10.2 C
Sibiu
marți, aprilie 21, 2026

Interventie pe coloana, in premiera la Sibiu

Cele mai citite

width=250Traumatologia coloanei a fost abordata în premiera la Sibiu. Medicii ortopezi sibieni au efectuat astazi o interventie chirurgicala la nivelul coloanei vertebrale. Operatia a fost facuta unui pacient de 33 de ani din Medias, care a suferit o fractura de coloana dupa ce a cazut de pe o schela. Echipa operatorie a fost formata din doi tineri medici, Mircea Sopon, unul din elevii prof.univ.dr. Ioan Baier, medicul sef al Sectiei Clinice Ortopedie-Traumatologie a spitalului si Claudiu Matei. Interventia a fost completata de dr. Tiberiu Maior de la Cluj, care le-a împartasit medicilor sibieni din experienta sa în domeniu.

„Pâna acum pacientii cu fracturi care afectau maduva sau nu o afectau era nevoie sa îi trimitem la Spitalul Bagdasar sau la Cluj. Scopul nostru a fost ca aceste traumatologii ale coloanei sa poata fi rezolvate la Sibiu”, a declarat Ioan Baier, medicul sef al Sectiei Clinice Ortopedie-Traumatologie.
Astfel, din acest an traumatologia coloanei va putea fi abordata si în cadrul spitalului sibian. Pacientii care sufera de astfel de traumatisme nu vor mai fi nevoiti sa se trateze în alte centre medicale din tara. “Avem nevoie de oameni în ceea ce priveste fracturile coloanei. Era nevoie de o astfel de chirurgie, de niste oameni pasionati sa faca acest lucru. Unul din elevii mei, Mircea Sopon, pasionat de coloana, a spus “Eu ma angrenez în aceasta”, a spus prof.univ.dr. Ioan Baier, medicul sef al Sectiei Clinice Ortopedie-Traumatologie.
Interventia chirurgicala a durat aproape trei ore, s-a desfasurat în conditii normale, iar starea pacientului este buna. „Interventia a decurs conform planului si s-a practicat fixarea coloanei vertebrale toraco-lombar prin folosirea unui modul de patru suruburi si doua bare. Pacientul s-a trezit din anestezie, iar starea sa este buna”, a declarat  medicul neurochirurg Claudiu Matei. „Evolutia postoperatorie a  pacientului este favorabila, acesta va fi tinut pentru câteva ore sub supraveghere medicala în cadrul Compartimentului Anestezie Terapie Intensiva, dupa care va fi transferat la salon, iar în câteva zile va fi externat”, a declarat medicul ortoped Ciprian Mircea Sopon.
Tânarul medic Mircea Sopon a terminat rezidentiatul acum doi ani în cadrul aceleiasi clinici, sub îndrumarea prof.univ.dr. Ioan Baier, iar neurochirurgul Claudiu Matei a fost angajat în urma cu un an si a urmat cursuri în stainatate.
Seful Clinicii Ortopedie-Traumatologie spunea ca spitalul a primit niste implanturi pentru coloana vertebrala în valoare de 25.000 de euro, dar spitalul mai are nevoie de astfel de implanturi performante.
în Clinica de Ortopedie-Traumatologie vor putea fi preluati si pacienti din alte judete. (G.M)

spot_img
Ultimele știri

Anunț de licitație publică – închiriere teren arabil în Șura Mare: Calendar, condiii și  documente necesare

Primăria Comunei Șura Mare anunță organizarea unei licitații publice pentru închirierea unor loturi de teren arabil aflate în proprietatea...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect