Acasă Blog Pagina 6678

Rectorul ULBS Oprean şi directorul OSIM, contra Ministerului Educaţiei

Românii pot pierde cursa pentru accesarea de fonduri europene, din cauza unui ordin al Ministrului Educaţiei, prin care recunoaşterea brevetelor se face conform unor criterii noi, americane, numite ICI (Institut Scientific Information), a declarat miercuri, la o conferinţă de presă, la Sibiu, directorul general al Oficiului de Stat pentru Invenţii şi Mărci (OSIM), Gabor Varga. ,,Câteva zeci de petiţii am înregistrat până acum, chiar şi de la un fost ministru al Cercetării. Primesc zeci telefoane pe zi. Până acum am făcut un demers scris la Ministerul Educaţiei şi am avut trei – patru consultări cu aceştia, chiar la OSIM.

Claudiu Hila: Dacă vânzătorul este foarte bun, poate să-ţi vândă aproape orice

De la magazinul de cartier al părinţilor, până pe scaunul de director al repezentanţei în România a unei companii multinaţionale, ascensiunea lui Claudiu Hila poate semăna cu aşa-numitul „vis american”. La doi ani de la angajare ajunge vânzătorul anului în Sibiu pentru Interbrands M&D, una dintre cele mai importante companii de distribuţie din ţară. În prezent, după 12 ani de muncă în vânzări şi management pentru companii ca Delamode România, AIG Life, First Logistics & Distribution şi Danone, Claudiu Hila vrea să devină un misionar al distribuţiei de mărfuri paletizate în România, prin reţeaua britanică de distribuţie Pall-Ex.

Angajaţii Primăriei Sibiu, puşi să dea 2.000.000 de euro înapoi

Conducerea Primăriei Municipiului Sibiu şi Sindicatul Liber al salariaţilor din instituţie au anunţat miercuri, printr-un comunicat, că vor contesta în instanţă o decizie a Curţii de Conturi, prin care li se cere celor 700 de angajaţi să restituie în total două milioane de euro, bani pe care municipalitatea îi consideră ca fiind ,,drepturi speciale”. Fiecare dintre cei 700 de angajaţi ai primăriei a primit în fiecare lună, din 2010, pe lângă salariu, 500 de lei cu care salariaţii, spre exemplu, puteau să îşi cumpere haine ca să vină decent îmbrăcaţi la serviciu.

Miercuri, 31 august a.c., va fi întreruptă alimentarea cu gaze naturale pe mai multe de străzi din municipiul Sibiu

Pentru efectuarea unor lucrări complexe, de cuplare a unor conducte noi la sistemul de distribuţie a gazelor naturale, E.ON Gaz Distribuţie este nevoită să întrerupă alimentarea cu gaze naturale miercuri, 31 august a.c., începând cu ora 8.00, pe următoarele străzi din municipiul Sibiu: Drumu Ocnei, Gutuilor, Prunelor, Nucului, Fragilor, Vişinilor, Părului, Mărului, Strugurilor, Sălciilor, E. Teudoroiu, Căprioarelor, Căpriorului, P. Maior, Bujorului, D. Bagdazar, Cerbului şi Oboru de Vite.

După finalizarea lucrărilor, alimentarea cu gaze naturale se va relua treptat, începând cel mai probabil în jurul orei 17.00.

Compania noastră solicită consumatorilor să închidă toate focurile deschise, iar după reluarea distribuţiei gazelor naturale să supravegheze modul de ardere a acestora timp de 30 minute.

în cazul în care simt miros specific de gaz, consumatorii sunt rugaţi să anunţe imediat dispeceratul de urgenţă al E.ON Gaz Distribuţie la unul dintre numerele de telefon:

0265.200.928
(număr taxabil cu tarif local din reţeaua Romtelecom şi cu tariful operatorului din toate celelalte reţele de telefonie)

sau
0800.800.928
(număr gratuit, apelabil din principalele reţele de telefonie fixă şi mobilă).

Compania E.ON Gaz Distribuţie regretă inconvenientele generate de această întrerupere a serviciului de distribuţie şi mulţumeşte consumatorilor pentru înţelegere.

 

La Sălişte are loc prima bursă de berbeci din România

width=250OvinExpo este prima licitaţie de berbeci din România ce se va organiza în 3-4 septembrie pe drumul Amnaşului, în faţa taberei de elevi, de lângă oraşul Sălişte. Evenimentul, organizat de Direcţia pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală (D.A.D.R.) Sibiu împreună cu asociaţiile de profil din Sibiu, Başov şi Alba va reuni 45 de standuri ale crescătorilor de animale din rasele româneşti ţigaie, ţurcană, dar şi rase de import. Vizitatorii vor putea vedea expoziţii de oi, produse tradiţionale, câini ciobăneşti, utilaje şi instalaţii pentru oierit. ,,Vor fi prezentate panouri solare, celule foto-voltaice – surse de energie alternative pentru oierit, a declarat Gheorghe Budrală, directorul DADR Sibiu în cadrul unei conferinţe de presă. ,,Visul de a organiza o bursă de berbeci ca în Occident o am de 3-4 ani, a declarat Marcel Andrei, preşedintele asociţiei OviSib. Andrei preconizează că la bursă un berbec se va vinde între 500 şi 7.000 de lei, în funcţie de rasă, părinţi, aspect şi multe alte caracteristici.

,,Deocamdată nu este niciun pericol pentru rasele autohtone, a replicat Budrală, referitor la creşterea importului de berbeci în ultimii cinci ani. Afirmaţia directorului DADR Sibiu a fost întărită de Dan Bartolomeu, reprezentantul Agenţiei naţionale de reproducţie şi selecţie animală: ,,Niciodată ţurcana nu va dispărea de pe teritoriul României. Argumentul lui Bartolomeu este dragostea ciobanilor români pentru această rasă autohtonă.
De remarcat că pentru organizarea evenimentului costurile au fost suportate de asociaţiile de crescători de ovine, Guvernul şi Consiliul Judeţean nealocând fonduri. La nivel local DADR Sibiu s-a implicat activ în organizare şi speră ca ediţia a II-a să atragă şi fonduri guvernamentale şi judeţene pentru acest eveniment naţional desfăşurat doar în judeţul Sibiu.

Călin Blaga

Foto: COnferinta de presa de la DADR Sibiu despre OvinExpo. De la stanga la dreapta: Dan Bartolomea, Teodor Banciu, Gh. Budrala, Marcel Andrei

Foto credit: Dragos Dumitru

Cisnădia rămâne joi fără gaz

Joi, 1 septembrie a.c., va fi întreruptă alimentarea cu gaze naturale în întreagă localitate Cisnădie

Pentru efectuarea unor lucrări complexe, de cuplare a unor conducte noi la sistemul de distribuţie a gazelor naturale, E.ON Gaz Distribuţie este nevoită să întrerupă alimentarea cu gaze naturale joi, 1 septembrie a.c., începând cu ora 8.00, în întreaga localitate Cisnădie din judeţul Sibiu.

După finalizarea lucrărilor, alimentarea cu gaze naturale se va relua treptat, începând cel mai probabil în jurul orei 19.00.

Compania noastră solicită consumatorilor să închidă toate focurile deschise, iar după reluarea distribuţiei gazelor naturale să supravegheze modul de ardere a acestora timp de 30 minute.

în cazul în care simt miros specific de gaz, consumatorii sunt rugaţi să anunţe imediat dispeceratul de urgenţă al E.ON Gaz Distribuţie la unul dintre numerele de telefon:

0800.800.928
(număr gratuit, apelabil din principalele reţele de telefonie fixă şi mobilă)

sau

0265.200.928
(număr taxabil cu tarif local din reţeaua Romtelecom şi cu tariful operatorului din toate celelalte reţele de telefonie).

Compania E.ON Gaz Distribuţie regretă inconvenientele generate de această întrerupere a serviciului de distribuţie şi mulţumeşte consumatorilor pentru înţelegere.

 

AJOFM Sibiu te ajută să te integrezi profesional

Dacă nu ai serviciu, nu eşti calificat şi nu ai primit îndrumare pentru a-ţi spori şansele ocupării unui loc de muncă, chiar dacă nu eşti înregistrat în evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Sibiu, dar îţi doreşti un loc de muncă într-un anumit domeniu, noi venim în sprijinul tău, prin oferte de şcolarizare gratuite într-una din meseriile:

Instalator instalaţii tehnico sanitare şi de gaze
Minim 10 clase 6 luni

Operator introducere, prelucrare şi validare date
Minim 10 clase 2 luni

Frizer-Coafor-Manichiurist-Pedichiurist
Minim învăţământ
general obligatoriu 6 luni

Bucătar
Minim învăţământ
general obligatoriu 6 luni

Lucrător în comerţ
Minim 6 clase 3 luni

Designer pagini web
Minim liceu 1 lună

Operator maşini cu comandă numerică
Minim liceu 6 luni

Contabil (Iniţiere)
Minim liceu 1,5 luni

Zidar, pietrar, tencuitor
Minim învăţământ
general obligatoriu 6 luni
Inspector resurse umane
Minim liceu 2 luni
Operator montaj linii automate
Minim sc. profesionala 3 luni

De asemenea, noi îţi oferim ocazia de a fi informat despre ofertele existente pe piaţa muncii, despre schimbări legislative în domeniul şomajului, consiliere gratuită şi multe alte informaţii de care ai nevoie pentru a-ţi găsi mai uşor un loc de muncă. Pentru a beneficia de serviciile noastre, nu trebuie decât să te prezinţi la sediul Agenţiei din str. Morilor, nr. 51 A, să ne spui care îţi sunt doleanţele legate de ofertele noastre şi să te înscrii în evidenţele AJOFM Sibiu ca şomer neindemnizat cu următoarele documente:
► Carte de identitate (original şi copie)
► Certificat de naştere (original şi copie)
► Ultimul act de studii (original şi copie)
► Adeverinţă medicală „Apt pentru meseria de………………. „(original)
► Recomandare de la Compartimentul Consiliere, Orientare şi Formare Profesională

Cursurile mai sus enunţate se desfăşoară la Centrul de Formare Profesională a Adulţilor Sibiu din str. Gladiolelor, nr. 2-6, sunt avizate şi recunoscute de Ministerul Muncii Familiei şi Egalităţii de Şanse şi Ministerul Educaţiei Cercetării şi Tineretului. Tot în acest sens, AJOFM Sibiu colaborează şi cu angajatori din judeţ care s-au oferit să şcolarizeze gratuit, în vederea angajării, persoane dornice de a obţine un venit sigur într-un cadru organizat.
Te aşteptăm la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Sibiu, str. Morilor, nr. 51A, program de luni până vineri, orele 8.30 – 13.30!

 

Băsescu face propagandă de Aur la Roşia Montană. Aur ilegal

comunicat de presa al Asociatiei ALBURNUS MAIOR

 

Campania Salvaţi Roşia Montană condamnă public vizita de sprijin în favoarea proiectului privat de minerit cu cianuri de la Roşia Montană efectuată de preşedintele Traian Băsescu. Vizita completează seria de declaraţii inacceptabile ale preşedintelui din ultimile zile, în condiţiile în care proiectul propus este contestat de experţi şi societatea civilă, iar procedura de evaluare a impactului de mediu este încă în desfăşurare.

Mai mult, vizita vine ca un eveniment inopinat, mai ales că Preşedinţia nu a anunţat în prealabil o deplasare oficială. Ţinând cont de înverşunarea şi apelul la argumente emoţionale prezentate la faţa locului, vizita se prezintă cu claritate ca fiind o acţiune de intimidare şi propagandă pro – RMGC. Mesajele preşedintelui au fost amplu acoperite prin relatări tendenţioase în direct de la Roşia Montană ale principalelor canale de televiziune, transformând transmisiunile într-un pur eveniment publicitar pentru RMGC.

Preşedintele îşi continuă astfel demersul anti-constituţional prin care, depăşind atribuţiile funcţiei sale, exercită presiuni nelegitime asupra instituţiilor statului cu rol în autorizarea proiectului minier. Pe durata vizitei a avut loc şi o scurtă întrevedere între Băsescu şi reprezentanţii opoziţiei locale. în cadrul întâlnirii neprogramate şi obţinută cu insistenţe de Asociaţia Alburnus Maior, preşedintele nu s-a ferit să ameninţe cu schimbarea cadrului legal pentru a face posibilă demararea proiectului minier. Acest lucru arată determinarea disperată a preşedintelui în susţinerea RMGC, ignorând prevederile legale actuale şi sentinţele judecătoreşti ale statului român, precum şi o mare parte a cetăţenilor României ce se opun proiectului.

Traian Băsescu cunoaşte cu siguranţă noul proiect legislativ de modificare a legii minelor cu scopul eliminării dificultăţilor judiciare întâmpinate de companii precum Roşia Montană Gold Corporation şi legitimarea expropierii în scopuri private. Această iniţiativă legislativă, ce va fi dezbatută în septembrie în Parlament reprezintă o ameninţare fără precedent la dreptul de proprietate. Sub pretextul modificării Legii Minelor se ascunde de fapt o lege specială de expropiere, care încalcă vădit drepturi fundamentale ale omului.

Asociaţia Alburnus Maior a iniţiat o campanie de contracarare a acestei legi ce reprezintă un pericol nu doar pentru Roşia Montană ci şi pentru toate zonele în care există concesiuni miniere, indiferent de tipul de resurse din subsol. (www.rosiamontana.net)

„Sunt dezamăgit să-l văd pe politicianul fără scrupule Traian Băsescu depăşindu-şi atribuţiile şi transformându-se într-un vector de imagine al unui proiect privat. Nu credeam să văd un preşedinte al ţării mele spunând că pentru o redevenţă de 4%, statul român îşi va asuma răspunderea pentru toate efectele iremediabile pe care zona şi implicit ţara le va avea de suferit: o comunitate de 980 de familii distrusă, patrimoniu sacrificat, mediu compromis, rezerva strategică epuizată. Preşedintele ar fi trebuit să fie garantul respectării legii în România şi nu port-drapelul modificării legislaţiei în favoarea unor interese economice private care ameninţă drepturile cetăţenilor României. Nu credeam că voi trăi ziua să am parte de un preşedinte mai rău decât Ceauşescu. ” declară Călin Caproş, vice-preşedintele Asociaţiei Alburnus Maior.

„Cea mai mare parte a presei şi Traian Băsescu au încasat anticipat din beneficiile proiectului de la Roşia Montană. M-am săturat să trăiesc într-o ţară unde preşedintele se consideră jucător cu viaţa mea. Se comportă ca un acţionar Gabriel Resources sau a altor firme străine care vor să-şi însuşească bogăţiile Apusenilor. Se arată direct interesat doar de preţul aurului şi jocurile de la bursă, ignorând declaraţiile specialiştilor şi nepăsându-i de oameni. însă eu am un mesaj pentru acest aşa-zis preşedinte: Cum nici măcar comuniştii nu au îndrăznit să mă scoată cu forţa din casa mea, să nu-şi imagineze Băsescu sau ai lui că vor putea să o facă, indiferent ce legi schimbă ei acolo la Bucureşti.” a declarat Eugen David, preşedintele Alburnus Maior.

Pentru mai multe informaţii privind Campania Salvaţi Roşia Montană : Eugen David, preşedinte Alburnus Maior, 0740. 280.309, e-mail: [email protected]

Campania Salvaţi Roşia Montană
ASOCIATIA ALBURNUS MAIOR
Tel/Fax: 0264 599 204
E-mail: [email protected]  
Web: www.rosiamontana.org

 

Câştigători la plata facturii apă-canal

Urmare a extragerii din data de 1 septembrie ac, desfăşurată la casieriile societăţii „Apă Canal” SA Sibiu, câştigătorii lunii sunt:

Municipiul Sibiu: Vasile Suciu , str. Măgura nr. 82 şi Vasile Grigoraş, str. Călan nr.4;
Municipiul Făgăraş: Elisaveta Lemp, str. Pălăriei nr. 10 şi Maria Iaru, str. Doamna Stanca nr. 86;
Oraşul Avrig: Floarea Someşan, str. Gării nr. 27 şi Emilia Turcu, str. Cloşca bl. 22 A, ap. 2;
Oraşul Cisnădie: Viorel Taloş, str. M. Eminescu nr. 44 şi Ioan Chidu, str. Şelimbărului nr. 87;
Oraşul Ocna Sibiului: Susana Toie, str. Podului nr. 26, Miron Cascu, str. Mică nr. 24;
Comuna Şelimbăr: Ana Haşegan, sat Veştem nr. 379, Rău Ilie, Şelimbăr, str. 1 Decembrie nr. 87.

Premiile acordate constau într-o baterie de cadă-duş pentru locurile I şi baterie de lavoar pentru locurile II. Câştigătorii sunt aşteptaţi să-şi ridice premiile la sediile „Apă Canal” din localităţile participante.
La extragerea din 1 septembrie a Concursului „Apa este viaţă” organizat de „Apă Canal” SA Sibiu, au participat 4.681 persoane, care au achitat factura lunii august şi completat taloane de participare distribuite în casierii.
Următoarea extragere va avea loc luni, 3 octombrie 2011, orele 9,30, putând participa toţi abonaţii cu plata la zi a servicilor de apă şi canalizare.

 

Festivalul Imagine Romania la Sibiu

In perioada 2-4 septembrie, cele 10 trupe semifinaliste ale Festivalului Imagine Romania 2011 vor concerta pe scena din Piata Mica din Sibiu. Finala din 4 septembrie va aduce castigatorilor sansa de a reprezenta Romania la Festivalul Imagine International din 2012 si la alte festivaluri Imagine din Europa. Vor sustine recital in Piata Mica si in Oldies Pub Sibiu.

Invitati din tara: Byron, Paradigma, X-plod, Alina Eremia, Flavius Hosu, si invitati din strainatate: Blackbird (Belgia), Duo Sonja & Erna (Croatia), Madame’s Tout Le Monde (Belgia), Patriark (Suedia), Comic Funktion (Norvegia).
Imagine Romania este o competitie live de interpretare muzicala care se adreseaza trupelor si solistilor vocali cu varste cuprinse intre 12 si 20 de ani. In aceasta competitie sunt acceptate toate stilurile muzicale: pop, metal, rock, jazz, hip hop, clasic, ska, world punk etc.
Imagine Festival reprezinta o serie de festivaluri de muzica anuale ce se desfasoara in peste 10 tari. Castigatorii editiilor nationale participa la finala internationala. Festivalul este o sansa pentru tinerii muzicieni de a-si demonstra talentul, interpretand in fata unei audiente numeroase dar si a unui juriu profesionist.

 

Cultul Eroilor comemoreaza pe cei cazuti in luptele de la Dealu Daii

Filiala Sibiu „Cultul Eroilor” a primit din partea Garnizoanei Sibiu, Planul cu activităţile ce se organizează în cadrul ceremoniei de dezvelire a unui însemn comemorativ militar cu prilejul împlinirii a 95 de ani de la Atacul de noapte din Dealul Roşia (Rotberg).
în acest sens, în colaborare cu administraţiile publice Sibiu şi Buzău, cu Fundaţia Mareşal „Alexandru Averescu” şi Divizia 2 Infanterie „Getica”, în ziua de 09.09.2011, orele 11.00, la Cimitirul Eroilor din Dealul Dăii, ceremonia militară se va desfăşura după un program ce va cuprinde: depunerea de coroane şi jerbe de flori de către reprezentanţii instituţiilor: Prefecturii judeţului Sibiu şi Buzău, Consiliului Judeţean Sibiu, Primăriei Sibiu şi Roşia, Diviziei 2 Infanterie „Getica”, Garnizoanei Sibiu, asociaţiilor şi filialelor: veteranilor de război, cadrelor militare în rezervă şi retragere, „Cultul Eroilor”, partidelor politice, alte asociaţii, ligi, fundaţii, persoane particulare, elevi, studenţi, militari, etc.
Tot cu această ocazie, un grup de elevi din ciclul gimnazial ai şcolilor din municipiul Buzău, aflaţi în Sibiu în perioada 06-10.09.2011, participă la ceremonia organizată cu prilejul împlinirii a 95 de ani de la Atacul de noapte din Dealul Roşia (Rotberg) după cum urmează: curăţirea şi înfrumuseţarea Cimitirului Eroilor din Dealul Dăii, cunoaşterea activităţilor organizate şi desfăşurate de către Filiala Sibiu „Cultul eroilor” – activitate ce se desfăşoară la Cercul Militar Sibiu în ziua de miercuri, 07.09.2011, între orele 16.30-18.30, vizitarea unor monumente şi cimitire ale eroilor din municipiul Sibiu – activitate coordonată de Col. (r) Avram Bojan, preşedintele Filialei Sibiu „Cultul Eroilor”. în zilele următoare, elevii vor desfăşura activităţi de cunoaştere a centrulului istoric al municipiului Sibiu, Muzeului Brukenthal, Catedralei Mitropolitane, Academiei Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, Muzeului Satului şi a Gradinii Zoologice, vizitarea poligonului de instrucţie Daia, activităţi ce vor fi conduse şi de către prof. doctor Cosmin Roman, preot Cătălin Sămărghiţan, lt. col. Mariu Popenţa, mr. Codruţ Galaftion, precum şi de către lt. col. Liviu Corciu, din partea Diviziei 2 Infanterie „Getica” Buzău.
Rugăm ca membrii ai „Cultul Eroilor” din judeţul Sibiu să participle la această activitate comemorativă a jertfei ostaşului român, cu 95 de ani în urmă pe meleagurile sibiene.

Preşedintele Filialei Sibiu „Cultul Eroilor”
Col. (r)
Avram BOJAN

 

Laudă lor, pompierilor!

0

Rar îmi este dat să scriu cuvinte de laudă pentru oameni care chiar fac ceva pentru comunitate. Nu că aş fi eu zgârcit cu laudele sau prea cârcotaş, dar nu prea mai auzi în ziua de azi de fapte bune, ci doar rele. Însă săptămâna aceasta a fost marcată de un eveniment nefericit, care a scos la lumină ce era mai bun din unii oameni. Incendiul, care a cuprins zona montană Transalpina week-end-ul trecut, a mobilizat forţe impresionante pentru stingerea lui şi salvarea pădurii. Peste 500 de oameni au muncit patru zile şi nopţi la rând să repare ce au stricat doi ciobani. Pompieri, jandarmi, studenţi militari, salvamontişti, pădurari şi voluntari au luptat cu focul, au îndurat frigul şi vântul aprig, iar marţi au reuşit să anunţe stingerea tuturor focarelor de incendiu.