România, pe primul loc în UE la abandon școlar, în 2025. Eurostat: rata ajunge la 15,5%, cea mai mare din Uniunea Europeană

Cele mai citite

Rata abandonului școlar timpuriu în Uniunea Europeană a scăzut la 9,1% în 2025, apropiindu-se de obiectivul stabilit pentru anul 2030, de 9%, potrivit celor mai recente date publicate de Eurostat. Cu toate acestea, diferențele dintre statele membre rămân semnificative, iar România continuă să ocupe primul loc în clasamentul european al abandonului școlar.

Conform Eurostat, 9,1% dintre tinerii cu vârste între 18 și 24 de ani din Uniunea Europeană au părăsit timpuriu sistemul de educație și formare profesională în 2025. Procentul reprezintă o îmbunătățire față de anul 2015, când media europeană era de 11%.

România are cea mai mare rată de abandon școlar din UE

Datele arată că România înregistrează cea mai ridicată rată a abandonului școlar din Uniunea Europeană, de 15,5%. La polul opus se află Croația, cu doar 2,1%, urmată de Grecia, Irlanda și Polonia, state care au raportat procente de 4% sau mai mici.

După România, cele mai mari rate ale abandonului școlar au fost înregistrate în Germania (13,1%) și Spania (12,8%).

Publicitate

Eurostat subliniază că 17 state membre au atins deja ținta europeană pentru 2030, respectiv o rată a părăsirii timpurii a școlii sub pragul de 9%.

Evoluția abandonului școlar în ultimul deceniu

La nivel european, rata abandonului școlar a scăzut cu 1,9 puncte procentuale în ultimii zece ani. Cele mai importante progrese au fost înregistrate de Malta (-7,7 puncte procentuale), Portugalia (-7,4 puncte procentuale) și Spania (-7,2 puncte procentuale).

În schimb, șapte state membre au raportat creșteri ale fenomenului, printre care Cipru, Germania și Austria.

Băieții abandonează școala mai des decât fetele

Datele Eurostat evidențiază și diferențe semnificative între sexe. În 2025, rata abandonului școlar în rândul băieților a fost de 10,6%, comparativ cu 7,5% în cazul fetelor, ceea ce înseamnă un ecart de 3,1 puncte procentuale.

Excepțiile sunt România și Bulgaria, unde fenomenul afectează într-o măsură mai mare sau comparabilă și populația feminină. Cele mai mari diferențe între bărbați și femei au fost raportate în Spania, Letonia, Malta și Slovenia.

Impactul asupra pieței muncii

Tinerii care părăsesc timpuriu sistemul educațional întâmpină dificultăți mai mari în găsirea unui loc de muncă. În 2025, doar 46,2% dintre aceștia erau angajați.

În același timp, 30,8% nu aveau un loc de muncă, dar își căutau activ unul, iar 23,1% nu lucrau și nici nu intenționau să intre pe piața muncii.

Raportat la întreaga populație cu vârste între 18 și 24 de ani din Uniunea Europeană, aceste categorii reprezintă 4,2% persoane ocupate, 2,8% șomeri activi și 2,1% persoane inactive.

Diferențe între mediul urban și rural

Abandonul școlar este mai redus în marile orașe, unde rata a coborât la 8%, sub obiectivul european stabilit pentru 2030.

În orașele mici și în zonele suburbane, procentul ajunge la 10,1%, în timp ce în mediul rural rata abandonului școlar este de 9,6%, ceea ce confirmă persistența disparităților teritoriale în accesul la educație.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click 

spot_img
spot_img
Ultimele știri

Până la 300 de bicicliști sunt așteptați la Criteriul Primăverii

Duminică, 7 iunie 2026, municipiul Sibiu va găzdui o nouă ediție a competiției de ciclism Criteriul Primăverii, un eveniment...

Știri pe același subiect