Acasă Blog Pagina 285

Aproape 300 de lei în plus la salariul minim: veste bună sau pas prea mic?

Guvernul a adoptat, în ședința de joi seara, hotărârea privind nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată pentru anul 2026.

Potrivit Hotărârii de Guvern aprobate, „începând cu data de 1 iulie 2026, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată va fi stabilit în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 4.325 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 166,667 ore pe lună, reprezentând 25,949 lei/oră”.

La începutul anului trecut, salariul minim fusese stabilit la suma de 4.050 lei lunar, fără a include sporuri şi alte adaosuri, pentru un program normal de lucru în medie de 165,334 ore pe lună, reprezentând 24,496 lei/oră.

Astfel, prin actul normativ adoptat, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată va fi majorat la 4.325 lei lunar începând cu data de 1 iulie 2026, ceea ce reprezintă o creștere de 6,8% față de nivelul din luna iunie 2026.

În luna iunie 2026 tariful orar este de 24,496 lei/oră pentru un program complet de lucru de 165,334 ore pe lună, iar din luna iulie 2026 tariful orar va fi de 25,949 lei/oră pentru un program complet de lucru de 166,667 ore pe lună.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

VIDEO/ULTIMA ORĂ: Cutremur în Turcia. Oamenii au ieșit din case și au așteptat în mașini

Un cutremur de intensitate moderată a lovit, vineri, zona centrală a Turciei, potrivit informațiilor publicate de serviciile de urgență din țară.

Cutremurul i-a determinat pe câțiva dintre cetățeni să iasă în stradă, însă nu au fost înregistrate pagube, informează Mediafax.

Cutremurul cu magnitudinea de 5,5 a avut epicentrul în orașul Niksar din provincia Tokat, la o adâncime de 6,4 kilometri, potrivit Agenției pentru Gestionarea Dezastrelor și Situațiilor de urgență (AFAD) din Turcia, citată de Associated Press.

Cutremurul s-a petrecut în jurul orei 3:35 AM, și a fost resimțit în mai multe provincii, potrivit AFAD, care a adăugat că nu au fost raportate „evoluții negative”.

Cu toate acestea, mulți rezidenți au ieșit din locuințe. Aceștia au fost văzuți așteptând în mașini, în pofida frigului, fiind mult prea speriați să se întoarcă în locuințe, potrivit postului de televiziune Haberturk.

Cutremurele sunt frecvente în Turcia din cauza așezării geografice a țării, situate pe mai multe linii majore de falie.

În 2023, un cutremur cu magnitudinea de 7,8 pe scara Richter a ucis mai mult de 53.000 de cetățeni și a distrus sute de mii de clădiri în 11 provincii sudice și sud-estice. Tot atunci, alți 6.000 de cetățeni au murit în nordul Siriei, aflat în imediata vecinătate a Turciei.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Guvernul a adoptat bugetul: cine câștigă și cine achită nota de plată?

După multe săptămâni de discuții, Guvernul a adoptat în ședința de joi seara bugetul de stat și bugetul asigurărilor sociale pentru anul 2026.

Proiectul legii bugetului de stat pentru 2026 este construit pe următorul cadru macroeconomic, potrivit unui comunicat al guvernului, remis joi seară:

-Creșterea economică este estimată la 1,0.

Produsul intern brut în prețuri curente este estimat la 2.045,2 mld. lei, în condițiile unui deflator de 6,1%.

-Câștigul salarial mediu net lunar este prognozat să se majoreze cu 5,5%.

-Inflația va avea un ritm descrescător, așteptându-se să atingă o rată medie anuală de 6,5%.

Veniturile totale ale bugetului general consolidat sunt estimate la 736,5 miliarde lei, cheltuielile bugetului general consolidat sunt estimate la 864,3 miliarde lei, respectiv 42,3% din PIB, iar deficitul bugetar este estimat la 127,7 miliarde lei, reprezentând 6,2% din PIB.

Principalele măsuri

● Menținerea cuantumului brut al salariilor de bază/soldelor de funcție/salariilor de funcție/indemnizațiilor de încadrare lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice, inclusiv indemnizațiile lunare pentru funcțiile de demnitate publică și funcțiile asimilate acestora, la nivelul acordat pentru luna decembrie 2025;

● Menținerea cuantumului sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor şi al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2025, în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții;

● Acordarea indemnizației de hrană de 347 lei lunar, începând cu 1 ianuarie 2026, numai pentru personalul încadrat ale cărui salarii lunare sunt de până la 6.000 lei net. De acest drept nu beneficiază personalul căruia i se acordă alte drepturi de hrană, potrivit legislației specifice;

● Compensarea cu timp liber corespunzător în următoarele 90 de zile după prestarea muncii suplimentare, în anul 2026, a muncii suplimentare efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcții de execuție, de conducere și de înalți funcționari publici, precum și munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale și în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează, în cadrul schimbului normal de lucru;

● Acordarea de vouchere de vacanţă în cuantum de 800 lei, pentru personalul din autoritățile și instituțiile publice ale cărui salarii de bază lunare nete sunt de până la 6.000 lei, pentru perioada 1 ianuarie 2026 – 31 decembrie 2026;

● Necompensarea în bani, la încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu, a concediilor neefectuate aferente anului 2026;

● Neacordarea în anul 2026 de premii/prime/ore suplimentare/bonusuri sau alte drepturi de natura similară, bilete de valoare, cu excepția tichetelor de creșă;

● Menținerea la nivelul lunii decembrie 2025 a contribuției pentru personalul neclerical;

● Menținerea anumitor categorii de drepturi de care beneficiază personalul militar, polițiștii și polițiștii de penitenciare, care nu fac parte din solda lunară brută/salariul brut, la nivelul lunii decembrie 2025;

● Menținerea cuantumului compensației bănești, respectiv al alocației valorice pentru drepturile de hrană, a valorii financiare anuale a normelor de echipare şi a valorii financiare a drepturilor de echipament la nivelul acordat pentru luna decembrie 2025;

● Plata sumelor stabilite în favoarea personalului bugetar, devenite executorii în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2026, să se realizeze după o procedură similar celei stabilită pentru hotărârile judecătorești devenite executorii până la data de 31 decembrie 2025;

● Întreg personalul plătit din fonduri publice să beneficieze numai de diurna stabilită potrivit prevederilor Hotărârii Guvernului nr.714/2018, respectiv 23/de lei/zi;

● Neacordarea de ajutoare, indemnizații sau alte drepturi la ieșirea la pensie, retragere, încetarea raporturilor de muncă/serviciu, încetarea mandatului ori la trecerea în rezervă;

● Menținerea în plată la nivelul lunii decembrie 2025 a tuturor categoriilor de indemnizații acordate potrivit legii pentru: veteranii și văduvele de război, persoanele persecutate din motive politice, artiști interpreți, academicieni, rente viagere pentru sportivi și altele asemenea;

Menţinerea în anul 2026 în plată la nivelul acordat/cuvenit pentru luna decembrie 2025 a alocațiilor de stat pentru copii, reglementate de Legea nr. 61/1993 privind alocaţia de stat pentru copii, republicată, cu modificările și completările ulterioare;

● Menţinerea cuantumului lunar al indemnizaţiei de merit prevăzute de art. 5 alin. (1) din Legea nr. 118/2002 pentru instituirea indemnizaţiei de merit, cu modificările şi completările ulterioare, la nivelul din luna decembrie 2025, de 6.240 lei;

● Acordarea de reduceri de tarife sau, după caz, gratuităţi, numai în limita a 3 călătorii dus-întors sau 6 călătorii simple, la facilităţile de transport;

● Interzicerea achiziţionării, preluării în leasing sau închirierii de autoturisme, mobilier şi aparatură birotică, de către autoritățile și instituțiile publice, indiferent de modul de finanțare și subordonare;

● Menținerea în plată a pensiilor din sistemul public de pensii precum și a celor din sistemul special de pensii la nivelul lunii decembrie 2025;

● Menținerea la nivelul de 81 lei a punctului de referință în funcție de care se calculează cuantumul pensiilor în sistemul public de pensii;

● Menținerea valorii indicatorului social de referinţă la nivelul stabilit pentru luna decembrie 2025;

● Menținerea acordării beneficiului pentru studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă în instituţiile de învăţământ superior acreditate, de tarife reduse cu 90% pentru transportul intern auto şi pentru transportul intern feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a, doar pe distanţa/rutele dintre localitatea de domiciliu şi localitatea în care se află instituţia de învăţământ superior la care studentul este înmatriculat;

● Menținerea acordării beneficiului pentru studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă în instituţiile de învăţământ superior acreditate, de tarife reduse cu 90% pe mijloacele de transport local în comun şi transportul cu metroul, în localitatea în care îşi are sediul instituţia de învăţământ superior la care studentul este înmatriculat;

Acordarea indemnizațiilor stabilite pentru copiii persoanelor care s-au aflat în situația de refugiat, expulzat sau strămutat în altă localitate, a fost evacuată din locuinţa pe care o deţinea, precum şi pentru copiii celor decedați, dispăruți sau exterminați în trenul morţii, în timpul masacrelor îndreptate împotriva populaţiei minoritare, în timpul deportării în ghetouri şi lagăre de concentrare din străinătate, în timpul privării de libertate în locuri de detenţie sau în lagăre de concentrare, în timpul refugierii, expulzării sau strămutării în altă localitate, în timpul evacuării din locuinţa pe care o deţinea, în timp ce a făcut parte din detaşamentele de muncă forţată, începând cu data de 1 ianuarie 2027;

● Prorogarea termenului de intrare în vigoare a Legii nr. 509/2006 privind acordarea de miere de albine ca supliment nutritiv pentru preşcolari şi elevii din învăţământul primar de stat, privat şi confesional până la data de 1 ianuarie 2027;

● Prorogarea termenului prevăzut la art. 210 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu completările ulterioare, pentru data de 1 ianuarie 2027 (indemnizaţia pentru limită de vârstă pentru primar, viceprimar, preşedinte al consiliului judeţean şi vicepreşedinte al consiliului judeţean).

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

VIDEO. Radu Balașiu, navigatorul care și-a lansat jurnalul de bord la Sibiu

Astăzi, 12 martie, începând cu ora 18.00, la Biserica Evanghelică din Sibiu, Radu Balașiu și-a lansat volumul „Navigare vivere est”. O carte care a adunat în jurul ei aproximativ 200 de iubitori de lectură, mai ales că subiectul e unul extrem de rar abordat pentru publicul sibian. Și anume, lumea captivantă a unui tânăr marinar, aflat într-o continuă auto-descoperire și maturizare.

Evenimentul a fost prefațat de Raluca Morar (Crucea Roșie), cea care „navighează” de ani buni în viață alături de soțul său, Radu.

Copiii și tinerii de la Vibe Tribe Music Academy au oferit un moment artistic cu totul special, „deslușind” apele pentru momentele următoare.

Vibe Tribe Music Academy

Radu Balașiu: „Marea m-a învățat foarte repede și simplu ce înseamnă să iubești, să crești, să treci prin greutăți și prin fericire”

Autorul, vădit emoționat, a precizat, în stilul său caracteristic: „Dragi prieteni, sunt foarte impresionat de faptul că ați venit atât de mulți aici, ca să fiți martorii lansării cărții mele.

Emoțiile sunt mari, dar cum se spune în coaching, ca să nu mai fii emoționat trebuie să îți închipui că interlocutorii tăi sunt îmbrăcați doar în chiloți. Eu, pe cei mai mulți dintre voi v-am văzut în slipi, așa că deja îmi este mai ușor.

Deci am scris o carte care se numește Navigare Vivere Est, adică pe românește, a naviga înseamnă a trăi. Cei care sunteți aici, unii pasageri, alții skipperi veritabili, unii care încă doar visează să ajungă pe mare la bordul unui yacht, știți asta, pentru că este sau ar putea fi, an de an, concediul vostru preferat.

Am scris această carte pentru a împărtăși cu toată lumea ce am trăit eu pe mare, cum viața mea a devenit datorită acestei pasiuni o viață plină, o viață cu mai mult sens.

Marea m-a învățat foarte repede și simplu ce înseamnă să iubești, să crești, să treci prin greutăți și prin fericire.

La bordul yachturilor am cunoscut ce înseamnă viața frumoasă, viața adevărată, am cunoscut-o pe Nana și am învățat să-l cunosc pe Dumnezeu.

Eu aș vrea ca toți oamenii să simtă măcar o dată în viață ce am simțit eu. Indiferent că vor face sailin sau nu, vreau cu această carte să îi port prin aventurile mele, să le fac și lor poftă să trăiască mai mult și mai aproape de cele importante”.

Părintele Constantin Necula: „E cea mai frumoasa carte pe care sibienii au avut-o în ultimii 15-20 de ani”

Părintele Necula, cel care a prezentat și prefațat cartea, consideră că volumul e cel mai bun în scriitura sibiană din ultimii 20 de ani.

„Radu, vreau să îți mulțumesc că mi-ai făcut onoarea de a prefața această bijuterie de carte. Când am primit manuscrisul, l-am pus deoparte prima dată. Și atunci când l-am citit, nu am mai putut să îl las din mână. Și l-am citit încă o dată. În carte sunt propriile lui îndoieli.

E cea mai frumoasa carte pe care sibienii au avut-o în ultimii 15-20 de ani. Nu e o carte titirită, ci una suprasensibilă. Iar Radu e obligatoriu să scrie în continuare. Pentru că dacă oamenii ca Radu încetează să scrie, ne pierdem cumințenia. Volumul acesta e cel mai frumos pateric de navigație. Este modul nostru de a ne ruga pentru frumusețea lumii”, a menționat Părintele Constantin Necula.

Raluca Morar și Teofania

Raluca Morar a lecturat un capitol-poveste din carte, după care Corul Vocal Teofania, cu 27 de ani de activitate, a susținut un emoționat recital.

Seara s-a încheiat cu șampanie și, desigur, socializare și o mulțime de autografe.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Nicușor Dan: Vom continua să ajutăm Ucraina. Volodimir Zelenski: Aș vrea să mulțumesc României pentru poziția pe parcursul acestor patru ani de război

Președintele Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, au susținut, joi,i o conferință de presă comună la Palatul Cotroceni, după ce au semnat o declarație de parteneriat strategic între România și Ucraina.

Șeful statului i-a mulțumit lui Zelenski pentru lupta dusă de Kiev împotriva agresiunii ruse. În contextul războiului din Orientul Mijlociu, Zelenski consideră că în „regiunea noastră a Europei este nevoie de mai multă colaborare”.

Președintele Nicușor Dan a vorbit despre ajutorul de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, blocat în acest moment de Ungaria.

„Nu este acceptabil ca o decizie luată de Consiliul European în formulă de 27 care privește o chestiune extrem de serioasă, care să permită Ucrainei să răspundă la necesitățile pe care le are să fie contestată 2, 3, 4 săptămâni mai târziu.

De azi într-o săptămână există o întâlnire a Consiliului European. Ucraina și acest subiect e pe agenda întâlnirii. CE va veni cu mai multe variante juridice pentru a ieși din blocaj, iar România va susține orice fel de variantă juridică pentru a ieși din blocaj”, a spus Nicușor Dan.

La rândul său, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a mulțumit României pentru sprijinul acordat Kievului de la începutul războiului.

„Aș vrea să mulțumesc României pentru poziția pe parcursul acestor patru ani de război pentru națiunea noastră.

Rusia este un agresor care investește foarte mult în destabilizarea statelor și lovește țara noastră cu rachete rusești”, a spus Zelenski.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

FOTO: Revoluție digitală în școlile din Mediaș: zeci de laptopuri și echipamente moderne au ajuns la elevi

Zeci de laptopuri, sisteme de sunet, imprimante, stații inteligente de încărcare și tablete grafice au ajuns la două școli din Mediaș

Primarul Mediașului, Gheorghe Roman, a continuat seria vizitelor la unitățile de învățământ din oraș care au beneficiat de dotări moderne prin proiectul finanțat din fonduri europene „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din Municipiul Mediaș, Județul Sibiu”.

În cadrul acestui proiect, Școala Gimnazială nr. 7 și structura arondată, Școala Gimnazială nr. 4, au primit echipamente IT și mobilier nou.

Printre echipamentele informatice se numără 43 sisteme de sunet, 7 table interactive, 63 laptopuri, un sistem all-in-one, 43 imprimante, 7 camere video, un router, 31 ochelari de realitate virtuală, 50 stick-uri de memorie, 5 HDD STB, 41 scannere, 30 stații inteligente de încărcare și 64 tablete grafice.

Sălile de sport au fost echipate cu două lăzi pentru gimnastică, o trambulină, 6 bănci pentru gimnastică, 15 seturi de șah, 4 panouri de baschet, 6 mese de tenis, 2 fileuri de tenis, 10 palete și 10 mingi pentru tenis de masă, 4 plase pentru coșurile de baschet, 4 plase pentru porțile de handbal, precum și 10 mingi de fotbal și 10 de handbal.

Pentru sălile de clasă au fost achiziționate piese de mobilier în număr mare: 1060 pupitre și scaune pentru elevi, 41 catedre, 11 scaune destinate cadrelor didactice și 40 dulapuri.

Proiectul a inclus și dotarea laboratoarelor de științe. Un laborator de chimie dispune de 15 mese pentru elevi, 33 de scaune, o masă de laborator pentru profesor, un dulap metalic, un dulap pentru instrumentar și un set de truse de laborator.

Un laborator de fizică a fost echipat cu 15 mese pentru elevi, 30 de scaune ergonomice, o masă pentru experimente, una pentru echipamente, un set didactic, un set de truse pentru elevi și unul pentru profesori.

De asemenea, un laborator de biologie au fost dotat cu 15 mese pentru elevi, o masă pentru profesor, 30 de scaune, un scaun pentru profesor, o masă cu sertare, două seturi de instrumente optice, două seturi de instrumente pentru laborator, un set de truse, două seturi de materiale grafice și două seturi de mulaje.

„După câțiva ani de muncă, am finalizat un proiect important finanțat din fonduri europene, care a avut ca principal obiectiv dotarea tuturor școlilor cu echipamentele necesare pentru ca fiecare copil, dacă își dorește, să poată face performanță.

În urmă cu câteva zile am vizitat grădinițele din oraș pentru a vedea cum sunt folosite dotările realizate prin acest proiect și pentru a mă asigura că investițiile sunt cu adevărat utile pentru cei mici.

În această săptămână am continuat vizitele și în școlile din oraș, unde am putut vedea că investițiile în educație sunt apreciate și folosite cu responsabilitate.

Acum, când proiectul a ajuns la final, totul poate părea simplu. În realitate, în spatele lui stau câțiva ani de muncă și mult efort depus în echipă.

Le mulțumesc colegilor mei din Primăria Mediaș, dar și cadrelor didactice din toate instituțiile de învățământ pentru implicare și pentru sprijinul acordat în realizarea acestui proiect”, a spus primarul Gheorghe Roman.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

FOTO – Mesaj clar pentru siguranță: polițiștii IPJ Sibiu, în control la școlile din Agnita

Polițiștii din cadrul I.P.J. Sibiu au derulat noi verificări și activități preventive în școlile din Agnita, având ca obiectiv creșterea nivelului de siguranță în incinta și în zonele din apropierea unităților de învățământ.

„Intervențiile au vizat prevenirea și combaterea faptelor antisociale, identificarea elevilor cu comportamente de risc – fie victimal, fie infracțional – precum și menținerea unui climat public sigur pentru întreaga comunitate școlară.

În interiorul unităților de învățământ au fost organizate 18 activități informativ–preventive, la care au participat 489 de elevi și cadre didactice.

De asemenea, polițiștii au acționat în zonele adiacente școlilor pentru a preveni comercializarea către minori a produselor din tutun, alcool sau băuturi energizante și pentru a identifica operatorii economici care încalcă legislația în acest sens.

În cadrul acțiunii au fost legitimate 67 de persoane, au fost verificate 12 societăți comerciale și au fost controlate 41 autovehicule.

În urma verificărilor efectuate au fost aplicate 8 sancțiuni contravenționale în valoare de 300 lei și constatate două ⁠infracțiuni de natură economică.

Astfel de activități vor continua în perioada următoare în orașele județului Sibiu, având ca obiectiv creșterea gradului de siguranță al elevilor și responsabilizarea acestora, prin desfășurarea de activități informativ preventive prin care li se aduce la cunoștință elevilor efectele nocive ale violenței și măsurile pe care le pot adopta pentru a se proteja”, explică Ana Mureșan, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

„Între casă și A-casă un A cu orizont teologic”

Organizația Tinerilor din Sibiu organizează duminică, 15martie 2026, începând cu ora 18:00, în Aula „Mitropolit Ioan Mețianu” a Facultății de Teologie din Sibiu, conferința cu tema „Între casă și A-casă, un A cu orizont teologic”. Evenimentul e susținut de Pr. Răzvan Ionescu, prodecan al Centrului Ortodox de Studii și Cercetări „Sfântul Dumitru Stăniloae” din Paris.

Cine este Pr. Răzvan Ionescu

Părintele Răzvan Ionescu este preot paroh al parohiei ortodoxe române „Sfânta Parascheva – Sfânta Genoveva” din Paris. Totodată, deține funcția de consilier permanent în Mitropolia Ortodoxă Română pentru Europa Occidentală și Meridională. Și prodecan al Centrului Ortodox de Studii și Cercetare „Dumitru Stăniloae” din Paris. Cu o formare academică de excepție, Părintele Răzvan este una dintre cele mai avizate voci în dialogul dintre teologie și știință. De asemenea, este autor și coautor a numeroase publicații pe tema dialogului dintre Teologia Ortodoxă și Știință.

„Într-o lume marcată de mobilitate, schimbări culturale rapide și o dezvoltare tehnologică accelerată, întrebarea despre sensul și profunzimea ideii de acasă devine tot mai actuală. Dincolo de dimensiunea sa geografică sau materială, acasă reprezintă un spațiu al identității, al formării spirituale și al regăsirii sensului vieții.

Pornind de la experiența comunităților românești din diaspora și de la dialogul dintre teologie și știință, conferința își propune să exploreze modul în care omul contemporan poate redescoperi semnificația profundă a apartenenței, a rădăcinilor culturale și a orizontului spiritual într-o lume dominată de tehnologie”, transmit organizatorii.

În cadrul conferinței va avea loc și lansarea volumului „Îmbunătățirea sau Îndumnezeirea omului? Alegeri cu impact existențial într-o lume tot mai digitalizată”, semnat de Pr. Răzvan Andrei Ionescu.

Cartea propune o reflecție profundă asupra raportului dintre progresul tehnologic și vocația spirituală a omului, invitând la un dialog necesar între teologie, știință și provocările contemporane. Evenimentul oferă participanților ocazia de a descoperi perspectivele autorului asupra modului în care omul contemporan poate discerne între promisiunile „îmbunătățirii” tehnologice și chemarea la îndumnezeire, în orizontul tradiției creștine.

Intrarea este liberă.

Eveniment organizat în parteneriat cu Mitropolia Ardealului, Crucea Roșie și Sibiu 100%.

Pentru mai multe detalii despre eveniment și despre activitățile Organizației Tinerilor din Sibiu pot fi accesate paginile:

https://www.facebook.com/otsibiu

https://instagram.com/OrganizatiaTinerilorDinSibiu

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

ULTIMA ORĂ: Amendă de 5.000 de lei pentru FC Hermannstadt

Miercuri, 11 martie, în urma deciziilor Comisiei de Disciplină din cadrul FRF, mai multe cluburi din SuperLigă au fost sancționate.

Printre acestea se află și FC Hermannstadt.

În cadrul comisiei de miercuri a fost amendat și clubul Hermannstadt, tcu 5.000 de lei, după incidentele de la meciul cu Csikszereda.

De asemenea, au fost dictate și sancțiunile de la meciul Oțelul – Hermannstadt 0-2, când moldovenii au avut nu mai puțin de 3 jucători eliminați.

Ștefan Bană a primit o etapă de suspendare și 740 de lei amendă, Diego Zivulic va fi OUT două etape și a primit 3.000 de lei amendă, în timp ce Paul Iacob a primit cea mai drastică suspendare: 3 etape + 5.000 de lei amendă.

Nici Hermannstadt nu a scăpat. Laurențiu Iorga, secundul lui Dorinel Munteanu, a fost și el suspendat 3 etape și a primit 4.700 de lei amendă, după ce a văzut cartonașul roșu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Polițiștii au rămas uimiți: minor de 16 ani, beat și fără permis, la plimbare cu mopedul prin Bârghiș

Un minor de 16 ani aflat pe un moped, bine băut și fără permis, a fost oprit de polițiști pentru control în localitatea Bârghiș.

Miercuri, în localitatea Bârghiș, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Agnita au oprit pentru control un moped, condus pe Drumul Județean 106, de către un localnic în vârstă de 16 ani.

Din verificările efectuate de către polițiști a rezultat faptul că mopedul este neînmatriculat/neînregistrat, iar tânărul nu deține dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice.

De asemenea, testarea alcoolscopică a tânărului a indicat o valoare de 1,02 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

În cauză, polițiștii continuă cercetările în vederea aplicării măsurilor legale în consecință.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Shakespeare pentru copii la Teatrul „Gong” din Sibiu

Teatrul pentru Copii și Tineret „Gong” Sibiu prezintă vineri, 20 martie, de la ora 18:00, premiera spectacolului „Povestea Regelui Lear” după William Shakespeare.

Adaptat cu păpuși pentru publicul tânăr, spectacolul marchează la Sibiu atât Ziua Internațională a Teatrului pentru Copii și Tineret (20 martie), cât și Ziua Mondială a Marionetiștilor (21 martie).

„Vă invităm să celebrăm dragostea pentru artiști oferind cadrul necesar dezvoltării unui proiect inițiat de o echipă tânără pentru dezvoltarea noilor generații de copii și părinți. Sunt bucuros că această premieră are loc în mod special la Sibiu ca centru de dezvoltare prin teatru”, a declarat Adrian Tibu, managerul Teatrului pentru Copii și Tineret din Sibiu.

„Povestea Regelui Lear” propune o întâlnire ludică între teatrul elisabetan și universul copiilor de astăzi, într-o adaptare semnată de actrița Eliza Păuna și regizată de Ramona Iacob.

Spectacolul pornește de la o situație aparent banală: Cordelia, o fetiță din zilele noastre, trebuie să învețe o poezie dedicată tatălui ei, pentru serbarea școlară.

Emoțiile, presiunea „de a spune cuvintele potrivite” și dorința de a-l face mândru o copleșește. În acel moment apare Jester, prietenul ei imaginar – bufonul din piesele lui Shakespeare – care o invită într-o călătorie prin timp și imaginație.

Jocul lor devine o reinterpretare a celebrului text „Regele Lear”, o poveste despre iubire, orgoliu și despre felul în care cuvintele pot uneori ascunde, în loc să dezvăluie, adevărul.

Pentru regizoarea spectacolului, fascinația pentru teatrul de altădată a stat la baza întregului demers artistic.

„Sunt fascinată de modul în care se practica teatrul cu secole în urmă, înainte de profesionalizare lui, cu mijloace naive și copilăroase, în fața unui public la fel de copilăros, ușor și totodată greu de mulțumit.”, spune Ramona Iacob.

Ideea spectacolului a pornit din dorința de a recrea pentru copiii de astăzi atmosfera unui mic teatru elisabetan în care poveștile lui Shakespeare să fie spuse cu actori, păpuși și multă imaginație.

Scenografa Gabi Albu a imaginat un univers scenic inspirat de Teatrul Globe, ca o carte pop-up în care actorii și păpușile pot transforma scena într-un spațiu al jocului ai al surprizei.

„S-a format un triunghi de umor, candoare și ludic.”, povestește artista despre colaborarea cu echipa spectacolului, o colaborare care a crescu încet, timp de luni de zile, până când ideile s-au transformat într-o formă scenică coerentă.

Textul semnat de Eliza Păuna pleacă de la întrebări foarte actuale despre relația dintre copii și părinți.

„Există o vârstă minunată în copilărie când realitatea se desfășoară în lumini multe și încălecate, iar copiii inventează lumi cu o precizie uimitoare”, a declarat tânăra actriță.

Din această perspectivă, povestea lui Lear devine o oglindă a prezentului: un tată care nu știe să asculte și un copil care încearcă să găsească cuvintele pentru a spune ceva simplu – că îl iubește.

Dincolo de umorul și jocul teatral, această reinterpretare a tragediei shakespeariene vorbește despre un lucru esențial: valoarea timpului petrecut împreună.

Pe scenă, publicul îi va putea descoperi pe Eliza Păuna și Gabriel Muncuș, într-un spectacol care combină teatrul cu păpuși, muzica inspirată din epoca elisabetană și o scenografie plină de invenție.

Din echipa de creație mai fac parte Remus Gabor, responsabil de crearea păpușilor, compozitoarea Bogdana Dima și designerul de lumini Alex Raptis. De asemenea, montarea de la Sibiu folosește fragmente scurte traduse de George Volceanov din opera lui Shakespeare.

Cu umor, tandrețe și imaginație, spectacolul produs de Teatrul „Gong” din Sibiu aduce pe scenă o aventură teatrală pentru copii și părinți deopotrivă, cu un mesaj cât se poate de simplu: uneori, cele mai importante cuvinte nu sunt cele mari și spectaculoase, ci cele sincere, iar cel mai prețios dar pe care îl pot oferi părinții copiilor lor rămâne timpul petrecut împreună.

„Povestea Regelui Lear” are o durată de aproximativ 50 de minute. Spectacolul este recomandat copiilor cu vârsta peste 6 ani. Pe lângă reprezentația în premieră, spectacolul va mai fi prezentat publicului larg sâmbătă, 21 martie de la orele 11:00 și 18:00 și duminică, 22 martie, de la ora 11:00.

Accesul publicului se face pe baza biletelor puse în vânzare online prin teatrulgong.ro sau la sediul Teatrului, de miercuri până vineri între orele 11:00 – 18:00, sâmbăta între orele 10:00 – 18:00 sau duminica între orele 10:00 și 14:00.

Mai multe detalii despre bilete și acces, dar și condițiile de modificare a biletelor flexibile, puteți găsi în regulamentul afișat pe teatrulgong.ro. Prețul unui bilet pentru aceste spectacole este de 12 lei, tarif unic – flexibil.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Ce ne pregătesc premiile Oscar 2026

0

Cea de-a 98-a ediție a Premiilor Oscar va avea loc duminică noaptea, la Dolby Theatre din Hollywood. Comediantul Conan O’Brien va fi gazda decernărilor pentru al doilea an la rând. În România poate fi vizionat de la ora 02.00 dimineața în noaptea de duminică spre luni.

Ediția de anul acesta este marcată de o bătălie strânsă pentru trofeul „Cel mai bun film” relatează LosAngelesTimes. Marea confruntare a serii se va da între thrillerul „Sinners”, regizat de Ryan Coogler și drama politică „One Battle After Another”, regizat de Paul Thomas Andreson. Thriller-ul „Sinners” a stabilit un record absolut în istorie pentru obținerea a 16 nominalizări. Filmul lui Andreson este considerat favoritul criticilor după ce a dominat majoritatea ceremoniilor premergătoare Oscarurilor.

Pe lista celor 10 nominalizări la categoria supremă se mai regăsesc titluri precum: Hamnet, Marty Supreme, Frankenstein și Bugonia.

Ediția de anul acesta este marcată de dominația istorică a thriller-ului cu vampiri „Sinners”. Acesta a stabilit un record absolut în istorie prin obținerea a 16 nominalizări.

Evenimentul de duminică va introduce în premieră și o nouă categorie. „Cel mai bun casting” este o recunoaștere mult așteptată pentru directorii de distribuție. Printre prezentatorii confirmați care vor urca pe scenă pentru a înmâna statuetele se numără Nicole Kidman, Pedro Pascal și Sigourney Weaver.