17.3 C
joi, iulie 4, 2024

Înfrângere aproape de final: Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Hermannstadt 2-1

FC Hermannstadt a pierdut, scor 1-2, partida disputată sâmbătă după amiaza cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Covăsnenii au deschis scorul în minutul 27. Marius Ștefănescu a profitat de greșeala Antoche, a recuperat mingea, a centrat pe jos în interiorul careului, iar Adnan Aganovic a scăpat de marcajul lui Butean și a înscris pe centrul porții.

În minutul 32, sibienii au ratat o ocazie mare, prin Petrișor Petrescu. Acesta a șutat din lovitură liberă, de la 25 de metri, însă Began a respins excelent mingea, care se ducea în vinclul drept al porții. La faza imediat următoare, Butean a centrat, iar Alexandru Tudorie, atacantul lui Sepsi, a trimis cu capul în transversala propriei porți.

În minutul 75, Sepsi a rămas cu un om mai puțin pe teren. Mark Tamas a atins mingea cu mâna în interiorul careului, iar maghiarul a văzut al doilea galben și a fost eliminat. Centralul partidei VAR-ul și a acordat penalty, tranformat fără probleme de Babic.

În minutul 85, Sepsi a reușit să înscrie, tot în urma unui penalty. Adnan Aganovic a fost faultat în careu de Mino Sota, iar Mihai Bălașa a marcat și a adus victoria celor de la Sepsi.

În urma acestei înfrângeri, FC Hermannstadt e pe locul 11, cu un total de 26 de puncte.

SURSĂ FOTO: gsp.ro

Urmărește Sibiu 100% în Google News

ULTIMA ORĂ/FOTO: Incendiu de proporții în Sibiu în zona fostului Depou CFR, la două clădiri

Pompierii sibieni au intervenit, joi seara, în municipiul Sibiu în zona fostului depou CFR, pentru stingerea unui incendiu izbucnit...