Cea mai mare companie de foraj, Dafora Mediaş, controlată de omul de afaceri Gheorghe Călburean şi-a cerut intrarea în insolvenţă. Motivarea acestei acțiuni are la bază deteriorarea situaţiei financiare ca urmare a datoriilor mari, a scăderii numărului de contracte şi a imposibilității eşalonării obligaţiilor societății către bugetul de stat, reprezentată de impozite și taxe, precum şi o amendă primită de la Consiliul Concurenţei.
Potrivit Ziarului Financiar, compania a ajuns să valoreze 9 milioane de lei pe bursă după ce acţiunile sale s-au prăbuşit cu peste 40% în ultimele zile, investitorii reacţionând puternic la intenţia conducerii de a-şi cere insolvenţa. Victimă colaterală a scăderii acţiunilor DAFR au fost acţiunile Condmag, constructor de magistrale de gaze, care au scăzut cu 15% în ultimele patru şedinţe, Dafora deţinând peste 45% din acţiunile Condmag.
“Executarea silită a deciziei de sancţionare ar însemna un efort financiar mult prea mare pentru posibilităţile noastre actuale. În al doilea rând , o altă problemă pe care nu o putem gestiona se referă la imposibilitatea eşalonării obligaţiilor societăţii către bugetul de stat, reprezentată de impozite şi taxe, motivată de neîndeplinirea uneia dintre condiţiile de aprobare a unei astfel de solicitări, respectiv limita minima impusă valorii capitaluri proprii. Cele două situaţii expuse anterior, cea referitoare la amenda aplicată de Consiliul Concurenţei şi, respectiv, cea referitoare la imposibilitatea eşalonării datoriilor la bugetul de stat, se traduc într-un efort financiar de aproximativ 12 mil.lei. Efortul financiar necesar plăţii acestei sume, la care se adaugă obligaţiile de plată aferente activităţii curente este peste capacitatea actuală a a companiei de a genera venituri din exploatare”, se arată într-un comunicat emis de companie.
Plan de reorganizare
„Intenţia noastră este ca după soluţionarea cererii noastre de către instanţa de judecata, sa propunem un plan de reorganizare a activităţii, a cărui implementare sa se realizeze, in condiţiile legii, sub supravegherea administratorului judiciar si a judecătorului sindic. Suntem convinşi ca eforturile noastre se vor dovedi eficiente si speram ca toţi creditorii sa susţină eforturile noastre in aceste demersuri”, se mai arată în comunicat.
Dafora a terminat anul trecut cu un business de 200,4 milioane de lei, cu 27% mai mare comparativ cu 2013, iar firma a ajuns la un profit net de 3,2 milioane de lei, de la pierderile de 154,6 milioane de lei. Compania avea 525 de angajaţi la finele anului trecut.
Până la această oră, reprezentanții companiei nu au putut fi contactați, pentru a-și prezenta un punct de vedere referitor la ceea ce se va întâmpla cu angajații.
Cererea de insolvenţă a companiei va fi discutată pe 18 iunie de Tribunalul Sibiu.




