Acasă Blog Pagina 295

FOTO: Rezultate promițătoare pentru ACS Asalt Sibiu la Campionatul Național de Floretă Speranțe

Tinerii scrimeri sibieni, antrenați de Gerard Tuzhanyi, au trecut toți de faza grupelor la competiția desfășurată la Cluj-Napoca, deși mulți dintre adversari aveau ani buni în plus de experiență.

Sala de sport a Colegiul Tehnic Ana Aslan din Cluj-Napoca a găzduit în 7-8 martie, întrecerile Campionatului Național de Floretă Speranțe, competiție care a reunit tineri sportivi din întreaga țară. La start s-au aflat și sportivii de la ACS Asalt Sibiu, care au avut o evoluție apreciată și au demonstrat că scrima sibiană este în plină dezvoltare.

Delegația sibiană a fost condusă de antrenorul Gerard Tuzhanyi, originar din Cluj-Napoca, cel care în ultimii ani a construit pas cu pas secția de scrimă a clubului ACS Asalt Sibiu.

La proba masculină, Tudor Dobre a obținut locul 9, cel mai bun rezultat al delegației sibiene, într-o competiție cu peste 40 de participanți, confirmând astfel clasarea in primii 8 obținută la sfarsitul saptamanii trecute la Cupa Aramis. Tot la masculin, Filip Olteanu a încheiat concursul pe locul 30, iar Matei Morar pe locul 32.

Și la proba feminină sportivele sibiene au avut o evoluție solidă. Atanasia Caponi s-a clasat pe locul 20, Medeea Jurca pe locul 24, Ștefana Crăciun pe locul 26, iar Lavinia Buciumanu pe locul 29.

Un aspect remarcabil al participării sibiene este faptul că toți sportivii de la ACS Asalt Sibiu au reușit să treacă de faza grupelor, calificându-se pe tabloul eliminatoriu.

Rezultatele sunt cu atât mai valoroase cu cât tinerii scrimeri din Sibiu practică acest sport de relativ puțin timp. Majoritatea se pregătesc de maximum doi ani, iar unii chiar de mai puțin de un an, în timp ce mulți dintre adversarii întâlniți în competiție au șase sau chiar șapte ani de experiență în scrimă.

Din pacate, diferența de experiență si oboseala acumulată pe parcursul competitiei individuale si-au spus cuvântul in a doua zi de concurs, in probele destinate echipelor. Concurand fara doi dintre titulari si confruntandu-se cu accidentari, echipa feminina (compusă din Lavinia Buciumanu, Ștefana Crăciun și Medeea Jurcă) a terminat competitia pe locul VIII iar băieții (Tudor Dobre, Matei Morar si Alexandru Habean) s-au clasat pe locul IX.

Participarea la Campionatul Național de la Cluj-Napoca reprezintă o experiență importantă pentru sportivii sibieni, care acumulează asalturi și experiență la nivel competițional. Sub îndrumarea antrenorului Gerard Tuzhanyi, clubul își propune să continue dezvoltarea acestei generații tinere și să crească nivelul performanței în competițiile naționale.

Rezultatele obținute confirmă potențialul acestor sportivi și arată că, în următorii ani, scrima sibiană ar putea deveni tot mai prezentă în lupta pentru podium la nivel național.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Furie la pompă: Apel la boicot național al benzinăriilor din cauza scumpirii benzinei și motorinei

Românii sunt îndemnați, prin mesaje tot mai numeroase pe rețelele sociale, să boicoteze benzinăriile din cauza prețurilor tot mai mari.

Creșterea constantă a prețurilor la benzină și motorină a generat nemulțumiri tot mai mari în rândul șoferilor din România, iar în spațiul public și pe rețelele sociale au apărut apeluri la boicotarea benzinăriilor.

Ideea unui astfel de protest vine în contextul în care carburanții au depășit pragul de 8 lei pe litru în multe orașe, iar unele sortimente premium se apropie sau chiar au depășit 9 lei pe litru.

În ultimele săptămâni, prețurile carburanților au înregistrat mai multe majorări consecutive. De exemplu, motorina a ajuns în unele stații la aproximativ 8,6 lei pe litru, iar benzina standard a depășit pragul de 8 lei.

Aceste scumpiri sunt explicate prin mai mulți factori, printre care tensiunile geopolitice și fluctuațiile de pe piața internațională a petrolului. Unele analize arată că majorările recente au fost influențate inclusiv de evoluțiile conflictelor din Orientul Mijlociu, care au determinat creșteri ale costurilor petrolului.

Astfel de metode nu sunt noi în România. În trecut, șoferii au recurs la gesturi precum alimentarea cu câțiva lei sau plata combustibilului cu monede pentru a încetini activitatea benzinăriilor și a atrage atenția asupra scumpirilor.

Susținătorii boicotului consideră că doar presiunea publică poate determina autoritățile să intervină, fie prin reducerea accizelor, fie prin măsuri de reglementare a pieței.

Postarea prin care românii sunt invitați la boicotarea benzinăriilor

„Vă garantez eu că nu o să muriți dacă nu băgați carburant 4-5 zile. Voi, eu, noi, toți care folosim carburant pentru plimbări și unde mai putem amâna. Suntem cu milioanele. Hai să-i băgăm în criză, eu nu am mai alimentat de 6 zile și uite-mă, nu sunt mort!

Afaceriștii abia așteaptă să bată vântul undeva pe planetă, pentru a avea pretext de scumpiri. Îmi amintesc că la războaiele deceniilor trecute, nicio scumpire nu se petrecea ca acum.

Acum este petrecere cu scumpiri, care mai de care se întrec, forțând limitele cât mai mult, cu mare atenție să nu treacă peste pragul care scoate oamenii în stradă.

Ieșitul în stradă este complet nefuncțional, este ilegal, necesită aprobări, perimetre; în plus, jandarmeria are mare efect prin tunuri de apă, bâte, amenzi etc. Ori la boicot, absolut nimic nu e ilegal.

Pentru boicot nu trebuie aprobare, nu se percep amenzi, este non-violent. Efortul este minim, efectul este maxim.

Ori dacă ieși la protest, te poți alege cu amenzi de mii sau zeci de mii de lei, sechele, etc”, a scris Alexandru Narcis Popescu pe Facebook.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Cutremur produs duminică seara în România

Un cutremur cu magnitudinea 3,3 pe scara Richter s-a produs în zona Olteniei, duminică seară, potrivit datelor transmise de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a fost înregistrat la ora 21:53:24, la o adâncime de 5,6 kilometri. Specialiștii îl clasifică drept un cutremur slab, care, de regulă, nu produce pagube materiale.

Potrivit INCDFP, cutremurul s-a produs în apropierea mai multor orașe din sud-vestul țării: la 17 kilometri nord-vest de Târgu Jiu, 66 de kilometri nord-est de Drobeta-Turnu Severin, 69 de kilometri sud de Hunedoara, 84 de kilometri sud de Deva, 96 de kilometri est de Reșița și 99 de kilometri vest de Râmnicu Vâlcea.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Călin Georgescu, mesaj pentru românce de 8 martie: „Dați-mi o generație de mame creștine și voi schimba viața lumii”

Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu a transmis un mesaj cu ocazia zilei de 8 martie, dedicat femeilor și mamelor din România.

În mesajul său, acesta a vorbit despre rolul pe care îl consideră esențial al femeii în societate.

„În lume, femeia are un rol important. Dac-ar întreba Dumnezeu pe pământeni: «Cum o duceți? Ce este?», ar întreba maternitatea, nu paternitatea.

(…) În calitate de mamă, ea naște, ea renaște. Femeia își renaște propriii copii, fiind pedagogul cel mai bun. Pedagogia femeii este una dintre foarte puținele metode prin care poate fi renăscută întreaga omenire.

(…) Accentuând această idee, Sfântul Ioan Gură de Aur spunea: «Dați-mi o generație de mame creștine și voi schimba viața lumii.»”

Renașterea României începe în inima mamelor ei.

Cu prețuire pentru femeile și mamele României,

Călin GEORGESCU

Citate din Părintele Arsenie Papacioc, Femeia – Împărăteasă Dăruitoare, ediție alcătuită de Sorin Alpetri”, a scris Călin Georgescu pe pagina sa de Facebook.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Un minor de 17 ani A UCIS cu sânge rece un vârstnic în Boian

Un vârstnic de 73 de ani a fost ucis cu sânge rece, în noaptea de vineri spre sâmbătă, în Boian, de către un tânăr de 17 ani.

Omorul s-a produs pe o stradă din localitate. Potrivit procurorilor, tânărul avea o bâtă pe care copilul i-a luat-o și l-a lovit în zona capului.

Fără să îi pese de starea bărbatului, tânărul l-a abandonat pe stradă. Vârstnicul a murit din cauza loviturilor la cap și a expunerii la frig.

„Agresiunea s-a petrecut în stradă, în noaptea de 7 martie, în urma unui conflict spontan, cei doi fiind consăteni.

Victima avea asupra ei o bâtă de care a fost deposedată de autor, iar apoi acesta l-a lovit în mod repetat în zona capului și l-a lăsat în stradă.

Victima a murit consecutiv loviturilor și expunerii la frig. Inculpatul fost reținut ieri și propus azi pentru arestare„, spune Simion Dan, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Thriller la Galați: FC Hermannstadt câștigă într-un meci cu 3 eliminați la Oțelul și 3 goluri anulate

FC Hermannstadt a câștigat, duminică după amiaza, cu 2-0, partida disputată în deplasare cu Oțelul Galați, un meci cu 3 eliminați și 3 goluri anulate.

Sibienii au avut prim oportunitate în minutul 14. Stancu l-a lansat în atac pe Chițu, iar șutul acestuia a fost apărat cu piciorul de Iustin Popescu.

Același Chițu a mai avut o ocazie în minutul 35. Căpușă i-a centrat excelent lui Chițu în careu, dar nici de data aceasta nu a reușit să îl învingă pe Iustin Popescu.

Patru minute mai târziu, șutul lui Dennis Politic de la marginea careului a fost respins în corner de Iusin Popescu.

Gălățenii au înscris în minutul 45, însă golul nu a fost validat. Luan Campos a marcat, însă reușita nu a fost validată pe motiv de ofsaid.

Oțelul a rămas cu un jucător mai puțin pe teren în prelungirile primei reprize. Ștefan Bană a încasat al doilea galben după un fault tactic și a fost trimis la vestiare.

Al doilea gol anulat al gălățenilor a fost în minutul 51. Zivulic a marcat în urma unei faze fixe, însă și de data aceasta, reușita gălățenilor a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Sibienii au deschis scorul în minutul 63, când Chițu a reluat în plasă centrarea lui Chorbadzhiyski.

Gălățenii au mai avut un gol anulat. În minutul 67, reușita lui Campos a fost anulată pentru ofsaid.

Al doilea jucător al gazdelor a fost eliminat în minutul 78. Zivulic a primit roșu direct după intervenția VAR la un fault dur asupra lui Florescu.

FC Hermannstadt a punctat decisiv în minutul 85. Neguț a făcut 2-0 cu un șut superb peste Popescu. La aceeași fază, jucătorii gazdă au mai avut un eliminat. Iacob a primit cartonașul roșu din partea arbitrului.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Hairstylist VS. Influencer – De cine ascultăm?

0

Primăvara este momentul renașterii. Iar dorința pentru un păr strălucitor ne face adesea victimele trendurilor de pe social media.

Deși recomandările influencerilor par tentante, sănătatea firului de păr depinde de o strategie personalizată și de produse profesionale care se completează, nu de un mix aleatoriu de produse cumpărate doar pentru că sunt în trend.

Raul, stylistul de la Studio di Bellezza Sibiu, atrage atenția asupra unei greșeli frecvente care sabotează rezultatele pe care clientele le așteaptă după vizita la salon. Secretul nu stă în numărul de produse deținute, ci în disciplina de a folosi o singură gamă completă care să ofere hidratare și protecție reală.

Sfaturi de la specialist

„De multe ori, clientele ce văd în online cumpără și combină. Un produs de la gama respectivă, un produs de la altă gamă și nu sunt mulțumite. Produsele nu se combină între ele. Dacă folosești un produs profesional, trebuie să folosești din aceeași gamă: șampon, balsam, tratament de hidratare, protecție pentru păr.” – ne-a spus Raul.

Recomandarea acestuia sunt produsele profesionale: „Nu pot să-ți recomand decât produse profesionale. Părerea mea este că nu există produs profesional să nu fie bun, dar trebuie folosit corect, ca o gamă completă.”. Mai multe detalii pot fi aflate în videoclipul de mai jos.

Nu uita de mama!

Articol de Sorin Cigher

Am fost creați după un chip divin, dar suntem născuți de o mamă. A fost prezent și un tată, pe fiecare trebuie să-i recunoaștem nu după sentimentele fluctuante, nu după relațiile pe care le-am avut cu ei, bune sau mai puțin bune, ci după realitatea existentă.

Cu toate că în multe cazuri s-au întâmplat anomalii în ce privește relația părinți-copii (chiar de la început, între primii oameni, au existat lucruri ciudate), regula de aur rămâne valabilă: „Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, pentru ca să ți se lungească zilele în țara pe care ți-o dă Domnul Dumnezeul tău” (Exodul 20:12). Imperativul nu este o opțiune, Cuvântul nu trebuie negociat, condiționarea unei vieți binecuvântate este lansată de Dumnezeu.

Avem un exemplu desăvârșit de dragoste, respect și îngrijire care rămâne reperul tuturor generațiilor, deși putea motiva multe scuze, dar nu a făcut-o!

Chiar dacă era în cele mai grele momente ale vieții, era țintuit pe cruce, Hristos nu s-a gândit la durerea Lui, ci Îl interesa viitorul mamei sale. S-a lăsat pe El, dar nu și-a abandonat mama: „Apoi, a zis ucenicului: Iată mama ta! Și, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasă” (Ioan.19:27).

A respecta, a recunoaște, a iubi nu înseamnă a idolatriza sau a te închina unei persoane. Dacă nu aș fi avut o mamă, nu puteam scrie, tu nu puteai citi aceste rânduri, dar ai avut-o (poate încă o ai). Oprește-te și ia modelul Domnului Isus, în suferință și durere El și-a îngrijit și iubit mama! Mesajul Lui a fost și este unul de obligație și responsabilitate umană; nu trebuie confundate lucrurile și nici scuzele reale să ocupe locul unor datorii firești.

Mama a fost aceea care te-a iubit fără să te cunoască, cu gingășie te-a purtat timp de nouă luni de zile în pântece, ai fost în siguranță fără ca tu să știi aceasta. Chinurile facerii au fost îndurate de ea. Te-a hrănit și atunci când ea poate nu a avut de mâncare, te-a mângâiat și atunci când anxietatea și depresia băteau la poarta inimii ei, cu stoicism și-a înăbușit durerea și îngrijorarea fiind lângă tine atunci când nu știai ce se întâmplă cu tine, când treceai prin transformările adolescenței, mama a fost acolo.

S-a luptat pentru tine, a avut răbdare când nu știa nimeni ce exprimi, dar mama vorbea cu tine pe limba ta. Primii pași i-ai făcut cu mama, primii ani de școală, te-a învățat cum să scrii, cum să fii politicos, te-a educat și ți-a dat cei șapte ani de-ai casei. Aceasta este mama, care nu poate dormi dacă nu te știe în siguranță.

Nu uita de mama ta! Nu este perfectă, dar e a ta! Dacă o ai, bucură-te de ea, dacă nu o mai ai, fii recunoscător că ai avut-o și respectă-i amintirea! A fost cu tine la admitere, a fost cu tine la absolvire. Și-a dorit să te vadă realizat, cu un rost în viață, la casa ta, căsătorit, fericit.

Chiar dacă nu a știut cum să o spună sau să o arate așa cum ai fi vrut tu, a făcut-o cu stângăcie poate, mama este una singură în această lume. Recunoaște-o, respect-o și urmează-i exemplul. Așa a făcut Mântuitorul, i-a cerut unui apropiat să aibă grijă de mama Lui.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Cristian Popescu Piedone primește 80.000 euro daune în urma procesului Colectiv

Cristian Popescu Piedone, fostul primar în mandatul căruia a avut loc tragedia Colectiv, va încasa aproximativ 80.000 de euro daune morale în urma procesului legat de aceasta. Curtea de Apel București (CAB)  a dispus, de asemenea, plata unor daune materiale de peste 80.000 de lei, împreună cu dobânda legală aferentă sumelor.

Curtea de Apel București a stabilit că statul român, prin Ministerul Finanțelor, trebuie să plătească lui Piedone 65.000 de euro daune morale și 81.093,5 lei daune materiale, la cursul BNR din ziua plății.

Dobânda legală va fi calculată de la data rămânerii definitive a hotărârii până la plata efectivă. Hotărârea, pronunțată pe 3 martie 2026, poate fi atacată cu recurs în termen de 30 de zile, cererea urmând să fie depusă la Curtea de Apel București.

„Reparare prejudicii erori judiciare”

Cristian Popescu Piedone a fost considerat de opinia publică unul dintre principalii responsabili ai tragediei din 2015. La acel moment, era primar al Sectorului 4 din București, unde funcționa clubul Colectiv, și avea atribuții în autorizarea și controlul locațiilor publice.

Acuzat de abuz în serviciu pentru modul în care s-au acordat și supravegheat autorizațiile, el a fost condamnat în 2022 la patru ani de închisoare. Fostul edil a dat în judecată statul român pentru „reparare prejudicii erori judiciare”, în urma căreia a stat 13 luni în spatele gratiilor. După recursuri, Înalta Curte de Casație și Justiție l-a achitat în 2023, ștergându-i responsabilitatea penală formală. Fostul edil a executat un an și o lună de detenție.

Ce a decis Curtea de Apel București

„Solutia pe scurt: Admite apelurile declarate de pârât şi de Ministerul Public. Respinge ca nefondat apelul declarat de reclamant. Schimbă în parte sentinţa civilă apelată în sensul că: Obligă pârâtul Statul Român, prin Ministerul Finanţelor, la plata către reclamant a sumei de 65.000 euro cu titlu de daune morale, în lei la cursul BNR din ziua plăţii, a sumei de 81.093,5 lei cu titlu de daune materiale, precum şi la plata dobânzii legale aferentă acestor sume, de la data rămânerii definitive a hotărârii şi până la data achitării efective.

Cu drept de recurs în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Curtea de Apel Bucureşti. Pronunţată azi, 3.03.2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei”, a decis, săptămâna aceasta, Curtea de Apel București.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Coarnele cerbilor cad primăvara. Ce trebuie să faci dacă le găsești în pădurile din jurul Sibiului

Primele zile de primăvară, mai ales atunci când vremea devine caldă și însorită, îi scot pe mulți sibieni la plimbare prin pădurile din jurul orașului. Puțini știu însă că această perioadă coincide cu un fenomen natural spectaculos: căderea coarnelor la cerbi.

Un fenomen natural care se repetă în fiecare an

La specii precum Cerbul comun sau Cerbul lopătar, coarnele nu sunt permanente. Acestea sunt structuri osoase care se regenerează anual.
După perioada de împerechere din toamnă, nivelul hormonilor masculini scade treptat, iar la baza coarnelor apare un proces natural de resorbție osoasă. În final, coarnele se desprind și cad. Fenomenul are loc, de regulă, la sfârșitul iernii și începutul primăverii, între februarie și aprilie.

În această perioadă, dacă faci o plimbare prin pădurile din jurul Sibiului, există șanse destul de mari să găsești coarne de cerb lepădate natural. De obicei, acestea pot fi descoperite pe poteci, în poieni sau în zonele unde animalele se deplasează frecvent.

Vezi aici despre acest fenomen: https://www.facebook.com/reel/1621564845700862

Coarnele găsite nu pot fi păstrate

Chiar dacă descoperirea unor coarne de cerb poate părea o curiozitate sau un trofeu interesant, legea din România interzice păstrarea acestora de către persoanele care le găsesc.

Potrivit Legii vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006, coarnele lepădate de cervide găsite pe fondurile cinegetice aparțin gestionarilor acelor fonduri, adică ocoalelor silvice sau asociațiilor de vânătoare.

Prin urmare, persoanele care găsesc astfel de coarne sunt obligate să le predea gestionarului fondului de vânătoare din zona respectivă. Păstrarea sau comercializarea lor poate fi interpretată ca o faptă asociată braconajului, iar încălcarea prevederilor legii poate atrage sancțiuni contravenționale sau chiar penale.

Situația vânătorii în județul Sibiu

În județul Sibiu activează 46 de asociații de vânătoare care administrează fonduri cinegetice. Pentru sezonul de vânătoare 2025–2026, cotele aprobate pentru Cerbul comun au fost limitate la câteva fonduri cinegetice din județ:
– 14 autorizații pe fondul Căprăreț
– câte 9 autorizații pe fondurile Biertan, Laslea, Gura Râului, Bistra și Porumbacu.

Pentru Cerbul lopătar nu a fost emisă nicio autorizație de vânătoare în acest sezon. În schimb, pentru Capra neagră au fost emise 54 de autorizații, cele mai multe fiind alocate fondurilor cinegetice din Arpaș, Bâlea, Avrig și Porumbacu, conform datelor Ministerului Mediului.

Astfel, în timp ce primăvara aduce în pădurile din jurul Sibiului ocazia rară de a descoperi coarne de cerb căzute natural, legea amintește clar că acestea fac parte din patrimoniul fondului cinegetic și trebuie predate administratorilor acestuia.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

INTERVIU Andrei Toma: „Fiecare moment dificil m-a ajutat să evoluez și să devin sportivul care sunt astăzi”

Georgian Fulea

Andrei Toma este, ca sportiv, „oglinda” a ceea ce reprezintă CS Ippon Mediaș pe plan național și internațional: pasiune, muncă titanică, ambiție, valoare imensă, plus a ști să te ridici după înfrângeri și a deveni mai puternic.

Un model de perseverență ce l-a dus pe Andrei la 3 titluri mondiale consecutive (2022-2024), la 5 titluri naționale la rând și multe alte performanțe la competițiile unde a luat start-ul. Pentru 2026 urmează cel mai greu test al carierei: trecerea la seniori. Un test dificil pentru toți luptătorii, fix în anul în care România va găzdui Campionatul Mondial de Karate Shotokan (22-26 iulie, Cluj Napoca).

„Am început să simt gustul competiției și al victoriei, iar acest lucru m-a motivat să continui„

Cum a început pasiunea ta pentru sport?

De mic am fost un copil foarte activ și am simțit mereu nevoia să îmi canalizez energia către o activitate în care să pot realiza ceva constructiv. Astfel am ajuns să practic taekwon-do, unde am intrat pentru prima dată în contact cu artele marțiale și cu disciplina specifică unui dojo.

Ca pentru mulți copii care practică arte marțiale, parcursul până la obținerea unei noi centuri era extrem de motivant. Fiecare examen reprezenta o etapă nouă, iar după fiecare reușită începea un nou drum de învățare și perfecționare. Este un proces continuu, în care descoperi mereu lucruri noi și înveți să devii mai bun.

Ce te-a atras la karate?

După ce am renunțat la taekwondo, fiind din Mediaș, am auzit de la apropiați despre clubul de karate Ippon, despre campionii formați acolo și despre colectivul deosebit. Am decis să încerc, iar în scurt timp m-am îndrăgostit de sala de antrenament, de karate și de tot ceea ce înseamnă acest drum. M-a atras foarte mult combinația dintre disciplina karate-ului tradițional și partea competitivă a karate-ului sportiv.

În sală ascultam deseori povești spuse de sensei Doru Tichindelean, despre samurai, onoare și curaj. Pentru noi, copii fiind, era fascinant. La antrenamente adoptam aceeași seriozitate și plecam de fiecare dată din sală obosiți, dar entuziasmați, cu dorința de a reveni și de a progresa.

De asemenea, un rol foarte important l-au avut colectivul și prieteniile formate în timp, precum și antrenorii dedicați. În sala de antrenament te simți ascultat și sprijinit. Odată cu trecerea anilor și odată cu apariția competițiilor, totul a devenit mai serios. Am început să simt gustul competiției și al victoriei, iar acest lucru m-a motivat să continui.

„Am început să privesc lucrurile diferit și să îmi stabilesc obiective mai ambițioase”

Cât de competitivă a fost și este concurența la Ippon Mediaș, atât la antrenamente, cât și în competiții?

Clubul Ippon Mediaș a fost și este unul dintre cele mai puternice cluburi de karate din România, atât prin numărul de practicanți, cât și prin rezultatele obținute la nivel național și internațional. În cadrul clubului au existat mereu sportivi foarte talentați, dar și sportivi extrem de muncitori, care au reușit prin disciplină și perseverență să ajungă la un nivel foarte înalt. Această atmosferă competitivă din sală ne-a ajutat pe toți să evoluăm și să ne depășim limitele.

Ce îți amintești de la primul tău concurs?

Îmi amintesc foarte bine emoțiile primului concurs. Chiar și astăzi, când îi văd pe colegii mai mici la primele competiții, le pot observa emoția în privire și îmi aduc aminte cum mă simțeam și eu atunci. A durat destul de mult până am reușit să urc pe podium. Au fost ani în care nu am câștigat niciun meci și nu am obținut nicio medalie, chiar dacă la antrenamente lucrurile mergeau foarte bine. Emoțiile erau foarte puternice și îmi influențau prestația în competiții.

Care a fost sentimentul când ai urcat prima dată pe podium?

Primele medalii obținute în competițiile din țară mi-au adus multă bucurie, ca oricărui copil care reușește să urce pe podium. Eram entuziasmat și mândru să port medalia la gât. Totuși, momentul în care am realizat cu adevărat potențialul meu a fost în 2019, când am obținut prima medalie la un Campionat Mondial – bronz. Atunci am început să privesc lucrurile diferit și să îmi stabilesc obiective mai ambițioase.

„Am reușit să îmi mențin titlul de campion național timp de peste cinci ani”

Cum este concurența între tine și fratele tău?

Nu cred că o pot numi neapărat concurență. Ne-am antrenat ani de zile împreună, mergeam împreună la sală, iar mare parte din viața noastră s-a învârtit în jurul karate-ului. Vorbeam ore întregi despre concursuri și despre sportivii mai experimentați pe care îi admiram și la ale căror rezultate aspiram. Ne-am bucurat de fiecare dată pentru reușitele celuilalt și ne-am susținut reciproc. Și astăzi continuăm să ne sfătuim și să ne ajutăm în tot ceea ce ține de sport.

Care au fost cele mai importante reușite ale tale în sport?

Mai mult decât rezultatele în sine, sunt foarte mândru de constanța pe care am reușit să o mențin de-a lungul anilor. Printre cele mai importante performanțe se numără câștigarea a trei Campionate Mondiale consecutive: 2022 – America 2023 – Scoția 2024 – Mexic.

Pe lângă aceste rezultate, am participat și am câștigat numeroase competiții internaționale și am reușit să îmi mențin titlul de campion național timp de peste cinci ani.

„Mi-a plăcut foarte mult cultura pe care am descoperit-o în Mexic”

Care au fost cele mai grele momente din cariera ta sportivă?

În momentul în care se întâmplă, multe situații pot părea foarte dificile, mai ales atunci când ești un sportiv competitiv și îți dorești foarte mult să câștigi. Totuși, privind în urmă, am realizat că fiecare moment dificil, fie că a fost vorba despre un meci pierdut, un concurs mai slab sau o perioadă mai dificilă, m-a ajutat să evoluez și să devin sportivul care sunt astăzi.

Un moment dificil pentru mulți sportivi este trecerea între categorii de vârstă, de exemplu de la juniori la seniori. Nivelul de experiență al adversarilor crește, intensitatea este mult mai mare, iar presiunea competițională devine mai puternică.

Sportul te-a purtat prin mai multe țări din punctul de vedere al competițiilor. Ce cultură nouă ai putut vedea și ai rămas impresionat?

Mi-a plăcut foarte mult cultura pe care am descoperit-o în Mexic. Pot spune că, dintre toate culturile cu care am intrat în contact de-a lungul timpului, acolo m-am simțit cel mai bine. Atmosfera este una foarte caldă și plină de viață: oamenii zâmbesc mereu, muzica se aude peste tot, iar totul este plin de culoare.

În plus, oamenii au fost extrem de primitori cu noi și ne-au făcut să ne simțim foarte bineveniți. Cultura lor este una aparte și cu adevărat minunată.

„Pentru mine, karate-ul a devenit cu adevărat un stil de viață”

Cum te-a ajutat karate-ul în viața de zi cu zi?

Consider că practicarea karate-ului este una dintre cele mai bune decizii pe care un părinte o poate lua pentru copilul său atunci când alege un sport. Karate-ul dezvoltă valori fundamentale precum: respectul, disciplina, rabdarea, onoarea si autocontrolul. Aceste calități sunt extrem de importante în formarea caracterului unui viitor adult.

Pentru mine, karate-ul a devenit cu adevărat un stil de viață. Pe lângă activitatea sportivă, am ales să continui și pe plan profesional în acest domeniu. În acest an finalizez Facultatea de Educație Fizică și Sport din Cluj-Napoca, iar planul meu este să mă întorc acasă și să contribui la formarea noilor generații de campioni, alături de antrenorii clubului. Karate-ul m-a format atât ca sportiv, cât și ca om și mi-a oferit un scop clar în viață.

Există tineri sportivi promițători în cadrul clubului?

În prezent, clubul nostru are foarte mulți sportivi talentați și muncitori, începând de la copii de 4 ani până la adolescenti si chiar veterani. Un exemplu este Andreea Dancu, o sportivă foarte serioasă și dedicată, care are toate calitățile pentru a continua performanța în anii următori și pentru a obține rezultate importante în competiții.

„Un obiectiv important este să reușesc să urc pe podium la Campionatul Mondial”

Ce obiective ai pentru anul 2026?

Anul 2026 aduce multe provocări din punct de vedere sportiv, deoarece este primul an în care voi concura la categoria seniori. Un obiectiv important este să reușesc să urc pe podium la Campionatul Mondial care se va desfășura la Cluj-Napoca, chiar în România.

În același timp, îmi doresc să îmi finalizez cu succes studiile universitare și să încep o nouă etapă a vieții, în care să îmbin cariera sportivă cu activitatea profesională.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Pr. Constantin Necula. Cine poate să ierte păcatele decât numai singur Dumnezeu? (Marcu 2. 1-12)

La vreme de postire, o Evanghelie despre vindecarea prin iertare (Marcu 2. 1-12) și o alta despre Păstorul cel Bun (Ioan 10. 9-16) așezată în miez de postire întru pomenirea Sfântului Grigorie Palama. În ambele se vădește prezența lui Iisus Hristos, Dumnezeu-Omul, ca fiind fundamentală.

Dar nu e lipsit de înțelepciune să spunem că în cea dintâi identificăm o opoziție flagrantă între cei patru care aduc slăbănogul dinaintea lui Hristos și cârcotașii de pe „tușă” ai minunii. Primii, preocupați de om, ceilalți de ținerea perceptelor Scripturii. Primii, iubind, cei din urmă cârtind. Primii, cărând bolnavul, ceilalți analizând cât de neatent la ale Legii este Cel venit să plinească Legea.

Domnul caută să dea liniște slăbănogului. Și dă iertarea păcatelor celui pe care îl numește plin de compasiune și cordialitate „fiule”. Marcu nu insistă fără sens asupra acestei numiri. Prin ea ni se arată cum Mântuitorul reprimește în casa Tatălui pe cel exclus nu atât prin boală, ci prin atitudine de societate.

Boala lui nu îl depărta de Dumnezeu, ci îl izolase față de oameni. Și în condițiile acestei izolări s-au aflat, totuși, patru prieteni să-l aducă și să insiste spărgând acoperișul și purtând bolnavul dinaintea Domnului Hristos. Însingurat de boală, dar nu singur. Sfântul Ioan Gură de Aur se întreabă dacă cei patru nu cumva erau îngeri veniți să dea o mână de ajutor, căci atât de grabnici au fost în lucrare și străluciți în soluția „tehnică” a purtării slăbănogului dinaintea Dumnezeu-Omului.  

Ceea ce intrigă pe farisei și oamenii tușei funcționărești nu este atât purtarea lui către Vindecător, cât iertarea. Care avea nevoie de ritualuri și cuvinte, de intervenții prin jertfe, nu de o simplă prezență căreia îi pasă de om. Hristos poartă mitzvahul spălării păcatelor în căușul cuvintelor Sale.

De aceea El este izvorul apei celei vii din care bând te vindeci de sete și moarte. De aceea face dovada lucrului mai greu de făcut. Căci a zice „iertate sunt păcatele tale” pare în ochii cugetătorilor îndoielnici mai ușor decât „scoală-te, ia patul tău și mergi la casa ta”.

Mereu cele nevăzute, dar adânci, par mai ușor de împlinit decât cele ce se văd, adânci și ele, dar care nu ar fi putut să se împlinească de nu ar fi avut adâncimea făptuirii dintâi început. A ierta este începutul vindecării. Oricât am încerca să credem că vindecarea vine numai pe bază de… bisturiu.

Evanghelistul Marcu știe cum gândesc fariseii vremii lui și cum gândesc fariseii lumii noastre. Mereu au ceva de comentat la adresa smereniei lui Hristos. Caută să-i prindă un profil fin, oricât ar fi de fin, de neputință și încordare.

Domnul. Nu răspunde la astfel de provocări. El știe Cine Este. Nu își aduce sieși dovezi. Vindecarea slăbănogului e de fapt vindecarea noastră de preconcepții și deschiderea Tainei Spovedaniei spre oameni ca o lucrare ce depășește ritualul. A vorbi cu Dumnezeu despre păcatele tale este iertare. A le depăși și crește este vindecare. Depindem de dragostea Lui, dar și de dorința noastră de a ne îndrepta.

E vremea pocăinței reale. Nu vă temeți. Cereți iertarea și vi se va da!

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI