Iniţiat de către Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Sibiu, în colaborare cu Asociaţia CenFas Sibiu, ,,TRăIESC, NU DOAR PRIVESC!” este un program pilot de prevenţie şi intervenţie asupra fenomenului expunerii iraţionale a copilului la micul ecran. ,,Prin activităţile noastre, dorim să atragem atenţia publicului sibian asupra impactului pe care emisiunile TV şi accesul nedozat la calculator îl au asupra dezvoltării copiilor. Expunerea îndelungată şi sistematică la televizor şi PC are un efect copleşitor asupra minţii umane şi asupra întregului sistem de viaţă al omului contemporan”, declară iniţiatorii proiectului.
Fotomodel de weekend
Sunt o fire foarte ambiţioasă, comunicativă, deschisă la orice subiect de discuţie şi cu un simţ al umorului foarte bine dezvoltat. Sunt o fire prietenoasă, îmi place să am mulţi prieteni şi detest persoanele care mint dintr-un motiv sau altul. Prefer ca cel ce are ceva de spus să îmi comunice toate neplăcerile în faţă şi să nu mă vorbească de rău. Îmi ador locul natal şi îmi doresc ca viitorul meu să nu mă îndepărteze foarte mult de aceste meleaguri. Nume complet: Andronache Adina-Elena Data naşterii: 21.06.1993 Educaţie: elevă la Liceul Teoretic ,,Gustav Gundisch” Zodia: gemeni Limbi vorbite: română, germană, engleză Filmul favorit: Case 39 Muzica preferată: Toate genurile mai puţin rock-ul Pasiuni/hobby: să dansez, să mă plimb, să citesc Care este ţelul tău în viaţă? ţelul meu în viaţă este să îmi creez o carieră pe placul meu, mai exact să fiu unul dintre economiştii de succes din ţara noastră.
Studiile din CV
La această secţiune vor fi descrise în ordine invers cronologică şcolile absolvite, anul absolvirii şi titulatura obţinută începând cu ultima formă de învăţământ: masterat, licenţă. Absolvenţii de studii superioare şi eventual master, nu vor aminti despre liceu decât în cazul în care domeniul acestora este relevant pentru ocuparea postului. De aceea, un absolvent al studiilor liceale pedagogice şi superioare juridice, care aplică pentru un post de formator îşi va evidenţia studiile medii în CV, sporindu-şi astfel şansele de obţinere a job-ului. Alături de pregătirea universitară şi postuniversitară, este necesară descrierea cursurilor de calificare, perfecţionare, iniţiere sau specializare când acestea există.
Saşii au grijă de eroi la Apoldu de Sus
Campania Sibiu 100%: Nu uitaţi eroii! Publicaţia Sibiu 100%, împreună cu Filiala Sibiu ,,Cultul Eroilor” desfăşoară o campanie pentru sensibilizarea opiniei publice şi mai ales, a administraţiilor publice locale, în vederea păstrării cultului eroilor prin întreţinerea monumentelor existente în judeţ, aşa cum cere şi legea. Monumentul Eroilor din Apoldu de Sus a fost construit în anul 1935 şi completat în 2002, de comunitatea bisericească în memoria eroilor de naţionalitate germană căzuţi pe câmpul de luptă în Primul şi al Doilea Război Mondial. Monumentul este un obelisc sub formă de prismă pentagonală, cu latura de 1,2 m, cu soclu din piatră şi ciment cu latura de 1,4 m.
În mâinile ei, păpuşile vorbesc
Haine colorate şi accesorii care îţi atrag instantaneu atenţia. Rochii fastuoase, pantaloni bufanţi, pelerine largi sau robe impunătoare. Pălării, cravate, papioane, eşarfe şi pantofi supradimensionaţi din lemn. Cel mai important lucru la o păpuşă este însă chipul. Creionate în detaliu, de la privirea pătrunzătoare, malefică sau blândă până la bujorii din obraji sau zâmbetul schiţat într-un colţ al gurii, feţele păpuşilor – actori în miniatură – poartă amprenta rolurilor interpretate. Le priveşti uimit expresivitatea parcă nenaturală şi aştepţi să vorbească, să se mişte, să cânte şi să danseze, să plângă sau să râdă în orice moment.
Exerciţiu de cutremur la Sibiu
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă ,,Cpt. Dumitru Croitoru” al judeţului Sibiu a desfăşurat joi de la ora 9.45 cel mai mare exerciţiu de alarmare-evacuare din ultimii 20 de ani, la toate unităţile de învăţământ preuniversitar. Obiectivul principal al exerciţiului a fost însuşirea de către copii şi cadrele didactice a regulilor de comportament înainte, pe timpul şi după producerea unui cutremur. La acţiune au participat peste 18.200 de elevi. ,,În general, cadrele didactice şi elevii cunosc regulile de comportament înainte, pe timpul şi după producerea unui cutremur.
FESTIVALUL INTERNAŢIONAL MAGIC FEST – editia a III-a
Teatrul pentru Copii si Tineret „GONG” Sibiu, organizeaza la sediul institutiei in perioada 2 – 4 decembrie 2010 FESTIVALUL INTERNAŢIONAL « MAGIC FEST » – editia a III-a .
Evenimentul din acest an se bucura de prezenta unor artisti renumiti pe plan mondial si isi propune sa prezinte publicului sibian, ca un cadou de sarbatori, spectacole de magie, animatie, iluzionism, mentalism, fachirism si scamatorii.
PROGRAMUL FESTIVALULUI:
2 decembrie 2010
Ora 10: Teatrul de Magie : Kids Magic Show (1h10′) – sala parter (Ro)
Ora 11:15: Grupul Katharsis : Clownul adormit (40′) – sala etaj (Ro)
Ora 19: Teatrul de Magie : Stand up Magic Show (1h15 ‘)- sala parter (Ro)
3 decembrie 2010
Ora 10 : Teatrul de Magie : Kids Magic Show (1h10′) – sala pater (Ro)
Ora 11:15: Teatrul Gong Sibiu/ Sectia Germana si Sectia Romana : Scamatorii (50′)- sala etaj (Ro)
Ora 17: The Fireter – Flowers / spectacol de magie pe picioroange(50′)- in Piata Mare (Bg)
ora 19 : Kolos Párkányi: – Around the World with Games & Miracles (40′)- sala parter (Hu)
4 decembrie 2010
Ora 18: Grupul Katharsis : Fantezii cu iluzionistul Decova (45′) – sala parter (Ro)
Ora 19: Show cu iluzionistul Sandrini: Variete Magic Sandrini (1h) – sala etaj (Ro)
Ora 20 : Show cu maestrul Christianis: Fantasic Magic Show (1h10′) – sala parter (Ro)
*
Accesul publicului la spectacole se face pe baza de invitatii si bilete puse in vanzare la sediul teatrului din strada Al. Odobescu nr. 4., de luni 29 noiembrie pana sambata 4 decembrie 2010.
Rezervari :
Spectacole matinale, pentru copii : LILIANA BALASA, 0735 884 755
Spectacole de seara, pentru tineret si adulti: FRANCISKA COMAN, 0735 884 754
PRETUL BILETULUI DE INTRARE ESTE DE 5 LEI PENTRU COPII SI 10 LEI PENTRU TINERET SI ADULTI.
Gala pentru Supervoluntari din Sibiu aniverseaza 5 ani de succes
In 3 decembrie, de la ora 18, la Centrul de Conferinte Hotel Ibis din Sibiu se vor decerna premiile pentru cei mai activi voluntari in cadrul celei de-a V-a editii a Galei pentru Supervoluntari din judetul Sibiu.
15 ONG-uri si institutii scolare din judetul Sibiu si 10 voluntari au trimis aplicatii pentru editia din 2010 a unicului eveniment judetean care premiaza voluntarii activi, proiectele si sustinatorii acestora in cadrul a 15 categorii diferite. La eveniment, care anul acesta implineste cinci ani de existenta, sunt asteptati sa ia parte voluntari, reprezentanti ai organizatiilor neguvernamentale aplicante, precum si oficialitati. Din program vor mai face parte momente artistice sustinute de Ansamblul de dansuri populare din Rasinari, o trupa de teatru, trupa de dans M&M din cadrul Casei de Cultura a Studentilor si Radu Nechifor, un talentat naist.
„Anul acesta Gala implineste cinci ani. Este incredibil cat de repede trece timpul, mai ales atunci cand esti implicat trup si suflet in activitati de voluntariat pentru comunitate. Am pregatit o seara plina de culoare, speram sa revedem o parte din voluntarii care activeaza de multi ani in domeniu, sa ii cunoastem pe colegii lor mai noi si sa aniversam impreuna cinci ani de activitati de succes” a declarat Claudia Popa, presedintele Asociatiei Colors.
In cadrul Galei din acest an va exista si un moment special dedicat partenerilor care au facut posibil acest eveniment de-a lungul anilor.
Pentru mai multe detalii contactati Claudia Popa, presedinte asociatia Colors (0745-052151).
Gala pentru Supervoluntari 2010 este un proiect realizat de Asociatia Colors si finantat de catre Autoritatea Nationala pentru Sport si Tineret prin Directiile Judetene pentru Sport si Tineret Sibiu si Brasov si cofinantat de catre Consiliul Judetean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania. Parteneri: Hotel Continental Forum, Centrul de Conferinte Hotel Ibis, Dram Center 07, Centrul Cultural Reduta, iubescbrasovul.ro, Simple Mind, Madstel Impex. Parteneri media : Kiss FM, Exact Media, Sibiu100%, Rondul de Sibiu, stiribrasov.ro.
Asociatia Colors, infiintata in 2008, are ca misiune dezvoltarea indivizilor si a comunitatilor din care fac parte pentru a-si atinge potentialul lor maxim de-a lungul existentei lor. Asociatia promoveaza un stil de viata sanatos, activ si implicat si are in implementare 10 proiecte.
Mesaje cu ocazia Zilei Naţionale a României
Citeste mesajele politicienilor sibieni cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei:
Deputat PSD, Ioan Cindrea
Cu ocazia Zilei Naţionale a României, transmit tuturor cetăţenilor Judeţului Sibiu, cele mai bune gânduri şi urări de sănătate, fericire, bunăstare şi succes alături de cei dragi lor şi fie ca Dumnezeu să binecuvânteze România şi pe români.
*
Preşedintele PNL Sibiu, deputatul Mircea Cazan:
Cu ocazia Zilei Naţionale a României, doresc să le urez tuturor sibienilor, un La mulţi ani! Trăim în primul oraş românesc care a reuşit performanţa să fie Capitală Culturală a Europei, trăim în oraşul care a găzduit Marea Adunare Ecumenică, trăim în oraşul unde ne respectăm şi trăim împreună indiferent de etnie, de cultură, de religie, de opţiunea politică. Trebuie să fim mândri că suntem români şi să reuşim ca măcar pe 1 Decembrie, să dovedim că suntem uniţi. La mulţi ani, Sibiu! La mulţi ani, România!
*
Senatorul PNL, Minerva Boitan:
Marea Unire din 1918 a fost şi rãmâne pagina cea mai sublimã a istoriei româneşti. Mãreţia ei stã în faptul cã desãvârşirea unitãţii naţionale nu este opera nici unui om politic, a nici unui guvern, a nici unui partid; este fapta istoricã a întregii naţiuni române, realizatã într-un elan ţâşnit cu putere din strãfundurile conştiinţei unitãţii neamului, un elan controlat de fruntaşii politici, pentru a-l cãlãuzi cu inteligenţã politicã remarcabilã spre ţelul dorit.O necesitate istoricã – naţiunea trebuie sã trãiascã într-un stat naţional – s-a dovedit mai puternicã decât orice guvern sau partid, culpabil de egoisme sau incompetenţã, şi, punând în mişcare naţiunea, i-a dat acea forţã uriaşã ca peste toate adversitãţile sã dea viaţã aspiraţiei sale: statul naţional’, spunea Florin Constantiniu in O istorie sincerã a poporului roman.
A venit vremea ca la 92 de ani de la înfăptuirea Marii Uniri, românii sa dea dovadă de unitate si de dorinţă de schimbare, deoarece doar prin noi înşine puntem schimba ceva în România.
La multi ani, România! La multi ani, români!
*
Constantin Trihenea, Prefectul Judeţului Sibiu:
După 92 de ani, 1 decembrie ne obligă, şi în prezent, să privim cu mare responsabilitate moştenirea politică şi ideologiocă pe care o avem de la înaintaşii noştri, întemeietorii României Mari. Chiar dacă, în tot acest timp, istoria nu s-a dovedit mereu prietenoasă cu Statul Român creat la 1 decembrie 1918, prin voinţa populară, astăzi, ca membri ai Uniunii Europene, avem obligaţia creării condiţiilor de modernizare a lui, în actualul context istoric. Integrarea României în Uniunea Europeană, la 1 ianuaire 2007, a oferit, pentru prima oară, această şansă.
Ziua Naţională trebuie să ne insufle curajul civic manifestat de înaintaşii noştri, acum 92 de ani, şi să ne fie mereu îmbold spre solidaritate naţională, după modelul bucuvinenilor, al basarabenilor şi al ardelenilor, pe parcursul anului 1918. La 1 decembrie 1918, la Alba Iulia, s-au reunit peste 1228 delegaţi aleşi şi peste 100.000 oameni veniţi din toate colţurile Transilvaniei pentru a consfinţi, în mod liber de orice constrângere, hotărârea de unire cu patria-mamă. într-o atmosferă de puternic entuziasm popular, prin glasul lui Vasile Goldiş, Marea Adunare Naţională a proclamat unirea „acelor români şi a tuturor teritoriilor locuite de dânşii cu România”. Rezoluţia Unirii prevedea înfăptuirea unui regim democratic în România. A doua zi s-au ales organele provizorii ale puterii de stat, şi anume, Marele Sfat Naţional care a jucat rol de for legislativ, condus de Gheorghe Pop de Băseşti, şi Consiliul Dirigent, prezidat de Iuliu Maniu şi format din 15 membri. Sibiului i-a revenit onoarea de a găzdui Consiliul Dirigent, într-o impozantă clădire de pe actuala stradă Nicolae Bălcescu.
Fie ca eforturile şi sacrificiile românilor, începând cu marele război pentru reîntregirea neamului (1916-1918), până astăzi, să fie spre binele nostru comun. Fie ca Tricolorul, ca simbol al Statului Român, să le reamintească acest lucru tuturor cetăţenilor acestei ţări, din generaţie în generaţie – şi din toate categoriile sociale, cu toţii responsabili de viitorul societăţii româneşti.
*
Klaus Iohannis, Primarul Municipiului Sibiu:
Dragi sibieni,
Astăzi sărbătorim Ziua Naţională a României, la fel ca în fiecare an la această dată. Şi cu toate că data este aceeaşi, contextul este de fiecare dată altul: anul acesta trecem printr-o perioadă mai dificilă datorită contextului economic, în care am fost nevoiţi să facem mai multe eforturi şi să muncim mai mult pentru a ne menţine la un nivel rezonabil, în comparaţie cu anii trecuţi.
Cred însă că din acest lucru putem trage şi câteva învăţăminte: că oricât de grele ar fi vremurile suntem un popor care are puterea să treacă peste orice obstacol, că ţine şi de noi, de fiecare comunitate în parte, să găsim resursele pentru a reuşi. Că pentru a avea un trai decent trebuie să muncim şi să punem accent pe dezvoltarea noastră ca persoană pentru a veni la rândul nostru în folosul comunităţii prin abilităţile pe care le deprindem.
Vă urez cu această ocazie să aveţi înţelepciunea de a lua ce-i mai bun din fiecare situaţie în care vă aflaţi, să aveţi putere de muncă şi multă sănătate!
De ziua României: La mulţi ani, sibieni!
Prefectul invită sibienii să marcheze Ziua naţională a României cu flori şi cocktail
Prefectul judeţului, Constantin Trihenea a adresa prin intermediul presei o invitaţie sibienilor de a participa la evenimentele organizate cu ocazia Zilei naţionale a României. Programul include depuneri de coroane de flori, dar şi un cocktail la Hotel Ramada. ,,Am deosebita plăcere de-a vă invita, miercuri, 1 decembrie 2010, să participaţi la manifestările prilejuite de ZIUA NAŢIONALĂ A ROMâNIEI desfăşurate în Municipiul Sibiu, după următorul program: pentru depuneri de coroane şi jerbe de flori, la sediul fostului Consiliu Dirigent (str. N. Bălcescu), începând cu ora 11.00; pentru ceremonii militare, la Cercul Militar, începând cu ora 11.30 muzică militară. Totodată, vă invităm la cocktail-ul oferit de prefectul judeţului Sibiu, în incinta Hotelului Ramada, începând cu ora 12.00″, sună mesajul prefectului, semn că măcar de Ziua Naţională criza nu se mai simte.
Festival Beethoven la Sala Thalia. Invitat – maestrul Liviu Prunaru
Filarmonica de Stat Sibiu a programat pentru joi 2 decembrie un concert simfonic deosebit dedicat Zilei Naţionale a României. Evenimentul este un concert-festival ce îl va avea protagonist pe unul dintre cei mai apreciaţi violonişti români contemporani: Liviu Prunaru. Programul serii va conţine două lucrări celebre: Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op.61 şi Simfonia VII în La major op.92, ambele semnate de LUDWIG VAN BEETHOVEN.
Liviu Prunaru a absolvit Conservatorul „Ciprian Porumbescu” din Bucureşti, la clasa prof. Cornelia Bronzetti. Talent precoce, este laureat, încă de pe băncile şcolii, al unor importante concursuri de interpretare, printre care concursul „Jaroslav Kocian” din Cehoslovacia. în 1990, în urma invitaţiei lui Alberto Lysy, îşi continuă studiile la renumita Academie „Menuhin” din Gstaad (Elveţia), unde se perfecţionează sub îndrumarea unor mari violonişti ca Yehudi Menuhin, Igor Oistrah, Ruggiero Ricci, Pierre Amoyal. A obţinut numeroase premii şi distincţii la cele mai prestigioase concursuri şi competiţii internaţionale de vioară. în 1999 îşi face debutul la Lincoln Center’s Tully Hall din New York cu Julliard Symphony Orchestra. Se perfecţionează la Juilliard School, New York, cu profesoara Dorothy DeLay şi cu renumitul violonist Itzakh Perlman.
Violonistul român a cântat ca solist cu orchestre importante, a participat la festivalurile „Menuhin”, „Enescu”, de la Bruxelles, Buenos Aires, Evian, Atena, Salzburg. Susţine şi recitaluri de muzică de cameră, având multiple înregistrări cu ansamblul „Camerata Lysy”. Printre alte înregistrări ale sale se numără cele trei concerte pentru vioară de Saint-Saëns, sub bagheta lui Lawrence Foster, la pupitrul renumitului Ensemble Orchestral de Paris şi cele patru CD-uri cu integrala sonatelor pentru vioară de Beethoven, alături de pianista Dana Protopopescu (Editura Casa Radio Bucureşti).
Liviu Prunaru este, în prezent, concert maestru al prestigioasei orchestre Concertgebouw din Amsterdam şi profesor de vioară la Academia „Menuhin” din Gstaad (Elveţia). Cântă pe o vioară „Guarneri” din 1676, care a aparţinut virtuozului Jan Kubelik, împrumutată prin bunăvoinţa prof. M.Müller.
La acest eveniment orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu va fi condusă de dirijorul Theo Wolters din Olanda. Biletele pentru acest concert se pot procura de la sediul Filarmonicii de Stat Sibiu (Sala Thalia), în fiecare zi între orele 12-16. Preţul unui bilet este de 12 lei, elevii, studenţii şi pensionarii beneficiind de o reducere de 50%.
Campania „10 Mari Sibieni”a ajuns la ultima sa etapă
Marţi, 30 noiembrie, ajutaţi de Librăria Humanitas şi de supermarketul Carmolipm, organizatorii Campaniei 10 Mari Sibieni vor impărţi cărţi în numele celor 10 MARI SIBIENI. Acestea vor fi oferite clienţilor din supermarketu-ul Carmolimp din Terezian.
Dorinţa acestei campanii este aceea de a îi face cunoscuţi pe marii sibieni din întreaga istorie a Sibiului. în luna septembrie aproape 17.000 de sibieni au votat pentru alegerea celor mai mari sibieni, iar în urma votului au rămas cei 10 MARI SIBIENI.
Aceştia sunt (în ordine alfabetică): Ion BESOIU, Lucian BLAGA, Samuel von BRUKENTHAL, Emil CIORAN, Gheorghe LAZĂR, Nicolae LUPU, Octavian GOGA, Hermann OBERTH,Andrei ŞAGUNA, Teodor TULPAN.
Pentru detalii legate de campanie:
Răzvan Pop, 0744476703, [email protected]
Tudor Popa, 0745332465, [email protected]


