20.8 C
duminică, mai 5, 2024

Şahiştii medieşeni s-au întors cu două medalii de la „Cupa Ghiocelul”

www.mirceahodarnau.ro„Cupa Ghiocelul şahist” a fost o reprezentaţie excelentă din partea sportivilor de la Tera Şah Mediaş. Elevii antrenorului Emil Deliman au obţinut rezultate foarte bune la competiţia desfăşurată la Petroşani, la începutul lunii martie. Cel mai mic component al echipei medieşene, Darius Istrate a ocupat poziţia a treia, la egalitate cu primele două, numai criteriul de departajare făcând să fie pe ultima treaptă a podiumului. Emanuel Chivoiu a fost şi el al treilea, la general. El a avut o prestaţie excelentă, reuşind să-l învingă pe câştigător. Întrecerea a adus la start 66 de copii şi juniori (până în 14 ani), din Hunedoara, Cugir, Mediaş, Orăştie, Deva, Haţeg, Petroşani, Lupeni, Petrila şi Vulcan. Emil Deliman (antrenor Tera Şah Mediaş) : „A fost foarte bine. Am participat cu şapte sportivi ai clubului TeraŞah Mediaş, dintre care trei la primul turneu. Rezultatele au fost foarte bune! Sunt mulţumit”, a declarat tehnicianul medieşan la Nova TV.

Zi istorică pentru Muzeul ASTRA. Casa Artelor își deschide porțile

Marți,  7 mai 2024, ora 12:00, la Casa Artelor, Sibiu/ Piața Mică nr. 20-21, va avea loc deschiderea oficială a Centrului...