Acasă Blog Pagina 6751

Teatrul Radu Stanca – drept la replica

Teatrul Radu Stanca ne-a transmis un drept la replică:

,,Vă transmit prezentul drept la replică întrucat articolul Nu poţi face actorie dacă nu îţi bate inima în ritm de teatru tipărit în ediţia săptămânalului Sibiu 100% , anul III, nr. 49 conţine o serie de afirmaţii neadevărate.

Afirmaţia că <nu există transparenţă atunci când se fac castinguri> este neadevărată şi tendenţioasă. Teatrul Naţional Radu Stanca este o instituţie publică de spectacole subvenţionată de Consiliul Local al Municipiului Sibiu care demonstrează excelenţă în artele spectacolului prin premiile şi turneele întreprinse. Toate castingurile desfăşurate pentru selectarea unei distribuţii se organizează în cadrul instituţiei şi sunt deschise şi comunicate tuturor actorilor teatrului. Distribuirea unui actor se face din raţiuni strategice în funcţie de tipul personajului şi programările de spectacole. Mai mult decât atât, Teatrul Naţional Radu Stanca Sibiu promovează o politică de încurajare a educaţiei prin participare şi de sprijinire a tinerilor artişti talentaţi prin deschiderea castingurilor către studenţii Catedrei de Artă Teatrală din cadrul Universităţii Lucian Blaga Sibiu în colaborare cu cadrele didactice ale Secţiei Actorie. Dorim să aducem la cunoştinţă, de asemenea, că domnul Cătălin Grigoraş nu poate fi văzut la Teatrul Naţional Radu Stanca deoarece nu face parte din distribuţia niciunui spectacol jucat pe scena teatrului din Sibiu.”

Expozitie foto 1001 culori la ghena de gunoi

Asociatia Colors si partenerii ei lanseaza miercuri, 15 septembrie, ora 18, la ghena de gunoi din spatele ANL-urilor din cartierul Strand 2 o expozitie inedita „1001 culori”.

Expozitia face parte din proiectul „Coloreaza-ti comunitatea”, finantat de catre CEE Trust, prin care bloggeri si voluntari din organizatiile neguvernamentale locale lucreaza impreuna pentru a identifica culorile si lucrurile pozitive din Sibiu si Brasov. Cu aceasta ocazie tinerii participanti si-au propus sa „coloreze” prin fotografii locuri din oras, care sunt departe de ceea ce ei isi doresc. Si pentru ca una din temele predominante ale lunii este cea a curateniei, expozitia isi doreste sa traga si un semnal de alarma asupra modului in care cetatenii orasului inteleg sa creeze si mentina spatii curate, de colectare a gunoiului si asupra mostenirii pe care o lasam copiilor nostri.

Expozitia nu este singulara, Asociatia Colors avand in desfasurare diverse alte evenimente nonformale destinate tinerilor si comunitatii in Brasov si Sibiu, care pot fi gasite pe site-ul www.1001culori.ro. Totodata in cadrul proiectului, tinerii sunt invitati sa participe cu poze la doua concursuri online, precum si isi spuna parerea cu privire la culorile si oportunitatile oferite de Sibiu pe contul de facebook al proiectului.

 

Pentru mai multe informatii contactati: Calin Blaga, organizator expozitie, telefon 0753075982, Claudia Popa, presedinte Asociatia Colors, telefon 0745052151.

 

Proiectul “Coloreaza-ti comunitatea” este finantat de catre CEE Trust si implementat de catre Asociatia Colors in parteneriat cu Dram Center 07 Sibiu, Muzeul Casa Muresenilor Brasov, Casa de Cultura a Studentilor Sibiu.

 

Insepctori ITM Sibiu trimişi la judecată de DNA

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Alba au dispus trimiterea în judecată a următorilor inculpaţi PUSKAS BAJKO ISTVAN, inspector în cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă (I.T.M.) Sibiu, în sarcina căruia s-a reţinut infracţiunea de luare de mită, TARCEA IOAN, şef compartiment în cadrul I.T.M. Sibiu, în sarcina căruia s-a reţinut infracţiunea de complicitate la luare de mită şi COSMA ANUŢA, contabil, agent privat, în sarcina căreia s-a reţinut infracţiunea de complicitate la luare de mită.

în rechizitoriul întocmit, procurorii au reţinut următoarea stare de fapt:

în zilele de 13 şi 14 iulie 2010, inculpatul Puskas-Bajko Istvan, în calitate de inspector în cadrul I.T.M. Sibiu, în timpul unui control la sediul unei societăţi comerciale din municipiul Sibiu, administrate de denunţător, a pretins şi primit de la denunţător, prin intermediari, suma de 3.000 lei, pentru a nu-i aplica o sancţiune contravenţională pentru încălcarea dispoziţiilor legale privind legislaţia muncii, respectiv primirea la muncă a unor persoane pentru care nu a fost întocmit contract individual de muncă.
Pentru a se proteja de consecinţele legii penale, inculpatul Puskas-Bajko Istvan i-a interpus în activitatea infracţională pe coinculpaţii Tarcea Ioan, şeful său ierarhic superior şi pe Cosma Anuţa. Astfel, inculpatul Tarcea Ioan, la indicaţia şi la locul indicat de Puskas-Bajko Istvan, a verificat remiterea tranşei de 1.000 lei din suma totală pretinsă de subordonatul său cu titlu de mită. în aceeaşi zi, denunţătorul a remis a doua tranşă în valoare de 2.000 de lei, coinculpatei Cosma Anuţa, la locaţia indicată de inculpatul Puskas Bajko Istvan.

La data de 14 iulie 2010, procurorii anticorupţie au dispus reţinerea inculpaţilor Puskas-Bajko şi Istvan Tarcea Ioan pe o perioadă de 24 de ore, iar la data de 15 iulie 2010, Tribunalul Alba a dispus, faţă de ambii inculpaţi, măsura preventivă a obligării de a nu părăsi ţara.

Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Sibiu.

,,Precizăm că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale şi trimiterea rechizitoriului la instanţă, spre judecare, situaţie care nu poate în niciun fel să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie”, se arată în comunicatul procurorilor de astăzi.

 

Ambulanţa poate întârzia la cazuri

Insuficienţa de personal îşi spune cuvântul la Serviciul Judeţean de Ambulanţă Sibiu. Doar patru echipaje dintre care una cu medic mai sunt pe tură, faţă de şase echipaje, câte erau anul trecut. Rezultatul: ambulanţele pot ajunge mai târziu la solicitări.

Se apropie iarna si odată cu ea se vor înmulţi şi accidentele rutiere din cauza carosabilului alunecos, cardiacii vor chema mai des ambulanţa, iar dacă va fi o iarnă grea oamenii străzii ar putea avea nevoie de îngrijiri medicale. Acestea sunt doar câteva exemple cand oamenii cheamă ambulanţa. S-ar putea însă ca timpii de reacţie să crească, dacă nu se vor debloca posturile cât mai curând. ,,Funcţionăm cu patru echipaje pe tură, faţă de şase câte erau anul trecut. Da, este posibil să nu reuşim să facem faţă, dacă sunt mai multe solicitări în acelaşi timp. Se lucrează 12 cu 24 şi facem şi ore suplimentare. De la începutul anului avem în jur de 100 de ore suplimentare, care, conform Hotărârii de Guvern din noiembrie, acestea nu se mai plătesc. Sperăm însă să se deblocheze posturile şi să ne putem lua libere pentru orele suplimentare realizate”, spune Ilie Matiaş, reprezentantul Organizaţei Sindicale Ambulanţa Sibiu.

18 posturi blocate

Chiar şi aşa puţini, angajaţii de la Serviciul de Ambulanţă Sibiu spun că nu vor lăsa oamenii să moară. Vor încerca să ajungă la ei şi speră să se deblocheze posturile şi să li se alăture şi alţi colegi noi. în prezent, în judeţul Sibiu sunt 143 de angajaţi la Ambulanţă şi 18 posturi sunt blocate. Ilie Matiaş spune că a vorbit cu Ioan Maniţiu, directorul Direcţiei de Sănătate Publică Sibiu şi că a făcut toate demersurile către Minister şi că are promisiunea ca până la sfârşitul anului să se deblocheze posturile şi să se facă o reorganizare a personalului. în prezent lucrează şase medici pe ambulanţele din judeţ, dar mare problemă o reprezintă asistenţii medicali, care preferă să plece la lucru în străinătate.

Liliana NENCIU

 

Modificări în staţiile Tursib

Noi staţii Tursib

Compania de transport public înfiinţează patru noi staţii în zona unor unităţi de producţie din Sibiu pentru a răspunde astfel solicitărilor angajatorilor şi a angajaţilor acestora. începând din data de 13 septembrie, staţiile Kunke1 şi 2 de pe strada Europa Unită şi staţiile Scandia 1 şi Scandia 2 de pe strada Podului vor sta la dispoziţia celor care folosesc acest mijloc de transport.

Staţii Tursib desfiinţate

Un număr de nouă staţii Tursib vor fi desfiinţate începând din data de 13 septembrie. Măsura a fost luată de conducerea companiei şi aprobată de Consiliul Local în şedinţa din august 2010 cu scopul de a creşte viteza de circulaţie a autobuzelor. în plus, în urma unui studiu s-a constatat că un număr foarte mic de pasageri folosesc aceste staţii.

începând cu data amintită următoarele staţii vor fi desfiinţate:

● staţiile „Arsenal” şi „Parcul sub Arini” de pe Bulevardul Victoriei, deservite de traseul 5 cu un număr de 4 utilizatori/cursă; acestea sunt situate la o distanţă de 250 de metri faţă de staţiile Sibdress, respectiv „Bazin Olimpia”;
● staţiile „Moldovei 1” şi „Moldovei 2” de pe str. Moldovei, aflate la o distanţă de 300 de metri m faţă de staţia Haţegului; cele două staţii au în medie 9 utilizatori/cursă;
● staţiile „Paris1” şi „Paris 2” de pe str. Măgheranului, deservite de traseul 18, cu un număr de 2 utilizatori/cursă; distanţa până la următoarea staţie este de 120 de metri;
● staţia „Tursib 2” de pe Calea Dumbrăvii, deoarece distanţa faţă de următoarea staţie este de 100 de metri;
● staţia „Telefoane Bulevardul Mihai Viteazu” se va muta la staţia „El Toro” (staţie de legătură între trasee) şi îşi va schimba denumirea în staţia „Piaţa Aurel Vlaicu 1”; această modificare presupune de asemenea mutarea automatului de bilete;
● staţia „Lămâiţei”(staţie de debarcare pentru traseu 22) va fi desfiinţată, iar călătorii care folosesc acest traseu vor coborî la staţia următoare – „Piaţa A.Vlaicu 1”.

 

 

Fotomodel de weekend

0

În primul rând mă consider o persoană sociabilă, o persoană căreia nu i-a fost niciodată greu să îşi exprime sentimentele faţă de ceilalţi, dar care în acelaşi timp iartă, dar îi este greu să uite. Totodată o persoană uneori puţin naivă, care îşi visează propria viaţă… acea fire visătoare… nesigură uneori pe mine, dar care întotdeauna, cred eu, că am luat deciziile dacă nu cele mai bune, cel puţin bune pentru mine. Nume complet: Denisa Imre Data naşterii: 10.09.1992 Educaţie: elevă Zodia: fecioară Limbi vorbite: română, engleză Filmul favorit: Titanic Muzica preferată: house Pasiuni/hobby: muzica şi sport Care este ţelul tău în viaţă? Îmi doresc foarte mult ca pe viitor să devin o persoană cunoscută pentru a putea ajuta copiii nevoiaşi care nu au parte de foarte multe bucurii în viaţă.

Nu e greu să găseşti un mix bun

0

Într-o oarecare seară de vineri s-au unit cinci talente, cinci tineri plini de viaţă care au reuşit cel mai bun mix de până acum, într-un club din Sibiu, în plin centru al orăşelului nostru. Evenimentul cu pricina a purtat numele de Eklectik, iar pentru unii a însemnat revenirea la muzică, pentru alţii o inovaţie, un început promiţător în carieră, iar pentru ceilalţi simplă rutină. Pictura este tăcerea minţii şi muzica ochiului Claudia Stoica a avut primul ei vernisaj, Tiberiu Andrei Pintilie a revenit pe scenă cântând, Radu Brănici a susţinut un concert de anvergură, iar Cristina Dumitru şi Constantin Podu au pregătit un moment de pantomimă deosebit.

Creşte numărul de viroze

0

În cadrul Sistemului de supraveghere de rutină a infecţiilor respiratorii şi a gripei la nivelul judeţului, în a doua săptămână a anului s-au înregistrat 1872 cazuri de IRA (infecţii respiratorii acute), cu 102 cazuri în plus faţă de săptămâna precedentă, când au fost semnalate 1770 cazuri. Numărul IRA din această săptămână se află peste media celor 3 săptămâni anterioare (1325). Pe grupe de vârstă, cele mai multe cazuri s-au înregistrat la grupa 0-4 ani. Nu s-a semnalat activitate cu virus gripal pe teritoriul judeţului. Numărul pneumoniilor din această săptămână de supraveghere (263) este în creştere cu 23.

Mărginean Bogdan a reuşit cu ajutorul Natur House!

0

*a pierdut 32 de kg în 6 luni* Bogdan a trecut pragul centrului nostru la începutul lunii iunie 2010. Avea pe atunci greutatea de 125 de kilograme şi o dorinţă mare de a-şi schimba stilul de viaţă. Aşa a început colaborarea cu Natur House. După ce am discutat puţin despre stilul său de viaţă, am completat o fişă de sănătate şi am făcut o analiză de grăsime corporală. În urma acestei analize am aflat stadiul parametrilor săi, respectiv excesul de grăsime şi retenţia de lichide din organism. În funcţie de aceşti parametri şi de stadiul său de sănătate i-am recomandat un supliment pe bază de extracte din plante însoţit de o dietă de reeducare alimentară.

Noi prevederi aprobate de guvern

0

Ministrul Muncii a precizat că alocaţia pentru sprijinul familiei va fi acordată familiilor care încurajează participarea copiilor la actul educaţional. Normele metodologice adoptate prevăd printre altele că în cazul în care copiii au sub nota 8 la purtare, alocaţia pentru susţinerea familiei nu va mai fi acordată pentru familiile în cauză, până la sfârşitul acelui an şcolar. * Venitul minim garantat va fi acordat acelor persoane care fac parte din categorii aflate în segmentul de excluziune socială, şi care fac muncă în folosul comunităţii. Ministrul Muncii a declarat că toate primăriile sunt obligate, conform actului normativ aprobat miercuri de Executiv, să elaboreze un plan de dezvoltare comunitară, iar în baza rapoartelor cu privire la îndeplinirea acestui plan de dezvoltare, se vor putea face decontările către persoanele care beneficiază de venit minim garantat.

Cultul eroilor la Sibiu

0

Pentru Filiala Judeţeană ,,Cultul Eroilor” Sibiu, anul 2010 a constituit anul de trezire din adormirea de câţiva ani, timp în care nu s-a desfăşurat nicio activitate pe această linie. În acest an s-a reînfiinţat filiala prin constituirea organelor de conducere şi prin întocmirea documentelor pentru înfiinţarea subfilialelor locale şi a cercurilor ,,Cultului Eroilor” în toate localităţile şi instituţiile de învăţământ preuniversitar din judeţ. ,,În 2010 s-a trecut la identificarea, inventarierea, fotografierea şi filmarea tuturor operelor comemorative de război, a mormintelor şi a cimitirelor ostaşilor români, precum şi a celor din alte armate, căzuţi în luptele ce au avut loc pe aceste meleaguri.

SibLegis şi-a premiat cştigătorii

0

Poliţia Comunitară Sibiu a premiat marţi cştigătorii celei de-a doua ediţii a concursului SibLegis destinat elevilor. Cristian Miron, din clasa a VII-a de la Colegiul ,,Gheorghe Lazăr” va pleca în Japonia 7 zile alături de Radu Dalidis, clasa a XI-a de la Colegiul ,,Octavian Goga”. Ei sunt cştigătorii premiului I la cele două categorii ale concursului: gimnaziu şi liceu. Celelalte premii au fost obţinute de: Irina Solomon – laptop (clasa a VII-a, Colegiul ,,Octavian Goga”), Camelia Oprea – costum tradiţional românesc (clasa a VII-a Colegiul ,,Brukenthal”), Vlad Câmpean – bicicletă (clasa a VII-a, ªcoala ,,Radu Selejan”), Lucia-Maria Sevestrean – laptop (clasa a XII-a, Colegiul ,,Gheorghe Lazăr”), Alexandra Mazilu – costum tradiţional românesc (clasa a XII-a, Colegiul ,,Gheorghe Bariţiu”), Maria Elena Popa – bicicletă (clasa a XI-a, Colegiul ,,Andrei ªaguna”).