Bolojan: Alegerile anticipate nu sunt o opțiune în acest moment. PNL respinge suspendarea președintelui Nicușor Dan

Cele mai citite

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat marți seară că scenariul organizării alegerilor parlamentare anticipate nu este luat în calcul în acest moment. Liderul liberal a explicat că legislația actuală și situația parlamentară fac dificilă declanșarea unei astfel de proceduri și a precizat că PNL nu va susține demersul AUR privind suspendarea președintelui Nicușor Dan.

Invitat la TVR 1, Ilie Bolojan a fost întrebat cât de aproape este România de organizarea unor alegeri anticipate. Acesta a subliniat că, în prezent, nu există premisele constituționale pentru un astfel de scenariu.

„În momentul de față nu există o astfel de ipoteză. Ar trebui să fie două guverne care să cadă pentru ca președintele României să poată convoca alegeri anticipate. Nu am mai avut astfel de situații în România”, a declarat liderul PNL, potrivit Mediafax.

Bolojan: Organizarea alegerilor anticipate este dificilă

Ilie Bolojan a explicat că România se confruntă și cu dificultăți legislative în ceea ce privește organizarea alegerilor parlamentare anticipate, opinie exprimată anterior și de liderul UDMR, Kelemen Hunor.

Publicitate

„Personal sunt rezervat că vom ajunge acolo. Dar dacă s-ar ajunge în această situație, PNL nu va bloca organizarea alegerilor parlamentare anticipate, dacă aceasta este singura soluție rezonabilă pentru deblocarea situației politice”, a afirmat Bolojan.

PNL nu susține suspendarea președintelui Nicușor Dan

Întrebat despre anunțul liderului AUR, George Simion, privind inițierea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan, Ilie Bolojan a transmis că Partidul Național Liberal nu va susține această inițiativă.

Potrivit liderului liberal, România are nevoie de stabilitate instituțională, iar declanșarea unei noi crize politice ar afecta și mai mult încrederea cetățenilor în instituțiile statului.

„Suntem într-o situație în care încrederea în instituțiile din România este deja destul de scăzută. Noi nu vom susține o astfel de inițiativă. Avem nevoie de instituții stabile. Putem critica ocupantul unei funcții publice, indiferent despre ce funcție vorbim, însă dacă ne gândim la interesul țării, avem nevoie de un cadru instituțional stabil”, a declarat Ilie Bolojan.

Liderul PNL a precizat că inițiativa de suspendare aparține exclusiv AUR și reprezintă o decizie politică pe care acest partid și-o asumă.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

spot_img
Ultimele știri

ULTIMA ORĂ: Se schimbă circulația pe Șoseaua Alba Iulia. Ce trebuie să știe șoferii care trec prin zonă

Șoferii care circulă pe Șoseaua Alba Iulia trebuie să fie atenți la noile reguli de circulație introduse la intersecția...

Știri pe același subiect