24.1 C
marți, mai 21, 2024

134 km +  de Urme Pe Play

Sâmbătă și Duminică, a avut loc la Rășinari, lângă Sibiu, evenimentul Urme pe Play, creat special pentru iubitorii de mișcare în natură. Traseele de alergare au însumat  134 km, desfășurați  în frumusețea munților Cindrel si Lotru.

Peisajele de la poalele Rășinariului, la început de primăvară,  au fost gazdele primitoare atât pentru cadrul în care s-a desfășurat concursul cât și pentru Târgul de produse locale #dinmărginime #produsînsibiu, brunch-ul la înălțime și spectacole.

Prima zi a fost despre predare/preluare kituri de concurs, târg cu produse locale, teatru pe Coasta Boacii, drumeție la noul punct de belvedere din Rășinari unde a avut loc un concert acustic, iar ziua s-a închis cu o un super concert în fața Cămnului Cultural din Rășinari.

Am dorit să oferim bucurie și o stare de bine tuturor participanților și partenerilor noștri

declară organizatorii concursului

Duminica a fost ziua competiției, iar primii alergători au luat startul la ora 7, în aplauzele oamenilor prezenți în piață și pe fondul acustic creat de cei 4 percuționiști energici. Premierea a fost organizată în fața căminului, unde, pe lângă trofeele faine, binemeritate, alergătorii au fost așteptați cu bucate locale gustoase pregătite cu drag de oamenii din Râșinari

la start. poză URme Pe Play

Au fost 4 probe de alergare pe traseu montan, plus probele de alergare pentru copii

Ultra, cu cei  57.9 km și diferență de nivel de 3730 m, a adunat la start aproape 50 de oameni iar timpul cel mai bun a fost scos de Robert Hajnal, 5 ore, 30 de minute și 40 de secunde, urmat de Andrei Drăgan și Bogdan Ibănescu.

Maraton, cu o lungime de 40.9 km și diferență de nivel 2560 m, a strâns la strat 70 de alergători iar timpul cel mai bun a fost obținut de Andrei Mijache, 4 ore, 4 minute și 37 secunde, urmat de Paul Harsan și Andrei Soveresan

Semimaraton, traseu de 22.1 km cu diferență de nivel  1220 m.  Au fost 200 de alergători înscriși iar timpul cel mai bun, de 1 oră, 41 de minute și 13 secunde a fost obținut de Andrei Ivănescu-Gliga, urmat la 1 minut distanță de Paul pepene și Andrei Brănescu, cu un timp de 1:50:32

Cros, cu un traseu de 12.7km și diferență de nivel 780m. Au luat startul 205 alergători iar primul care a terminat traseul, în mai puțin de 1 oră (59 minute și 0 secunde)  a fost George Surlea, imediat urmat de Alexandru Blejdea și Nourdin Karoudi

”Ediția a V-a a concursului Urme Pe Play a fost un succes. Am dorit să oferim bucurie și o stare de bine tuturor participanților și partenerilor noștri.  Continuăm pe acest drum de mulți ani și am înțeles că doar cu sprijin din partea celor cu valori comune putem să ne dezvoltăm,