Acasă Blog Pagina 311

PATRU cutremure s-au produs, joi, în România

Nu mai puțin de patru cutremure s-au produs, joi, în România, trei din ele în zona seismică Vrancea și al patrulea în Tulcea.

Primul seism s-a produs joi la ora 00:31:54, în zona seismică Vrancea, Buzău, cu magnitudinea 2.7, la adâncimea de 124.6km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 49km NV de Buzău, 64km SE de Sfântu-Gheorghe, 65km E de Brașov, 65km V de Focșani, 66km NE de Ploiești, 96km NE de Târgoviște.

Un alt cutremur a avut loc tot joi, la ora 05:37:25 în zona seismică Vrancea. Seismul a înregistrat magnitudinea 3.3, la adâncimea de 119.9km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 31km V de Focșani, 61km N de Buzău, 80km E de Sfântu-Gheorghe, 90km SV de Bârlad, 92km E de Brașov, 96km S de Bacău.

Un alt cutremur cu magnitudinea de 4,5 s-a produs, joi seară, în judeţul Vrancea.

”În ziua de 26 Februarie 2026, la ora 19:21:51 (ora locală a României), s-a produs în zona seismică Vrancea, Vrancea un cutremur mediu cu magnitudinea ml 4.5, la adâncimea de 107.9km.”, a transmis INFP.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 39 km V de Focşani, 72 km E de Sfântu-Gheorghe, 76 km N de Buzău, 83 km S de Bacău, 86 km SV de Bârlad, 88 km E de Braşov.

Ultimul cutremur de joi s-a produs la ora 20:52:46 (ora locală a României), în Dobrogea, Tulcea cu magnitudinea 3.3, la adâncimea de 3.0 km, anunță INFP.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 48km S de Tulcea, 62km N de Constanța, 69km S de Izmayil, 80km SE de Brăila, 93km SE de Galați.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Medalii la judo

Georgian Fulea

Luna februarie a dat startul competițiilor pentru judokanii sibieni, iar aceștia s-au achitat cum se cuvine de a-și răsplăti antrenorii și pe sine însuși. Trei medalii au fost obținute la cele două concursuri la care au participat, două dintre ele fiind naționale, iar una internațională.

Roxana Vișa

Roxana Vișa, performera anului trecut, a continuat perioada de vis în judo. În capitala Bosniei Herțegovina, Sarajaevo (7-8 februarie), sibianca a fost cea mai bună luptătoare din concurs la categoria +78 de kilograme. Aurul a venit la întrecerea ce a făcut parte din Cupa Europeană U21, după o finală câștigată împotriva polonezei Aleksandra Kocieba.

România a avut un concurs foarte bun cu 6 medalii, iar sibianca noastră a fost deasupra tuturor, fiind singura care a luat aurul. „Acest aur este o confirmare a anului trecut. S-a confirmat că rezultatele din 2025 nu au fost o excepție. Principalul său obiectiv pe 2026 este medalie la Campionatul European de junioare”, a declarat antrenorul Vălean Purece.

Pentru Roxana Vișa urmează Campionatul Național U21, întrecere ce se va desfășura la Brașov.

Surprize plăcute

A urmat Finala Campionatului Național Under 18 de la Arad (20-22 februarie). Eveniment din vestul țării unde s-au aliniat pe tatami 377 de judoka, de la 42 de cluburi, din țară. Clubul Sportiv Școlar din Sibiu a reprezentat orașul nostru, antrenorii Adrian Comșa, Eugen Valeriu Nan, Ovidiu Ionaș și Vălean Purece fiind alături de luptori.

Sonia Chisăliță

Sonia Chisăliță a fost surpriza plăcută a competiției, eleva lui Valeriu Nan câștigând argintul în primul an al său an la cadeți. Ianis Ion și-a dorit enorm să obțină o medalie, iar visul i s-a îndeplinit, elevul lui Ovidiu Ionaș urcând pe ultima treaptă a podiumului de premiere, după o zi foarte bună. Andrei Vasilca (locul 5), Alexandra Dan și Ariana Enuica (ambele locul 7) au au completat evoluția sibienilor la Arad.

Ion Ianis

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

VIDEO/ULTIMA ORĂ: Un nou RĂZBOI a izbucnit în noaptea de joi spre vineri

Un nou război a izbucnit în noaptea de joi spre vineri, după ce un ministru din Pakistan a anunțat că țara sa este în „război deschis” cu Afganistanul.

Ambele țări au lansat atacuri aeriene peste noapte și tensiunile escaladează extrem de rapid, informează Mediafax.

Ministrul pakistanez al Apărării, Khawaja Muhammad Asif, a anunțat că Pakistanul se află într-un „război deschis” cu Afganistanul vecin, potrivit Sky News.

Declarația a fost făcută vineri după ce ambele țări au lansat atacuri aeriene nocturne.

Khawaja Muhammad Asif a mai spus că răbdarea Islamabadului s-a epuizat pe măsură ce tensiunile au escaladat,

„Paharul nostru de răbdare a dat pe dinafară. Acum este război deschis între noi și Afganistan.

Forțele aeriene pakistaneze au lansat atacuri asupra capitalei afgane, Kabul, și a orașului Kandahar, vizând poziții ale regimului taliban. Atacurile vin ca răspuns la o ofensivă terestră „la scară largă” lansată de talibani împotriva pozițiilor militare pakistaneze de-a lungul graniței.

Tensiunile s-au intensificat după ce Pakistanul a efectuat lovituri aeriene în provinciile Nangarhar și Paktika pe 22 februarie, susținând că a ucis 70 de teroriști. ONU a raportat însă moartea a cel puțin 13 civili în acele atacuri.

Pakistanul acuză guvernul taliban că oferă refugiu grupării Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), care a lansat un val de atentate sângeroase pe teritoriul pakistanez, inclusiv un atac asupra unei moschei din Islamabad în februarie, soldat cu peste 30 de morți.

Talibanii neagă aceste acuzații, considerând problemele de securitate ale Pakistanului drept chestiuni interne.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

VIDEO: S-a ajuns prea departe cu metodele de slăbit. Învelirea alimentelor în plastic înainte de a fi introduse în gură, virală pe rețelele sociale

Pe rețelele sociale a luat amploare un nou trend care promite o metodă cel puțin bizară de a păcăli foamea și de a slăbi.

Este vorba despre utilizarea foliei alimentare ca barieră între gust și calorii. Tehnica, pe cât de simplă, pe atât de riscantă, presupune învelirea alimentelor în plastic înainte de a fi introduse în gură.

Utilizatorii mestecă energic mâncarea prin folie pentru a simți textura și a trimite semnale de sațietate către creier, însă, în final, resturile sunt scuipate fără a fi înghițite.

Deși promovat ca un „truc” de slăbit, acest comportament ridică semnale de alarmă în rândul specialiștilor, fiind considerat o metodă periculoasă care nu doar că privează organismul de nutrienți, dar poate încuraja tulburări alimentare grave sub masca unei soluții rapide pentru dietă.

Susținătorii metodei susțin că simplul act de a mesteca și de a simți gustul alimentelor ar putea induce senzația de sațietate, fără aport caloric. Practic, corpul ar fi păcălit să creadă că a fost hrănit.

Specialiștii atrag atenția că simularea mâncatului nu oferă organismului energie sau nutrienți esențiali. Mai mult, există riscul ca această practică să intensifice poftele alimentare pe termen lung, deoarece creierul nu primește, în realitate, aportul energetic așteptat.

Medicii și psihologii spun că trendul prezintă toate semnele unui comportament alimentar periculos. Practica ar putea favoriza dezvoltarea unor tulburări grave, precum bulimia sau anorexia, prin asocierea plăcerii gustului și texturii cu lipsa caloriilor, scrie realitatea.net.

În plus, există și riscuri fizice. Mestecarea repetată a alimentelor prin folie alimentară poate duce la ingerarea unor cantități de microplastice.

Frecarea constantă a plasticului de dinți și salivă poate elibera particule fine care pot ajunge în sistemul digestiv sau respirator, cu potențiale complicații asupra sănătății.

Ceea ce a început ca un experiment bizar s-a transformat rapid într-un fenomen online, adunând milioane de vizualizări și generând dezbateri aprinse. În timp ce unii utilizatori privesc trendul ca pe o metodă „ingenioasă” de a evita caloriile, alții îl consideră periculos și alarmant.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Ai datorii la stat? NU mai poți cumpăra case, mașini sau terenuri

Persoanele care doresc să cumpere un imobil trebuie să își achite toate datoriile înainte de tranzacție și să aibă certificat fiscal zero.

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a anunțat o nouă schimbare legislativă care vizează faptul că un cumpărător de imobil trebuie să aibă și el certificat fiscal zero, nu doar vânzătorul. Practic, nu va putea cumpăra un imobil persoana care are datorii neachitate.

Practic, cumpărătorul unui imobil trebuie să facă dovada plății datoriilor.

„Această listă să ajute, dacă vreţi, şi ca o presiune publică, dar şi o presiune de transparenţă şi de corectitudine faţă de toţi cei care îşi plătesc taxele şi impozitele cu bună credinţă şi cu mult bun simţ, astfel încât comunitatea locală să-i cunoască şi pe cei care, poate de ani de zile, sunt rău-platnici la bugetul local”, a spus ministrul Cseke Attila, în timpul prezentării pachetului 3 de măsuri guvernamentale.

Noua decizie se aplică pentru vânzarea și cumpărarea de case, terenuri sau mașini. Practic, transferul de proprietate se poate face numai după prezentarea acestor dovezi că ambii și-au achitat dările către bugetul de stat și către cel local.

Astfel, certificatul de atestare fiscală are rolul de a dovedi și solvabilitatea celui care face achiziția. Fără acest document nu pot fi validate contractele de vânzare-cumpărare la notar. Certificatul fiscal este emis și online de multe autorități din România.

Măsura, prezentată de Cseke Attila pe 25 februarie, a intrat deja în vigoare prin Ordonanța de Urgență nr. 7/2026.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Încep lucrările pe Calea Șurii Mari! Anunț important pentru șoferii din Sibiu

Din 9 martie, Primăria Sibiu începe lucrările de modernizare pe Calea Șurii Mari, pe tronsonul dintre viaductul Gara Mică și giratoriul de acces spre autostradă, această investiție incluzând lărgirea carosabilului la două benzi pe sens, refacerea trotuarelor, amenajarea de piste pentru biciclete în dublu sens, modernizarea rețelelor de apă, canalizare și iluminat public și amenajarea zonele verzi în care se vor planta 240 de arbori.

Comisia de Circulație a analizat și avizat o serie de restricții în trafic care să permită desfășurarea lucrărilor programate să se încheie în luna septembrie a acestui an.

Ca planificare generală, în prima etapă se vor crea benzile noi, trotuarele și zonele verzi, pe lateralele arterei. După ce acestea vor fi finalizate, în etapa a 2-a, circulația se va muta pe benzile noi, iar constructorul va putea interveni pe cele două benzi care există în prezent. Astfel, traficul pe această arteră importantă nu se va întrerupe.

Pe durata execuției lucrărilor, pe sectorul cuprins între viaductul Gara Mică și sensul giratoriu de la Hornbach, vor fi asigurate permanent cel puțin două benzi de circulație, câte una pe sens.

Circulația mijloacelor de transport public nu va fi afectată, iar accesul călătorilor în stațiile de autobuz va fi asigurat pe toata durata lucrărilor.

Lucrările vor începe concomitent, pe toată lungimea străzii, constructorul SC Geiger SA urmând să mobilizeze 4 echipe. Vor fi afectate zonele de parcare de pe toată lungimea străzii de pe ambele sensuri, precum și zona mediană a drumului, de lângă ax, pe tronsonul dintre străzile Mărului și Părului

Se vor demola pentru refacere podețele ce asigură circulația rutieră și pietonală pe străzile Mărului, Părului, Vișinilor și Fragilor.

În acest context, pietonii și conducătorii auto vor fi îndrumați cu ajutorul semnalizării rutiere să utilizeze rutele ocolitoare pe străzile Gutuilor, Nucului, Prunelor și Strugurilor și Drumul Ocnei.

De asemenea, va fi creată o cale de acces pentru pietoni de un metru lățime în zona Târgului Obor.

Traversările acceselor laterale la proprietăți, respectiv a străzilor Oborul de Vite și Macului, se vor efectua cu devierea traficului alternativ de pe o bandă pe cealaltă, cu ajutorul piloților de trafic.

Cele 3 traversări ale Căii Șurii Mari (în dreptul străzii Căprioarelor, a Drumului Ocnei și Petrom) se vor efectua exclusiv pe timp de noapte, în intervalul orar 20:00 – 6:00, cu devierea traficului pe sensul opus și prin zona de parcare.

Șoferii sunt rugați să circule cu atenție sporită în zonă și să respecte semnificația indicatoarelor și a semnalizării speciale. De asemenea, chiar dacă circulația nu va fi închisă, pentru a evita supraaglomerarea și blocajele, recomandăm utilizarea rutelor alternative, inclusiv centura ocolitoare”, a transmis municipalitatea sibiană.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

ULTIMA ORĂ: Cutremur cu magnitudinea 4,4 produs joi seara în România

Un cutremur cu magnitudinea de 4,4 s-a produs, joi, în judeţul Vrancea, anunță Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

”În ziua de 26 Februarie 2026, la ora 19:21:51 (ora locală a României), s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, VRANCEA un cutremur mediu cu magnitudinea ml 4.4, la adâncimea de 120.0 km”, a transmis INFP.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 39 km V de Focşani, 72 km E de Sfântu-Gheorghe, 76 km N de Buzău, 83 km S de Bacău, 86 km SV de Bârlad, 88 km E de Braşov.

Alte două cutremure s-au produs în această dimineață.

Un cutremur s-a produs joi dimineața în zona seismică Vrancea, județul Vrancea, potrivit informațiilor INFP. Un alt seism a fost înregistrat azi-noapte, puțin după miezul nopții.

Seismul a avut loc la ora 05:37 și a avut magnitudinea de 3.3 pe scara Richter.

Cutremurul s-a produs la adâncimea de 119.9 km, în apropierea următoarelor oraşe: 31km V de Focșani, 61km N de Buzău, 80km E de Sfântu-Gheorghe, 90km SV de Bârlad, 92km E de Brașov, 96km S de Bacău.

Un alt cutremur a fost înregistrat la ora 00:31. A avut magnitudinea de 2.7 și s-a produs în zona seismică Vrancea, județul Buzău.

Seismul a avut loc la adâncimea de 124.6km, în apropierea următoarelor oraşe: 49km NV de Buzău, 64km SE de Sfântu-Gheorghe, 65km E de Brașov, 65km V de Focșani, 66km NE de Ploiești, 96km NE de Târgoviște.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

120 de datornici, iertați de Primăria Sibiu

Pentru că datornicii (117 persoane fizice și 3 persoane juridice) nu au fost găsiți la domiciliu, nu au dobândit/dețin venituri urmăribile, au decedat sau, în cazul firmelor, au fost radiate din Registrul Comerțului, Consiliul Local Sibiu a decis să renunțe la recuperarea datoriilor.

Este vorba de o valoare a debitelor persoanelor fizice aflate în stare de insolvabilitate de 326.738,97 lei și a 4,915 lei în ceea ce privește persoanele juridice.

Potrivit Primăriei Sibiu, acești debitori au fost verificați anual, pe toată perioada insolvabilității de 5 ani, până la împlinirea termenului de prescripție.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Sala Transilvania primește mai mulți bani pentru renovare. Și vine cu lucrări suplimentare

În data de 27.06.2024, UAT Județul Sibiu/Consiliul Județean Sibiu a semnat contractul de finanțare pentru „Renovarea energetică a Sălii Polivalente Transilvania Sibiu”. Lucrările sunt derulate prin Programul „Regiunea Centru” 2021 – 2027, Prioritatea 3 – O regiune
cu comunități prietenoase cu mediul, Obiectiv specific 2.1 – Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, Acțiunea 3.2 – Eficiență energetică în clădiri publice.

La momentul depunerii proiectului spre finanțare, în cadrul documentației de avizare a lucrărilor de intervenție (DALI) s-au prevăzut lucrări de eficientizare energetică (arhitectură,
compartimentări interioare, fațade/anvelopă, termoizolații, acoperiș/terasă, instalații, securitate la incendiu etc), ce au avut un caracter general și orientativ, corespunzător nivelului de fundamentare
al acestei faze de proiectare.

Ulterior, după semnarea contractului de achiziție publică (proiectare), au fost identificate și alte lucrări, care deși nu au fost cuprinse în
documentația tehnică la faza DALI, se constată a fi necesare ținând cont de funcțiunea specifică (sală de sport) a obiectivului de investiție.

Lucrări suplimentare

Pentru elaborarea documentației tehnico-economice la faza proiect tehnic (PT), care poate dezvolta și optimiza soluțiile propuse în faza DALI, proiectantul a prevăzut lucrări suplimentare de termoizolare și instalații care, pe de-o parte, contribuie direct la creșterea performanței energetice a clădirii prin reducerea pierderilor de căldură și, pe de altă parte lucrări de arhitectură, compartimentări interioare, fațade, acoperiș/terasă, cerințe de securitate la incendiu etc, care să
asigure respectarea normativelor în vigoare, și o creștere a performanței funcționale și de exploatare a clădirii.


De asemenea, față de anul 2024 când a fost întocmită documentația la faza DALI, la momentul elaborării proiectului tehnic în decembrie 2025, a fost modificată cota standard a taxei pe valoarea adăugată (TVA) de la 19% la 21%, în conformitate cu Legea nr. 141/2025 privind unele măsuri fiscal-bugetare.
Astfel, urmare a elaborării proiectului tehnic, au rezultat următorii indicatori tehnico-economici:

Indicatori tehnici:

  • Clădirea Sălii Polivalente Transilvania Sibiu reabilitată termic
  • Durata de execuție a lucrărilor: 21 luni de la data emiterii ordinului de începere a lucrărilor (perioadă care cuprinde și recepția la terminarea lucrărilor).

Indicatori economici rezultați din devizul general elaborat la faza proiect tehnic (PT):

  • valoarea totală a investiției: 61.322.650,96 lei (TVA inclus), din care:
  • valoarea aferentă C+M: 46.993.111,22 lei (TVA inclus)
    Ca urmare a elaborării proiectului tehnic, noua valoare a proiectului, conform bugetului actualizat este de 64.175.445,05 lei cu TVA, din care contribuția Unității Administrativ Teritoriale Județul Sibiu este în cuantum de 3.223.780,35 lei cu TVA, defalcată astfel:
  • 1.243.911,53 lei cu TVA reprezentând 2 % din valoarea eligibilă a proiectului
  • 1.979.868,82 lei cu TVA reprezentând cheltuieli neeligibile.

Județului Sibiu se retrage din Ansamblul Regiunilor Europene

Județului Sibiu se retrage din Ansamblul Regiunilor Europene și,
implicit, renunță la calitatea de membru, începând cu data de 01 martie 2026.

Printr-o scrisoare adresată Președintelui Ansamblului Regiunilor Europene, Lukas Mandl, conducerea Consiliului Județean Sibiu a solicitat aprobarea încetării calității de membru a Județului Sibiu în cadrul Ansamblului. „Decizia de retragere a fost determinată de o reevaluare a priorităților instituționale și a resurselor financiare disponibile, în vederea concentrării eforturilor și bugetului asupra
proiectelor județene aflate în derulare.

Această măsură reprezintă exclusiv o decizie administrativă de eficientizare a participării județului la structurile de cooperare internațională. Consiliul Județean Sibiu a decis, în urma unei analize privind participarea la organizațiile internaționale și regionale, să își reconfigureze implicarea în structurile de cooperare europeană, pentru a asigura o utilizare cât mai eficientă a resurselor și o mai bună aliniere la obiectivele strategice actuale ale județului”, se arată în motivarea Consiliului Județean.

Statutul Ansamblului Regiunilor Europene, adoptat de către Adunarea Generală la data de 28.10.2021, prevede reguli clare pentru membrii săi, inclusiv proceduri de retragere, care necesită o notificare scrisă a deciziei către președintele Ansamblului Regiunilor Europene.

Ce este Ansamblul Regiunilor Europene (ARE)

Ansamblul Regiunilor Europene (ARE) reprezintă o rețea independentă de regiuni din Europa, fondată în anul 1985 pentru a promova cooperarea interregională și pentru a consolida rolul regiunilor în procesul decizional european.

Prin Hotărârea Consiliului Județean Sibiu nr. 47/ 26 august 1997 s-a aprobat aderarea județului Sibiu la Adunarea Regiunilor Europene. Aderarea la această structură a avut drept obiectiv consolidarea cooperării interregionale, facilitarea schimbului de bune practici, creșterea vizibilității județului la nivel european și identificarea de oportunități de finanțare și parteneriat.

În contextul actual însă, se impune o reevaluare a raportului cost–beneficiu al menținerii calității de membru, având în vedere prioritățile strategice actuale ale administrației județene, constrângerile bugetare și necesitatea eficientizării utilizării fondurilor publice.

Consiliul Județean intenționează să acceseze variante mai accesibile de finanțare europeană

Ca urmare a implicării Județului Sibiu în diverse activități de cooperare externă, prin mecanisme alternative și parteneriate directe, acestea sunt apreciate ca fiind mai eficiente și mai bine aliniate la obiectivele de dezvoltare locală și regională, inclusiv prin posibilitatea accesării
directe a programelor de finanțare europeană.

„Totodată, cotizația anuală aferentă statutului de membru reprezintă o cheltuială constantă din bugetul local, care, în actualul context financiar, necesită o justificare temeinică prin rezultate concrete și măsurabile”, a apreciat Consiliul Județean.

Decizia de retragere a fost adoptată astăzi, 26 februarie 2026, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Sibiu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Crește numărul de paturi pentru spitalizarea de zi la Spitalul CFR

Ca urmare a transferului Spitalului General Căi Ferate Sibiu din subordinea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii în subordinea autorității administrației publice locale, respectiv a Consiliului Local Sibiu, Spitalul în discuție solicită Ministerului Sănătății modificarea structurii organizatorice.

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local s-a aprobat solicitarea redistribuirii numărului de paturi la nivelul Secției Medicină internă, care se reorganizează, cu înființarea concomitent a Compartimentului Neurologie, Compartimentului Diabet zaharat, nutriție și boli metabolice, a Compartimentului Chirurgie Plastică și a Compartimentului Oto-rio-laringologie.

Prin modificările propuse se păstrează numărul de paturi în regim de spitalizare continu (63 paturi), dar crește numărul de paturi în regim de spitalizare de zi (de la 4 la 7 paturi).

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Grindeanu spune ce va face dacă ajunge premier: Va aplica decizia CEDO și va recunoaște căsătoriile între persoane de același sex

Sorin Grindeanu, liderul Partidului Social Democrat (PSD), a declarat, potrivit Digi24, că, în cazul în care va ajunge premierul României, va pune în aplicare decizia Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) privind recunoașterea căsătoriilor între persoane de același sex, officiate, deja, în alte state.

Declarația vine într-un context politic sensibil, în condițiile în care PSD și-a modificat recent statutul doctrinar, trecând de la o orientare „progresistă” la una „conservatoare”.

Grindeanu: „Nu știu de ce nu e pusă în aplicare decizia CEDO”

Întrebat dacă va aplica hotărârea CEDO referitoare la recunoașterea și protecția legală a cuplurilor formate din persoane de același sex, Sorin Grindeanu a răspuns afirmativ: „Da. De aceea mă mir. Pur și simplu nu știu de ce nu e pusă în aplicare în acest moment.”
Președintele Camerei Deputaților a subliniat că susține respectarea drepturilor individuale, inclusiv pentru persoanele din comunitatea LGBT: „Punctul meu de vedere este că fiecare acasă are dreptul să facă ce vrea, atâta timp cât nu atinge libertățile celuilalt. Dacă sunt oameni – și sunt oameni în România – cu orientare sexuală de acest tip, LGBT, este treaba lor și trebuie să aibă și ei drepturi, așa cum au și ceilalți.”

Context: Decizia CEDO și pozițiile anterioare ale Guvernului

În noiembrie 2023, premierul de la acea vreme, Marcel Ciolacu, declara că societatea românească „nu este pregătită” pentru implementarea măsurilor solicitate de CEDO privind recunoașterea și protecția legală a cuplurilor formate din persoane de același sex.

Acesta afirma că nu este „un om obtuz” și că are prieteni aflați în relații cu persoane de același sex, însă susținea că trebuie să vorbească din perspectiva responsabilității de prim-ministru.

Sorin Grindeanu a adăugat că România nu se află la prima condamnare la CEDO și că statul are obligația de a respecta hotărârile Curții.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007