17.9 C
marți, iulie 2, 2024

„Crosul Primăverii” aduce comunitatea împreună pentru o viață activă și sănătoasă

Sâmbătă, 11 mai 2024, a fost o zi specială pentru comunitatea din Mediaș, deoarece a avut loc cea de a IV-a ediție a evenimentului sportiv „Crosul Primăverii”.

Organizat de Primăria Municipiului Mediaș în colaborare cu Clubul Sportiv Atletic Star Mediaș, crosul a atras atenția a peste 250 de participanți, fiind marcata și de prezența unor atleți din Serbia.

Desfășurat în cartierul Binder Bubi din Mediaș, competiția a fost găzduită de „Șura lui Binder”. „Crosul Primăverii” a avut un scop nobil: promovarea unui stil de viață activ și sănătos în rândul tuturor membrilor comunității. Evenimentul s-a adresat persoanelor cu vârsta minimă de 5 ani, demonstrând importanța sportului în dezvoltarea copiilor, tinerilor și menținerea sănătății adulților.

Participanții s-au întrecut pe distanțe variate, de la 600 de metri pentru cei mai mici, între 5 și 9 ani, până la 4 kilometri pentru categoriile de vârstă cuprinse între 9 și 60(+) ani.

La finalul competiției, cei mai buni alergători au fost recompensați cu medalii, diplome și cupe.

„Crosul Primăverii” a fost nu doar o competiție sportivă, ci și un prilej de bucurie și încurajare reciprocă.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

România a părăsit Campionatul European marți seara, în faza optimilor de finală, după ce a fost învinsă cu 3-0...