În forma inițială a ordonanței adoptate de Guvern, aceste categorii de pacienți vulnerabili nu erau exceptate de la noile reguli pentru plata concediului în caz de boală.
Potrivit amendamentului adoptat, prevederile privind neplata primei zile de concediu nu se aplică în cazul concediilor medicale și indemnizațiilor pentru maternitate, al concediilor medicale și indemnizațiilor de risc maternal, astfel că va fi plătită prima zi de concediu medical, potrivit Agerpres.
De asemenea, prevederile privind neplata primei zile nu se vor aplica nici în cazul concediilor medicale acordate bolnavilor incluși în programele naționale de sănătate.
Totodată, acestea nu se aplică în cazul certificatelor de concediu medical eliberate în situația bolnavilor care beneficiază de servicii medicale în regim de spitalizare, mai prevede amendamentul adoptat.
Senatoarea PNL Nicoleta Pauliuc a anunțat luna trecută, la Digi24, că a depus un amendament prin care pacienții cronici și oncologici ar urma să fie exceptați de la noua lege care prevede neplata primei zile de concediu medical.
„Astăzi, Senatul a votat Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 91/2025 privind stabilirea unor măsuri în cadrul sistemului de sănătate (L10/2025) cu amendamentul pe care l-am propus și care pune lucrurile în echilibru.
Concret: prevederea privind prima zi de concediu medical neplătită NU se aplică pacienților incluși în programele naționale de sănătate; situațiilor de spitalizare și – foarte important – nici aparținătorilor/însoțitorilor care au concediu medical acordat legal pentru a însoți pacienții oncologici la tratament.
Putem și trebuie să combatem abuzurile. Dar nu avem voie să facem “economii” pe seama celor care trec prin cele mai grele momente. Statul trebuie să combată frauda, nu să penalizeze suferința.
Voi continua să susțin măsuri echilibrate:
fermitate față de abuzuri,
protecție pentru pacienți și aparținători,
reguli clare și soluții drepte”, a scris Pauliuc pe Facebook.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007
M-a așteptat pregătit de sărbătoare. La costum, dichisit până la ultimul detaliu. Și cu un zâmbet larg, cât o îmbrățișare. Astăzi a împlinit un secol. Și știe să se bucure de fiecare zi lăsată de Dumnezeu. Așa cum a trăit, de altfel, întreaga-i viață. Pentru că, spune el, „am avut tot ce mi-am dorit. Viața îți e dată să o păstrezi. Ce e prea mult, nimic nu e bun. Cât ești sănătos, să îți menții sănătatea”.
Ucenic lăcătuș. O meserie pe care a slujit-o o viață
Viorel Crețu, că despre el e vorba, s-a născut la 2 martie 1926, în Alămor. Dintr-o familie cu 9 copii. Acolo a făcut și școala primară. S-a mutat apoi la Dostat. De aici, un frate de-al tatălui, după cum ne mărturisește, l-a luat cu el la Sibiu. „Am intrat ucenic la Ciontea Ion, de pe strada Faurului, nr. 10. Aveam 14 ani. Am stat la căminul de ucenici, din apropierea Poștei, vizavi de Școala Nemțească”, își spune Viorel Crețu povestea. A început cu lăcătușeria. Pe care a urmat-o până la pensionare.
Copil în vreme de război, printre soldații nemți
În vremea războiului era încă ucenic. Așa că despre această perioadă păstrează doar amintiri cu soldații nemți care împânzeau orașul. „Nu am avut treabă cu războiul. Eram prea tineri. Când erau nemții în țară la noi coborau pe strada Ocnei, la vale, plutoane întregi de nemți, pe la Independența, prin Terezian, de unde veneau mașinile și plecau spre Ungaria. Unii veneau, alții se duceau… Dar unde mergeam și ce făceam, eram tot cu grijă. Dar nu am avut probleme cu ei. Mergeam printre ei, povesteam. Eu stăteam în Piața Cluj, pe o străduță din spatele școlii, la o doamnă croitoreasă”.
A venit vremea să plece în cătănie. „Prin Corabia. Am făcut doi ani, la pompieri. În 1950 m-am eliberat. Am venit acasă și am zis să fac și eu ceva de meserie. Atunci m-am întâlnit cu fosta mea colegă din școala primară, care a devenit și nevasta mea. Pe atunci nu erau clase suficiente, așa că școala noastră a fost la ea acasă”, continuă Viorel Crețu epopeea unei vieți cât un secol.
Și-a făcut un rost în viață. Și o viață cu rost
Trei ani de zile e calfă, după care se angajează „lăcătuș la Depou, la Gara Sibiu. Mi-a plăcut. Făceam alimentația la locomotive, mai repăram la frână. Nu aveam treabă cu vagoanele, că de acelea se ocupa altcineva. Mai făceam lucrări de întreținere”.
Are trei copii. A rămas văduv la 73 de ani. Însă ultimii ani parcă nu au mai avut răbdare. Au trecut iureș peste el. A rămas însă cu o mulțime de amintiri. Iar cele mai vii dintre ele sunt cele legate de copilărie și tinerețe. „Viața după cum ți-o faci. A fost o viață frumoasă. Nu mă laud, dar eu zic că am dus o viață echilibrată. Am fost așa, printre ele. Nu am exagerat niciodată. Nu am fost cercetat niciodată pentru vreo greșeală. Mă gândesc cum lucram împreună, cum mă întâlneam cu colegii, cum eram fiecare cu ale lui.
Nu mai am cunoștințele pe care le-am avut. Toți cei cu care am copilărit nu mai sunt. Am rămas ca izolat de acei oameni cu care am crescut și am trăit. Când ești copil, ești într-un fel. Ca fecior, te duci cătană, vii din cătănie, te duci la întâlniri, te duci la dansuri. Trece altfel timpul. Mai stăteam la câte un pahar de vin la restaurant la Coroana, în Piața Mică”.
„Am avut o viață plăcută. Și liniștită. Și am fost mulțumit tot timpul cu ce am avut”
Care i-au fost bucuriile? „Am avut și bucurii multe, și frământări. Nu pot zice că am avut așa, bucurii extraordinare, la care să mă gândesc acum. A fost ca și vremea. Au venit și au plecat. Când mai grele, când mai liniștite”.
L-am întrebat care e secretul celor 100 de ani. „Să fii calm. Să am probleme deosebit de grele, eu nu am avut. Și nici să nu îți faci probleme! Să fii cumpătat în tot ceea ce faci. Beutor nu am fost, deși îmi plăcea să mai beau câte un pahar cu vin cu colegii. Mergeam cu colectivul în pădure la Dumbrava. Nu am trăit rău. Și, în primul rând, să nu pui la suflet. Eu am lucrat mult. Și având activitate, trece timpul mai ușor. Aveai și greutăți, dar treceau.
Și totul e bine cât ești sănătos. Să cauți, în primul rând, să cauți să trăiești în așa manieră încât să nu te îmbolnăvești una-două. Mâncat, dormit cumsecade. Dormeam două-trei ceasuri la prânz la pensie. Am avut o viață plăcută. Și liniștită. Și am fost mulțumit tot timpul cu ce am avut. Și am avut și prieteni după cum mi i-am ales. Care nu m-au dus la rele”.
Cum îi trece acum timpul? „Nu sunt foarte plictisit. Timpul trece. Aștept mâine, poimâine. Vine dintr-o parte și trece în alta. Și timpul e și în funcție de sănătate. Am fost mai beteguț în ultima vreme. În rest, am fost bine. De spitale nu prea am știut. O singură dată am fost la Tg. Mureș, cu rinichii, dar mai demult, când trăia nevasta”.
„Viața îți e dată să o păstrezi”
Desigur, nu am putut să nu îl întreb ce planuri de viitor are. „Să trăiesc liniștit, să am aci ce îmi trebe și cu asta, seara bună, noapte bună! Iar de ziua mea, să beau un pahar de vin cu colectivul care e în jurul meu”.
Iar când e vorba de împliniri, Viorel Crețu e ferm: „Am avut tot ce mi-am dorit. Viața îți e dată să o păstrezi”.
La cei 100 de ani împliniți astăzi, Viorel Crețu a fost însoțit de toți cei dragi, de familia extinsă: copii, nepoți, strănepoți. O viață pe care nu poți decât să o admiri, să o prețuirești și să fii recunoscător că îți e dat să fii contemporan cu astfel de împliniri.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%.Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI
Șase bărbați din Cașolț sunt cercetați penal după ce polițiștii au descoperit că au furat lemne dintr-o pădure din zona Mohu.
În weekend, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Șelimbăr au fost sesizați telefonic despre faptul că mai multe persoane au furat material lemnos dintr-o pădure situată în extravilanul localității Mohu.
„Polițiștii s-au deplasat cu celeritate la fața locului, unde au identificat 6 bărbați cu vârste cuprinse între 21 și 51 de ani, domiciliați în localitatea Cașolț, care au declarat verbal faptul că ar fi găsit mai multe lemne căzute la marginea pădurii, pe care după ce le-au strâns, le-au încărcat într-o remorcă pentru a le transporta la domiciliu.
În urma verificărilor efectuate la fața locului a rezultat că materialul lemnos sustras provine ca urmare a efectelor naturale.
În cauză, la nivelul Secției nr. 1 Poliție Rurală Șelimbăr s-a întocmit un dosar de cercetare penală, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt de arbori doborâți sau rupți de fenomene naturale”, explică Alecsandra Rugaci, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007
Prețul plafonat la gaze naturale pentru consumatorii casnici va fi menținut și după 31 martie 2026, a anunțat, luni, 2 martie, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, în cadrul Romanian Energy Market Conference, organizată de Asociația Energia Inteligentă (AEI).
Decizia vine în contextul în care ofertele din piață pentru populație au fost cu 18% până la 23% peste nivelul plafonat de 0,31 lei/kWh. Autoritățile vor astfel să evite o creștere bruscă a facturilor la gaze într-o perioadă marcată de presiuni inflaționiste și dezechilibre bugetare.
Plafonarea prețului la gaze, prelungită după 31 martie 2026
Actualul mecanism de plafonare urma să expire la 31 martie 2026. Potrivit ministrului Energiei, intenția inițială a fost de a reveni la o piață complet liberalizată, însă condițiile economice actuale nu permit acest pas fără riscuri pentru consumatorii casnici.
„În momentul în care am avut oferte în piață și cu 18%, și cu 20%, și cu 23% mai mari decât prețul de 0,31 lei/kWh, a devenit evident că este nevoie de o soluție pentru a proteja puterea de cumpărare a populației”, a explicat Ivan.
El a subliniat că decizia a fost luată în urma consultărilor dintre Guvern, Ministerul Energiei și Banca Națională, pentru a limita impactul asupra populației și a evita distorsiuni majore în piața liberă.
Prețul la gaze, pentru consumatorii casnici, rămâne reglementat
Ministrul a confirmat că va continua să existe o zonă reglementată pentru consumatorii casnici, iar un act normativ aflat în transparență decizională urmează să fie adoptat cel târziu săptămâna viitoare.
Scopul este asigurarea predictibilității după 31 martie și prevenirea unui „vârf” de preț la nivelul facturii finale.
În schimb, în cazul consumatorilor industriali, situația este stabilă. Potrivit ministrului, există contracte bilaterale deja definite, iar prețurile practicate sunt sub plafonul de 0,37 lei/kWh.
Ce se va întâmpla cu piața gazelor după 31 martie?
Pentru perioada următoare, Ministerul Energiei mizează pe consultări extinse cu patronatele, mediul academic și specialiștii din sector. Obiectivul este stabilirea unui cadru predictibil și echilibrat, similar modelelor aplicate în statele din vestul Europei.
„Îmi doresc dialog constructiv și o decizie luată în baza consultării intersectoriale, astfel încât să revenim la mecanisme de piață funcționale”, a declarat ministrul.
Bogdan Ivan a precizat că intervenția statului este una temporară, dictată de contextul economic și social sensibil, iar în următorul an ar trebui create premisele pentru o reglare completă a mecanismelor de piață.
Context economic: inflație, deficit și presiune pe facturi
Menținerea plafonării prețului la gaze vine pe fondul unei perioade complicate din punct de vedere economic, marcată de inflație ridicată și deficit bugetar. Autoritățile susțin că protejarea consumatorilor casnici rămâne o prioritate, în condițiile în care puterea de cumpărare a fost deja afectată în ultimii ani.
Decizia prelungește, astfel, intervenția statului în piața gazelor naturale, cu promisiunea unei reveniri graduale la liberalizare completă, atunci când condițiile economice o vor permite.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007
Partidul Național Liberal a votat, în unanimitate, luni seara, propunerea făcută de Ilie Bolojan pentru Ministerul Educației.
Viitorul ministru va fi Mihai Dimian, rector al Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava.
Propunerea lui Dimian a fost făcută de premierul Ilie Bolojan la două luni de la demisia lui Daniel David. Mihai Dimian este singurul rector care a acceptat propunerea de a fi ministrul al Educației.
Mihai Dimian are 51 de ani și este licenţiat în matematică la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași (1993-1997) şi în fizică, tot la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași (1997-2001).
De asemenea, are un doctorat în inginerie electrică, obţinut în Maryland, SUA (2001-2005). El a predat până în 2016 la Universitatea Howard din Washington, iar din 2024 este rector la Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava.
„Biroul Politic Național al Partidului Național Liberal s-a reunit luni, 2 martie, începând cu ora 18.00, în format online, pentru a analiza o serie de teme aflate pe agenda politică și guvernamentală a partidului.
La inițiativa președintelui PNL și premierului României, Ilie Bolojan, a fost propus și validat, în unanimitate, pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării domnul profesor universitar doctor Mihai Dimian, rector al Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava.
Rectorul Mihai Dimian este susținut de Partidul Național Liberal în calitate de independent, cu misiunea de a contribui la dezvoltarea sistemului de învățământ din România în acord cu programul de guvernare, continuând în același timp eforturile de eficientizare a domeniului educației”, se arată într-un comunicat de presă al PNL.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007
Vești bune pentru turiștii români blocați în Emiratele Arabe Unite. Potrivit informațiilor furnizate de cititorii Sibiu100.ro aflați în vacanță în regiune, situația pe marile aeroporturi începe să se stabilizeze după evenimentele tensionate cauzate de atacurile recente din Orientul Mijlociu.
Situația actuală a zborurilor:Abu Dhabi: Operațiunile au fost reluate începând de azi dimineață, însă la un nivel limitat. Dubai: Aeroportul se va redeschide în această seară, tot sub regim de activitate restricționată.
Deși traficul aerian nu a revenit încă la capacitate maximă, autoritățile estimează că, în curând, toți turiștii care și-au prelungit involuntar șederea vor putea pleca spre casă. Sibienii aflați la fața locului transmit că, în ciuda momentelor neplăcute și a incertitudinii, procedurile de îmbarcare au început să fie organizate pentru a fluidiza fluxul de pasageri.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%.Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI
UPDATE: „Minora a fost identificată pe raza municipiului Sibiu de către polițiștii din cadrul Serviciului Investigații Criminale. Aceasta nu a fost victima vreunei infracțiuni”, spune Alecsandra Rugaci, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.
ȘTIRE INIȚIALĂ: Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 14 ani, care a plecat într-o direcție necunoscută fără a reveni la domiciliu.
Luni, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au fost sesizați de către o femeie despre faptul că, în 27 februarie, fiica sa, COSTEA MARIA GIORGIA, în vârstă de 14 ani, a plecat de la domiciliu din municipiul Sibiu fără a mai reveni.
Semnalmente: înălțime 1,55 m, greutate 45 kg, păr șaten-lung, ochii căprui, ten piele brun.
Semne particulare: nu se cunosc.
În momentul plecării tânăra purta geacă de blană vișinie, bluză roz, pantaloni tip blug albaștri, ghete.
Dacă puteți oferi informaţii despre această minoră sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007
Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a anunțat, luni, 2 martie, lansarea unui canal oficial de WhatsApp dedicat cetățenilor români aflați în zonele afectate de conflictul din Orientul Mijlociu. Măsura vine pe fondul escaladării situației de securitate din regiune și al creșterii numărului de solicitări consulare.
„A fost lansat un canal de WhatsApp unde vom prelua informațiile de la misiunile diplomatice și vom transmite actualizări pentru cetățenii români din străinătate. Rugămintea este ca persoanele care nu se află în Orientul Mijlociu să nu acceseze acest canal”, a declarat Țoiu.
Situația românilor din Orientul Mijlociu: fără răniți, dar cu zboruri speciale programate
Potrivit Ministerului Afacerilor Externe (MAE), până în acest moment nu există informații despre cetățeni români răniți în urma evenimentelor recente.
Autoritățile române colaborează cu agențiile de turism și companiile aeriene pentru a facilita revenirea în țară a românilor blocați în regiune. Două zboruri speciale sunt programate pentru repatriere, după ce o cursă anterioară operată de TAROM nu a putut decola din cauza depășirii timpului legal de zbor al echipajului.
„Prioritatea rămâne menținerea în siguranță a cetățenilor noștri”, a subliniat ministrul Oana Țoiu.
În cursul zilei de luni au loc ședințe de coordonare între Ministerul Transporturilor, MAE și agențiile de turism pentru gestionarea fluxului de pasageri și a eventualelor noi curse.
Câți români se află în Emiratele Arabe Unite și Israel
În prezent, aproximativ 14.000 de cetățeni români se află în Emiratele Arabe Unite. Conform autorităților, doar un număr redus de cazuri sunt considerate urgențe majore.
Autoritățile din Abu Dhabi recomandă cetățenilor străini să rămână temporar în locuințe sau hoteluri. Deși au fost raportate peste 700 de atacuri asupra teritoriului EAU, majoritatea au fost interceptate cu succes.
În Israel sunt înregistrați câteva sute de cetățeni români, distribuiți astfel: 140 în Ierusalim, 39 în Tel Aviv, 38 în Bethleem și 11 în Haifa.
Există și cazuri izolate în localități precum Ashdod, Be’er Sheva, Eilat, Nazaret, Herzliya sau Lod
Aceste cifre includ doar persoanele înregistrate la misiunile diplomatice. Există și cetățeni cu dublă cetățenie sau rezidență permanentă.
Cazuri medicale urgente monitorizate de MAE
Ministerul Afacerilor Externe monitorizează patru cazuri medicale cu grad ridicat de urgență, inclusiv:
-un cetățean operat recent pe cord, în urma unui infarct;
-un pacient diagnosticat cu insuficiență renală severă.
Autoritățile analizează soluții personalizate pentru evacuarea sau sprijinirea acestor persoane.
Mesajul MAE pentru românii care reclamă lipsa de răspuns
Referitor la nemulțumirile românilor care susțin că misiunile diplomatice nu răspund solicitărilor, Oana Țoiu a explicat că volumul solicitărilor este extrem de ridicat.
„Încercăm să avem și conversații individuale, dar acest lucru este imposibil la un volum de 14.000 de cetățeni. Înregistrarea în sistemele oficiale este esențială pentru a putea evalua situația și organiza zboruri comerciale sau asistență consulară”, a precizat ministrul român de Externe.
MAE recomandă tuturor românilor din regiune:
-să se înregistreze la misiunile diplomatice;
-să urmărească doar canalele oficiale de informare;
– să utilizeze canalul dedicat de WhatsApp doar dacă se află în zona afectată.
În contextul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu, autoritățile române anunță măsuri suplimentare pentru protejarea și repatrierea cetățenilor români. Lansarea canalului de WhatsApp și organizarea zborurilor speciale reprezintă principalele instrumente de intervenție rapidă ale MAE.
La Uber, inteligența artificială nu este folosită doar pentru optimizarea curselor sau a livrărilor, ci și pentru un scop inedit: anticiparea reacțiilor conducerii, potrivit Mediafax. Mai mulți ingineri au dezvoltat un program de IA capabil să „prezică” răspunsurile CEO-ului înainte ca ideile să fie prezentate oficial.
Inteligența artificială, folosită pentru a testa ideile înainte de ședință
Potrivit unei relatări din Le Figaro, angajații companiei au creat un sistem AI care simulează reacțiile șefului la diverse propuneri. Scopul? Reducerea stresului și creșterea șanselor ca proiectele să fie perfect aliniate cu viziunea managementului.
CEO-ul Dara Khosrowshahi a povestit situația în cadrul podcastului The Diary of a CEO, unde a explicat că a fost surprins să afle cum echipele sale folosesc tehnologia pentru a-i anticipa deciziile. Curios să descopere cum a fost antrenat algoritmul pentru a-i replica stilul de gândire, liderul companiei nu a primit însă detalii tehnice din partea echipei.
90% dintre inginerii Uber folosesc inteligența artificială
Potrivit lui Khosrowshahi, aproximativ 90% dintre inginerii companiei utilizează instrumente de inteligență artificială în activitatea zilnică, iar 30% dintre aceștia le folosesc într-un ritm accelerat. Impactul asupra productivității este, spune el, fără precedent.
„Are un impact real asupra productivității lor, într-un mod pe care nu l-am mai văzut până acum”, a declarat CEO-ul.
Estimările interne arată că, pe termen lung, eficiența inginerilor ar putea crește cu până la 25%. În loc să reducă personalul, compania intenționează să continue recrutările pe termen scurt pentru a accelera dezvoltarea produselor.
Vor fi înlocuiți și șefii de inteligența artificială?
Pe termen mediu și lung, însă, utilizarea agenților AI ar putea transforma radical structura companiilor din tehnologie. Deocamdată, modelele actuale nu dispun de capacitatea de „învățare în timp real”, o limitare care împiedică automatizarea completă a deciziilor strategice.
Totuși, unii lideri din industrie cred că și funcția de CEO ar putea fi preluată de algoritmi. Sam Altman, șeful OpenAI, a declarat că este posibil ca, într-o zi, inteligența artificială să fie un CEO mai performant decât el.
O opinie similară a fost exprimată de Sundar Pichai, directorul executiv al Alphabet Inc., care a afirmat că rolul unui CEO ar putea deveni, în viitor, unul dintre cele mai ușor de îndeplinit de către o inteligență artificială.
Costurile creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă au fost influențate luni de o nouă ajustare a indicelui ROBOR la trei luni.
Potrivit datelor publicate de Banca Națională a României și citate de Agerpres, indicele a urcat la 5,75% pe an, față de 5,74% în ședința precedentă. La începutul anului 2025, ROBOR la trei luni era la 5,92%.
ROBOR: Evoluții diferite pentru maturitățile mai lungi
În cazul ROBOR la șase luni — indicator utilizat în calculul dobânzilor pentru creditele ipotecare cu rată variabilă — valoarea a scăzut ușor la 5,78% pe an, comparativ cu 5,79% la finalul săptămânii trecute.
Și ROBOR la 12 luni a consemnat o diminuare marginală, coborând la 5,92% pe an, de la 5,93%.
IRCC rămâne stabil pentru credite
Indicele de Referință pentru Creditele Consumatorilor (IRCC), stabilit în baza OUG 19/2019, se menține la 5,68% pe an.
IRCC este calculat ca medie aritmetică a ratelor zilnice ale tranzacțiilor interbancare din trimestrul al treilea al anului 2025 și este aplicat creditelor noi acordate populației, având un impact direct asupra ratelor plătite de debitori.
Vești bune pentru iubitorii de mișcare și pentru toți cei care vor să transforme pașii în fapte bune: AMiCUS Sibiu, în parteneriat cu Primăria Șelimbăr, organizează pe 8 martie 2026 cross-ul caritabil „Alerg pentru mama”, în Pădurea Parc Șopa din Șelimbăr (județul Sibiu).
Evenimentul sportiv, devenit deja tradiție, aduce la start alergători de toate vârstele și susține o cauză profundă: sprijinirea mamelor și copiilor victime ale violenței domestice.
Cros caritabil pentru „Casa ADRA” – sprijin real pentru mame și copii
Fondurile strânse în urma crosului „Alerg pentru mama” vor fi direcționate către proiectul ADRA România – Casa ADRA, Centrul de Primire în Regim de Urgență a Victimelor Violenței în Familie.
Prin acest proiect, mamele și copiii care au trecut prin situații de abuz domestic primesc:
-adăpost în regim de urgență
-consiliere psihologică
-sprijin social
-suport pentru reintegrarea în societate
Participarea la cros înseamnă mai mult decât sport – înseamnă implicare directă într-o schimbare reală.
Unde și când are loc Cross-ul „Alerg pentru mama” Sibiu 2026?
Locație: Pădurea Parc Șopa, Șelimbăr, județul Sibiu
Data: 8 martie 2026
Ora de start: 10:00
Evenimentul are loc în aer liber, într-un cadru natural ideal pentru alergare, mișcare și socializare.
Modalități de participare la cross-ul „Alerg pentru mama”
La fel ca în anii precedenți, participanții pot alege între două variante:
Traseu semnalizat – Alergare pe un traseu oficial, marcat de organizatori, în unul dintre cele 13 orașe participante.
Probe disponibile la Șelimbăr:
-500 m – copii (4–12 ani)
-2,5 km
– 5 km
-10 km
Traseu liber – Participanții pot alerga în localitatea lor de domiciliu sau reședință, alegând propriul traseu.
Pentru traseul liber, diploma și numărul de alergător pot fi trimise ulterior în format electronic.
Pentru grupuri de minimum 15 alergători, medaliile pot fi expediate împreună cu numerele de concurs (cu anunțarea prealabilă a organizatorilor).
Programul evenimentului – 8 martie 2026
-10:00 – Ridicare pachete / Înscrieri la fața locului
-10:30 – Deschidere oficială
-10:45 – Încălzire copii
-11:00 – Start probă copii (500 m)
-11:20 – Încălzire adulți
-11:30 – Start probe adulți (2,5 km, 5 km, 10 km)
Cum te înscrii la Cross-ul „Alerg pentru mama” Sibiu?
Înscrierea se face online, accesând linkul din BIO sau pe platforma oficială: amicus.ro/apm.
De ce să participi?
– Susții o cauză socială importantă
– Marchezi ziua de 8 martie într-un mod activ și solidar
– Petreci timp în natură, în Pădurea Parc Șopa
– Îți provoci prietenii la mișcare
Invită cel puțin un prieten să alerge alături de tine. Împreună, fiecare kilometru contează.
Etajul 5 al Bibliotecii Județene Astra a devenit pentru o seară centrul de comandă al comunității IT locale. Într-o atmosferă prietenoasă, marcată de curiozitate, găzduită de American Corner, pasionații de tehnologie s-au reunit pentru ediția de februarie a Sibiu Tech Meetup, un eveniment care a demonstrat că viitorul digital se construiește la intersecția dintre cod sursă și viziune umană.
Ediția de la finalul lunii februarie a propus o agendă echilibrată, explorând „ultima frontieră” a tehnologiei blockchain și secretele unei performanțe de echipă care nu duce la epuizare.
Blockchain: Dincolo de speculație, spre o civilizație digitală bazată pe încredere
Prima parte a serii i-a aparținut lui Ștefan Olaru, CTO la Ofero Network și General Manager la Hatline. Sub titlul provocator „Blockchain – The Final Frontier. Re-architecting trust for the digital civilization”, Ștefan a oferit o perspectivă pragmatică asupra unei tehnologii deseori confundate exclusiv cu piața crypto.
poze FB Sibiu Tech Meetup
Cu o experiență de aproape două decenii în IT, Ștefan a explicat evoluția de la Web1 (citire) și Web2 (social media/postare) către Web3, unde conceptul central este proprietatea. Punctele cheie ale prezentării au inclus:
Problema încrederii: Deși internetul a democratizat informația, el nu a rezolvat problema încrederii, lăsând controlul sistemelor în mâna intermediarilor.
Utilitatea reală: Blockchain-ul este, în esență, un registru distribuit, imuabil, care permite consensul fără o autoritate centrală.
Aplicații practice: De la urmărirea produselor și combaterea contrafacerii medicamentelor până la sisteme de vot securizate și finanțe descentralizate (împrumuturi fără bănci sau adeverințe).
Viitorul: Ștefan a subliniat că ne aflăm încă la începutul acestei industrii („early days”), unde infrastructura contează mai mult decât speculația, iar convergența dintre Blockchain și AI (agenți autonomi cu portofele digitale) va redefini plățile machine-to-machine.
Leadership sustenabil: Cum să obții mai mult fără a-ți epuiza echipa
A doua parte a serii a schimbat registrul tehnologic cu unul de management strategic. David Lederman, Co-fondator Origin și TEDx Speaker, a susținut o sesiune interactivă în limba engleză:
„More: How to get more out of your maxed out team in a way they will thank you for”.
Fost executiv în companii de calibru precum Pax8 și cu experiență în coaching pentru lideri din organizații ca MultiversX, David a abordat o problemă critică în IT: presiunea constantă și riscul de burnout. Prezentarea sa a oferit soluții concrete pentru transformarea epuizării în performanță sustenabilă, punând accent pe claritate, impact și practici de leadership pe care echipele să le primească cu entuziasm, nu cu rezistență.
poze FB Sibiu Tech Meetup
O comunitate în creștere
Evenimentul s-a încheiat cu o sesiune extinsă de networking, unde participanții au putut discuta direct cu speakerii. Sibiu Tech Meetup continuă să își consolideze statutul de spațiu esențial pentru învățare continuă în regiune, oferind acces gratuit profesioniștilor care doresc să facă parte dintr-o comunitate vibrantă și inovatoare.
Dacă vrei să fii la curent cu următoarele ediții, biletele sunt disponibile de regulă prin platforma Eventbrite, iar porțile bibliotecii Astra rămân deschise pentru toți cei care vor să proiecteze viitorul, nu doar să îl aștepte.
poze FB Sibiu Tech Meetup
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%.Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI