Încep lucrările de reabilitare și modernizare a Secției de Pneumologie din Mediaș

Cele mai citite

Proiectul de reabilitare a Secției de Pneumologie din cadrul Spitalului Municipal Mediaș este aproape de demararea efectivă a lucrărilor. Recent a fost desemnată societatea care se va ocupa de investiție, zilele următoare urmând să fie semnat și contractul de execuție a lucrărilor. La începutul anului, conducerea unității medicale medieșene a decis reabilitarea și mansardarea clădirii în care funcționează Secția Pneumologie, iar consilierii locali au aprobat proiectul tehnic și a indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul de investiții reabilitare și mansardare clădire pneumologie.
Clădirea în care funcționează Secția Pneumologie din Mediaș a fost ridicată între anii1960-1965 și are nevoie de lucrări masive de reabilitare. Astfel, căile de circulație nu corespund normelor PSI, există un număr insuficient de paturi, saloanele nu sunt dotate cu grupuri sanitare proprii iar izolația termică a clădirii este insuficientă.
Conducerea Spitalului Municipal Mediaș își propune să realizeze lucrări de extindere și mansardare a clădirii, măsuri de securitate la incendiu prin ignifugarea întregului material lemnos, refacerea instalațiilor electrice dar și a alimentării cu apă potabilă, respectiv a instalației de încălzire centrală.

spot_img
spot_img
Ultimele știri

FOTO/VIDEO/ULTIMA ORĂ: Cristian Pomohaci, REȚINUT. Va fi propus pentru ARESTARE PREVENTIVĂ

Fostul preot și interpret de muzică populară Cristian Pomohaci, în vârstă de 57 de ani, a fost reținut într-un...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect