Acasă Blog Pagina 759

O primărie a început tăierea drastică a indemnizațiilor: de la 9.000 la 2.300 de lei

Primăria București este prima din țară care a decis să plafoneze veniturile sau indemnizațiile membrilor din consiliile de administrație.

Astfel, indemnizațiile membrilor din consiliile de administrație ale companiilor au fost tăiate de la 9.000 la 2.300 de lei. La fel și salariile directorilor din societățile care se află în subordinea Primăriei Capitalei.

De asemenea, s-a decis plafonarea salariilor directorilor de companii municipale la nivelul salariului viceprimarului, adică cel mult 13.000 lei.

Această limită era și până acum în vigoare la nivelul Primăriei, iar acum se va aplica și pentru celelalte societăți.

„Este un proiect simplu și de bun-simț. Nu mai putem continua cu discrepanțe între ce oferă sistemul public și ce produce cu adevărat.

Avem datorii, avem servicii care trebuie îmbunătățite și bani publici care trebuie cheltuiți pe investiții.

Nu putem susține salarii fără legătură cu realitatea orașului”, a declarat Primarul General al Capitalei, Stelian Bujduveanu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Schimbări pentru românii care nu doresc să plătească taxă pentru șezlong sau umbreluță pe litoral

Senatorii au modificat ordonanța 19/2006 privind utilizarea plajei Mării Negre astfel încât de acum înainte 20% din suprafața unei plaje să fie rezervată și celor care nu doresc să plătească taxă pentru șezlong și umbreluță.

„Am inițiat acest proiect pentru că, după cum știți, în ultima perioadă este dificil să mergi cu un cerceaf la plaja Mării Negre.

E dificil să-ți găsești un loc acolo pentru că nu prea poți de cei care au acele spații și trebuie să le plătești o taxă de șezlong, de umbreluțe.

Prin această lege corectăm acest derapaj și oferim turiștilor posibilitatea ca pe o cotă de până la 20% din suprafețele plajelor să oferim acces gratuit la aceste plaje care urmează a fi întreținute de administrația locală”, a precizat Cezar Petre, senator AUR.

Proiectul va primi votul final în Camera Deputaților.

În prezent, pe litoralul românesc, închirierea unui șezlong costă între 40 și 150 de lei pe zi, în funcție de stațiune.

Cei care doresc să stea în baldachin achită 500 de lei.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Kiki Lăcrămioara Teodorescu își adaugă la palmares un nou Iron Man

Kiki Lăcrămioara Teodorescu se „încăpățânează” să răspundă unei noi provocări: IRON MAN Nissa (Franța) 2025. Duminică, 29 iunie, va participa la ediția aniversară cu numărul 20, full Iron Man. Adică 3, 8 km înot, 180 km bicicletă și 42,195 km alergare. E a patra competiție la care Kiki duce energia și generozitatea Sibiului (și a României, în general), pentru că și de această data a ales să lupte, în primul rând, pentru a fi alături de cei pentru care astfel de gesturi pot fi cu adevărat providențiale: „Inimi sănătoase pentru copii”.

Kiki Teodorescu pornește la drum încrezătoare, experiența și perseverența sa certificând, încă o dată, că nu poate fi decât învingătoare!

„Sunt doar un om obișnuit care într-o zi a avut un vis măreț, s-a antrenat și a reușit”

Te pregătești de o nouă competiție Iron Man. Ce te-a motivat să răspunzi acestei noi provocări?

Nu știu, cred că dorința de a face mișcare, de a avea un motiv pentru a mă antrena. Pentru aceasta trebuia să îmi stabilesc un obiectiv mare, iar pentru mine un obiectiv mare este o competiție Iron Man de acum înainte.

De fiecare data ai ales o cauză pentru care să participi la o astfel de competiție. De această dată, care a fost resortul care te-a motivat?

După cum știți, la fiecare participare a mea Iron Man mi-am alăturat o cauză pentru care să concurez. Această cauză este „inimi sănătoase pentru copii”. Mă motivează foarte mult, pentru că oarecum cele două sunt asemănătoare. Lupta copiilor pentru o inimă sănătoasă și terminarea unui Iron Man sunt adevărate maratoane care vin cu provocări, cu riscuri, dar și cu speranță.

Cum arată o zi obișnuită pentru tine la locul de muncă și cum arată o zi de antrenament?

O zi obișnuită începe la ora 6 dimineața, mă trezesc, mă pregătesc, vin la serviciu, aici îmi iau în primire copilașii, la ora 12:30 îmi termin programul, merg acasă, mă ocup de treburile familiei, de animăluțele pe care le am acasă și după amiază de obicei îmi stabilesc antrenamentele. Sau atunci când lucrez de după amiază, antrenamentele le fac de dimineață.

Pentru o astfel de competiție, cum e Iron Man, există cumva antrenamente mentale adică poți să-ți pregătești și mintea pentru ce vei îndura în timpul cursei?

Ai un model pe care îl urmezi, un sportiv sau o persoană care te inspiră?

Nu, nu am modele. Admir oamenii care fac performanță, dar nu pot să zic că mi-am ales un model. Când eram mica, îmi plăcea foarte mult Nadia Comăneci. Voiam să devin gimnastă. Nu a fost să fie, pentru că la 4 ani mi-am rupt mâna și probabil că acesta a fost destinul meu, să ajung la maturitate și să descopăr frumusețea sportului, pentru că eu am început târziu să fac sport și să-l fac la nivel de performanță, să spunem așa.  Chiar dacă eu nu consider că sunt un sportiv de performanță, sunt doar un om obișnuit care într-o zi a avut un vis măreț, s-a antrenat și a reușit.

„Aștept cu mare nerăbdare să ajungem la Nisa”

Aș vrea să te întreb cum te ajută familia în tot programul tău și cum simți comunitatea alături de tine și de planurile tale?

Cred că sunt norocoasă din punctul acesta de vedere, pentru că familia este alături de mine. Soțul meu este și el sportiv, cu el am început să alerg, băiatul meu și el este atlet de performanță. El este motivul pentru care eu am început să alerg și fiind o familie de sportive, înțelegem ce înseamnă să faci sport, înțelegem că acest lucru un mod de viață pentru noi, iar atunci când ă participăm la competiții, de multe ori o facem împreună.

Ai primit cumva reacții cu privire la parcursul tău și la faptul că inspiri?

Da. Nu de puține ori reacțiile au fost, fie că m-am întâlnit față în față cu persoanele respective, fie că mi-au trimis mesaje pe pe WhatsApp sau pe Facebook și mi-au spus că mă admiră, că îi inspire, că vor să facă și ei ceea ce fac eu și mă bucur tare mult că până la urmă cred că asta îmi și doresc, de fapt, să să inspir oamenii să vadă că un om obișnuit poate să facă și performanță dacă are ambiție, dacă își dorește cu adevărat și, bineînțeles, trebuie să îți și placă.

Dacă ar fi să alegem un cuvânt care să descrie Iron Man Nissa din acest an, care ar fi acel cuvânt?

Curaj.

Cu ce gânduri și cu ce obiective pleci la Iron Man?

Plec cu cele mai bune gânduri. Obiectivul meu principal este să termin cursa bine, să mă bucur de ea, să mă bucur de atmosferă, de traseu. Este o cursă pe care mi-am dorit-o tocmai pentru traseul pe care ni-l prezintă. Este de o dificultate foarte mare, nu nu merge oricine la o astfel de competiție, dar este o provocare totodată și îmi doresc să-l termin bine, să fiu sănătoasă.

Mai participă cineva din Sibiu?

Da, anul acesta vom fi 3 sportivi de la Clubul Sportiv Comunitar care vom concura. Unul dintre ei este colegul meu Bogdan, care a terminat și el anul trecut alături de mine, la Barcelona, Iron Man-ul și celălalt sportiv este Adi, soțul meu, care a primit provocarea de a de a termina și el un Iron Man.

Transmiți, te rog, un mesaj pentru comunitate, cea care te va urmări, care va fi alături de tine?

Îmi doresc să fiți alături de mine și de copiii care au nevoie de o inimă sănătoasă, să ne susțineți. Cum o puteți face? Prin încurajări, prin like-uri, prin donații, în primul rând, pentru că ele sunt cele mai importante pentru acești copilași și nu pot decât să vă mulțumesc pentru toate mesajele de încurajare pe care le-am primit până acum și aștept cu mare nerăbdare să ajungem la Nisa și să vă transmitem vești de acolo.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Apeluri pe TikTok în România pentru înrolare în armata lui Vladimir Putin

Pe platforma TikTok se desfăşoară, de câteva săptămâni, o campanie în care utilizatori aparent obişnuiţi din România postează mesaje pro-ruse.

Mai mult, aceștia își exprimă dorinţa de a obţine cetăţenie rusă sau chiar de a se înrola în armata Federaţiei Ruse. Videoclipurile sunt distribuite masiv, ele au crescut după turul 2 al alegerilor prezidenţiale, scrie Hotnews.

Afirmaţii precum „Prefer să lupt pentru Putin”, „Vreau să mă înrolez în armata lui Putin” şi „Domnule Putin, pregătiţi 5.339.053 de uniforme, că venim”, sunt promovate intens pe reţeaua TikTok din România.

Cifra de 5.339.053 este identică cu numărul de voturi luat de George Simion în turul 2.

Foarte multe mesaje dintre ele au ca fond sonor Katiuşa, o melodie din repertoriul sovietic. „Katiuşa” este o melodie rusă tradiţională ce a fost compusă în 1938, în timpul Uniunii Sovietice, fiind reluată în mod regulat la comemorările victoriei împotriva Germaniei naziste.

Detalii despre ancheta Hotnews puteți găsi aici.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

PONTUL AVOCATULUI. Concordatul preventiv: Salvează-ți afacerea! Sau măcar dă-i timp să-și scrie testamentul

Te-ai trezit într-o dimineață și ai observat că firma ta nu mai poate plăti nici factura la toner, darămite creditele bancare, salariile și datoriile către stat? Perfect! Nu intra în panică! Trăim vremuri tulburi, iar statul român – grijuliu ca întotdeauna – ți-a pregătit o ieșire elegantă: CONCORDATUL PREVENTIV. Da, ai citit bine! Nu insolvență, nu faliment rușinos, ci un soi de „dietă financiară” supervizată legal, care-ți oferă ocazia să-ți pui afacerea pe picioare. Sau măcar în șezut.

Ce este acest unicorn numit„ concordat preventiv”?

Concordatul preventiv este un fel de „pauză de respirație legală” pentru firmele care se sufocă sub greutatea datoriilor, dar care încă mai au o vagă pulsație economică. Conform Legii nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență, acest mecanism îți permite să negociezi cu creditorii un plan de redresare, într-o atmosferă plină de optimism forțat.

Pe scurt: nu mai poți plăti, dar convingi lumea că vei putea, cu puțin ajutor, în următorii 24 de luni.

Beneficiile? Sunt „magice”!

1. Scapi de executările silite – pentru o perioadă. E ca și cum ai apăsa „snooze” pe ceasul deșteptător al ANAF-ului.

2. Păstrezi controlul asupra afacerii – da, tu, cel care ai dus-o pe marginea prăpastiei, ai în continuare cheile. Felicitări!

3. Eviți stigmatul insolvenței – imaginea publică e importantă. Poți spune liniștit la conferințe: „Nu suntem în insolvență, suntem în proces de redresare strategică sub supravegherea unui administrator concordatar”.

4. Planul e flexibil – poți renegocia datoriile, reeșalona, chiar șterge o parte. E aproape ca și cum ai da „reset” la contabilitate, dar legal.

Dar care-i șpilul?

Ah, păi să nu ne îmbătăm cu apă chioară. Deși pare un colac de salvare, concordatul preventiv este, de fapt, o ultimă tentativă de a amâna inevitabilul. Trebuie să convingi minimum 75% din creditori că au șanse reale să-și recupereze banii dacă te mai lasă să „încerci puțin”. Dacă reușești asta, probabil ești deja politician.

Și să nu uităm: trebuie să apelezi la un practician în insolvență, să elaborezi un plan de redresare, să obții aprobarea instanței și – detaliu mic – să-l respecți. Ce-ar putea merge prost?

Baza legală – în caz că vrei să dai pe cineva pe spate la o întâlnire de business

Totul e reglementat frumos în:

* Legea nr. 85/2014, titlul II (art. 5 lit. t, art. 23-57);

* Modificările ulterioare aduse prin OUG nr. 88/2018 și Legea nr. 216/2022 (care transpun Directiva europeană 2019/1023 – pentru că falimentul elegant e la modă și în UE).

În concluzie…

Concordatul preventiv nu e pentru toată lumea. E pentru acei antreprenori vizionari care, în fața prăbușirii, nu strigă „Mayday!”, ci zic: „Stați liniștiți, am un plan!” Este soluția perfectă pentru vremuri incerte, când toți par să aibă datorii, dar nimeni nu recunoaște că e falit.

Așa că, dacă firma ta tremură din toate încheieturile, dar tu încă mai poți semna niște hârtii și zâmbi la bancă, concordatul preventiv este șansa ta la o a doua… amânare.

Avocat Alexandru Zavatin, Baroul Sibiu

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Val de contestații în județul Sibiu după examenul de Bacalaureat: aproape 750

Marți s-a finalizat etapa de depunere a contestațiilor pentru rezultatele obținute de elevi la examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie 2025, la nivelul celor 8 de centre de examen din județul Sibiu.

Centralizarea pe discipline de concurs și tipuri de subiecte, după depunerea contestațiilor de către elevi, este următoarea:

DisciplinaNumăr contestații
Limba și literatura română (real)238
Limba și literatura română (uman)64
Limba și literatura germană maternă41
Matematică (mate-info)25
Matematică (științele naturii)19
Matematică (tehnologic)76
Istorie81
Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană37
Biologie vegetală și animală67
Chimie anorganică (tehnologic)4
Chimie organică (teoretic)2
Economie1
Fizică (tehnologic)2
Fizică (teoretic)9
Geografie24
Informatică (mate-info) C/C++22
Informatică (științele naturii) C/C++2
Logică, argumentare și comunicare32
Psihologie1
Sociologie1
TOTAL748

Cele mai multe contestații au fost depuse de către elevii de la centrele de examen Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu (135), Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară „Terezianum” Sibiu (119), Colegiul Național „Octavian Goga” Sibiu (115) și Colegiul Tehnic Energetic Sibiu (102).

În conformitate cu OMEN 4 950/2019, art. 11, alin. (4) și art. 12, aln. (1), cu modificările și completările ulterioare ”nota obținută în etapa de soluționare a contestațiilor este notă definitivă, indiferent de punctajul obținut, în plus sau în minus, față de nota acordată în etapa de evaluare inițială a lucrării.

Această notă nu mai poate fi modificată și reprezintă nota obținută de candidat la proba respectivă”.

Rezultatele finale se vor afișa luni 30.06.2025.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

VIDEO: Hackeri din Sibiu și Vâlcea, ridicați de „mascați”. Au preluat ilegal controlul asupra a 120 de conturi de utilizatori pe o platformă internațională de comerț

O grupare de hackeri care păcălea străini pe platforme online a fost destructurată în urma unor percheziții desfășurate în județele Vâlcea și Sibiu.

Procurorii DIICOT Vâlcea, împreună cu polițiștii de la Crima Organizată, au făcut marți percheziții în opt locații din județele Vâlcea și Sibiu, într-un dosar care vizează o rețea specializată în infracțiuni informatice și înșelăciuni de amploare.

„Din actele de urmărire penală efectuate, cu sprijinul Eurojust, în cadrul unei echipe comune de anchetă cu autorităţile judiciare din Germania, a reieșit că, în anul 2022 trei inculpați au constituit, pe teritoriul României, un grup infracțional organizat, la care au aderat ulterior și alți membri, scopul fiind obținerea de beneficii materiale importante din săvârșirea unor infracțiuni de înșelăciune”, informează DIICOT.

Gruparea ar fi fost implicată în atacuri de tip phishing și fraude online care au vizat utilizatori ai unei platforme internaționale de comerț.

Potrivit anchetatorilor, hackerii au preluat ilegal controlul asupra a 120 de conturi de utilizatori cu reputație solidă pe platformă.

Folosindu-se de aceste conturi, au publicat anunțuri fictive pentru bunuri pe care nu le dețineau, inducând în eroare mai mulți cetățeni străini care au trimis bani în conturi deschise de complici ai rețelei.

Ancheta este realizată în colaborare cu autoritățile judiciare din Germania, prin intermediul Eurojust. Până acum, șapte persoane au fost plasate sub măsuri preventive, patru în România și trei în Germania.

Marți, anchetatorii au identificat alți trei membri ai grupării, pentru care au fost emise mandate europene de arestare de către autoritățile germane.

În urma perchezițiilor au fost ridicate mai multe dispozitive electronice folosite în activitatea infracțională.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Impact între un autocamion și un autoturism pe DN 1

O femeie a fost rănită, miercuri dimineața, într-un accident produs pe Drumul Național 1, în zona localității Avrig.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un ansamblu format din cap tractor și o semiremorcă pe DN 1, din direcția Sibiu spre Brașov, în zona localității Avrig un bărbat în vârstă de 61 de ani, din Dâmbovița, a virat la stânga fără să acorde prioritate și a intrat în coliziune cu un autoturism condus pe sensul Brașov – Sibiu de către o femeie în vârstă de 38 de ani, din județul Brașov.

În urma accidentului, femeia a suferit vătămări corporale.

Un echipaj SMURD a intervenit la acest eveniment rutier.

Femeia de 38 de ani a suferit un atac de panică și prezenta escoriații la nivelul piciorului, fiind transportată la UPU Sibiu, conștientă.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Restricții pe A1 și drumurile naționale din județul Sibiu pentru lucrări

Lucrările pe Autostrada A1 și drumurile naționale din județul Sibiu continuă și pe parcursul zilei de miercuri.

Pe autostrada A1, pe Varianta de Ocolire Sibiu, se așterne covor asfaltic, iar traficul se desfășoară pe banda 1 și banda de urgență;

Pe DN7H, între DN1 și autostrada A1, se lucrează la refacerea marcajelor rutiere traficul fiind dirijat de piloți;

Pe DN14, în zona localității Slimnic, se repară partea carosabilă, traficul fiind dirijat de piloți;

Pe DN14A, în zona localității Blăjel, se intervine la repararea părții carosabile, traficul fiind dirijat de piloți.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Regula fermoarului” a trecut în Senat. Ce vor risca șoferii care nu o respectă

„Regula fermoarului” a fost adoptată tacit de Senat, noua regulă având rolul să fluidizeze traficul în cazul îngustării drumurilor.

Noua regulă obligă șoferii să permită, alternativ, încadrarea vehiculelor de pe banda care se termină, pe modelul deja aplicat în mai multe țări europene.

Proiectul, iniţiat de un grup de parlamentari preponderent de la USR, vizează îmbunătăţirea fluidizării traficului.

Nota de adoptare tacită a propunerii legislative, pentru care termenul de dezbatere şi vot s-a împlinit pe 19 iunie, a fost prezentată de preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, care a condus şedinţa de marţi a plenului.

„Atunci când pe drumurile cu mai multe benzi de circulaţie pe sens, circulaţia pe una dintre benzi nu poate fi continuată din cauza unui obstacol, unei îngustări a drumului sau din orice alte motive, conducătorii vehiculelor de pe banda adiacentă sunt obligaţi să permită alternativ vehiculelor de pe banda afectată să se încadreze pe banda adiacentă”, prevede propunerea legislativă.

Nerespectarea ‘regulii fermoarului’ constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă prevăzută în clasa I de sancţiuni, adică 2-3 puncte-amendă.

Regula fermoarului’ vizează fluidizarea traficului în zonele în care două benzi se îngustează într-una singură, prin alternarea intrării vehiculelor de pe fiecare bandă, ca într-un fermoar. Datorită avantajelor acesteia, regula fermoarului este deja implementată în legislaţia rutieră din Germania, Austria, Elveţia, Olanda, Slovacia.

Implementarea regulii va contribui la reducerea congestiei, prevenirea accidentelor şi va face ca traficul să se desfăşoare mai fluent în situaţii de îngustare a benzilor”, se arată în expunerea de motive a proiectului de lege.

Propunerea legislativă va fi dezbătută de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Sală de sport modernizată la Școala Gimnazială „George Popa” Mediaș

Recent, au fost finalizate o serie de lucrări importante de reparații și mondernizare la sala de sport a Școlii Gimnaziale „George Popa”, unitate de învățământ structură a Liceului Tehnologic „Mediensis”.

Lucrările au avut ca scop prevenirea infiltrațiilor de apă și îmbunătățirea condițiilor din sala de sport.

Astfel, pentru stoparea capilarității și infiltrării apei pluviale la nivelul demisolului, a fost realizată o hidroizolație perimetrală completă.

Prin urmare, apele de infiltrație subterane și cele pluviale sunt acum captate și evacuate prin intermediul unui sistem de pompare și dirijare către rețeaua de canalizare pluvială.

În urma acestor intervenții, este protejată structura clădirii și se menține un climat sănătos la interior.

Totodată, sala de sport a fost complet renovată și a fost înlocuită dușumeaua care era deteriorată cu pardoseli moderne din tarkett, material adecvat pentru activitățile sportive, durabil și ușor de întreținut.

Toate aceste lucrări contribuie semnificativ la îmbunătățirea dotărilor oferite de unitatea de învățământ și le oferă elevilor un mediu mai sigur și mai confortabil pentru desfășurarea activităților sportive și educaționale.

Continuăm să investim în sistemul de învățământ din oraș. Este o promisiune pe care am făcut-o în nenumărate rânduri. Este o promisiune pe care o respect. Școala „George Popa” este un astfel de exemplu.

Consider că este extrem de important pentru ca elevii, copiii noștri, să dispună de toată baza materială necesară pentru a se dezvolta armonios, pentru a face performanță”, a declarat primarul Gheorghe Roman.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Poliția” concediilor medicale? Ce impozit ar urma să plătească persoanele aflate în „medical”

Noul ministru al Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a explicat că multe dintre concediile medicale ar fi fictive, urmând să fie impozitele.

Rogobete a explicat că măsura ar avea un beneficiu dublu: atragerea banilor la buget, dar şi descurajarea acestor practici.

Concediile medicale ar putea fi impozitate şi ele cu 10 procente – contribuţia la asigurările de sănătate, fără excepţii.

Măsura apare în programul de guvernare, la capitolul Performanță mai bună în sănătate. Motivul? Românii au prea multe concedii medicale fictive, iar plata CASS-ului i-ar descuraja.

„Nu este vorba de nicio poliție a concediilor medicale. Vor fi verificate fișele medicale ale medicilor și modul în care au fost acordate din punct de vedere medical.

Nu vom fugi după pacienți, nu va merge nimeni acasă la pacienți, să vedem dacă sunt acasă.

Odată cu taxarea concediului, venitul de zi cu zi, de lună de lună al pacientului nu va scădea.

În momentul de față, atunci când un pacient este în concediu de boală, venitul la finalul lunii este mai mare, tocmai pentru că acel venit nu se împozitează CASS.

Odată cu această reglementare, și cu aplicarea CASS-ului, venitul nu o să scadă. Va fi același venit ca într-o lună în care merge la muncă”, a spus noul ministru al Sănătății.

Asociațiile pacienților critică deja această măsură.

„Aceste fraude nu se pot stopa. Pentru că aceste fraude nu sunt făcute pentru a avea niște venituri în plus, dimpotrivă.

Dacă cineva vrea să stea 2-3 la malul mării sau la munte, nu pentru că are 50 de lei în plus la concediul medical sau în minus”, a spus Radu Gănescu, preşedintele executiv al Coaliţiei Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice pentru Știrile TVR.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.