Sibiul își schimbă viteza: încă 44 de stații pentru mașini electrice au fost puse în funcțiune. Unde le găsești.
Șoferii mașinilor electrice și hibride au la dispoziție, începând de luni, 10 august, încă 44 de stații publice de încărcare în municipiul Sibiu. Investiția, realizată de Primăria Sibiu cu fonduri europene nerambursabile, se ridică la 4,83 milioane de lei.
Noile stații fac parte din proiectul „Modernizarea și extinderea transportului public la nivelul zonei metropolitane Sibiu” și extind considerabil infrastructura publică destinată vehiculelor electrice și hibride.
Pe lângă cele 45 de stații amplasate în municipiul Sibiu, alte 20 de stații au fost distribuite în localitățile membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Transport Metropolitan Sibiu.
Sibiu ajunge la 59 de stații publice
Odată cu punerea în funcțiune a noilor stații, Sibiul are în acest moment 59 de stații publice de încărcare pentru mașini electrice și hibride.
Primăria anunță că rețeaua va continua să se extindă. Până la finalul lunii august vor mai fi puse în funcțiune încă 14 stații, astfel că numărul total al punctelor publice de alimentare va ajunge la 73.
Acestea se adaugă stațiilor de încărcare private existente în oraș.
„Sibiul are în acest moment 59 de stații publice de încărcare a mașinilor electrice și hibride. Până la finalul lunii vom mai pune în funcțiune încă 14, astfel că cetățenii vor avea la dispoziție 73 de astfel de puncte de alimentare, care se adaugă stațiilor private. Prin aceste investiții asigurăm infrastructura necesară pentru mobilitatea auto ecologică. În prezent, în Sibiu sunt înregistrate 1.191 de mașini electrice și 4.188 de mașini hibride”, a declarat Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu.
Stații rapide și stații cu două puncte de încărcare
Noile stații oferă două tipuri de încărcare.
25 dintre stațiile nou operaționalizate dispun de un punct de încărcare rapidă, de 50 kWh, și unul de încărcare lentă, de 22 kWh.
Alte 20 de stații sunt prevăzute cu câte două puncte de încărcare lentă, de 22 kWh.
Cum se folosesc stațiile
Șoferii care vor să utilizeze noile puncte de încărcare trebuie să descarce aplicația mobilă dedicată VOLTRELLI, disponibilă gratuit în Google Play și App Store.
Pentru a putea încărca mașina, utilizatorii trebuie să își creeze un cont în aplicație. Tot prin intermediul acesteia se realizează plata pentru energia consumată, în mod securizat, cu cardul bancar.
Aplicația oferă și informații despre locațiile stațiilor din oraș, precum și instrucțiuni detaliate privind modul de utilizare.
Lista celor 44 de locații din Sibiu
Noile stații de încărcare sunt amplasate în mai multe zone ale orașului, pentru a facilita accesul șoferilor din diferite cartiere.
Lista locațiilor este următoarea:
B-dul Victoriei/str. Hochmeister
Calea Cisnădiei
Calea Dumbrăvii – la Zoo
Calea Poplăcii/Valea Aurie
Calea Șurii Mari – la Obor
str. N. Teclu – în zona str. Pielarilor
str. Siretului – în zona fostului Profi
str. Bucovinei
str. Europa Unită
str. Lisabona
str. Ludoș – la complex
str. Oașa
str. Panait Cerna – la Cimitir
Calea Poplăcii – str. Tălmaciu
str. Aurel Decei
str. Rahovei
str. Reșița – zona ANL 1
str. Rusciorului 2
str. Oslo-Cuptorului
str. Socului – la gară
str. Ștefan cel Mare – Broscărie
str. Școala de Înot – lângă Hotel Parc
str. Ștrandului/Doljului
str. Ștefan cel Mare – zona Triajului
str. Tudor Arghezi – lângă sediul Junii Sibiului
str. Țiglari – în parcarea Lacului Binder
str. Valea Aurie – spre Zoo
str. Viitorului – zona ANL
Calea Dumbrăvii – zona Dioda
strada Lungă – Tg. Cailor – Crăițelor
str. Malului – lângă Rompetrol
str. Zăvoi
str. E.A. Bieltz nr. 6
str. Turda nr. 11
str. Plugarilor
str. Mihail Kogălniceanu
str. Oțelarilor
str. Lupeni
Aeroport
str. Frații Grachi
str. Mr. Niță Octavian
Și Păltinișul va avea stație de încărcare
Infrastructura pentru mașinile electrice nu se oprește la limita municipiului.
O stație de încărcare a fost instalată și în stațiunea Păltiniș, în zona Telescaunului. Aceasta urmează să fie pusă în funcțiune până la finalul lunii august.
Alte 13 stații, la școli și grădinițe
O altă componentă a investițiilor vizează unitățile de învățământ din Sibiu care au fost reabilitate energetic de Primărie prin proiecte finanțate prin PNRR.
În zona acestor unități au fost instalate 13 stații de încărcare, care urmează să fie puse în funcțiune până la 30 august.
Stațiile sunt amplasate la:
Grădinița „Elefănțelul Curios”, Aleea Haiducului;
Școala „Regele Ferdinand”, strada Șureanu;
Școala „Nicolae Iorga”, strada N. Iorga;
Școala nr. 25, strada Sibiel;
Liceul „Onisifor Ghibu”.
Aproape 5 milioane de lei pentru mobilitatea electrică
Investiția de 4,83 milioane de lei face parte dintr-un proiect finanțat din fonduri europene nerambursabile și urmărește dezvoltarea infrastructurii necesare pentru transportul mai puțin poluant.
În condițiile în care în Sibiu sunt deja înregistrate 1.191 de mașini electrice și 4.188 de mașini hibride, extinderea rețelei de încărcare vine în contextul creșterii numărului de vehicule care au nevoie de astfel de facilități.
Până la finalul lunii august, dacă toate cele anunțate vor fi puse în funcțiune conform calendarului, Sibiul va dispune de 73 de stații publice de încărcare, la care se vor adăuga cele private și cele instalate în cadrul proiectelor derulate la unitățile de învățământ.
Alte știri despre administrația locală:
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007



