Acasă Blog Pagina 294

Radu Vancu anunță lansarea unei scrisori deschide pentru protejarea patrimoniului lui George Enescu. Semnează petiția

0

Scriitorul și profesorul universitar Radu Vancu, de la Facultatea de Litere a Universității “Lucian Blaga”, din Sibiu, a anunțat, luni, 9 martie, lansarea unei scrisori deschise și a unei petiții menite să protejeze patrimoniul lui George Enescu.

Peste 100 de oameni de cultură au semnat, deja, scrisoarea publică

“Împreună cu Gabriel Bebeselea și Eugen Ciurtin, am lansat în această dimineață o scrisoare publică pentru protejarea manuscriselor și obiectelor patrimoniale ale lui George Enescu.

Peste 100 de oameni de cultură au semnat deja, printre care foști directori artistici ai Festivalului George Enescu și nume de prim rang ale muzicii contemporane, precum Vladimir Jurowski sau Lawrence Foster.

Este impresionant să vedem câtă solidaritate culturală există în România: oameni din profesii artistice și științifice diverse, din generații diferite și cu opțiuni ideologice variate, se unesc pentru protejarea patrimoniului lui Enescu”, a scris, pe pagina sa de Facebook, omul de cultură Radu Vancu.

Semnează și tu petiția pentru protejarea patrimoniului Enescu!

În spiritul acestei solidarități, lansăm și o petiție publică, pentru ca celor 106 semnături existente să li se alăture cât mai multe altele. Vă invităm să semnați și să distribuiți pe larg:
https://forms.gle/4cRPet6XURwH8KANA

Astăzi vom înregistra oficial scrisoarea la secretariatele Președintelui României, Prim-ministrului și Ministrului Culturii. Semnăturile adunate prin petiție vor fi depuse la aceleași instituții săptămâna viitoare, demonstrând astfel solidaritatea națională pentru patrimoniul lui Enescu.

Semnați și distribuiți, pentru ca România să merite moștenirea lui George Enescu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

AUR scade în sondaje. PNL e în creștere, posibil pe seama măsurilor promovate de Bolojan

AUR scade în preferințele românilor, însă rămâne principalul partid din țară, relevă datele INSCOP colectate în perioada 2-6 martie.

În același timp, PSD înregistrează o ușoară revenire, iar PNL câștigă procente, evoluție pusă de autorii sondajului pe seama măsurilor economice promovate de Guvern.

AUR rămâne partidul cu cea mai mare intenție de vot pentru alegerile parlamentare, însă scade sub pragul de 40%. Conform sondajului, formațiunea condusă de George Simion ar fi votată de 38% dintre alegători, în scădere față de 40,9% în ianuarie 2026.

Pe locurile următoare se află PSD, PNL și USR, despărțite de diferențe relativ mici, în timp ce restul partidelor se situează sub pragul de 5%.

Raportat la respondenții care au indicat un partid (73,5% din totalul eșantionului), rezultatele sunt următoarele:

AUR – 38%

PSD – 19,2%

PNL – 14,5%

USR – 11,4%

UDMR – 4%

SENS – 3,6%

SOS România – 3,3%

POT – 3%

Alt partid – 1,6%

Independent – 1,4%

Raportat la respondenții care declară că sigur ar merge la vot (53,8% din totalul eșantionului), clasamentul se modifică ușor:

AUR – 38,6%

PSD – 16,9%

PNL – 13,9%

USR – 13,4%

UDMR – 4,4%

SENS – 3,6%

SOS România – 3,4%

POT – 3,1%

Alt partid – 1,5%

Independent – 1,2%

„Comparativ cu începutul anului, AUR pierde aproximativ trei puncte procentuale, în timp ce PSD și PNL înregistrează ușoare variații.

Barometrul INSCOP (martie 2026) arată că AUR coboară din nou sub pragul de 40%, ajungând la 38% în scădere față de cele aproape 41 de procente de la începutul anului.

PSD și PNL sunt despărțite de 3-5 puncte procentuale în funcție de baza de raportare – respondenți care aleg un partid, respectiv respondenți care aleg un partid și sunt siguri că merg la vot, iar PNL și USR sunt despărțite de 1-3 puncte procentuale în funcție de aceleași criterii.

Analizând datele INSCOP măsurate în ultimele 10 luni, nu se observă o tendință clară de creștere sau scădere pentru niciun partid politic din România”, spune Remus Ștefureac, directorul INSCOP.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Primăria Sibiu anunță: Modificări în cuantumul taxelor și impozitelor locale pentru anumite categorii

Prin Ordonanța de Urgență nr. 9/2026 publicată în Monitorul Oficial în data de 25 februarie, Guvernul României a adus modificări Codului Fiscal în ceea ce privește unele impozite și taxe locale, față de cele stabilite la începutul acestui an.

Categoriile la care au fost aduse modificări sunt următoarele:

  1. Scutiri pentru persoanele cu dizabilități:

În cazul unei clădiri de domiciliu și a terenului aferent, aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav, impozitul se reduce cu 50%,

În cazul unei clădiri de domiciliu și a terenului aferent, aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap accentuat, impozitul se reduce cu 25%.

De aceleași reduceri beneficiază și reprezentanții legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere și întreținere persoane cu handicap grav sau accentuat.

În cazul autovehiculelor cu capacitate cilindrică mai mică de 2.000 cmc în proprietatea persoanele cu handicap grav sau accentuat cât și a reprezentanților legali ai acestora, impozitul se reduce cu 25%, pentru un singur mijloc de transport, indicat de contribuabil.

Această reducere se aplică pe baza documentelor justificative valabile la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior, pentru persoanele ce au beneficiat de scutire și în anul 2025, respectiv începând cu luna următoare în care acestea au fost depuse la organul fiscal local în cazul celor care nu au beneficiat de scutire în anul fiscal anterior.

Persoanele ce beneficiază de scutire de la plata impozitului pe mijloace de transport, însă în anul 2025 au beneficiat de scutire pentru mijloace de transport cu capacitate cilindrică mai mare de 2.000 cmc vor trebui să depună o nouă solicitare prin care să solicite scutirea pentru un alt mijloc de transport, cu capacitate mai mică de 2.000 mc.

  1. Scutiri pentru imobile vechi:

În cazul clădirilor cu o vechime de peste 50 de ani, calculată de la data finalizării construcției, valoarea impozabilă a acestora se reduce astfel:

  • pentru clădirile cu o vechime între 50 și 100 de ani, valoarea de impozitare se reduce cu 15%,
  • pentru clădirile cu o vechime de peste 100 ani, valoarea de impozitare se reduce cu 25%.

Recalcularea se va face de către Direcția Fiscală, în această perioadă lucrându-se în programul informatic pentru implementarea modificărilor. Astfel:

  • În cazul recalculării impozitului pentru imobilele cu o vechime mai mare de 50 de ani, reducerea vechimii se va implementa automat, folosind informațiile incluse deja în program, având în vedere că această categorie a beneficiat până în 2026 de scutiri
  • În cazul recalculării impozitului pentru persoanele cu dizabilități, Direcția Fiscală va utiliza informațiile Direcției de Asistență Socială și cele ale DGASPC Sibiu pentru a identifica persoanele cu grad de handicap grav sau accentuat.

Dacă aceste persoane au plătit deja impozitul pentru anul 2026, atunci au următoarele opțiuni:

  • Pot lăsa sumele deja plătite în contul Direcției Fiscale pentru a fi utilizate pentru plata obligațiilor viitoare sau pentru compensarea altor datorii către bugetul local SAU
  • Pot formula o cerere pentru recuperarea sumelor plătite în plus. Găsiți aici https://www.sibiu.ro/ro2/pdf/formulare/CERERE_RESTITUIRE.pdf cererea tip pentru solicitarea acestor sume. Aceasta poate fi depusă după finalizarea recalculării impozitelor.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Icoana celor 40 de Mucenici – Comoră a Muzeului ASTRA

0

Muzeul ASTRA, din Sibiu celebrează, luni, 9 martie, Praznicul celor 40 de Mucenici, printr-o icoană pictată pe sticlă din colecția sa de icoane și obiecte de cult. Această lucrare are o valoare iconografică remarcabilă, reprezentând martiriul celor 40 de sfinți din Sevastia Armeniei, jertfiți pentru credința în Hristos.

“Icoana surprinde momentul dramatic al muceniciei: prinși de oamenii împăratului, cei 40 de mucenici au fost aruncați în mijlocul iezerului în ger cumplit și vânt puternic, purtând doar o pânză roșie sau albă la mijloc. Culoarea roșie simbolizează mucenicia și jertfa, iar albul reprezintă puritatea sufletească și fecioria. Toți sunt înfățișați cu mâinile încrucișate la piept, uniți într-o compoziție simbolică, reflectând dăruirea până la sacrificiu”, a precizat, pe pagina de Facebook a Muzeului ASTRA, muzeograful Ada Maria Popa.


 Tradiția populară a zilei de 9 martie include prepararea celor 40 de mucenici, făcuți din aluat dospit, copți sau fierți, în sirop cu nucă și scorțișoară. Numărul 40 simbolizează pocăința și postul, iar cifra 8 reprezintă veșnicia și forma tânărului mucenic cu aureolă.

Lumina caldă și blândă a icoanei contrastează cu gerul în care mucenicii au suferit, oferind privitorului o experiență vizuală și spirituală profundă.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

ULTIMA ORĂ: Simulările examenelor din martie VOR FI BLOCATE

Simulările din luna martie pentru examene vor fi blocate cu certitudine, a spus președintele FSE Spiru Haret, Marius Nistor.

„Am centralizat date din mai puțin de o treime din organizațiile afiliate la noi și au exclus, la punctul de vedere peste 22.000 de salariați din sistem.

Din aceștia, 9500 sunt pentru neparticipare și încă vreo 7850 pentru grevă pe perioada simulărilor. Și greva și neparticiparea înseamnă, în esență, același lucru boicotarea simulărilor.

Până mâine se va finaliza referendumul respectiv și până luni vom veni cu un comunicat foarte precis legat de datele obținute.

Dar cu certitudine simulările vor fi blocate„, a declarat Marius Nistor, în emisiunea Info Edu difuzată de TVR Info.

„Le-aș cere celor din minister, în primul rând, și inspectoratelor școlare și unor directori să înțeleagă că este dreptul nostru, că avem libertate de exprimare și putem protesta și în acest mod și că nu este normal să se exercite presiuni la nivelul unităților școlare ca dascălii să participe la simulările în cauză.

Nemulțumirile sunt reale și ele nu pot fi rezolvate doar tăcând și acceptând niște decizii luate de cei care se află în Guvernul României sau la Ministerul Educației.

Tăcerea nu a fost niciodată o soluție. Tăcerea înseamnă acceptare.

Și le cer colegilor mei să își respecte semnăturile date pe acest referendum și să nu cedeze în fața presiunilor exercitate, repet, de cei care se află în Ministerul Educației în momentul de față și nu numai”, a mai spus Marius Nistor.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Naționala de baschet feminin, sesiune de autografe la Școala nr. 6

0

Fetele de la Naționala de baschet s-au întâlnit astăzi la Școala nr. 6 din Sibiu cu profesorii și copiii.

Vedetele echipei au lăsat pentru câteva ore rigoarea antrenamentelor pentru o întâlnire memorabilă cu micii fani. Sesiunea de training, autografe și multă bucurie a adus zâmbete largi pe fețele copiilor, care s-au antrenat alături de Acvile.

Copiii au profitat de fiecare secundă din teren alături de jucătoare, iar acestea au răspuns cu răbdare și zâmbete zecilor de cereri de fotografii și autografe pe tricouri sau mingi. Profesorii au privit cu mândrie prezența Acvilelor în sala de sport a școlii lor. Acestea au devenit, la rândul lor, dascăli pentru cei mici, predându-le cea mai importantă lecție: dovada vie că prin muncă și perseverență orice este posibil.

Cosmin Dună, profesorul de sport de la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” a transmis că este un sentiment extraordinar. „Faptul că școala noastră aduce cât mai aproape lotul sau loturi ale marilor echipe naționale, precum cel de baschet, este un lucru important pentru copii.” – ne-a mărturisit el.

duce cât mai aproape lotul sau loturile mari ale echipelor naționale precum cel de baschet este un lucru important pentru copii. De aici se pot inspira și pot lua ca și model pe cei mai în vârstă

„Fanii sunt al șaselea jucător pe teren”

Miza este una istorică, deoarece Acvilele urmează să dispute la Sibiu două confruntări decisive pentru drumul spre EuroBasket 2027. Primul meci disputat este miercuri, 11 martie, când România va întâlni echipa Ciprului. Și sâmbătă, 14 martie, Acvilele se vor duela cu Polonia, la Sala Transilvania. Mesajul jucătoarelor a fost unul clar și plin de speranță pentru suporteri: „Fanii sunt al șaselea jucător pe teren.”.

Primăria Sibiu scoate la licitație activități de agrement și spații comerciale la Zoo Sibiu

0

Primăria din Sibiu, prin Serviciul Public Managementul Integrat pentru Ecosisteme Urbane, organizează în luna martie două licitații publice care vizează activități de agrement și spații comerciale din incinta Grădina Zoologică Sibiu.

Una dintre proceduri are ca obiect concesionarea activităților de agrement pe lacul principal al grădinii zoologice, iar cea de-a doua vizează închirierea unui spațiu destinat amplasării de aparate automate pentru alimentație publică.

Documentațiile de atribuire pentru ambele licitații pot fi obținute de la sediul administrativ al Zoo Sibiu, situat pe Calea Dumbrăvii nr. 142, în zilele lucrătoare, între orele 09:30 și 13:00. Termenul limită pentru depunerea cererilor de participare este 20 martie 2026, ora 12:00.

Licitație pentru agrement pe lacul principal al Zoo Sibiu

Prima licitație vizează concesionarea activității de agrement pe lacul principal din incinta Grădina Zoologică Sibiu pentru o perioadă de trei ani.

Concesiunea include:

-400 de metri pătrați din luciul de apă al lacului principal;

-26 de ambarcațiuni (13 bărci cu vâsle și 13 hidrobiciclete);

-debarcaderul;

-casa de bilete.

Prețul de pornire al licitației este de 174.351 lei pe an, chiria urmând să fie actualizată lunar în funcție de indicele de inflație comunicat de Institutul Național de Statistică.

Spațiu de 2 mp pentru aparate automate de alimentație

Cea de-a doua licitație vizează închirierea unui spațiu de 2 metri pătrați, amplasat lângă o alee din zona spațiului destinat leilor din Grădina Zoologică Sibiu.

Spațiul va putea fi utilizat pentru instalarea unor aparate automate de alimentație publică, iar contractul de închiriere va fi valabil până la 31 martie 2029.

Prețul de pornire pentru această licitație este de 2.196 lei pe an, suma urmând să fie, de asemenea, actualizată lunar cu indicele de inflație comunicat de Institutul Național de Statistică.

Termen limită și informații suplimentare

Cererile de participare la ambele licitații trebuie depuse până la 20 martie 2026, ora 12:00.

Informații suplimentare pot fi obținute la sediul Grădina Zoologică Sibiu sau la numărul de telefon 0269 252 996.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Cristian Sima: Războiul din Iran poate provoca haos economic. Cum influențează conflictul prețul petrolului și cine câștigă

0

Cristian Sima, fostul șef al Bursei de la Sibiu (SIBEX), a analizat impactul războiului din Iran asupra economiei globale și asupra prețului petrolului, explicând cine ar putea câștiga și cine ar putea pierde din această situație geopolitică tensionată.

Conflictul declanșat de intervenția militară a președintelui SUA, Donald Trump, a produs deja efecte în economia mondială, în special prin creșterea prețului petrolului. Potrivit analizei realizate de Cristian Sima această evoluție favorizează în primul rând statele exportatoare de petrol.

Cine câștigă din creșterea prețului petrolului

Referitor la scumpirea petrolului, Cristian Sima a explicat într-o postare pe Facebook că principalii beneficiari sunt exportatorii de petrol și statele membre OPEC (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol).

„Cine se bucură de această situație? Exportatorii de petrol și toate țările din OPEC. Cine nu se bucură? Consumatorii de petrol – cel mai mare fiind China”, a precizat Cristian Sima.

SUA nu vor importa petrol

În ceea ce privește poziția Statelor Unite, Sima subliniază că americanii nu sunt afectați în același mod de scumpirea petrolului, deoarece sunt deja exportatori importanți.

„Americanii nu se vor apuca să importe petrol. Ei sunt, oricum, exportatori și consumă din rezervele pe care le acumulează în perioadele în care prețul este scăzut. Atunci importă petrol și îl stochează”, explică fostul președinte al SIBEX.

Războiul din Iran: conflict scurt sau criză de durată?

Analistul financiar susține că există două scenarii posibile pentru evoluția conflictului.

„Per total, haosul creat de Trump cu această invazie în Iran se poate termina repede, cu afirmarea hegemoniei americane, sau se poate transforma într-un război mult mai lung”, afirmă Cristian Sima.

Nu există semne că regimul de la Teheran va ceda

Deși Donald Trump a declarat că războiul ar putea dura aproximativ patru săptămâni, Cristian Sima atrage atenția că istoria arată că astfel de conflicte pot dura mult mai mult.

„Și Vladimir Putin spunea că operațiunea din Ucraina va dura câteva săptămâni. De asemenea, Lyndon Johnson a trimis zeci de mii de soldați americani în Vietnam pentru o intervenție rapidă, dar conflictul a durat peste 14 ani”, a explicat acesta.

Potrivit lui Sima, nu există indicii că regimul de la Teheran ar fi dispus să renunțe la putere.

Populația iraniană se teme să protesteze

Analistul spune că este puțin probabil ca protestele interne să ducă rapid la schimbarea regimului.

„După ce protestatarii au pierdut aproximativ 30.000 de oameni la manifestațiile din ianuarie, oamenii nu mai ies ușor în stradă. Este dificil să protestezi împotriva regimului islamic și, în același timp, să te ferești de bombardamente și drone”, afirmă Cristian Sima.

A fost invazia din Iran bine planificată?

Din perspectivă geopolitică, situația este extrem de complicată, iar rezultatul conflictului rămâne incert.

„Nu știu dacă această invazie în Iran a fost calculată suficient de bine încât să ducă rapid la o schimbare de guvern. Orice prelungire a războiului se va reflecta inevitabil în evoluția economiei globale”, consideră Sima.

Cine este Cristian Sima

Cristian Sima este un broker, matematician și om de afaceri român, cunoscut pentru activitatea sa în domeniul piețelor financiare și al analizelor macroeconomice. El a fost președinte al Bursei de la Sibiu (SIBEX) și fondator al firmei de brokeraj WBS Romania, fiind implicat în trading și analize economice internaționale.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Românii fug peste graniță pentru combustibil: economisesc zeci de lei la un plin

Românii trec granița în Bulgaria sau Ungaria pentru a alimenta autoturismele cu combustibil sensibil mai ieftin față de țara noastră.

O stație de carburanți din Durankulak, localitate bulgară aflată la nici 10 kilometri de Vama Veche, s-a umplut de mașini cu numere de România.

Aici, litrul de benzină costă 6,77 lei, iar cel de motorină – 7,39 lei. Asta înseamnă că litrul de carburant ajunge să fie cu un leu și jumătate mai ieftin față Constanța.

„E o practică, cam toată lumea vine din zona frontierei fiindcă e mult mai ieftin. Acum e cu 1 leu 35 de bani mai ieftin decât în România benzina, la motorină chiar mai mult. Ceea ce ne convine”.

La un plin de 45 de litri, un șofer poate să economisească chiar și 70 de lei.

Alți români, din vestul țării, preferă să cumpere carburanți din Ungaria.

De pildă, un șofer a găsit în localitatea Csenger, la 20 de kilometri de Satu Mare, benzină și motorină la prețuri considerabil mai mici decât în țară.

„Acum e 7 lei. Dar tot nu-i 8 lei 60, 8 lei 70, eu zic că-i prețu-i bun. La un plin de motorină economisesc 150 de lei, îs bani pentru orișicine! Venim des să alimentăm”, a spus el.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

FOTO: Echipamente moderne la Județean: Braț robotic pentru recuperare sau exoschelet pentru mers

Secția Clinică Recuperare Medicală I de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu utilizează deja echipamente moderne care ajută pacienții să-și recapete mobilitatea: exoschelet pentru mers, bandă de mers pe pernă de aer și braț robotic pentru recuperare.

Consiliul Județean Sibiu a cofinanțat cu 1,7 milioane de lei proiectul Ministerului Sănătății prin care cea mai mare unitate spitalicească din județul Sibiu a fost dotată cu tehnică de ultimă generație.

Aceste echipamente îi ajută pe pacienții cu paralizii sau traumatisme să își recupereze mai rapid capacitățile locomotorii și să revină la o viață cât mai activă.

„Felicit întreg colectivul secției, coordonat de doamna dr. Florentina Popa, pentru profesionalism, implicare și pentru modul în care au reușit să integreze noile tehnologii în procesul de recuperare medicală”, a transmis Daniela Cîmpean, președintele Consiliului Județean Sibiu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

ALERTĂ: Incendiu violent la o casă. Un bărbat a fost transportat la spital

UPDATE: „Incendiul a fost lichidat. Pompierii au reușit să limiteze propagarea incendiului, fiind salvate vecinătățile și o parte din casă.

În urma incendiului a ars acoperișul unei case pe o suprafață de aproximativ 100 mp. De asemenea, a fost afectată de incendiu și mansarda casei pe o suprafață de aproximativ 30 mp, precum și bunurile din interior.

Un bărbat în vârstă de 40 de ani a avut nevoie de asistență medicală, a suferit o ușoară intoxicație cu fum și a fost transportat la UPU Sibiu.

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost efectul termic produs la un coș de fum amplasat necorespunzător”, explică Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Pompierii sibieni intervin de urgență, luni dimineața, în localitatea Sadu pentru stingerea unui incendiu care se manifestă la o casă.

„La fața locului sunt mobilizate două autospeciale de stingere, o autoscară, o autocisternă și două echipaje SMURD.

De asemenea, intervine și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sadu.

Din primele informații incendiul se manifestă la acoperișul casei, existând risc de propagare”, spune purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ștefan.

Vom reveni cu detalii.

FOTO: Arhivă

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Uniunea Europeană ar putea lansa propria rețea socială finanțată public. Inițiativă pentru o alternativă la Facebook și X

0

Uniunea Europeană ar putea avea o rețea socială finanțată din bani publici. O inițiativă civică înregistrată de Comisia Europeană propune o alternativă europeană la platforme precum Facebook, Instagram sau X, potrivit Mediafax.

Uniunea Europeană ar putea avea, în viitor, propria platformă de social media finanțată parțial din bani publici. O inițiativă civică înregistrată recent de Comisia Europeană propune crearea unei rețele sociale europene care să ofere o alternativă la platformele dominate în prezent de companii din Statele Unite și China.

Inițiativa cere instituției europene să sprijine dezvoltarea unei platforme „finanțate de societate”, administrată în interes public și construită în jurul principiilor de transparență, protecția datelor și control mai mare pentru utilizatori.

O alternativă europeană la giganții social media

Susținătorii proiectului spun că o astfel de platformă ar putea deveni o alternativă credibilă la rețelele sociale globale, precum Facebook, Instagram sau X.

Ideea apare într-un context în care autoritățile europene critică frecvent modul în care marile platforme gestionează datele utilizatorilor, conținutul online și algoritmii de distribuție.Dezbaterile privind dependența Europei de platforme digitale externe s-au intensificat în ultimii ani, mai ales după achiziția Twitter (actuala platformă X) de către Elon Musk în 2022.

Un milion de semnături pentru analizarea proiectului

Înregistrarea inițiativei nu înseamnă însă că platforma va fi creată automat. Organizatorii trebuie să adune peste un milion de semnături din cel puțin șapte state membre ale Uniunea Europeană pentru ca instituțiile europene să fie obligate să analizeze oficial propunerea.

Procesul ar putea dura până la 18 luni: aproximativ șase luni pentru pregătirea colectării semnăturilor și încă 12 luni pentru strângerea lor.

Dacă pragul este atins, Comisia Europeană ar putea decide elaborarea unei propuneri legislative. Chiar și în acest caz, adoptarea legislației și implementarea proiectului ar putea dura câțiva ani.

Costurile unei rețele sociale europene

Una dintre principalele întrebări este legată de costuri. Inițiatorii estimează că dezvoltarea și operarea unei astfel de platforme ar costa aproximativ un euro pe an pentru fiecare cetățean al Uniunii. În total, suma ar depăși 450 de milioane de euro anual.

Nu este însă clar dacă UE ar construi o platformă complet nouă sau dacă ar finanța dezvoltarea unor alternative europene deja existente.

De ce nu există încă o rețea socială europeană puternică

În ultimii ani au existat mai multe tentative de a crea platforme sociale europene sau descentralizate. Până în prezent, niciuna nu a reușit să rivalizeze cu marile rețele globale.

Printre alternativele menționate frecvent se numără Mastodon, însă baza sa de utilizatori rămâne mult mai mică decât cea a platformelor dominante.

Din acest motiv, susținătorii inițiativei consideră că doar o strategie coordonată la nivelul Uniunii Europene și finanțată public ar putea crea o rețea socială competitivă la scară globală.

Deocamdată, proiectul se află în faza de inițiativă civică, iar viitorul unei eventuale rețele sociale europene rămâne incert.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI