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie 2025, la nivelul celor 8 de centre de examen din județul Sibiu.
Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană
37
Biologie vegetală și animală
67
Chimie anorganică (tehnologic)
4
Chimie organică (teoretic)
2
Economie
1
Fizică (tehnologic)
2
Fizică (teoretic)
9
Geografie
24
Informatică (mate-info) C/C++
22
Informatică (științele naturii) C/C++
2
Logică, argumentare și comunicare
32
Psihologie
1
Sociologie
1
TOTAL
748
Cele mai multe contestații au fost depuse de către elevii de la centrele de examen Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu (135), Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară „Terezianum” Sibiu (119), Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu (115) și Colegiul Tehnic Energetic Sibiu (102).
„Din actele de urmărire penală efectuate, cu sprijinul Eurojust, în cadrul unei echipe comune de anchetă cu autorităţile judiciare din Germania, a reieșit că, în anul 2022 trei inculpați au constituit, pe teritoriul României, un grup infracțional organizat, la care au aderat ulterior și alți membri, scopul fiind obținerea de beneficii materiale importante din săvârșirea unor infracțiuni de înșelăciune”, informează DIICOT.
Ancheta este realizată în colaborare cu autoritățile judiciare din Germania, prin intermediul Eurojust. Până acum, șapte persoane au fost plasate sub măsuri preventive, patru în România și trei în Germania.
O femeie a fost rănită, miercuri dimineața, într-un accident produs pe Drumul Național 1, în zona localității Avrig.
Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un ansamblu format din cap tractor și o semiremorcă pe DN 1, din direcția Sibiu spre Brașov, în zona localității Avrig un bărbat în vârstă de 61 de ani, din Dâmbovița, a virat la stânga fără să acorde prioritate și a intrat în coliziune cu un autoturism condus pe sensul Brașov – Sibiu de către o femeie în vârstă de 38 de ani, din județul Brașov.
În urma accidentului, femeia a suferit vătămări corporale.
Proiectul, iniţiat de un grup de parlamentari preponderent de la USR, vizează îmbunătăţirea fluidizării traficului.
Nota de adoptare tacită a propunerii legislative, pentru care termenul de dezbatere şi vot s-a împlinit pe 19 iunie, a fost prezentată de preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, care a condus şedinţa de marţi a plenului.
„Atunci când pe drumurile cu mai multe benzi de circulaţie pe sens, circulaţia pe una dintre benzi nu poate fi continuată din cauza unui obstacol, unei îngustări a drumului sau din orice alte motive, conducătorii vehiculelor de pe banda adiacentă sunt obligaţi să permită alternativ vehiculelor de pe banda afectată să se încadreze pe banda adiacentă”, prevede propunerea legislativă.
Nerespectarea ‘regulii fermoarului’ constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă prevăzută în clasa I de sancţiuni, adică 2-3 puncte-amendă.
„Regula fermoarului’ vizează fluidizarea traficului în zonele în care două benzi se îngustează într-una singură, prin alternarea intrării vehiculelor de pe fiecare bandă, ca într-un fermoar. Datorită avantajelor acesteia, regula fermoarului este deja implementată în legislaţia rutieră din Germania, Austria, Elveţia, Olanda, Slovacia.
Implementarea regulii va contribui la reducerea congestiei, prevenirea accidentelor şi va face ca traficul să se desfăşoare mai fluent în situaţii de îngustare a benzilor”, se arată în expunerea de motive a proiectului de lege.
Propunerea legislativă va fi dezbătută de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.
Recent, au fost finalizate o serie de lucrări importante de reparații și mondernizare la sala de sport a Școlii Gimnaziale „George Popa”, unitate de învățământ structură a Liceului Tehnologic „Mediensis”.
Astfel, pentru stoparea capilarității și infiltrării apei pluviale la nivelul demisolului, a fost realizată o hidroizolație perimetrală completă.
Prin urmare, apele de infiltrație subterane și cele pluviale sunt acum captate și evacuate prin intermediul unui sistem de pompare și dirijare către rețeaua de canalizare pluvială.
Toate aceste lucrări contribuie semnificativ la îmbunătățirea dotărilor oferite de unitatea de învățământ și le oferă elevilor un mediu mai sigur și mai confortabil pentru desfășurarea activităților sportive și educaționale.
Consider că este extrem de important pentru ca elevii, copiii noștri, să dispună de toată baza materială necesară pentru a se dezvolta armonios, pentru a face performanță”, a declarat primarul Gheorghe Roman.
Concediile medicale ar putea fi impozitate şi ele cu 10 procente – contribuţia la asigurările de sănătate, fără excepţii.
Măsura apare în programul de guvernare, la capitolul Performanță mai bună în sănătate. Motivul? Românii au prea multe concedii medicale fictive, iar plata CASS-ului i-ar descuraja.
Odată cu această reglementare, și cu aplicarea CASS-ului, venitul nu o să scadă. Va fi același venit ca într-o lună în care merge la muncă”, a spus noul ministru al Sănătății.
Asociațiile pacienților critică deja această măsură.
Dacă cineva vrea să stea 2-3 la malul mării sau la munte, nu pentru că are 50 de lei în plus la concediul medical sau în minus”, a spus Radu Gănescu, preşedintele executiv al Coaliţiei Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice pentru Știrile TVR.