15.2 C
Sibiu
duminică, aprilie 19, 2026

FOTO: PSD s-a făcut complet de râs. Campania „Momentul Adevărului” i-a EXPLODAT în față

Cele mai citite

Campania prin care PSD își promovează referendumul intern programat pentru 20 aprilie, sub titlul ambițios „Momentul adevărului”, a reușit să atragă atenția, dar nu neapărat în direcția dorită.

În loc de mobilizare solemnă, inițiativa a generat un val consistent de ironii și meme-uri în mediul online.

Totul a pornit de la o serie de postări aproape identice publicate de lideri ai partidului, inclusiv miniștri, care au distribuit imagini însoțite de mesajul „ajunge până aici”.

Formula, gândită probabil ca un semnal de fermitate, a fost rapid preluată și reinterpretată ironic de utilizatori, devenind material viral.

Publicitate

Dincolo de reacțiile din online, conducerea PSD pare hotărâtă să meargă până la capăt cu planul de schimbare a configurației guvernamentale. Strategia ar urma să fie activată chiar pe 20 aprilie, în funcție de rezultatul consultării interne.

Scenariul principal vizează retragerea sprijinului politic pentru premierul Ilie Bolojan, o mișcare care ar putea forța demisia acestuia.

Dacă premierul nu va face un pas înapoi până la următoarea ședință de guvern, programată pentru 23 aprilie, social-democrații iau în calcul o demisie colectivă a miniștrilor lor, ceea ce ar declanșa automat o criză politică.

La referendum sunt așteptați aproximativ 5.000 de membri ai partidului, de la parlamentari și lideri locali până la aleși din administrația publică.

Întrebarea supusă votului va fi una simplă, dar cu implicații majore: dacă PSD ar trebui sau nu să retragă sprijinul politic pentru actualul premier.

De cealaltă parte, Ilie Bolojan nu pare dispus să cedeze presiunilor. Acesta a declarat că nu ia în calcul demisia și că își va continua mandatul atât timp cât ocupă funcția. În plus, a transmis că, într-un context politic complicat, cei care generează crize trebuie să fie pregătiți să suporte consecințele.

Întrebat despre viitorul său politic, Bolojan a exclus posibilitatea de a ajunge președinte al Senatului în perioada următoare și a admis că un guvern minoritar nu este o soluție ideală, deși România a mai trecut prin astfel de formule.

În timp ce liderii PSD pregătesc mutări decisive, spațiul online pare deja să fi dat verdictul: „momentul adevărului” s-a transformat, cel puțin pentru moment, într-un exercițiu de comunicare cu final neașteptat.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

spot_img
Ultimele știri

Raluca Turcan atacă PSD Sibiu după declarațiile la adresa lui Ilie Bolojan: „Limbajul grobian a devenit politică de partid”

Deputata PNL Raluca Turcan a reacționat ferm la afirmațiile făcute de liderul PSD Sibiu, Bogdan Trif, la adresa premierului...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect